Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia, orașul cu 250 camere video

Poliția Locală la raport

Slobozia, orașul cu 250 camere video

Au trecut aproape 14 ani de când polițiștii locali asigură liniștea și ordinea publică în Slobozia. În ajutorul acestora au venit cetățenii care au reclamat incidentele, dar și cele 250 camere care supraveghează orașul. Acțiunilor în care polițiștii locali au fost implicați sunt evidențiate în Raportul de activitate pe anul 2018. În decursul anului trecut, Poliția locală Slobozia a aplicat peste 7000 de sancțiuni, în valoare de 861 mii de lei.

Slobozia, supravegheată de 250 de «ochi»
Municipiul Slobozia este monitorizat zilnic, în medie, de 7 agenți în acțiune și 3 mașini. Fiecare autoturism este dotat cu cel puțin o cameră video de supraveghere. Prin intermediul acesteia, al unei tablete și a unei aplicații, șeful Poliției Locale poate vedea în timp real localizarea polițistului local, cât și istoricul traseului, pe ore, pe care conducătorul l-a parcurs. «Este mai mult o modalitate de control... Atât pentru polițiști, pentru a-și face datoria, cât și pentru cetățeni. Siguranța locuitorilor este primordială pentru noi!» afirmă Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia. Însă nu doar cu ajutorul acestor 5 camere, ampla­sate pe bordul mașinii, polițiștii locali supraveghează munici­piul. Slobozia are 250 de camere montate în oraș, acestea surprinzând traficul 24/24. Totodată, în toate punctele de intrare-ieșire din oraș există camere de supraveghere video. Acestea permit citirea numerelor de înmatriculare ale autovehiculelor care trec prin perimetrul supravegheat și transmit, în timp real, pe un ecran în cadrul sediului Poliției Locale, date despre istoricul mașinii respective. «Fiecare mașină care trece pe stradă este stocată în baza de date timp de 20-40 zile... Camera trimite aproximativ 200 transmiteri de înregistrări la Poliție!» susține Laurențiu Abaza, șeful Poliției Locale Slobozia. De exemplu, pentru cele 7 camere de supraveghere de acest tip amplasate pe Șoseaua Brăilei, Consiliul Local a alocat aproximativ 37 mii de lei.

Statistici «de bine» Anul 2018 a fost unul plin de evenimente pentru polițiștii locali. Conform Raportului de activitate, anul trecut au fost sancționate 7125 persoane, valoarea totală ridicându-se la suma de peste 861 mii de lei. Tot conform Raportului de activitate, cele mai multe sancțiuni au fost acordate pentru circulația pe drumurile publice, în număr de 3544, urmate de tulburarea liniștii publice, cu 2160 sancțiuni. «Din punctul meu de vedere, Poliția Locală Slobozia își face treaba! Chiar mai bine decât anul precedent... Ne implicăm la di­ferite manifestări, supraveghem locurile aglome­rate, piețele, spitalul, școlile. Consider că se vede o schimbare în acest oraș! Încercăm să fim la datorie cât se poate și să menținem siguranța cetățenilor și a orașului. Iar cetățenii observă acest lucru! În decursul ultimilor 5 ani, au fost înregistrate 237 de contestații, dintre care doar 16 au fost pierdute de Poliția Locală. Este o evoluție, dacă îi putem spune așa. Pentru a vă putea face o imagine, în 2013 au fost 48 de contestații, iar în 2018, doar 27...» susține Laurențiu Abaza, șeful Poliției Locale Slobozia. Însă asta nu este tot. În urmă cu o săptămână, oamenii legii și-au mutat sediul la etaj, în noua clădire pentru care Con­si­liul Local a alocat suma de 8,34 milioane de lei.

19 Martie 2019, 11:55 (5098 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Poligonul profesioniștilor
Poliția Locală, acuzată că protejează scandalagiii
Mașini «uitate» pe străzile Sloboziei

Comentariile cititorilor:


La Ugira'n poarta:
(22 Martie 2019, 12:21)
Din punctul tau de vedere,tovarasu abaza,se vede bine.Poti sa porti nitelus ochelarii cu punctu'dă vedere a locatarilor de langa bloculetul micut, zis UGIRA? Hai,poarta-i de vineri pana duminica seara si de luni dimineata pana joi pe noapte traziu. Hai,da-te naiba de simpatic,comandant de trupe,motorizate,uniformizate, cameralizate!Ca aveti camere si in zona parcarii,de la UGiRA, meșcheritule,dar sunt asa de sanchi,cum striga puradeii astia,luati-ar si tie nevasta si copiii la injuraturi cum suportam noi,live,nu pe camere ca tine.LiVE avem si manele,live isi iau si mortii'n p¥£§,ca e la moda,dar tu n'auzi,ca tu ai 250 camere, 3 masini si echipaje...Pai ai si angajati domnu,din care unii chiar locuiesc in spatiile fostului spatiu, adica in blocul UGIRA,tovarase!Te salutam pana in adancul burtii,te invitam pe aici, ca n'ai mai fost sa te delectezi cu ceva manele,vrem implicare ,nu articole media.Semnat: un grup de contribuabili din blocurile 36 si 55! Sase scari de bloc ce suporta o scara de locatari nesimtiti! Ca e tigani, ce p#L# lor?Să pișă pă gardă!Zi-le măăă,sus de tot, sus de tot!!! ... Daca avem jandarmeria pe faza,poate si fac ei mila si ne scutesc de golaniile astora . Multumim,(ca politia nationala are sef tanar si nu stie el d'astea, pe DN2A e liniste).
@gazzee:
(22 Martie 2019, 06:55)
Bravos! Bravos!Peste 3 minute ne vei ruga sa intelegem si conspiratia conform cainii sunt extrateresti,ca supravegheaza Terra din umbra,ca se trag din neam de viteji,ca sunt loiali omului... Bre nene!Agresivitatea animalelor nesupravegheate a facut loc unor drame.##ionutbucuresti mort in Bucuresti,copil de 4 ani.Ce vorbim?Apoi:animalele trebuie sa isi faca nevoile.Nu mai avem in oras o parcela necacata,nemarcata,fie chiar si in apropierea scarilor de bloc.Gasesti nebuni cu bișoni, șoșoni,pișoni,tot felul de caini si pisici cacacioase!"E mici dom'le, cat sa faca?" Pai de 3 ori pe zi, in 52 de saptamani, doar un bucata latrator,lanseaza ceva rahati, patrupedul,stimati iubitori de animale!
#pasajladrajna:
(21 Martie 2019, 15:26)
Niste camere la bariera la Drajna se poate? Sa se vada ditamai coada si smecherii care nu au rabdare si depasesc coloana pe contrasens.
@gaze:
(21 Martie 2019, 09:56)
Cainii nu au nicio vina! Vina este in egala masura atat la oameni cat si la autoritati.
1. Oamenii nu-si sterilizeaza animalele de companie, desi este obligatie legala, apoi urmeaza abandonul, pentru ca asa este "crestineste": i-am cumparat de la pet shop copilului, amantei, etc. un animal de companie, dar s-a plictisit de el, asa ca fara niciun pic de remuscare il arunca in strada! sau il arunca de la balcon drept in copac - vezi cazul de la TM. Vai de capul nostru de barbari!
2. Autoritatile locale nu fac mai nimic in legatura cu animalele strazii: colecteaza cativa dupa strada, ii tin in conditii insalubre probabil, dupa care ii omoara in diverse moduri (no comment). Desi avem primar veterinar la baza, nu se vede sa fi luat legatura cu vreo fundatie, vreun ONG de profil care sa vina si sa sterilizeze gratuit animalele pentru a nu se mai inmulti necontrolat.
De aceea avem caini peste tot, cu precarede pe strada, fiind un real risc de accidente; de altfel, multi reprezinta doar niste pete de blana ramase pe asfalt... Multi ati fost in strainatate, iar edilii se plimba in gashca prin toate partile civilizate ale lumii: ati vazut asa ceva in vreo tara civilizata?
3. Cei cu cainii periculosi ar trebui interzisi: fara lupte, pariuri, sau antrenarea cainilor de lupta pe bieti maidanezi!
Gaze de burta nobile:
(21 Martie 2019, 06:57)
Camerele politiei locale au soft ce nu permit inregistrarea cainilor din categoria periculosi, fara botnita si lesa corespunzatoare?Este lege conform chiar si cainii metisi ce au linie parentala din pitbull, amstaff, etc au aceeasi obligatie.Dar cainii liberi de la floraria E14?Dar cei din zona pepiniera"?Sau idiotii/idioatele ce elibereaza cainii periculosi in apropierea scarilor de bloc?Zona "feroviarul"? Dar haitele de caini abandonati pe strazile orasului? Doar dupa ce vor produce incidente grave va veti sesiza...Sa stiti ca si cainii flatuleaza,asa ca pot fi amendati pentru ultraj, lg61/91,gasiti voi ceva ca aveti rating bun la recursuri!
@Cetățean îngrijorat:
(20 Martie 2019, 18:20)
Foarte buna ideea! Un semafor la intersectia de la manastire ar fi util, eventual sa-l mute pe cel de la politie, care este total inutil (semafor fara intersectie!), iar pana atunci, unul din cei trei agenti de politie locala care dirijeaza circulatia in fata scolii 1, unde e dezastru dimineata, ar trebui sa fie prezent la trecerea de pe m basarab
Cetățean îngrijorat:
(20 Martie 2019, 16:41)
Văd zilnic la trecerea de pietoni din fața Școlii Nr.1 de pe Bld. Matei Basarab, între orele 7.30-8.15 cum copiii care merg la școală se uită îngroziți la mașinile care nu le acordă prioritate pe trecere și trec efectiv printre ei. Poate ar fi bine dacă zilnic un polițist local să fie prezent aici să dirijeze circulația în beneficiul copiilor. S-ar evita multe incidente neplăcute și activitatea poliției locale ar fi cu siguranță observată de populație. Poate și amplasarea unui semafor ar fi de bun augur....nu poate, sigur va fi!
Mary:
(20 Martie 2019, 11:59)
@ Șofer taxi.  Probe sunt, dispun de cameră video instalată pe mașină și mai știu câțiva șoferi care au camere. Propun o asociație a deținătorilor de camere video instalate pe mașină și atunci să vă vedem cum vă pierdeți carnetul. Nu este mai bine să respectați legea și astfel nu aveți bătăi de cap??!! Îtoarceri pe linia continuă dublă, opriri aiurea numai să faceți pe plac clientelei, conducere agresivă (nu degeaba vă poreclește lumea "bizoni" în trafic), neacordări de prioritate, nerespectarea semnelor de circulație, comunicări prin stațiile radio-recepție de care dispuneți unde semnalizați prezența echipajelor de poliție în trafic, normal ca să vă cumințiți ori să vă ascundeți nefiind în regulă din punct de vedere tehnic, sunt câteva încalcari al legii pe care marea majoritate a taximetriștilor din Slobozia le fac cu aliură de jmecheri. Nu merge așa!!!. Sunt unii șoferi care au locrat afară și stiu cum este aplicată legea acolo și ce amenzi se practică că a doua oară nu îți mai arde de jmecherii.
 Vă dau un sfat, fiți corecți în trafic, vorbiți frumos, spălați-vă și folosiți deodorant, debarasați-vă de elementele care nu vă fac cinste și să vedeți cât aveți de câștigat. Cunosc taximetriști care au aceste calități și atribute, nu strică șă vă numărați printre ei. A!!! Orașul este mic!!! Succes!!!
@LLL:
(20 Martie 2019, 08:43)
Daca ti-e scarba, fa o citronada si ia un colebil. Cat despre @Mary, vom citi  in continuare cu interes si placere postarile sale.
procontra:
(20 Martie 2019, 08:27)
1. Prezenta politistilor locali lor la trecerile de pietoni din apropierea scolilor este benefica, in mare parte; altfel, nu mai oprea nici dracu sa dea prioritate copiilor, iar, cum stim, copiii sunt imprevizibili si se pot speria/panica si pot fugi pe trecere drept in fata vreunui vitezoman cu "benveu de bulgaria"!
2. Pentru taximetristul care s-a suparat si cere fapte, nu vorbe, il rog sa mearga sa ceara o vizionare pe monitoarele de supraveghere (nu stiu daca este permis), caz in care ar fi vazut ce fac toti colegii lui: intorc in intersectii chiar daca blocheaza traficul secunde bune, opresc pe banda "de la ax" ca sa onoreze comanda, chiar daca la 20 de metri este un loc liber la bordura, intre masini. Mie, personal mi-a intors brusc un taxi din 3 miscari pe Matei Basarab, taindu-mi fata, norocul meu si al lui ca am reusit sa opresc pana in usa lui!. La gradinita de "la politie" opresc pe straduta aia ingusta de nu poti sa treci de ei. Si va rog dragilor, nu invocati vointa clientului: opriti unde este legal si unde nu-i blocati pe ceilalti. Aici localii ce au de spus? probabil nimic.
3. De cei cu cefe late, mai bronzati, ne apara cineva? sau atunci se invoca lipsa de personal, dotari, acoperire pe tot orasul, etc?
Maria:
(20 Martie 2019, 07:19)
Poliția locală,este mai degrabă absență decât prezentă , în comunitatea noastră. Mai bine, s-ar mobiliza, să se facă cumva remarcată. Momentan, ne onorează cu absența.
K1:
(19 Martie 2019, 23:01)
Nu mai intoxicati cetatenii cu texte "siguranta populatiei este primordiala pentru noi"pe care de altfel nici nu le intelegi d-le director, mai bine respecta obligatiile pe care le ai referitor la deseurile care sunt peste tot .Ai obligatii clare in Legea 155/2010 ,art.9 de ce nu le respecti ? In 8 ani nu ai facut nimic si orasul este plin de gunoaie . Refuzi munca mai grea pe care de altfel o ai ca obligatie stabilita prin lege si faci numai activitati care crezi ca dau bine la public. E , s-ar putea sa fi socotit gresit.
LLL:
(19 Martie 2019, 20:47)
mary,tu nu iti bei cafeaua la munca??ce scarba imi e de oameni ca tine||||||
Sofer taxi.:
(19 Martie 2019, 19:01)
Probe Mary probe.de vorbe suntem satui
Un cetățean:
(19 Martie 2019, 18:14)
Sa mai pună o mie si tot degeaba,agenți la fel,niste lași Învățați sa se plimbe cu mașinile de pomana,cand ii soliciti cu o problema,pauza rezolvare,încasează degeaba salariul,au pretentii de circulație cand nu sunt in stare de ordine publica,lumea are nevoie de liniște,curatenie nu de tiganii gen strada lacului in fata caselor de pariuri consumând alcool si făcând mizerie si zgomot,sa ploua cu amenzi transformate in munca in folosul comunității sau zbarna ca nu ne facem bine astfel.sa nu mai vedem căruțele,cai si vaci prin oras încurcand traficul ca doar plătim impozite,rovignete sa vadă exemplul europenilor unde orașul nu e plin de chistoace si scuipati,peturi si mizerie.