Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Victor Moraru a pierdut majoritatea în Consiliul Județean Ialomița

Premieră județeană!

Victor Moraru a pierdut majoritatea în Consiliul Județean Ialomița

Moment istoric în cadrul Consiliului Județean Ialomița. Președintele Victor Moraru a pierdut susținerea majorității consilierilor județeni PSD. Mărul discordiei l-au reprezentat două proiecte aflate pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Județean Ialomița, desfășurată miercuri, 27 martie 2019. Ele au vizat sancționarea lui Nicolae Chiriță, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița.

Înfrânt de proprii consilieri
Potrivit proiectelor pe care le-a inițiat, Victor Moraru a cerut consilierilor județeni să aprobe sancționarea disciplinară a lui Nicolae Chiriță, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița,  prin mustrare scrisă și reducerea salariului cu 20%, pentru o perioadă de 3 luni. Întocmirea proiectelor s-a realizat în baza raportului de audit la Camerei de Conturi Ialomița, precum și pe baza mai multor sesizări făcute de Comisia de Disciplină a Consiliului Județean Ialomița și chiar de Victor Moraru, privind nereguli în activitatea managerială a lui Nicolae Chiriță. Consilierii județeni s-au exprimat prin vot secret cu privire la aceste două proiecte, rezultatul fiind unul nefavorabil inițiatorului lor. În urma supunerii la vot a celor două proiecte, o parte dintre consilierii PSD au făcut front comun cu cei ai Opoziției, alegând să respingă proiectele președintelui Moraru. Primul proiect a strâns 30 de voturi, 10 nule și 20 valabil exprimate. Din cele valabile, 15 au fost «pentru» și 5 «împotrivă» . Al doilea proiect a fost votat de toți cei 31 de consilieri județeni. 11 voturi au fost nule și 20 valabil exprimate. Dintre acestea 12 au fost «pentru» și 8 «împotrivă». Având în vedere rezultatul, ambele inițiative au fost respinse. Votul demonstrază că Victor Moraru pierde pentru prima dată de la alegerea sa în funcția de președinte susținerea consilierilor partidului din care (încă) face parte. Următorul pas, așteptat încă de anul trecut, îl reprezintă schimbarea acestuia din funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița.

27 Martie 2019, 16:06 (5754 vizualizări - 30 comentarii)

Citiți și:
Președintele Moraru amenajează 225 de km de piste pentru biciclete în Ialomița
Revista presei Președintelui
Președintele Moraru semnează contractele ex-președintelui Ciupercă

Comentariile cititorilor:


# chirita:
(10 Aprilie 2019, 13:05)
TARAN CU LITERE MARI BOLDUITE!!!!! CRED CA A AVUT OXIURI CAND S-A GANDIT SA-L TERMINE PE CHIRITA.....
Mary:
(4 Aprilie 2019, 10:36)
 În sfârșit s-au trezit!!! Și de când le tot spun că Moraru este doar un țăran prost din Amara!!!
# chirita:
(3 Aprilie 2019, 08:02)
V.ati ascuns , bai alde gheorghe, cand e vorba ca ies la iveala faptele lui moraru si ai lui, v-a interzis sa mai vorbiti????
COSTEL:
(1 Aprilie 2019, 15:43)
Acum daca e sa fim seriosi, lucrurile sunt foarte bine stabilite: 1. M. de la DSP cotizeaza asa cum sustineti, ca doar daia sta in fruntea institutiei unul venit jurist de la firma lui de constructii si caresi-a tradat seful, pe D.N. de la Urziceni. A mers la usa lui Morarau si a zis ca el face de toate, fata de seful lui atunci. 2. I.M., cica, vorbeste lumea, ei au facut afaceri la Amara impreuna si s-au gandit, tot lumea vorbeste, din auzite, ca e bine sa faca afaceri si la spitalul Slobozia. Atunci, intrebarea se pune, ce sa caute Chirita printre ei, ca el e om serios?
veselica:
(31 Martie 2019, 09:18)
neața anonimuuuuu!!!! sa presupunem ca ai dreptate dar esti in eroare....domeniul meu de activitate este altul.....dar, repet, să presupunem că ai dreptate....subiectul principal in contextul anterior era Moraru cu faptele lui nesăbuite. vezi cum esti???? despre el n.ai zis nimic....eeeeee e!!!!!! ai ceva cu mine sau cu el????? mai anonimu.....fii corect..... ce ti.a facut tie chiriță???? eu cred ca daca a avut prilejul , ti.a facut bine..... mai anonimu !!!!!
Anonim:
(30 Martie 2019, 14:54)
#vaselica pentru munca prestata: jocul solitare pe computer,navigarea pe siteurile de socializare cascatul, pilitea unghiilor, datul cu oja. cititul presei, pupatul sti tu unde si comentari scrise, credema aveti un salariu enorm. Nu te supara Vaselico dar asta este purul si singurul adevar. Fac o paranteza si te intreb: Ce mai stii sa faci in afara de cele enumerate mai sus? Ce stii sa faci pentru un salariu mai mare, daca de la un birou la altul , cca 5 m de mers pe jos o hartie face 2 saptamani iar sa mai si scrii 6 raduri mai trec alte 2 saptamani. Te plangi de salariu, ai tupeu exact ca cel ce incerci sa-l speli. Vaselico pe cine ai avut in spate cand ai fost angajata ? Ce studii la romano-africana ai? Cu tot respectul iti spun, la munca pe care o faci, in privat nu mancai ! La patron erai vrabiuta prin parc adunant frimituri si graunte primite de pomana. Continua sa pupi si sa speli ca doar esti salariata ! Injura-te singura daca gresesc! Hai duteeee dar vezi ca iubirea de foame nu tine.
veselica:
(29 Martie 2019, 18:57)
oare stiti dragi cetățeni ca la direcția unde chiriță este sef sunt cele mai mici salarii(grație lui moraru)? ca moraru a plătit firma de audit externă pentru a-i găsi ceva nelegal lui chiriță? in conditiile in care are compartiment de audit in cons județean? stiti ca plătește din banii publici cabinet de avocatură, in conditiile in care are direcție juridică cu 20 de juriști pe lângă el? stiti ca un salariu de al lui moraru lunar reprezintă salariile a 10 funcționari de la direcția cu pricina??????? oameni buni!!!!!! treziti-vă!!!!!! adevarul este altuuulllll.....este doar ura pe care acest morar o are împotrivă oamenilor care i-ar sta in cale....nu spun povești.. datele le puteti vedea clar pe site.ul consiliului județean
Ioana:
(29 Martie 2019, 13:56)
Cer scuze ialomitenilor ! Incep cu mai multeintrebari: Ce diurna incaseaza un consiler judetean / sedinta ? Prefectul ? Presedintele Moraru ? etc ? Din curiozitate am asistat la sedinta consiliului judetean. Mai fratilor ialomiteni totul o mascarada, un tetru cu regie prestabilita, o crunta bataie de joc ! Am vazut un prefect zomby, un presedinte de consiliu judetean cu pantaloni uzi, o grupare de oameni care nu aveau ce cauta in prezidiu si la masa consiliului. Nimeni nu a miscat in front in fata directorului propus pentru mustrare. Am simtit ca se invarte pamantul sub picioare, fata de atata bascalie. Mai oameni buni cum votati asemenea persoane, pentru a va reprezenta interesele ? Doamne, nu pot sa cred ce am vazut. Masinute teleghidate platite din si din banii mei. Sigur emigrez, nu imi mai trebuie in veci, Ialomita si Romania ! Dumnezeule mare, pot sa ma exprim si sa-mi arat ura fata de ce am vazut si constat. Nu se poate ! Ba o sala de slugi cu prefect in frunte sa stea cu lipici la gura si cu mana intinsa ? Pai serialul filmat in Fierbinti este minciuna fata de realitate. Prapad fratilor imi este suficient si va las pe voi, cu soarta voastra binemeritata. Plang de furie, de ciuda cand vad cum am trait, in ce infectie. Iubesc locul in care m-am nascut si am crescut da, gata. Pacat de cetatenii buni, muncitori cu suflete mari ! Nu am furat,am muncit, am scos la vanzare tot, le dau si la revedere. Accept si injuraturi !
Bine, Ruxi!:
(29 Martie 2019, 09:34)
BRAVO, RUXI! BRAVO, MONA!  CATA DREPTATE AVETI!  DE ASTA II PLATIM NOI PE ANGAJATII ASTIA FANTOMA, FARA MERITE, FARA PREGATIRE, SA-SI APERE LICHELELE CARE I-AU COCOTAT ACOLO! PAI CUM SA NU FII ASA DE AGRESIV, DACA STII CA ITI APERI CU DINTII AVANTAJELE SI AI FACE ORICE SA NU ZBORI, CA IN LUMEA REALA NU ESTI IN STARE SA TE DESCURCI SINGUR.ASTA E ETERNA POVESTE A PSDULUI, PRIN ASTA A REZISTAT SI REZISTA, ATRAGE NUMAI SCURSURI, DAR CARE EXECUTA ORICE MIZERIE PENTRU A STA AGATAT 
Giani:
(29 Martie 2019, 09:12)
Daca mai traia raposatul din oltenia isi lua seful in jurul la 18 ani de vacanta al inclusive
Florica:
(29 Martie 2019, 08:57)
Domnilor,doamnelor sustinatori dupa cum vedem in continuare articole de presa care au menirea in a va deschide ochii.Camera de Conturi Ialomița a constatat abateri financiare de 30 milioane de lei. Asta nu este un furt ? Va simtiti fericiti, dormiti bine sau va perpeliti ca va ajuns pesta porcina la usa si va destructureaza clanurile formate in institutiile statului. LA PUSCARIE CU VOI HOTILOR,CARE ATI FURAT !
cetatean:
(29 Martie 2019, 08:12)
Nu stiu de ce e nevoie de atatea dezbateri! Problema e simpla: Moraru, aka Victor Europeanu', e plătit la fel ca toți ceilalți președinți de Consilii județene din țară, chit că Ialomița nu se compară nici pe departe cu Clujul, Prahova, Timișul, etc. Dar în imensul lui orgoliu de om prost și frustrat nu vrea ca subordonații să beneficieze de salarii decente. Cu o singură excepție, parașuta lui care-l adoră, aka nașa Larisa :). Așa că, tot circul ăsta e generat de dorința legitimă a dl. Chiriță ca angajații direcției pe care o conduce să beneficieze de salarii decente ... PERFECT LEGALE!
P.S. Morarule!!!! Ești prost, prost, prost, prost ......!!!!!!
# chirita:
(29 Martie 2019, 07:44)
aloooooo gheorghe si Pentru #chirita v-ati cam dat la fund (la figurat, ca la propriu v-ati dat demult)... sfatuiti-l pe moraru sa fie mai intelept si sa nu mai inghita gogomaniile voastre. Tema pentru moraru: sa analizeze bine atunci cand selecteaza membri in comisii de disciplina si sa mai verifice si el dosarele profesionale(studii, diplome obtinute, sau nu, de la facultati neacreditate, promovari etc)... Pai cand spui COMISIE DE DISCIPLINA, ar trebui sa spui reprezentanti care sa fie mai presus decat cel din "boxa acuzatilor". Primiti prima de Paste? 
Ruxi:
(29 Martie 2019, 07:26)
Cu ce a intreprins dl.Moraru a produs un seism in cocina suinelor fete mari pana mai ieri. Fetelor nu va mai tociti unghiutele pe buza tastaturi si puneti dreacu osul la munca nu mai ciufuliti stirul crescut in crapaturile calcaielor. Lasati spalatul in seama artor abilitati. Va temeti ca ramaneti cu banii dar va aresteaza propteaua ? Hai gata la sapa si ciocu mic.
Mona:
(29 Martie 2019, 07:08)
Subalterni directorului au luat cu asalt reduta.Scut ce facei in jurul sobolanului corupt.Vorbim de astia care vin la serviciul pt.a citi si comenta haotic,aratand lumii cum cristoselui lor foloseste clor in fiecare zii. Curati lacrima...agatati de traista cu bani a bugetului de stat. Munciti atarnatorilor nu sueta si pupincurism. Afara cu voi, la munca in privat ca sa vedeticum se castiga banii nu cerseala si furt din banii tarii.