Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Cosâmbești are cele mai mari impozite din România

Primăria Cosâmbești are cele mai mari impozite din România

Fără rețea de canalizare sau drumuri asfaltate, dar cu impozite care au fost majorate excesiv. Se întâmplă în comuna Cosâmbești din județul Ialomița, unde valoarea taxelor locale pentru automobile a explodat. Deși pare a fi vorba despre o aplicare eronată a formulelor de calcul privind stabilirea taxelor și impozitelor locale, reprezentanții administrației locale susțin că totul este în regulă. «Am stabilit această majorare prin hotărâre a Consiliului Local Cosâmbești... Actul a primit avizul de legalitate din partea Prefecturii Ialomița!» a declarat Bogdan Popescu, primarul localității.

Localnicii se plâng de impozite Situația impozitelor majorate excesiv de către autoritățile locale din Cosâmbești a fost sesizată pe adresa redacției ziarului nostru de către un localnic din satul Gimbășani, care aparține de această localitate. Acesta se numește Ciprian Milan și deține 3 automobile, de capacitate cilindrică diferită. În momentul în care a mers la primărie să plătească taxele locale pentru autovehiculele pe care le deține, acesta a rămas fără cuvinte. «Nu mi-a venit să cred că ceea ce se întâmplă este adevărat1 Cum este posibil ca într-o comună precum Cosâmbești să plătești taxe și impozite atât de mari? Este revoltător și nu înțeleg cum au fost făcute calculele respective, în urma cărora au rezultat valori atât de ridicate... Este bătaie de joc pentru noi, cetățenii, care încercăm să fim onești și să plătim taxele locale!» susține bărbatul. Conform analizei pe care localnicul din Gimbășani a făcut-o se poate observa că, într-adevăr, valoarea impozitelor pentru automobile este mult mai mare la Cosâmbești chiar și față de orașe mari, precum Constanța sau Brașov. De exemplu, pentru un autovehicul a cărui capacitate cilindrică este de 1598 de centimetri cubi, autoritățile locale din București și Brașov aplică un impozit de 64 de lei. În schimb, la Cosâmbești, acest impozit are valoarea de 88 de lei! Pentru mașinile ale căror motoare au o capacitate cilindrică de aproximativ 3000 centimetri cubi, orașe precum București, Brașov sau Constanța au stabilit impozite ale căror valori sunt cuprinse între 2100 și 2400 de lei. La Cosâmbești însă, proprietarii de mașini cu motoare puternice trebuie să scoată din buzunar aproximativ 3000 de lei! Revoltat de situația creată, localnicul din Gimbășani intenționează să-și înscrie mașinile pe care le deține pe raza altei localități, unde impozitele sunt mult mai scăzute. «Este singura soluție pe care o am la îndemână și sigur o voi pune în practică, pentru că nu am de ales!» a mai spus Ciprian Milan.

Totul este legal! Situația majorării excesive a impozitelor pentru mașini îi afectează în mod direct și pe ceilalți proprietari de autovehicule din Cosâmbești. Datele oferite de autoritățile locale arată că în comună există peste 1000 de autovehicule, pentru care trebuie plătite impozite locale. Mai mult, reprezentanții administrației locale recunosc faptul că la momentul de față localitatea are cele mai mari impozite din România pentru mașini. Chiar dacă ar putea fi vorba despre o eroare de calcul în momentul în care au fost aplicate noile prevederi legale în materie fiscală, introduse de Ordonanța 114, aleșii locali exclud categoric acest aspect. «Nu este vorba despre nicio greșeală în modul în care au fost calculate impozitele aici, la Cosâmbești... Noi am făcut acest demers juridic în baza unei hotărâri dată de Consiliul Local Cosâmbești. Acest act administrativ a fost verificat de Prefectura Ialomița și a fost avizat favo­rabil! Dacă cei de la Prefectură au spus că este în regulă, atunci așa stau lucrurile... Chiar dacă unii spun că își vor înscrie mașinile în altă parte, este fix treaba dumnealor, dar până nu plătesc ce au de plătit la noi aici, nu pot face asta!» a declarat Bogdan Popescu, primarul loca­lității Cosâmbești.

Contravenienții, cei mai mari datornici la bugetul local
Ca în fiecare localitate din județ, și Cosâmbeștiul întâmpină greutăți în ceea ce privește colectarea integrală a taxelor și impozitelor locale. Cea mai mare problemă o reprezintă persoanele care refuză să-și achite amenzile pe care le-au încasat. La bugetul local al comunei s-ar strânge aproximativ 700 mii de lei dacă toți contravenienții și-ar plăti sancțiunile. În cazul multora dintre ei nu se pot aplica măsurile de executare silită, întrucât aceștia nu dețin bunuri pe numele lor sau nu au surse de venit...

26 Martie 2019, 08:10 (3367 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Hei:
(31 Martie 2019, 10:26)
Terminati
Marculesti :
(30 Martie 2019, 12:40)
Aceeași situație este și la Marculesti. Impozitul pe un hectar de teren agricol, este 62 ron pe ha!! In conditiile in care majoritatea primăriilor din zonă, au păstrat același impozit din ultimii 2-3 ani, respectiv 50-55 ron pe ha. Atâta timp cât nimeni nu se revolta, primarii cresc impozitele cât vor ei ca doar salariile bugetarilor au crescut foarte mult in ultimul an si trebuie susținute de undeva.
Dan:
(30 Martie 2019, 12:33)
Băi Bogdan esti chiar prost rau mă!mai ai si tupeu să vorbești?Tu aduni lumea la vot si ii si plătești....stii bine despre ce vorbesc ...
Drăgușanu Andrei:
(30 Martie 2019, 12:24)
Populația vă votează pentru că nu are alternativă, domnule primar. Nu pentru că ați fi făcut ceva pentru comuna asta de când sunteți primar. Termenul de fonduri europene va spune ceva? E de muncă, știu, dar mai bine sa stăm și să nu facem nimic pentru oameni, nu-i așa?
Bogdan Popescu:
(30 Martie 2019, 10:59)
Populatia ne voteaza! Deci populatia e multumita! Va pup!
Dan:
(27 Martie 2019, 10:22)
Au marit impozitul sa isi ia salariile pampalai aia care sunt acolo.ce mai primar si vice!
trecator:
(27 Martie 2019, 07:44)
A facut un trotuar demodat din beton de 2 lei , doua garduri de cimitir (Cosambesti si Gimbasani) din doua tevi rectangulare si un camin modernizat acum 10 ani...si.mmm ....si..mmmm....a o sa asfalteze cu mama ITARO ..singurul participant la !!!!licitatie!!!!....sunt curios...
K1:
(27 Martie 2019, 06:58)
 este fix cea mai transanta atitudine pe care o vad la d-l primar in  20 ani.Tineti-o asa cu toate.Prima data e mai greu.
Ioana Dobre :
(26 Martie 2019, 21:34)
Pot sa știu și eu ce ar face minunatul Bogdan Popescu cu banii dacă iar avea. Răspund tot eu. NIMIC. Pentru că asta face de la revoluție încoace. Trăiește din banii noștri și nu a făcut nimic pentru localitatea lui de domiciliu. RUȘINE.