Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

EXCLUSIV: PSD Slobozia îi retrage sprijinul politic primarului Mocioniu

Fosta-i lele cât ai fost!

EXCLUSIV: PSD Slobozia îi retrage sprijinul politic primarului Mocioniu

Joi, 14 martie a.c., Organizația PSD Slobozia a votat pentru retragerea sprijinul politic primarului Adrian Mocioniu. Decizia survine ca urmare a apropierii lui Adrian Mocioniu de partidul PRO România. Acesta a declarat public că se simte onorat să aibă un prieten ca Marian Neacșu. Reamintim că Marian Neacșu, ex-președintele PSD Ialomița, este acum membru al PRO România și șeful de campanie pentru alegerile europarlamentare la acest partid.

Pedeapsă social-democrată Organizația PSD Slobozia s-a reunit pentru a adopta o decizie în privința primarului Adrian Mocioniu. Membrii Organizației au avut de ales între excluderea acestuia și retragerea sprijinului politic, fiind adoptată a doua variantă. Reamintim că decizia survine ca urmare a apropierii lui Adrian Mocioniu de partidul PRO România. Potrivit declarațiilor publice ale acestuia, distanțarea de PSD a avut loc încă din luna ianuarie a acestui an. Adrian Mocioniu a declarat public că se simte onorat să aibă un prieten ca Marian Neacșu. «Mă simt onorat că am astfel de prieteni... Nu am greșit cu nimic! Poziția mea a fost clară încă de la începutul anului... Nu noi suntem cei care au trădat!» a declarat el.

Legislativul împotriva Executivului Decizia PSD Slobozia nu va afecta activitatea legislativă din cadrul Consiliului Local Slobozia. Surse din cadrul Organizației PSD Slobozia confirmă faptul că retragerea sprijinului politic va presupune automat boicotarea deciziilor primarului Adrian Mocioniu la nivel administrativ. Situația din prezent se repetă, aceeași Organizație PSD Slobozia, condusă și la acel moment de Alexandru Stoica, retrăgându-i sprijinul politic fostului primar Gabi Ionașcu, pe finalul mandatului 2008-2012.

UPDATE Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, ne-a declarat că «decizia nu mi s-a comunicat!». «Știm cu toții că dezvoltarea municipiului depinde de votul consilierilor locali... Sunt convins că ei vor sprijini în continuare toate proiectele municipalității!» a completat «declarația de război» primarul în funcție Adrian Mocioniu.

15 Martie 2019, 08:05 (7123 vizualizări - 27 comentarii)

Comentariile cititorilor:


brrrr:
(21 Martie 2019, 08:48)
Se stie " politica e curva ". si apoi toti se jura ca ..... eu nu, eu nu. 
Halal , barbati . 
ILIUTA:
(19 Martie 2019, 18:12)
Mocio ai pierdut-o pe Zanfirica ,Pirpirica ,Oana etc , vei ajunge in curind la vacile tale ,
ageam(ocion)iu:
(18 Martie 2019, 09:49)
Multi dintre comentatori nu inteleg un lucru: fara cadre de partid, daca vrem sa avem un primar care sa se considere el singur, in slujba locuitorilor si nu stapanul lor! Asa cum au fost pana acum toti primarii, viceprimarii si o mare parte dintre consilieri, de fapt au fost doar niste pioni aruncati in fata si pusi pe liste de partidul stat si cativa consilieri pestriti de la alte partide. Actualul viceprimar, a fost in 2012 la un partid micut, dar, fiindca sustinea psdul, ca sa aiba majoritate in consiliul local, a fost momit cu postul de vice si a trecut cu colegul lui la psd; altul, care trebuia sa-si treaca si el proiecte (pentru el, nu pentru oras) a trecut de la unpr la psd. Deci oameni buni, ar trebui sa intelegeti ca nu exista consilieri, poate numai unii care au inteles cat de murdara este politica si au demisionat, in rest, toti sunt dirijati de partide, iar deciziile le iau din umbra sefii partidelor (mari). Acolo se fac si desfac proiecte, interese, firme abonate la bani publici. Astia de-i vedem noi sunt pioni bagati in fata (primari, viceprimari, consiglieri). Ce credibilitate sa ai tu consilier, cand te bati cu toata lumea ca apa la robinet e buna, dar tu cumperi ca ceilalti apa plata de la magazin??? credibilitate ZERO, ai fost clar pus de partid ca sa prostesti lumea, iar pentru fidelitate, patridul iti tine nevasta in vreo functie, altuia ii da contracte de reparatii pe la scoli, etc. Cam despre asta e vorba in mare, asa ca daca vreti sa schimbati ceva, nu trebuie sa instigati neaparat la violenta, nu este o solutie. Va sugerez doar sa nu mai sustineti partidele, dati-va demisia din partide, daca raman cu 3,4 membri, vor avea tot atatea voturi si vor pleca singuri. Sa lasam locul independentilor, tinerilor care altfel pleaca scarbiti in strainatate. Restul, celor afiliati politic sa nu le dam crezare, ca nu vor face nimic pentru noi si oras! Auzi tu, sala polivalenta ne mai lipsea dupa groapa lu stoica? inundata de apa lu ionascu si ingropata de pro
contribuabil:
(17 Martie 2019, 11:49)
Mocioniule ai creat functie de director lui Trifan ca sa poata sa fure pentru tine si partid si acesta te a lucrat pe la spate impreuna cu Stoica.
mitu:
(16 Martie 2019, 19:31)
Soarece tras pe gaura .
Mumu:
(16 Martie 2019, 10:50)
Vai săracu ce îmbătrânit este!E somnoros sau a tras ceva pe nas cu asta balbait a lui Roșca?
Mocio:
(16 Martie 2019, 10:13)
Dute Mocio Dute
Hingherul veterinar:
(16 Martie 2019, 09:24)
Jigaritul asta o sa ramana in istoria orasului ca cel mai INCOMPETENT primar.
Deea:
(16 Martie 2019, 08:42)
Daca e sa vorbim despre consilierii domnului ...mai bine nu... Eu am placerea neasemuita de al cunoaste pe unul dintre acesti minunati oameni (prim consilieri, asa cum se lauda el pe la jandarmii chemati pentru a aplana desele conflicte pe care le are el impreuna cu fratele lui). Nu inteleg cum un om care bea in fata blocului, care face drifturi in parcarea unei scoli speciale si distruge bunuri publice, gen banca, care are un comportament de mahala, care habar nu are ce inseamna sa ai  bune maniere, poate sa ocupe o functie publica, nu stiu, zau. Eee, cu siguranta ca toate plangerile au fost musamalizate, pun pariu ca filmarea cu drift urile nu mai exista samd... Deh, daca nu ai curaj sa fii pupincurist, nu ajungi departe, stai si te plangi din spatele unui laptop sperand ca poate, poate... Poate ciuciu, nu te manjesti de caca la gura, nu faci nimic...
Oriion Iliescu:
(15 Martie 2019, 20:10)
De d-l deputat Andrei ce se mai aude, mai are sprijin politic? Ca si d-lui e amic cu nenea Neacsu.
Electorat:
(15 Martie 2019, 19:37)
Poate ne trezim la realitate și nu vom mai vota PSD! Ne-a ajuns!!!
Luluța:
(15 Martie 2019, 18:27)
Este un gunoi, s-a înconjurat numai de oameni care nu au făcut nimic în viață, gen Roșca, etc., etc. Chiar acest oraș este blestemat să îl suporte încă 4 ani pe fonfăitul și dobitocul de stoica, al cărui loc era la pârnaie ? Așa cum a fost ca primar (stoica), așa a fost și ca militar, un ratat și un analfabet. Ce expertiză are stoica în administrație, dacă și în meseria lui (infanteria) a fost un ageamiu ?
Ion Creanga:
(15 Martie 2019, 18:05)
Parafrazandu-l pe marele povestitor putem spune ca primar mai prost ca in mandatul asta, ca in cel de dinaintea lui si ca de cand e ciuma rosie(fsn, psdr, psd) la putere in Ialomita, n-am avut niciodata..
cetatean:
(15 Martie 2019, 17:45)
Nu se schimba nimic .Primaria Slobozia este condusa si mulsa de Trifan  si Adam  in ultimi 8 ani .Primarii au avut numai functii pur decorative in perioada amintita .Acest Trifan a colectat banii pentru partid .Sa va confirme Neacsu , recte Marian .
Vasile:
(15 Martie 2019, 16:29)
@Mary, uita-te la ultima organigrama a primariei si o sa vezi ca primarul le a luat toate atributiile viceprimarilor.Daca inainte cei doi aveau in subordine servicii si directii la ultima i-a redus la tacere.Compara organigrama din 2016 cu aia din 2017, 2018.Ce sa faca viceprimarii?Daca Ionascu le luase celor doi viceprimari dreptul la semnatura asta le a luat tot!