Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Coșmarul locatarilor din blocul T2

Locuințe ANL la Slobozia

Coșmarul locatarilor din blocul T2

Blocurile ANL din Slobozia sunt un adevărat pericol pentru locatari. Sătui să mai aștepte ajutorul din partea autorităților, oamenii au început să sesizeze problemele pe rețele de socializare. Într-o postare recentă făcută pe internet, un locatar al blocului T2 reclamă faptul că nu mai poate intra în imobil din cauza crăpăturilor care au apărut în rampa de acces.

Problemă veche, dar nerezolvată
Blocul T2 este unul dintre cele mai noi blocuri construite la Slobozia, prin programul finanțat de Agenția Națională pentru Locuințe. Încă de la momentul în care a fost dat în folosință, localatarii s-au confruntat cu pro­bleme... La început a fost vorba despre acoperiș, apoi oamenii s-au plâns de faptul că apa de la subsol le intră în case și le umple pereții de mucegai. Au făcut numeroase sesizări către autoritățile locale, însă demersurile lor au fost tratate cu indiferență. Între timp, proble­mele blocului T2 s-au înmulțit. Așa se face că acum locatarii nu mai pot intra în bloc din cauza faptului că rampa de acces stă să se dărâme. Situația durează de mai bine de o lună, când locatarii au sesizat autoritățile locale. Deși adresa scrisă pe care au înaintat-o a fost înregistrată, problema nu a fost rezolvată până în prezent. Oamenii și-au pus toată speranța în internet, așa că au reclamat indiferența autorităților pe rețelele de socializare. Paul Marcu, unul dintre locatarii blocului T2, a postat un calup de fotografii prin care evidențiază rampa avariată. Imaginile au fost însoțite și de următorul mesaj: «Stimate autorități, ne ajutați să rezolvăm problemele de la T2, sc. C? Am semnalat și în scris, dar ați trimis doar echipa de la IGO! Rampa stă să cadă, iar intrarea în scară este aproape imposibilă! Sunt fisuri și crăpături peste tot...».

«Afaceri» cu locuințe ANL Chiar dacă reclamă condițiile existente în apartamentele și garsonierele pe care le-au primit, locatarii blocurilor ANL din Slobozia au transformat spațiile de locuit în adevărate «afaceri». Multe dintre respectivele imobile sunt subînchiriate, demers care contravine legii. Autoritățile locale cunosc situația, dar, din păcate, nu pot stopa fenomenul.

24 Martie 2019, 09:10 (3036 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Slobozia bloc ANL
Citiți și:
Primăria promite un nou Cartier ANL
Noul bloc ANL din Slobozia a intrat la apă
Slobozia repartizează locuințele ANL

Comentariile cititorilor:


Iasmina:
(26 Martie 2019, 11:23)
@pasajul...Meditațiile rezistă! Vor fi, mai ales la ANL! Vrei o adresă sigură? Mai bine nu urma exemplul prof. de fizică! Al doilea om in stat poate fi un exemplu mai relevant.
#pasajladrajna:
(26 Martie 2019, 10:42)
Cum asa, Iasmina? N-a zis presedintele ca meditatiile sunt cheia succesului?Eu iau exemplul primului om in stat! O fi mai bine modelul celui de-al doilea?
Iasmina:
(25 Martie 2019, 12:55)
Plătiți că aveți viitorul în față! Munciți și plătiți! Munciți și la domiciliu și la stat! Numai cu fiscul e mai greu! S-a cam tăiat macaroana la meditații!
Irina:
(25 Martie 2019, 12:51)
Afaceri dubioase la ANL! Domnul a dat, Domnul a luat! Unii TINERI cu familie, copii, au fost “depășiți” de domnișoare expirate, fără obligații! S-au dat multe apart. pe picioare lungi și mobile...Depindea de unghiul de desfacere.
Aurică:
(25 Martie 2019, 12:45)
Când vi s-au dat de pomană acele apartamente, pe pile, a la Știucă, V-a convenit!! Acum că le cumpărați, cade cerul pe voi! Sunt ap. făcute din carton, de unică folosință! Plătiți 25 de ani, mare satisfacție pentru cei care meritau și nu au avut loc de crv.-le de la Amara!
Lola:
(24 Martie 2019, 21:20)
Tineret pensionar, spre informarea ta, există tineri care au cumpărat locuințe în blocul cu pricina! Și, da, plătesc rate pe 25 de ani! Te simți bine?
Orasul meu, judetul lor:
(24 Martie 2019, 12:54)
De unde dracu te ai pensionat psd istule? De la Urbanism?Ca a iesit unul de acolo acum vo 5_6ani,un alcoolic tutungiu,e vorba de calitatea lucearilor,de monitorizarea si receptia lucrarilor respective,despre proasta calitate a materialelor utilizate, despre asta se scrie.Adica exact ca s a furat si se fura continuu,obtinandu-se doar bani ptr partid si nu lucrari de calitate,de viitir. Este vorba de furt+nepasare,despre guvernarea psd. Știuci,ciuperci,morari,intreaga șleahta de tâlhari nenorociti,ce au impanzit institutiile de stat doar cu rude si pupincurăi!Orasul e cârpit,chinuit,toaletat de incapabilii partidului.Nu avem o sosea buna,nu avem locuri umbrite,praful ridicat de maturoaie sau mai nou de vant,ne chinuie viata pazita de psdisti. Asta avem datorita voua,pensionarilor vanduti pe-o galeata si-o bricheta!
#șîeu#puiemsd:
(24 Martie 2019, 11:17)
Hai ca nu poti folosi rampa de acces dar sa vezi nebunie in Garii Noi! Au inceput "asfaltarea" (bine, o parte de strada a fost decopertata prin octombrie)si surpriza,ca strada e locuita.Ca sunt 3 sau 5 familii nu conteaza. E locuita.Decopertarea inseamna cam un metru sapatura, deci diferenta vs curte.Intrebare pentru angajatii"urbanism":Nu se pot efectua aceste lucrari de asfaltare si bransare inainte ca cetatenii sa se mute acolo? Cu copii mici,griji, etc? Pentru ca oricum primaria si a batut joc de 10-12ani de tinerii relocati acolo.Exact ca si la ANL, se intelege ca ajuti tinerii cu spatii de locuit decente.Slobozia are alt standard pentru "DECENTA"?? Este anul de gratie 2019 panarame de birouri!Bă cârnaților din CJudetean, orasul este alocat Brailei? Tulcei?Se invecineaza cu judetul pe care il adminiatrati?? Este municipiu doar la taxe si impozite??
Tineret pensionar:
(24 Martie 2019, 10:54)
Dacă nu le convine, să se mute, să plătească rate 30 de ani la bănci.Stăm în anl.uri până la 50 de ani...rușine...astea sunt locuințe pentru tineri
Locatar:
(24 Martie 2019, 10:20)
Săptămâna trecută, timp de două zile, nu a fost căldură și nici apa calda. Motivul: neplata facturii de gaz de către primărie.