Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

ArtRobotiX trăiește «visul american» la Slobozia

ArtRobotiX trăiește «visul american» la Slobozia

Un concurs și 122 de echipe de liceeni. Toți vor să tră­iască visul american. Și toți fac sa­crificii! Echipa ArtRobotiX din cadrul Liceului de Arte din Slobozia a decis să plece cu «Personalul» de 9 lei în locul «Acceleratului» pentru ca robotul lor să aibă o șansă în plus la Iași. Lucrează de 5 luni, zi și noapte, pentru a oferi cole­gilor din clasele mai mici un exemplu. Sunt vizionari, sunt puternici și sunt mai inteligenți decât adulții din jurul lor. Sunt viitorul unui oraș și vor să rămână aici pentru a schimba lumea noastră. Par cuvinte mari, dar ele nu sunt de ajuns pentru a cuprinde echipa ArtRobotix 145.

Toți pentru unu Echipa ArtRobotiX a Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia reprezintă una dintre cele 122 de echipe de liceeni din România dornice să trăiască «visul american». Pe plan național, au reușit. S-au luptat cu roboți din întreaga țară, dar și din Turcia, Rusia și Ucraina... În 5 luni de zile au participat la 3 concursuri și 2 demo-uri. În cadrul concursului de la Iași, desfășurat în luna februarie, au reușit calificarea la First Tech Challenge Romania. «E foarte stresant. Atât aici, pentru că trebuie să armonizăm toate ideile care apar, cât și în competiții unde presiunea momentului este foarte mare. Dar bucuria e pe măsură... Ne simțim mândri că am reușit, mândri că suntem o echipă. Iar eu sunt cel mai mândru dintre toți, pentru că toată viața mea de copil mi-am dorit să asamblez roboți. Acum visul meu e realitate!» explică Alexandru Popescu, unul dintre mecanicii ehipei. Dorința comună a tuturor liceenilor implicați în producția de roboți campioni este să ajungă în aprilie la First Tech Challenge Championship în America, la Detroit. Doar 4 echipe vor avea biletele de avion în buzunar. Iar ca să le obțină, urmează o ultimă bătălie, cea națională. În perioada 22-24 martie 2019, la București, în cadrul BRD FIRST Tech Challenge România, cei 122 de roboți înscriși în competiție, doar 4 dintre cei mai buni vor putea trece dincolo de ocean. Performanța echipei ArtRobotiX 145 de până acum e rodul muncii elevilor, dar și rodul eforturilor celor din jurul lor. «În luna februarie, la Iași, a avut loc competiția de calificare. Ca să îi dăm o șansă robotului, am ales să mergem cu „Personalul“, cu bilete de 9 lei, iar banii să-i păstrăm pentru perfecționarea robotului!» explică Mona Stoica, unul dintre profesorii implicați în proiect. Întoarcerea de la Iași a fost una glorioasă. S-au calificat pentru FTC România. Însă au fost nevoiți să reconstruiască robotul. De la zero... «Nici nu mai știm de câte ori l-am refăcut! De vreo 4-5 ori, probabil... Dar a meritat efortul, iar diferențele sunt mari. Când au intrat în proiect erau doar niște amatori. Acum, după 5 luni de muncă, sunt deja profesioniști!» confirmă profesorul Cristian Bucă, implicat, inițial, în proiectul TEHROCUZ de la Liceul Tehnologic «Al. I. Cuza» din Slobozia.

Un proiect pentru generații Cei 19 membri ai echipajului ArtRobotiX 145 vor să lase robotul moștenire generațiilor de elevi care vor alege Liceul de Arte din Slobozia. Teodor Vărzaru susține activ această intenție și luptă pentru materializarea ei: «Nu este vorba doar de un robot care pune minerale dintr-o parte în alta, ci despre tot ce am făcut NOI, ca echipă! În toate evenimentele la care am participat, am dorit să implicăm și alți elevi, alți oameni, comunitatea adică... Le-am prezentat elevilor de la Școala nr. 2 din Slobozia proiectul nostru, iar pancartele pe care le vedeți au fost realizate de vo­luntarii de la Arte și membrii echipei... În martie am fost la Centrul multifuncțional și Școala Gimnazială din Bora unde am făcut schimb de cunoștințe. Ei ne-au ajutat cu robotul, iar noi i-am ajutat cu mărțișoarele... Iar zilele acestea vom merge la Centrul „Ema“ Slobozia, unde îi vom implica și pe copiii cu autism. Toți au devenit voluntari în cadrul acestui proiect. E un proiect de desco­perire continuă. Au așa l-aș numi...». Teodor nu este singurul entuziast. Echipa are 3 departamente: programare, mecanică și marketing. Bogdan Dănilă are 18 ani și este designer 3D și proiectant. El a creat mascota competiției și poate vorbi ore în șir despre ea. «Nu știam nimic despre proiectare, nici despre imprimante 3D... Adică știam, dar nu văzusem. Am învățat și acum știu tot ce poate face ea. Mascota am făcut-o în 5 ore. Iar acum am învățat să fac piese pentru alte imprimante 3D... Uneori și eu mă mir de câte am reușit în lunile astea!». Lângă el, Eduard Voicu, cel mai serios dintre liceeni ArtRobotiX își amintește înce­puturile proiectului. «Eu am făcut și design, și programare, și modelare, și mecanică... Asta este, de fapt, farmecul acestui proiect. Îți permite să încerci, să afli ce îți place, să te descoperi. Acum știu că sunt făcut pentru meseria de inginer la care visez și mă bucur că am avut șansa de a participa la acest proiect!».

De la dorință la realizare
Creatorii ArtRobotiX 145 sunt elevi în clasele X-XII. Tinerii care au muncit pe brânci pentru a-și atinge visul și a împărți reușitele lor. Și me­rită recunoașterea și aplauzele noastre. Iată numele lor: Radu Anghel, Ștefan Da­mian, Bogdan Dănilă, Silviu Di­mache, Sânziana Hogaș, Cătălin Toader, Olivia Matache, Alexandru Nedelcu, Laurențiu Neghină, Sebastian Ologu, Alexandru Popescu, Andrei-Cristian Radu, Delia Rențean, Cosmin Stănilă, Andrei Ștefan, Andrei Stoica, Andrei-Teodor Vărzaru, Andrada Vlad, Eduard Andrei Voicu. Alături de elevi și de profesorii nominalizați mai sus, în cadrul proiectului ArtRobotiX mai sunt implicați profesorii Dragoș Rădulescu și Liliana Șcheaua.

23 Martie 2019, 11:20 (2547 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


robocop:
(26 Martie 2019, 09:45)
nici un cuvint despre cuza care merge mai departe? sau nu isi permit sa va cheme ca sa informati prost opinia publica? e adevarat insa, copiii astia sunt mai inteligenti decat adultii din jurul lor si merita toata aprecierea.pana so  face profesor, buca mai are de strans din...
Alina:
(25 Martie 2019, 15:50)
Re: Robotica si amnezie
Citeste si tu altceva decat flaierele de la Kauffland, si poate mai afli cate ceva despre tinerii care pleaca peste hotare si nu uita de unde-au plecat, reprezentand cu mandrie tara natala. Si televiziunea mai "scapa" cate un reportaj sau documentar pe tema copiilor geniali ai Romaniei sau ai romanilor. Fii mai selectiv si abtine-te de la comentarii nedocumentate corespunzator. 
Pentru elevii implicati in proiect si pentru profesorii coordonatori, felicitari si tot respectul! Mult succes in demersul vostru si visul sa vi se-mplineasca!
felicitari:
(25 Martie 2019, 08:46)
felicitari copiilor! toti trebuie sa facem eforturi  pentru a-i tine in tara! ei au reusit, sunt creativi, sunt motivati pana reusesc sa plece, e dreptul lor! ce sa faca aici?//daca si buca cristian a ajuns profesor la liceul de arte...daca mona stoica e indrumatorul... ce de vulturi sunt atrasi de mirosul succesului..nu minimalizati meritul copiilor, ei ii invata pe toti ce e de facut, in afara de radulescu, care cred ca e de fapt creierul intre profesori si singurul...ceilalti-niste oportunisti care se dau singuri la ziar
Succes:
(23 Martie 2019, 14:02)
Mult succes. Bravo lor.
Robotica si amnezie:
(23 Martie 2019, 11:42)
Foarte frumos!Isteti tieneri are orasul si tara!Insa de peste 20 ani se participa si se câștigă premii,trofee,titluri de maximus globus at terranus.Dar nu am auzit de nici un june d asta premiat sa promoveze tara natala,sa scrie sau sa revina in zona din care au plecat si au ajuns in SUA,ori UK. Este o parere dar fb este plin de promovare cu Comaneci N.,ilie generalul de carton si plasa de racheta, adica de atatia ani,nu s a dezvoltat nici un tanar sau echipa ce poate scrie/spune ceva despre Romania?Ca n am auzit. Citesc despre aceste genii cand sunt adolescenti insa dupa medaliere,premiere,astia toti uita de unde au plecat? Ori nu pleacă? Intreb pentru un prieten. :)