Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Familia Banu vinde pandișpan pentru a crește 10 copii

O felie de speranță la Amara

Familia Banu vinde pandișpan pentru a crește 10 copii

Pe o stradă îngustă, cu gropi, ascunsă parcă de lume, familia Banu își duce crucea într-un bloc de cutii de chibrituri, rămas de la comuniști... Un apartament cu 3 camere și 12 suflete! Au primit acoperiș deasupra capului în urmă cu 5 ani... Dar apoi greu­tățile au venit buluc peste ei. Tatăl este în postnatal, iar mama, din cauza proble­me­lor cu coloana, încearcă să-și ajute familia prin vânzarea de chec și pandișpan. «E greu să supraviețuiești doar din alocațiile copiilor!» susține părintele.

La Amara, omul sfințește locul
Pe strada Lacului din Amara, în fața blocului de asistați social, un bărbat îmbătrânit parcă devreme de greutăți, înalt și subțire, privește în zare. Cu mâna mângâie un câine. «Haide, intrați! Sunt mulți ca el pe aici... Dacă nu vă cunoaște, mușcă!» afirmă bărbatul. Mirosul de pandișpan te învăluie de pe scara blocului. Blocul e vechi, dar apartamentul e curat lună. Aura Banu scoate ultima tavă din cuptor. Alături de ea, vreo 5-6 prichindei... «Pe ei vreau să îi ajut! Nu vreau să fie marginalizați de alți copii din cauza situației noastre financiare... În ziua de azi toate sunt scumpe. E greu să supraviețuiești doar din alocațiile copiilor... Ăsta micu’ are 1 an și 7 luni, nu înțelege el acum... Însă fata cea mare, de 18 ani, de două luni de zile a plecat în Germania să muncească. La Biserică, o femeie a venit cu ideea să vând pandișpanii și totodată să câștig și un ban...» susține Aura Banu, gospodina cu 10 copii. Și, ca orice gospodi­nă, femeia nu dorește să împărtășească cu noi secretele rețetei. A fost sceptică la început, dar într-un final s-a hotărât să îi vândă pe Facebook. «Fac pandișpan cu ciocolată, cu vanilie, simpli... Cum dorește omul... Checul, la fel. Nucă, esențe... Dar să știți că nu pun praf de copt! Și cu toate acestea, pandișpanii mei cresc frumos... Secretul nu pot să vi-l spun. Cele mai multe comenzi le primesc pentru pandișpanii simpli. Sunt cei mai buni! Și copiilor le plac...» afirmă mama Aura. Cei mici, așezați la masă, se uită la mama lor cum taie pandișpanul. Tatăl, în hol, cu privirea pierdută, se uită la familia sa...

La omul sărac nici boii nu trag
În urmă cu 5 ani, familia Banu a reușit să se mute din căsuța fără acoperiș unde stătea, într-un apartament cu 3 camere. «Nu pot să vă spun ce am găsit aici... Am investit peste 300 milioane de lei vechi pentru a arăta ca acasă... Ne-au ajutat oamenii de la Biserică! Și ne ajută și de Paște, de Crăciun... Însă greul a venit pe urmă. Eu nu pot să muncesc, am discopatie lombară. Dar vreau asta! De exemplu, pot să fac curat în casele oamenilor. Soțul meu a fost tapițer, dar în zilele noastre, cine mai are canapea cu arcuri?! Așa că a plecat să muncească în Anglia, pentru câteva luni din păcate. Era mai mult pe drumuri, se împărțea între România și Anglia, iar banii se duceau mai toți pe deplasare... Așa că a renunțat. Lucrează ca măturător, însă acum este în postnatal, în creștere copil...» ne povestește mama Aura. Aparta­menul este mult prea mic pentru 12 suflete, dar se gos­podăresc așa cum pot. «Apartamentul este foarte mic pentru noi toți... Singura mea dorință este să avem o casă! Uitați, fetele mari dorm aici, în dormitor, iar noi împreună cu cei doi copii mai mici în celălalt dormitor... Restul copiilor în cele două paturi etajate și în canapea. E greu... Și mă doare sufletul să îi văd așa! Sunt copii... Și sunt ai mei! Nu înțeleg prea multe acum, dar... Caut și vorbesc cu oamenii să vin să îi ajut la muncă. Nu exclud nimic! Vreau să muncesc pentru a câștiga un ban... Pentru familie! Să avem ce pune pe masă... Acum mai câștigă soția câte 15-20 lei, la 3-4 zile, din comenzile pentru pandișpan... Că atâta costă unul, 20 de lei. Este o sumă mică, dar pentru noi contează...» afirmă Costel Banu, tatăl copiilor.

31 Martie 2019, 15:10 (3358 vizualizări - 13 comentarii)

Taguri: Amara caz social

Comentariile cititorilor:


Gica:
(4 Aprilie 2019, 12:09)
Cetatene sa te ierte Bunul Dumnezeu pentru toate prostiile care le scri. Esti o finta frustrata,fara scrupule dacacspui ca femeiea trebuea sa ia anticonceptionale. Avortul inseamna crima
Cetățean :
(2 Aprilie 2019, 19:35)
Draga Andreea si folosirea anticopcetionalelor e păcat. Desigur nu ptr.tine care esti...dupa anul 2000, in focuri sexuale ... traieste in păcat că Slava Domnului ai loc si tu..unde trebuie.ca femeie murdară...Desigur.
@Andreea:
(2 Aprilie 2019, 13:35)
 Nu intelegi, acesti oameni nu gandesc ca tine: sa-si cumpere prezervative si sterilete ca sa faca sex pana la epuizare. Pur si simplu si-au dorit copii si, chiar daca au o situatie dificila,  nu vin la tine sa cerseasca. E un demers al ziarului, cine vrea sa-i ajute, bine, cine nu, nu! Tu fii atenta sa nu aiba defecte prezervativele si steriletele tale..
Andreea :
(2 Aprilie 2019, 12:58)
Oameni buni, ați înnebunit cu avortul! A vorbit cineva de avort mai jos? Nu cred! Da, este o situație grea, da, acești oameni sunt victime ale sorții dar DA, ei sunt și propriile victime... Pentru că dacă ai deja o vârstă... Și mai ai și boli care nu îți permit să lucrezi și mai ai încă 9 copii acasă cărora nu prea ai ce să le oferi... Nu te pune nimeni să îl omori pe al 10-lea din burtă... Dar deja după anul 2000 contracepția a devenit cunoscuta chiar și în medii rurale, exista cabinet de planning familial în Spitalul Județean Ialomița unde medicul îți prezintă toate variantele de contracepție și în cazuri sociale sunt și gratuite. Nu cumva vorbim de nepăsare? De comoditate? De o alocație în plus? Nu cumva tu cel care aduci pe lume 10 copii fără a avea de niciunele, ești "criminalul"? Îi condamni la o soartă în cel mai bun caz mediocră... Asta în cel mai fericit caz... Câți dintre cei 10 copii au terminat școala generală și câți merg mai departe și la liceu? Nu de alta, dar educația nu e gratis în România, cum ne mint politicienii, educația costă.... Deci ce se va alege de cei 10 copii? Pariu că până la menopauză mai face vreo 2? Ce trist, dar ft trist, este faptul ca pt unii, în 2019, steriletul sau prezervativul, reprezintă crimă!!! Haideți mai bine să turnam copii cu carul, să ne petrecem toată viața în concediu de creștere copil, să primim alocații și să ne plângă lumea de milă că ce viață grea avem! Asistență socială cât cuprinde! Unde mănâncă unul, mănâncă 10? Nu-i chiar așa. Nu mai faceți nșpe copii ava nu va permiteți. Copiii în ziua de azi chiar sunt un lux.
Monica:
(1 Aprilie 2019, 23:07)
As dori sa le donez niste imbracaminte niste jucarii.un nr de tel se poate??
@Cetatean 3:
(1 Aprilie 2019, 09:37)
Din pacate esti in epoca pesterii atunci cand esti de acord cu avortul,adica cu crima. Nu uita ca romanii, ca neam, au dainuit milenii pe aceste locuri tocmai pt ca nu s-au marginit la a creste doar un copil. Stai linistit, aceasta familie nu s-a dus la ziar sa se victimizeze si nici nu vine la usa ta sa cerseasca mila.
Ionel:
(1 Aprilie 2019, 08:21)
Atunci când cei de lângă noi fac lucruri de care noi nu suntem în stare, ne simțim prost. Nu pentru că ar fi vina lor, ci pentru că este vina noastră. Recunosc, eu nu aș fi fost în stare să cresc 10 copii. Nici măcar 5. De aici vin comentariile răutăcioase.
Cetătean 3:
(1 Aprilie 2019, 06:53)
Mulți oameni cu cap sunt de acord cu @alt cetătean. Nu mai suntem in epoca peșterii! Sau suntem? Stai și faci la copii! Apoi, te victimizezi. Pâi, cine te-a obligat? Înapoiați iraționalitate!
CETATEAN:
(31 Martie 2019, 22:53)
Tu ...alt...in nici un caz cetățean.ai auzit de oameni care își raportează viata la Hristos? De oameni cu credinta si frica de Dumnezeu, ptr.care un avort inseamna crimă autentică, caci chiar asa si este. Cinste lor. Sint convins că au si copii educați care stiu ce inseamna bunul simt, modestia. Viitori oameni cu simțul măsurii.intr o lume in care mai conteaza doar distracția si faradelegea. Credinta e uitata in spiritul realismului- un singur copil ca sa am ce sa i ofer. Bv.asa gânduri asa si copil...drum bun alt...Ce oi fi, spre azil sau mai bine spre singurătate ca ai investit muuuult intr unul...fara inima
Gigel:
(31 Martie 2019, 22:29)
O mama eroina...
@Alt cetatean:
(31 Martie 2019, 19:24)
Dar poate te opresti din a da sfaturi altora, mai ales ca nimic in lumea asta nu-ti garanteaza ca unicul copil nu va fi un ratat oricat de asigurat i-ar fi fost traiul.
Alt cetatean:
(31 Martie 2019, 16:45)
Dar poate vă opriți din făcut copii dacă nu puteți să le asigurați o viață decentă. Nu o spun cu răutate, dar sa din serioși, prefer sa fac un singur copil și să îi asigur un trai cat mai bun decât să fac 10 și să le plâng de milă.
CETATEAN:
(31 Martie 2019, 16:01)
Un nr.de tel.se poate. Asa o sa incercam sa ajutam cum putem. In general sunt convins ca oamenii simpli vor ajuta