Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Progresul Spartac București-Unirea Slobozia 2-0

Undeva, pe podium

Unirea Slobozia a clacat din nou în deplasare. Adversara, Progresul Spartac București este echipa care, cu două etape în urmă, administra Rapidului prima înfrângere stagională. Fără intenția de a căuta scuze pentru ce a urmat, trebuie spus că antrenorul Enache Costea nu s-a putut baza pe 4 piese importante în angrenajul echipei: Chebac și Ibrian suspendați, Soare și Bucă accidentați. În aceste condiții, echipa arăta astfel: Dobre-Ene, Suciu, Topor, Gherasim (Milotin)-Bălan (Lemnaru), Adăscăliței (Șerban), Teodorescu, Toma-Răduca, Năstase. Pe lângă absențele din lot, mai adăugați și incertitudinile financiare care planează de ceva vreme în jurul echipei și veți avea o imagine de ansamblu a stării de spirit care domină lotul. În aceste condiții nu e de mirare că Tudorache, în minutul 34, și eternul călău Mircea Donca, în minutul 77, au găsit drumul spre gol. Arbitrii au trecut cu vederea jocul dur al gazdelor și două posibile lovituri de pedeapsă în dreptul Unirii... În final rămâne scorul de 2-0 afișat pe tabelă în favoarea Progresului Spartac și faptul că Rapid și Afumați s-au detașat în clasament. Unirea este undeva pe podium, mai precis pe locul 3, la 5 puncte în spatele locului 2, și la aceeași distanță de locul 4.

Echipa «U15», victorie la Călărași În campionatul juniorilor sub 15 ani, Unirea Slobozia s-a impus în deplasare la Dunărea Călărași cu 4-2. În tur, călărășenii învinseseră cu 2-1, prin urmare progresul micilor fotbaliști slobozeni este evident. Denis Dragomir a reușit o triplă, al patrulea gol fiind opera lui Cătălin Munteanu. Ion Ionescu a folosit următorii jucători: Ciupercă-Niță, Ștefan, Cârstoiu, Cornățeanu (Gârbăcea)-Popa, Lungu (Tonț)-Iancu, Munteanu, Vlad (Stoica)-Dragomir.

20 Martie 2019, 12:10 (2900 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Victorie amicală cu Ciulnița
Reunire cu multe nume noi
Grupa 2012 a câștigat «Summer Kids Cup»

Comentariile cititorilor:


Cristian:
(22 Martie 2019, 08:36)
Scriu pentru prima si cred ca si  ultima data , iar numele imi este real fara fake-uri si alte nick-name - uri ca vad ca se poarta : Pot spune ca sunt un mare consumator de sport , indiferent ca vorbim de fotbal , handbal , atletism sau tenis , important pentru noi oamenii este faptul ca trebuie sa se faca sport . Urmaresc de-asemenea articolele de sport , precum si meciurile echipelor ( fotbal si handbal ) atat timp cat pot si-mi permite programul asa cum citesc dealtfel si comentariile , care uneori sunt extrem de amuzante , alteori acide ..etc. Parerea mea este ca nimeni din comentariile facute la acest material nu isi doreste sa se termine cu fotbalul , ceea ce au am inteles si pot spune ca inteleg , pentru ca repet , citesc foarte mult , este faptul ca anumite persoane cer socoteala altor persoane ( pe care le banuiesc ca ar fi fost fotbalisti ) ca au scris foarte urat legat de handbal...iar acum acele replici acide ale acestora ( ca au fost sau nu fotbalisti nimeni nu poate sti exact) au fost taxate si aratate cu degetul. Parerea mea , eu asa vad si nu pot spune ca asa trebuie sa faca , dar in mare masura au dreptate , iar eu militez ca sportul sa fie mai unit , mai aproape unii de altii si incercati sa lasati orgoliile deoparte , suporteri de fotbal sau de handbal , nu mai mizati ca unii nu au avut bani si altii au avut....pai liga 3 nu prea este egala cu liga Nationala , deci si nivelul de finanatre este diferit , sa fim sinceri ...peste cateva zile la Slobozia vine CSM Bucuresti , echipa ce are in componenta cea mai mare handbalista DiN LUME DESEMNATA DE 4 ORI s, iar echipa este o fosta  castigatoare C.L...este o mare onoare pentru noi ca si comunitate , despre ce vorbim ? ( ca tot vorbi cineva ca s-a jucat cu Rapid ) .Nu pot veni mai multi oameni la handbal ca nu exista sala , dar au fost multe meciurile si la handbal cand au fost multi mai multi spectatori decat la fotbal ( sa fim corecti ) , iar daca sala ar avea la meciul cu CSM Bucuresti 5000 locuri
Costin:
(21 Martie 2019, 21:27)
Darius G - ce discurs emotional si populist de mai facut si pe mine sa plang citind ca statul paralel vrea sa distruga aceasta echipa de fotbal , iar tu razboinicul luminii sosia lui becali ai iesit de nicaieri si luptandu-te cu dusmanul imaginar care face rau fotbalului slobozean si pe care are de gand sa-l distruga...hai ca opresc chinul ca te obosesti pe degeaba ca nu este nimeni cu car3 sa lupti...poate doar cu al tau neuron stingher , dar ai grija ca daca il infrngi si pe ala ai pus-o :))) eu zic sa-i dai la cap...la neuron. Aceeasi gandire : limitata ai ingusta , gandire tipic de f.......t . Acum o dati pe statul paralel ca va distruge fotbalul...incredibil !!! Prietene nu ne da nimeni de baut , inca avem demnitate si iti mai spun ceva ( vreau restul cititorilor sa ne accepte intimitatea si sa nu citeasca ce ii spun doar lui ) : pentru mine esti dovada vie ca un om poate trai si fara creier !!
Suporter obiectiv :
(21 Martie 2019, 20:35)
Faptul ca echipa de fotbal nu are rezulate,faptul ca echipa este îmbătrânită si trebuie sa plece câțiva jucători care nu mai pot sa alerge,reprezintă o discuție. Dar,voi ăștia care nu suferiti fotbalul si sunteți doar cu handbalul lasati-o mai moale cu desființarea fotbalului.Voua chiar nu va este rusine,se dau mai mulți bani la handbal decât la fotbal,si tot voi faceți gură...In prezent fotbalul aduce mai mulți suporteri pe stadion, decât in sală la handbal .Iar, dacă s-ar face un sondaj in oraș,va zic sigur ca mulți ar agrea mai mult echipa de fotbal,decât handbal. Când vreodată vor veni 5000 de oameni la handbal,așa cum au venit la mediul cu Rapid din urmă cu câțiva ani!
Iancu :
(21 Martie 2019, 19:59)
Sunteti niste frustrati toti ,intr un oras mic de c.cat cu o echipă de fotbal pe care nu o meritati,vorbiti fără să știți ce se întâmplă,Sunteti niste inculți,în curând o sa mai vedeti fotbal la tv si in ligile județene,în loc sa va gânditi ca băieții ăștia dupa ce ca au salarii de c.cat si nici pe alea nu le primesc voi aveti gânduri mărețe de promovare ,Ce promovare oameni penibile? Pe burta goală nu se poate frustratilor,țineți va parerea pentru voi ,la revedere
Darius G:
(21 Martie 2019, 19:38)
Toti ăștia care comentați împotriva clubului de fotbal , sunteți niște neica-nimeni neștiutori și frustrați cumpărați cu o bere de unii care au interese sa desființeze aceasta echipa (va număr pe degetul de la o mâna BUGETARILOR).......mi-e scârbă de voiCB
Petrica:
(21 Martie 2019, 16:22)
Bravo - pentru Ionel - ei sunt pe alta lume si alta liga. Niste ingamfati carora nu le ajunge nimeni la nas... As vrea sa vad o discutie dupa ce ia bataie echipa de handbal...ca am vazut ca ei fac referire catre handbal mereu , ca ciupercile dupa Soare or sa apara ( dar nu soare ala din vestiar batausul ci ala care da viata de sus ) si comentarii si discutii si pareri...acum vai de ei sunt niste frustrati , asta este clar.
pentru Ionel:
(21 Martie 2019, 15:13)
Discutia nu a fost despre Trifan sau ceata lui de mercenari cum spui , eu am vorbit stric de rezultate. Te intreb : daca echipa ar fi castigat mai era de vina Trifan ca ia parandarat ? ( asta afirmi tu ca ia ) , iti raspund eu ...NU !!!  Ar fi iesit marii fotbalisti cu Ra in frunte sa spuna cat suflet pun ei pentru echipa si ca in ciuda condiitlor vitrege pe care le intalnesc zi de zi si ora de ora , coroborat ca nu au primit salariile de 2-3 ..sau 4 luni cat or fi , ca o fi si o pati , ca toti sunt impotriva fotbalului , ca nu au buget , etc si cu toate astea uite domnle ce rezultate avem noi si altii nu au , sau altii iau parandarat sau nu , despre asta este vorba Vasile , despre caracterul vostru , scuze al fotbalistilor si conducerii care INTOTDEAUNA atunci cand castiga ei sunt zmei , iar daca pierd trebuie obligatoriu cineva sa fie de vina , despre asta este vorba Vasile , de caracter , de valoare , de atitudine si asumare , iar noi oamenii de rand vedem asta si trebuie sa va tragem un pic de maneca sa mai coborati un pic cu picioarele pe pamant langa noi . Daca tu stii mai multe despre parandaraturi exista organe abilitate care trebuie sa stie , te rog sa mergi , dar sunt sigur ca astea sunt doar vorbe aruncate pentru a distrage atentia de la subiect ....iar daca tu stii sigur de aceste lucruri , da-mi voie sa cred ca faci parte din acea ceata de mercenari pentru ca esti complice !
vasile:
(21 Martie 2019, 14:30)
Pentru Ionel -daca sponsorizam o echipa de mercenari condusa de Trifan et compania fara a performa  de ce se aloca anuai sute de milioane din bugetul local in loc sa facem lucruri utile orasului .nu pentru parandarat.
Mircea :
(21 Martie 2019, 12:56)
Singura diferenta intre liga 4 si liga 3 este distanta dintre echipe , la liga 3 faci mai mult pe drum , iar concluzia este : de ce sa nu ne inscriem de la anul la liga 4 ? Asa poate mai batem si noi pe cineva , chiar pe Boranesti sau Brosteni . Cocosii ...aloooo....nimic ? chiar nu zice niciunul nimic. ? ..asa dintr-o data ?? :))))) chiar niciunul nu da vina pe cineva sau pe ceva ??...asta nu este buna....
Orlando:
(21 Martie 2019, 12:32)
Atât timp cât există la conducere RA ( lemnaru și enache nu au nici o treabă) la ce ne putem aștepta din partea lor? Ne-ati dovedit ce era de dovedit mai fotbaliștii lu' peste...
unirist:
(21 Martie 2019, 11:36)
Nemaiavand ce zice acum ati trecut pe diversiuni la articolele de la handbal...ce caracter infect puteti avea mai fotbalistilor...mai conducerea...numai cine nu vrea sa vada nu vede ca toate comentariile au fost facute de voi...aloooo Primaria...renuntati la fotbal ...chiar nu vedeti ce caractere finantati !!
unirist:
(21 Martie 2019, 09:01)
hai ca se poate ! Daca o tineti tot asa sezonul urmator jucam mare derby cu ABATORUL !
Pe ei unirea am zis .
pentru Ionel:
(20 Martie 2019, 21:17)
Ionel, nu are nici-o legatura Trifan sau cine zici tu ca si finantator cu infrangerile echipei. Aici este vorba strict de valoarea jucatorilor , atitudine , dorinta si as putea sa continui ... Nu Trifan a pierdut meciul,iar cautam cauze externe pentru infrangeri ? Offff ...oare chiar nu puteti sa va asumati infragerile ? Tot pe la fotbal lucrezi si tu ? Din pacate asta este adevarul : sunt niste infatuati , niste mercenari care pozeaza in umili jucatori de fotbal care pun suflet in ceea ce fac , niste neica nimeni care tot timpul pozeaza in victimele sistemului si ca toti si toate sunt impotriva lor , iar cand sunt intrebati sau li se cer explicatii arunca pisica in ograda altcuiva....sau si mai rau altii sunt de vina numai ei nu....acum au renuntat la handbal si o dau in Trifan....pe.bune ? Chiar nu aveti jena ?
Unul din Slobozia:
(20 Martie 2019, 20:32)
Capul sus bravilor jucatori !!! Nu-i nimic , mai aveti sansa de promovare la anul , iar daca nici la anul nu se poate mai asteptam inca un an si inca un an , am asteptat noi atatia ani ce ar mai conta inca 2-3 ani de acum incolo sau poate chiar mai mult , numai ca trebuie sa va mentineti valoarea si dorinta asta de victorie meci de meci.
ionel:
(20 Martie 2019, 19:55)
Sa se aprobe bugetul caci Trifan et compania (finantatorii ) .abia asteaptta parandaratul , mai abitir decit sportivi salariile .