Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița are un singur candidat «admis» la examenul pentru Barou

Ialomița are un singur candidat «admis» la examenul pentru Barou

Institutul Național pentru Pregătirea Avocaților a făcut publice rezultatele concursului de admitere în profesia de avocat, sesiunea martie 2019. Doar un singur candidat din cei cinci care au reprezentat județul Ialomița la această testare a promovat examenul!

Un concurs dificil Admiterea în profesia de avocat se realizează în baza unui examen, organizat de Institutul Național pentru Pregătirea Avo­caților. Subiectele cuprind cunoș­tințe temeinice de Drept Civil, Drept Procesual Civil, Drept Penal, Drept Pro­cesual Civil, dar și aspecte legate de modul în care se exercită profesia de avocat. La sesiunea din martie 2019, pentru a deveni avocați ai Baroului Ialomița s-au înscris la acest examen cinci candidați. Conform rezultatelor publicate de Institutul Național pentru Pregătirea Avocaților, doar un singur candidat a reușit să promoveze această testare. Este vorba despre Maria Eliza Purice, care a obținut 81 de puncte. Re­­prezentanții Baroului Ialomița se declară însă mulțu­miți de re­zultate, explicând faptul că Ialomița se numără printre ju­dețele unde au existat candidați care au re­ușit să promo­veze examenul. «Totuși, trebuie men­ționat faptul că noi avem un candidat care a reușit, performanță pe care alte județe nu au înregistrat-o... Este drept că doar cine a învățat cu adevărat a promovat examenul!» a declarat avocatul Claudiu Dră­gănoiu, de­canul Baroului Ialomița. O nouă sesiune pentru admi­terea în profesia de avocat va fi organizată în luna septembrie 2019.

18 Martie 2019, 15:15 (3690 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


TER Ente:
(20 Martie 2019, 20:15)
Devin pe dracu juristi!Cine angajeaza incapabili?Intre anii 2006...2010 s au licentiat in drept,la particular SSD, cateva mii de cetateni.Mii !Ai zice repede,viitori juristi.Revenind-mostenitori nu am,ca îs tinerel,mi a dat Doamne-Doamne doar madular cu care rezolv nerezolvatele.Gramatical ma incadrez in media nationala,nu predau,asa ca ma alatur tie,critic tipic sau atipic.Clar esti bugetar,psd ist,prezinti multe din ideile lor dar sa nu uiti ca romanii in istorie si au cam daramat istetii,pardon conducatorii.Chiar si in istoria moderna.Doar iliescu rezista insa e recompensa pentru inlaturarea lui Ceausescu.Despre prosti - sa auzim de bine ! Terente,
@Ter Ente:
(20 Martie 2019, 12:24)
Iar nu intelegi nimic, si ai tu boala pe tinerii care nu invata-apropo ai tai copii sunt olimpici?-Daaa?!! Bravo lor! E clar ca nu-ti seamana gramatical :))))
Deci, revenind la discutie, cei ce nu iau examenul de barou si nu ajung procurori, devin automat juristi (un fel de sub-ingineri ca pe vremuri). Acum daca ai si scoala vietii, poti deveni mediator chiar, sau practician in insolventa etc.

Motorina cu lapte:
(20 Martie 2019, 08:53)
Par egzampăl:Cine dracu a permis achitarea traficantilor de copii din Tandarei? ( 181 de copilasi) In Anglia cei 87(!!)de membri ai retelei au fost condamnati iar in minunata Romanie, achitati!Dupa calculul politiei engleze, suma cumulata de infractori este de cca 15..16 milioane de lire.Pai,nu aveau astia bani de spaga? Doi.Cazul Bica. alina bica.Curtea Suprema a desfiintatsentinta definitiva de 4 ani cu executare a fostei sefe diicot,de care o doare'n cot!Asadar toata cheltuiala cu cercetarea si condamnarea alinutei o platim ca buni contribuabili si atat.Aia sta in Costa Rica si isi scarpina pisica!
Ter Ente :
(19 Martie 2019, 06:55)
Zau? Iar aia care nu devin nici procurori devin molecule de swarovsky,cu cu pulbere de diamant?Nu cumva esti victor de la consiliu? Ori esti maita?Ca doar matematica voastra da cu virgula.Astia tineri nu invata,ca poate se face mila cuiva si ii arunca in barou cu forta.In plus,de ce sa invete daca infractorii oricum primesc pedepse blande?Vezi terceanu&borcea-mai un bunga-bunga,cu judecatoarea,mai un frichi frichi cu recidivistul,na justitie! Mai fa-te avocat!Toata pita o papa judecatorii mai nou!
Nicoleta:
(18 Martie 2019, 23:26)
Purici astia sunt de pe la Dridu, da atunci clar exista legatura. Cautam si avem clanul lui puriceha, ha,ha, ha. Lasa ca se copleteaza barourile cu procurori iesiti la pensie cu 115000 lei/ luna. Daravela mare ca si asa sunt de decor pe holurile si salile de sedinta, jepcari parfumati si plini de fite
comentator:
(18 Martie 2019, 22:15)
@Ter enter, bre n-ai inteles nimic, avocatii de nu iau examenul de barou ajung procurori...
TER Enter :
(18 Martie 2019, 19:36)
De ce sa mai invete avocatii??Judecatorii oricum hotarasc cu altceva decat cu creierul,ca doar judecata nu se petrece in tribunale.Furi peste 10 milioane dar nu mai mult de 1 miliard,lei vechi?Bun,9 ani de temnita.Evaziune,delapidare,furt cu prejudiciu mai mare de 500.ooo euro?4 ani cu executare,intri in comisie,puscarie conditii grele si esti liber dupa 1 an si 9 luni.Omori din culpa?12 ani de temnita.Ai condus fara permis,alcoolemie 1.4% si ai ucis 4 oameni,membri a trei familii? 3 ani cu executare si in 2 ani 6 luni -esti liber.Si atunci,nu ceri avocat din oficiu??