Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

ANAF ridică popririle debitorilor după 2 ani

Nou record în Ialomița

ANAF ridică popririle debitorilor după 2 ani

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița stabilește un record nou. Instituția a înștiințat un debitor că a decis «ridicarea măsurilor de executare silită» după... 2 ani!

Noaptea minții După ce în luna februarie ziarul nostru prezenta scrisoarea prin care ANAF anunța o «poprire la terți» pentru o datorie de 1 leu, a venit rândul altei aberații fiscale. În data de 28 februarie 2019, un debitor a fost notificat că în baza prevederilor Legii 207/2015 privind Codul de Procedură Fiscală i se ridică «măsurile de executare silită». Până aici toate bune și frumoase, iar aberația nicăieri. Numai că debitul în cauză a fost identificat de către inspectorii ANAF în 19.10.2016 și plătit de către debitor la sfârșitul aceluiași an, în luna noiembrie! Altfel spus, la mai bine de 2 ani de la stingerea debitului, fapt confirmat de debitor cu documente justificative legale, ANAF a catadicsit să-l informeze cu privire la ridicarea popririi. Performanța aparține Compartimentului de colectare a debitelor din cadrul instituției și (nu) este semnată de către Carmen Popescu, una dintre tinerele speranțe ale instituției. Noi atât am avut de spus, comentariile le lăsăm în grija dumneavoastră...

22 Martie 2019, 12:20 (2249 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu

Comentariile cititorilor:


Gina:
(27 Martie 2019, 07:07)
Asta este nivelul de educatie al populatiei. Se revolta ca autoritatile statului aplica o lege dura impotriva persoanelor rele platnice.
Va poftesc in Germania sa vedeti ca acolo exista foarte putine persoane care nu isi platesc la timp impozitele fata de bugete. Aceasta pentru ca sunt educate si autoritatile le executa in secunda doi daca nu respecta legile. Toti dupa ce primesc notificarile cu sumele de plata fac imediat platile la bugete. Daca exista persoane care nu au platit fiscul german se deplaseaza personal cu masina sa stea de vorba cu ei, sa vada cauzele pentru care nu s-au platit. Ei se deplaseaza chair si pentru 1 euro, nu suma conteaza ci datoria de cetatean fata de stat, in Romania e atitudinea lui Moromete <<nu am, de ce sa dau, daca nu am nu am !!!>>. Nu asa trebuie gandit datoria de cetatean trebuie indeplinita exemplar. Se doresc spitale, scoli si autostrazi dar cetatenii nu isi platesc la timp datoriile fata de stat. Statul in mod corect ii executa silit si ar trebui sa ia masuri foarte dure sa nu mai existe rai platnici. Daca se elimina datoriile fata de bugete se reduce si numarul angajatilor de la Fisc, dar lipsa educatiei nu poate sa functioneze.
Eu zic sa nu va mai scandalizati ca sunteti executati silit si puneti mana dati la timp banii nu dati ocazie de popriri si sa vedeti ce linistiti si mutumiti veti fi de voi.
Rau a facut Guvernul ca a eliminat acea Lista a Rusinii, cu cei care nu platesc, dar se pare ca tot ei erau. In concluzie la sa oameni educati asa conducatori si asa tara organizata.
Stimati ziaristi sustineti demintatea acestei tari si natiuni acatacti public toate derapajele marilor conducatori si patroni ca de la ei pleaca totul. Toti sa isi plateasca la timp banii la bugete si nu vor mai exista astfel de situatii anormale pentru o tara membra a Uniunii Europene.
RUSINE CELOR DATORNICI !
CORADO:
(25 Martie 2019, 10:55)
Este un fericit !!!!! Poprirea mea a fost stinsa,la insistentele mele,dupa 10 ani .
curiosul:
(24 Martie 2019, 16:44)
A.N.A.F., trebuie sa restiutuie banii de la
taxa de timbru cand isi pune prorire pe cont?sau mai bine executa silit ministerul mediului.
Mamchilica:
(23 Martie 2019, 08:14)
Asra datorita prostiei si incompetentei care primeaza in toate institutiile statului roman, institutii unde angajarile se fac in familie devenind mosiile lui Moraru,Chorita,Gheorghisor,Gigi, sa dus, a zburat democratia! Gastile corupte a subjugat prostimea. Im fimal eu zic ca bine va face desteptilor
sorin: