Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

EXCLUSIV: Moartea suspectă a unui bebeluș, anchetată de procurori

S-a întâmplat la Urziceni după ce o femeie a născut pe balcon

EXCLUSIV: Moartea suspectă a unui bebeluș, anchetată de procurori

Anchetă a procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița într-un dosar penal ce are ca obiect comiterea infracțiunii de «omor». Suspectă în această cauză este o tânără de 30 de ani care se presupune că și-ar fi omorât copilul imediat după naștere. Cercetările se află într-o fază incipientă, mama urmând să fie supusă unei expertize psihiatrice.

A născut pe balcon Din informațiile organelor judiciare reiese faptul că tânăra de 30 de ani locuia într-un bloc din Urziceni și ar fi născut copilul acasă, pe balcon. Apoi l-ar fi înfășurat într-o pătură și l-ar fi lăsat într-o cutie de carton. La o săptămână de la momentul nașterii, mama i-a alertat pe părinții săi, spunându-le că bebelușul pe care l-a născut este mort... Rudele au venit la fața locului, au constatat faptul că nou-născutul este decedat și au sunat la 112. La fața locului s-au deplasat criminaliștii Poliției Urziceni, dar și un echipaj medical. Imediat, femeia a fost audiată, ea explicând faptul că bebelușul era mort în momentul nașterii. Cazul a intrat în atenția procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, care au deschis în cauză un dosar penal pentru «omor». Principala suspectă a anchetei, mama copilului, urmează să fie supusă unei expertize psihiatrice pentru a se descoperi dacă aceasta a avut discer­nământ. Mai mult, trupul neînsuflețit al bebelușului va fi supus unei expertize medico-legale amănunțite. «Cercetările sunt într-o fază incipientă... În baza expertizelor dispuse de procurorul de caz se va ajunge la o concluzie. La momentul de față nu a fost dispusă nicio măsură preventivă în această cauză!» au explicat reprezentanți ai Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Și-a dat spre adopție unul dintre copii Situația este cu atât mai șocantă cu cât mama nu este la prima naștere. Copilul decedat este al treilea pe care femeia l-a adus pe lume. Primul copil, o fetiță de aproximativ 6 ani, se află în grija sa. Al doilea copil a fost dat spre adopție unei familii. Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița au precizat faptul că monitorizează atent cazul. «Într-adevăr, mama este la a treia naștere... Fetița care se afla în grija sa este supra­vegheată de bunici, iar tatăl său se interesează de ea. Cazul se află sub suprave­gherea noastră!» a precizat Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița.

21 Martie 2019, 09:20 (2444 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Sicomor pt. ultima data:
(24 Martie 2019, 10:02)
Vai de capul nostru! Ce lume inteligenta se exprima in cunostinta de cauza! Daca as sti sau putea afla, prin sapaturi, nici o secunda nu as ezita sa dau gol un posibil... dar asa,m-am aflat in traba gandind ca lumea ce se exprima aici este educata, de buna credinta si neimplicata politic.
Mel:
(22 Martie 2019, 21:33)
@Sicomor “vorbulesti la fel ca aia cu “iohaniti” sau esti procurorul ala cu pupici date vecinului urmarit cecetat penal. Cine te retine sa faci sapaturi pentru a te ingrii dupa ureche.. fa-ti cont si cauta pentru te l rmancipa din Starea
Sicomor:
(22 Martie 2019, 13:56)
Desteapta foc, "decat", Doinita. Sesizează insp.jud. daca stii persoana cu "pupicii", făcând ceva util, în loc sa aberezi pe rezultat si scor.
Doinita:
(21 Martie 2019, 09:44)
In acest judet unde institutiile statlui sunt axifisiate de clanuri, familii,nasi,fini si prietenii totul este posibil. Aici unde fac puscarie decat furaciosi de fier vechi si gainarii,judet unde procurorul isi trimite pe retelele de socializare, pupici si prietenii cu urmariti,suspecti in cauze penale,iar politistul isi aununta suspectul ca are dosar penal prin telefon,rezultatul anchetei in acest caz va fii din start NUP. Presupun de la inceput ca o sa fie ceva bani cheltuiti pe ancheta,rezultat si scor final 0.