Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

EXCLUSIV: Banii pentru ajutoarele de înmormântare, furați din casieria Casei de Pensii Ialomița

EXCLUSIV: Banii pentru ajutoarele de înmormântare, furați din casieria Casei de Pensii Ialomița

Scandal la Casa de Pensii Ialomița, după ce suma de bani aferentă ajutoarelor de înmormântare a dispărut din casieria instituției. În total, ar fi vorba despre peste 100 mii de lei. Cazul a intrat și în atenția polițiștilor din Slobozia.

Verificări în curs Din primele informații, se pare că fapta a fost sesizată Poliției în cursul zilei de miercuri, 13 martie 2019, printr-un apel la 112. Oamenilor legii li s-a comunicat faptul că cei 100 mii de lei ar fi fost lăsați de casiera Casei de Pensii Ialomița pe masă,  după care femeia a ieșit preț de câteva secunde din birou, iar la întoarcere nu a mai găsit banii. Surse judiciare au explicat faptul că în cauză există deja un grup de suspecți. În cauză a fost întocmit un dosar penal pentru «furt calificat», surse judiciare susținând că «verificările sunt în curs».
Citiți mai multe amănunte despre acest subiect în ediția de miercuri, 20 martie 2019, a ziarului Independent

15 Martie 2019, 20:20 (3797 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cetatean:
(21 Martie 2019, 23:48)
O curvă bătrână care plătește viciile de cartofor ale iubitului ei. O stie tot orașul cat este de panarama. Rusineeee, Huoooo, sa furi banii amaratilor!!!!!
Ariciu:
(21 Martie 2019, 07:05)
Dar cine manevra suma de bani, i a uitat pe caloriferul din baie?Pe aparatul de cafea?Banii nu se mai tin in sertar, seif,servieta?A luat un pumn in cap si a fost jaf?Auzi,a lasat banii pe masa!Azi, si cafeaua o inchizi in dulap sa nu iti puna ceva in ea si"casera"lasa un miliard pe masa!Cu usa descuiata?Acolo un miliard e suma de nimic,daca stau banii cu usile vraiste,adica nu e grav daca dispar, sunt bani de caramele pentru o luna.. Ba, ma lasi?Neglijenta in serviciu nu servim?Aaaaahh, e vorba despre.. pila lu'.. Ca asa e la bugetari, am uitat!
Dana:
(18 Martie 2019, 14:57)
Sau terminat gainile si au inceput sa fure banii mortilor. Domnilor jurnalisti bine a-ti face sa cercetati deturnarile de fonduri date de guvern  pentru repararea unor biserici in anii trecuti, nu mizilicuri si franturi. Cautati si aflatii unde au mers  sute de mii lei,  hacana mai spre Bucurestiori va este frica ori o faceti preferential in anumite parti ?
SANDRA:
(18 Martie 2019, 12:36)
Asa ne fura si popii,au,, cumparat,, fosta  cantina  a partidului, acum au ,,cumparat, si sediul unde este PROFI la E 14,(care mai nou se inchide si se redeschide in alta locatie) incet ,incet fara sa ne dam seama ne cumpara Patriarhia cu totul,si atunci sa primim de la ei ajutoare de inmormantare daca in ai nostri  nu mai avem incredere.
bora bora:
(17 Martie 2019, 07:52)
Minunat judet plin cu ciorditori. Tot ce misca si ce nu misca este supus furtului,nu mai stiu un alt judet din tara in care de la ultimul taran - pana la prefectura sa fie suspecti de suteala. Remediu tancul tunul elicopterele de asalt absolut tot scos din beton.
ADRIANA:
(16 Martie 2019, 15:50)
Da, n-am știut noile reguli pentru bonusurile de înmormântare. Recunosc, primim ceva bani, numai dacă murim! Sunt legi proaspete. Totuși, nu putem primi acei bani anual, cât suntem încă în viață? Uite că ni-i fură funcționarii bugetari... dispar! Dați-ni-i mai înainte, ca să fim siguri de ei. Popii NU iau taxe mari, într-adevăr, scuze! Ei trec toate încasările prin casa de marcat, bon fiscal....ce mai!....creștinește! Oamenii mai și mor, este tragic! Că li se FURĂ banii de sicrie, înainte de a le ocupa, este de râs! Că se fură bani din cutia milei, deja am mai auzit! Veche! Că poți fura in Ialomița banii de înmormântare, e chiar de râs! Ialomița este de râsul lumii....Pricepe cine poate!
@ADRIANA:
(16 Martie 2019, 13:28)
Ca informatie: ajutorul pt deces este de 5.163 lei pt asigurat sau pensionar si 2.582 lei pt membru de familie al asiguratului(pensiolnarului) incepand cu 15.03 2019. Taxa preotului pt slujba de inmormantare: 150-200 lei. Restul cheltuielilor pt amenajarea mormantului sau cu masa pt pomana, raman la latitudinea urmasilor.
Cici:
(16 Martie 2019, 09:26)
Bravo, ma bucur pt Adriana! E o treaba sa te amuze intamplarile tragice
ADRIANA:
(16 Martie 2019, 08:51)
Și pe mine m-a amuzat știrea. Oricum, tragic! Să furi banii pentru morți, ajutoare minuscule pentru ducere la cimitir. Nici pentru taxa popii nu-ți ajung! Slobozia, cu această situație, trebuie să devină subiect in LAS FIERBINȚI. De cct.! N-ar merita împușcată hoața? Fură, domnule, flota României că nu se prinde nimeni, dar nu banii de îngropăciune!
cetatean:
(16 Martie 2019, 01:05)
De ras si de ocara judetul plind de hoti si talentati in ale prostiei, sclaviei, pupincurismului. Daca si banii pentru ajutoarele de înmormântare, au ajuns sa se fure inseamna ca este totul paradit cu dauna totala insemnand ca mai rau nu exista nicieri in Romania. Thh doamne cata prostie