Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Adrian Mocioniu scrie din nou Sloboziei

Adrian Mocioniu scrie din nou Sloboziei

Primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, a scris din nou slobozenilor. De astă dată scrisoarea este ceva mai corect redactată, satisfăcător articulată și, pe alocuri, chiar înduioșătoare... Din păcate, după 30 de ani în care au fost mințiți, furați și umiliți, slobozenii nu l-ar crede nici măcar pe Iisus, dacă s-ar pogorî în «groapa lui Stoica». D-apăi un pesedist de ocazie, făcut din peruș multico­lor cacadu imaculat de către Marian Neacșu...

Spovedania unui învins Pentru că Adrian Mocioniu susține că 40% din electoratul său este cel feminin, scrisoarea lui, publicată pe Facebook pe 23 martie 2019 la 7,30, pare să se adreseze întâi de toate coafezelor. Căci numai ele, ne închipuim noi, au naturelul suficient de simțitor ca să înțeleagă drama prin care trece Adrian, «de 2 ani de zile am fost izolat și demonizat de conducerea Organizației PSD Slobozia condusă de fostul primar Alexandru Stoica». Și tot ele trebuie că îi înțeleg verticalitatea politică, martiriu administrativ, drama sa administrativă atunci când îi reamintește, printre rânduri, lui Pavel&comp. că «singurul jurământ pe care l-am făcut, l-am făcut la preluarea mandatului de primar pentru cetățeni și legile țării și nu pentru PSD!». Noi, ceilalți, ne reamintim că Adrian nu s-a întrupat din spuma mării, ci din plămada gurii proaste a ex-primarului Stoica, cel care a rămas în istoria locală pentru că a declarat public: «la Slobozia, dacă pune PSD candidat un balot de paie, și ăla iese!».

Chior în orașul orbilor Dar să lăsăm declarațiile altora și să revenim la cele din scrisoarea primarului. El amintește slobozenilor că atunci când partidul l-a înscăunat în locul lui Alexandru Stoica «imaginea primăriei era total compromisă, cu scandaluri de corupție foarte dese care țineau prima pagina a ziarelor, cu arestări și mascați, DNA, falsuri în înscrisuri, ștampile, cu scandaluri mari în disciplina în urbanism, cu sume foarte mari de recuperat sesizate de Curtea de Conturi» în vreme ce acum, după numai 2 ani și jumătate de mandat «ne regăsim pe un drum bun în care lucrurile au intrat în normalitate. Nu au mai apărut construcții fără autorizație, avem un serviciu de urbanism capabil sa emită certificatele de urbanism și Autorizațiile în termenele legale, societățile comerciale ale Consiliului Local își desfășoară activitatea normal și pe profit». Altfel spus, normalitatea administrativă a devenit realizare edilitară de prim rang, iar intrarea în parcarea subterană, utilitățile din Cartierul Gării Noi, locurile de muncă din Parcul Industrial, reabilitarea stației de tratare, drumurile publice asfaltate, etc. sunt realizări palpabile pe care doar noi, ignoranți și rău-intenționați, nu le putem vedea.

«Un mort frumos, cu ochii vii...» Ceea ce ne înduioșează însă pe noi e faptul că Primarul Sloboziei nu e conștient că a devenit un zombi politic. În loc să se căiască pentru anul ce va să vină, Adrian devine profetic, vorbind în scrisoarea sa despre «un nou proiect politic-Pro România, alături de oameni valoroși cu principii social-democrate, oameni care să repună lucrurile în direcția în care am îndrăznit sa credem în 2016»... Și continuă în crescendo, aproape indecent, atingând paroxismul ridicolului și zugrăvind o post-apocalipsă administrativă: «Știu că mulți dintre dumneavoastră sunteți acum dezorientați și temători. Poate, ca și mine, dintre voi ați fost amenințați...». În care el, primarul Sloboziei, devine eroul-salvator, mântuitorul, unicul, un Neo-edil «luptător pentru principiile în care am fost educat și crescut» și gata să se sacrifice pentru concetățeni pe altarul PRO România: «Nu este prima oară când am făcut acest lucru! La fel am luptat și pentru profesia mea când au fost vremuri grele. Cred cu tărie în proiectul „Pro România“!».

29 Martie 2019, 12:40 (4123 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Scrisoarea agramată a administrației Mocioniu către contribuabili

Comentariile cititorilor:


Aurel:
(3 Aprilie 2019, 06:58)
Noi dezorientati si tematori?Plecam demult veterinarule !Tu ai muscat mana care te a hranit,ca asa e in tara noastra.Ce zice puiaMsd doctor? Ii curge sange de la muscatura?Dezorientarea voi o provocati,veterinarule dar nu ai scoala veche,esti catelandru de campie,aia mari ai tai,stiau ca nu sunt credibili si te au pus pe tine in vitrina sa te aplaude pensionarii.Pro mizeria voastra crezi ca e altceva?Probabil sa nu se declare dictatura,v au invatat sa creati alternativa,(mar galben sau rosu-dar tot mar) si iata-va pudici,virgini si impotriva psdului.Ati distrus tara,nu ati dezorientat-o,veterinarule!Ati facut sa se teama la proteste pasnice mamele si copilasii,gazati la ordinul alor ai vostri!Va vom uita greu si va vom taxa la vot,veterinarule.Mie nu imi esti primar,veterinarule!
CONTRIBUABIL:
(2 Aprilie 2019, 20:41)
Asa ziceea si Ionascu inainte de a nu mai fi ales '' PE MINE MA ALEG FEMEILE ''
pt. cetateni:
(1 Aprilie 2019, 15:24)
Ce-ai facut tu ma pentru cetatenii Sloboziei de scrii cu ardoare pe toate site-urile? Mai blestematule, le-ai vandut minciuni cetatenilor, dar ai avut noroc cu partidul de te-a scos la liman nu cu facebook-ul. Ai umblat bezmetic din casa in casa, te-a dat lumea afara si acum esti ala cinstitul si corectul. Oricum nu mai vezi tu primaria Slobozia, dar va fi vai de tine dupa. Gandeste-te bine ce-ai facut in functie ca vine timpul scadentei, CINSTITULE., VERTICALULE
eu te (a)vo(r)tez:
(1 Aprilie 2019, 08:40)
ai pupat inelul psdist ca sa te puie(monta) primar. eu te (a)vo(r)tez daca ne spui tu acum cat de rau a fost psdul cand te-a facut primar si cand te-a pus sa ne minti ca parcarea subterana si parcul industrial vor fi finantate din fonduri europene si nu din bani imprumutati de la banci, bani pe care o sa-i platim noi prostimea din impozite, multi ani de acum inainte, in detrimentul altor investitii, care nu se vor mai face, ca "nu e bani". Ai mintit senin ca termini parcarea , ca asiguri un transport ieuropean, civilizat si multe alte gogosi rosii ca partidele astea doua ale tale. Daca iti pui cenusa in cap si ne spui, asa intr-un clip cum a facut si blonda nutzi de la cotroceni, ca totul a fost o minciuna gogonata doar ca sa ne prostesti si sa obtii voturi in campanie, ca nu aveai niciun proiect clar si serios, realizabil, util pentru slobozeni, eu te voi aprecia pentru sinceritate...insa "dacat atat"! nu sunt sustinator politic, dimpotriva! hai cu independentii, neinregimentati politic.
Cetatean:
(31 Martie 2019, 13:35)
Să nu mai scrie, că nu știe.
Lapte cu zeama de varza:
(30 Martie 2019, 14:34)
Esti dual band,esti nehotarat,scriai pe fb pe 7nov despre psd,in asa fel incat mi-au dat lacrimile,am avut erectie patru luni incheiate,banca a depus din greseala milioane de lei in contul meu, de la acel apel de sustinere a psd.Azi,scri si spui altceva.Nu prea esti de cursa lunga,stimate veterinar.Pardon.Mayor.Sau primar.Sau ce naiba scri tu ca vrei sa fi.Prefacut,reptilian,cotovulvulian,pussyprettygirls,orice.Doar ca esti NESERIOZIAN.Poti fi pro-ce-vrei-tu.Esti usor de manevrat,pui botul la vrajeala,esti usor influentabil,chiar flatulabil.Si labiabil.Ca iti place!Si atat!Primar vei fi cand vei fi votat de cetatenii ce au crezut ca pedeapsa este sa nu voteze.Gresit!
Lasa ne coțăitorule:
(30 Martie 2019, 10:46)
Măi ciocanitorule de pustoiaice rasuflate,nu au mai aparut cladiri fara autorizatii. DAR noi suntem autorizati de voi,din 2010,2014 papagal planetar de vulvă ialomiteană.In Garii Noi avem documemtatii, aprobari si platim impozit pe teren din 2010,uitucule!Voi,primarii nu ati alocat fonduri si reglementari serioase,NOI am luat bani din banci,la momemtul 2011ca am crezut in primar.Cand erai in campanie,spuneai ca vei da curs rezolvarii situatiei si a normalizarii ei.Ai bubuit o pe aia mica a lu' ...,deh, ca 'ntre colegi,dar si acolo e nenorocire,pe strada lor.Acum au demarat lucrari insa e jale.Sparg aia tevi,nu au planuri exacte,e batjocură!Si adaugam intreg orasul la esecuri.Suntem intorsi in timp! Mizerie,praf,vegetatie distrusa,sosele strambe,asfaltate cu centimetri si costuri de kilometri,asta ai"realizat"!O sa ramai cu regulatul,ca nici in studentie nu visai atatea amantâcluri si atatia craci desfacuti in mutra-ti de psdist!In istorie vei ramane adiMOCioCănitorul !!
Un cetățean:
(29 Martie 2019, 23:32)
Bai bolnavule cu capu,care utilități din gări noi,despre ce Vorbești,o canalizare neincheiata de care pe strada fostei ibovnice zamfirica nu v-ati apucat ca a uitat vreun cretin sa o prindă in proiect si in rest moloz si mizerie Gârlă de 10 ani de zile?asta e marea realizare,praf,plastice din curtea de gunoi a lu Gherman pe care mediul se face ca nu il vede cum depozitează toate mizeriile in mijlocul cartierului si multe alte probleme ?pentru voi si cei ca tine si glonțul e o binefacere,voi meritați luați la pietre,lăsat bun simtul si luat la flegme cand servesti masa in terasa lu turcu de 4000 concesiune bai rasule,voi cei din politica,in mare parte ar trebui sa ca pună poporu pe niste corăbii de carton si sa va trimită in larg la pescuit mizeriilor,ai migrat la Ponta,la alte rebuturi poate mai prostești alegătorii veterinare dar poate in ultimu ceas se trezeste județul asta si tara ca suntem pe copca.
cetatean:
(29 Martie 2019, 19:27)
in primarie este apreciat de Adam Virginia .Oana ,Zanfirica  ,Pirpirica si alte piersicute .
Subscriu:
(29 Martie 2019, 14:07)
Subscriu.
Cu veterinaru la psihiatru: