Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apa potabilă este tratată «manual»

În Ialomița

Apa potabilă este tratată «manual»

Un Raport oficial al Direcției de Sănătate Publică Ialomița scoate în evidență faptul că apa furnizată populației are mari probleme de potabilitate. În do­cumentul oficial se menționează faptul că cele mai multe deficiențe sunt generate de modul eronat în care sunt aplicate procedurile de tratare ale apei. Re­pre­zentanții autorităților locale au explicat însă că res­ponsabilitatea nu este a lor, si­tuația fiind generată de calita­tea îndoielnică a apei din subsolul întregii Câmpii a Bărăganului.

Pericolul de la robinete
Serviciul de alimentare cu apă potabilă la nivelul județului este monitorizat atât prin analizele efectuate în laboratorul Direcției de Sănătate Publică Ialomița, cât și prin cele acreditate de Minis­terul Sănătății. Activi­tățile sunt realizate în baza a două acte normative care explică în detaliu procedurile de suprave­ghere, inspecție sanitară și mo­nitorizare a calității apei potabile. Potrivit DSP, în Ialomița există 61 de sisteme publice de alimen­tare cu apă. 6 dintre acestea deservesc localitățile cu peste 5000 de lo­cuitori și sunt administrate de operatori economici. Celelalte 55 reprezintă sistemele aflate în ad­ministrarea directă a autorităților locale, în special cele din mediul rural. Tot aici au fost constatate și cele mai multe probleme în ceea ce privește potabilitatea apei. De menționat este faptul că prin aceste rețele se distribuie apă pentru aproximativ 100 de mii de persoane. Cele peste 500 de probe prelevate din aceste sis­teme au scos la iveală că oamenii care locuiesc la sate sunt obligați să bea apă în care există concentrații mărite de clor rezidual, amoniu, fier, mangan, sodiu sau bacterii care pot provoca afec­țiuni digestive. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică au explicat faptul că problemele de potabilitate sunt generate de mo­dul deficitar cu care se realizează tratarea apei furnizată populației. «Aceste stații nu dețin trepte de tratare, singura tratare a apei fiind dezinfectarea sporadică, ne­controlată, efectuată prin ope­rațiuni manuale!» se arată în Raportul oficial privind calitatea apei din Ialomița, întocmit de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

Primarii pasează responsabilitatea
În ultimii 10 ani, Ialomița a beneficiat de milioane de lei, provenind din fonduri guvernamentale și europene, pentru construcția sistemelor de alimentare cu apă potabilă a populației. Direct responsabili de proble­mele generate de calitatea îndoielnică a apei, edilii încearcă să găsească scuze. Potrivit documentului oficial al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, un sfert din analizele realizate anul trecut în comuna Traian au fost neconforme. Analizele au scos la iveală faptul că apa furnizată populației avea depășiri pentru parametrii conductivitate, cloruri, sodiu, clor rezidual și mangan. Edilul localității are însă o explicație uluitoare pentru această situație. «Dar ce numai la Traian au fost probleme? Probleme sunt în toată Câmpia Bărăganului, pentru că apa de la subsol nu este bună! Dacă am fi extras apă din Dunăre ar fi fost altceva, doar că acest tip de sistem era mult mai scump. Am făcut ce am putut cu banii pe care i-am avut...» a explicat Fănel Năstase, primarul comunei Traian. Și la Vlădeni s-au înregis­trat depășiri pentru unii parametri fizico-chimici sau mircobiologici. Edilul localității neagă însă că în localitatea sa apa potabilă are pro­bleme. «Noi nu avem pro­bleme cu apa! Sunt mici depășiri pe timp de vară, dar sunt ire­levante. Asi­gurăm apă bună în localitate!» a declarat Marian Dinu, primarul localității Vlădeni.

Slobozia caută soluții pentru modernizarea stației La Slobozia autoritățile încearcă însă de 10 ani să rezolve pro­blema apei potabilă, dar toate demersurile inițiate au eșuat lamen­tabil. În 2018, Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița s-au asociat astfel încât autoritățile locale să primească de la administrația județeană 4 milioane de lei, pentru un proiect ce viza extinderea și modernizarea stației de tratare. Potrivit proiectului, procedura de tratare ar fi trebuit înlocuită, aplicându-se una de ultimă generație. Lucrările ar fi trebuit să se încheie în decembrie 2018, însă proiectul a fost abandonat... Procedurile au fost reluate la în­ce­putul acestui an, termenul de execuție final urmând să fie de­cem­brie 2019. Din păcate însă, există toate șansele ca Slobozia să nu aibă stație de tratare modernă nici în acest an. Proiectul are nevoie de o serie de avize pentru a fi realizat, printre care și de o autori­zație sanitară, pe care Direcția de Sănătate Publică Ialomița nu o poate emite. «Nouă nu ni s-a explicat clar ce presupune acest proiect, cum se va realiza acest proiect... La ora actuală vorbim despre o idee, nu despre un aspect concret! Nu se pot autoriza idei!» susțin reprezentanții instituției.

19 Martie 2019, 08:10 (3027 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mary:
(20 Martie 2019, 13:16)
 Cred că soluția apei potabile în Slobozia vine de la sursa inepuizabilă existentă la buna vedere și anume râul Ialomița. Dacă stăm bine și ne gândim de trizeci de ani îndustria și-a restrâns activitatea susținută dinainte de 1990, iar deversările toxice au încetat. Au fost impuse reguli europene de tratare a apelor reziduale, iar acum majoritatea râurilor sunt curate cu un potențial de susținere al unui standard de potabilitate mai mare ca cel al Dunării. Nu ar fi rău să se facă unele analize înainte ca suplimentarea investițională să se declare mai țâziu a fi una păguboasă ca cea făcută în trecut și să nu ne alegem cu nimic. Mai bine spus cu o apă nepotabilă la un preț nejustificat.
 Oare mai dispunem de specialiști pregătiți să răspundă unei asemenea provocări fără implicarea politicului care s-a dovedit a fi una falimentară pentru locuitori și benefică pentru "ei" fără un suport tehnic bine elaborat și nu de "dragul" banilor europeni??!!
vax:
(20 Martie 2019, 08:40)
Vreun dosar penal ceva? macar asa, deschis unul in-rem, cu toate ca in investitia asta s-au implicat mai toti edilii: unul a propus ideea, altul a girat proiectul, celalalt a mai extins cate o treapta pe la statia de epurare, acum intelegem ca a acceptat o tehnologie, deja invechita si ca se putea mai bine, lucru care vroia sa-l faca cuplul M&M (rezonanta ca la bombonelele "em em ems" - deci ne duceau cu zaharelul si astia). Concret: plateste cineva pentru investitiile paguboase pentru noi cetatenii orasului? Dar nu platit politic, adica sa nu-i mai lasam sa candideze la primar/consilier/parlamentar, etc., platit din buzunar contravaloarea investitiei si stat cativa ani pe la puscarie - facem noi cinste cu plata mancarii si cazarii, ca inteleg ca infractorii vor conditii mai bune in puscarii decat avem noi in spitale.
vox:
(19 Martie 2019, 15:48)
Genocid mascat.
Mary:
(19 Martie 2019, 13:46)
  Vaiii, cât timp va trebuit să constatați că sursa de apă este de vină și că investiția este făcută de pomană!!! Și??!!! ...!!! Cine se spală pe cap cu ea???!!!