Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Succes fără emoții

Handabl, HCM Slobozia-HCF Piatra Neamț 32-26 (15-12)

Succes fără emoții

bonus: Încă o înfrângere pentru Junioarele II

HCF Piatra Neamț a venit la Slobozia într-o distribuție economicoasă de doar 10 jucătoare, dovadă că vulcanicul antrenor Dan Valentin a pus în cui ambițiile de calificare. Cu galeria tăcută în prima repriză, HCM Slobozia a început sigur jocul, conducând după câteva minute cu 5-1. Cu toate acestea, evoluția fetelor antrenate de Gheorghe Covaciu a început din nou să scârțâie, iar oaspetele și-au revenit, izbutind chiar să egaleze. Cu Mădălina Toma și Alexandra Georgescu în mare formă, dar și cu slăbi­ciuni la nivelul porții, echipa noastră a reușit să o scoată favorabil la capăt după prima repriză, intrând la vestiare în avantaj de 3 goluri. În ciuda faptului că au primit o căruță de goluri, ialomițencele au făcut o repriză secundă mai apropiată de ce își dorește publicul. Aruncările din 10 metri la vinclu sau golurile pe contraatac au adus aplauze la scenă deschisă. S-a terminat 32-26 pentru Slobozia, la această victorie contribuind: Georgescu-12 goluri, Toma-8, Obedeanu-3, Sava-3, Jlezi-2, Naumenko-2, Ivan-1, Marchidanu-1.

Vineri, în Cupă cu Brăila HCM Slobozia revine pentru 60 minute la confruntările de Ligă Națională cu care se obișnuise în ultimii 4 ani. Vineri, 15 martie 2019, orele 17,00, în cadrul Optimilor Cupei României, echipa ialomițeană va primi vizita Dunării Brăila. Formația antrenată de Aurelian Roșca a învins de curând Corona Brașov și este printre cele mai în formă echipe din Liga Florilor. Următorul meci de campionat al Sloboziei va fi abia pe 7 aprilie a.c., când Toma și compania vor juca la Neptun Constanța. Pentru moralul echipei, ar fi extrem de utilă o victorie la malul mării, chiar dacă aceasta n-ar aduce nimic nou în configurația clasamentului.

În sfârșit, fac și băieții handbal! După zeci de ani în care handbalul a fost accesibil în Slobozia doar fetelor, Centrul de copii și juniori al HCM a decis să vină și în întâmpinarea băieților care doresc să practice acest sport. Din 2 aprilie 2019, în cadrul Clubului vor activa și grupe de handbal masculin. Pentru acesta sunt așteptați să ia contact cu terenul dintre semicercuri băieți născuți între anii 2008-2012. De pregătirea acestora se va ocupa profesorul Alexandru Ciobanu, cel care tocmai a reușit cu Junioarele III ale CSS Slobozia o spectaculoasă calificare în grupa de valoare. «Eu am mai lucrat cu băieții la Călărași și, probabil, de aceea s-a apelat la mine pentru acest proiect... Primul antrenament va fi 2 aprilie 2019, în Sala „Andreea Nica“ și sincer, abia aștept să începem treaba!» ne-a declarat Alexandru Ciobanu. Cei interesați sunt așteptați să se înscrie la sediul HCM Slobozia, situat în incinta Sălii «Andreea Nica».

Încă o înfrângere pentru Junioarele II
Junioarele II ale CSS Slobozia au pierdut meciul de pe teren propriu cu LPS Brăila, bifând a patra înfrângere consecutivă în grupa de valoare. În ciuda diferenței mari de scor, echipa antrenată de Marian Simion a avut și momente bune de joc. După ce, la pauză, tabela arăta un descurajator 6-11, startul reprizei secunde a fost favorabil CSS. Paradele Patriciei Drăghici au readus echipa la un singur gol în spatele Brăilei, 14-15 în minutul 44. Din păcate, greșelile la finalizare au împiedicat Slobozia să obțină mai mult, iar Brăila a avut un final în forță și s-a detașat decisiv, învingând cu 25-17. Pentru Slobozia au marcat: Neagu-9 goluri, Andrei-2, Zăvadă-2, Cloșcă-1, Lazăr-1, Onea-1, Vasile-1.

12 Martie 2019, 11:25 (1777 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
HCM Slobozia a promovat în Liga Națională!
Trei pași mari spre Ligă
Junioarele 4 vor la turneul final

Comentariile cititorilor:


Benoit:
(13 Martie 2019, 13:22)
În curând se împlinesc 4 luni!
Gigi Muschi:
(13 Martie 2019, 09:50)
Știe cineva dacaeste adevărat ca fetele și staful tehnic nu și-au mai primit banii de anul trecut?