Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PNL lansează candidatul pentru Slobozia după Paște

Se caută un lider

PNL lansează candidatul pentru Slobozia după Paște

Gheorghe Tinel a reconfirmat faptul că va anunța public candidatul PNL pentru Primăria Slobozia după Paște. Depu­tatul ialomițean susține că poate învinge mașina de vot a PSD susținând «un candidat integru și dedicat comunității». Singurul nume vehiculat până acum în cadrul PNL este cel al consilierului județean Dragoș Soare.

Un candidat-surpriză Deputatul PNL Gheorghe Tinel a declarat în cadrul ultimei sale conferințe de presă că are un candidat pentru Slobozia. El s-a declarat încrezător în potențialul acestuia și susține că este un candidat integru și dedicat comunității. «Avem un candidat și îl vom prezenta, așa cum am promis, după Paște... Suntem convinși că slobozenii s-au săturat de cei doi M, Mocioniu și Moraru. Vor oameni integri și dedicați comunității! Noi îi avem! Iar în condițiile în care Marian Pavel vine cu Stoica, suntem convinși că bătălia pentru Slobozia este deja câștigată. Oamenii s-au săturat de PSD și de minciunile lor!» a susținut Gheorghe Tinel. În pofida încre­derii afișate, Gheorghe Tinel a refuzat să nominalizeze public numele candidatului PNL. În aceste condiții, singurul nume vehiculat până în prezent ră­mâne cel al consilierului județean Dragoș Soare. Nominalizat pe lista PNL pentru alegerile europarlamentare din mai 2019, acesta rămâne în expectativă. Potrivit unor surse interne din cadrul PNL, asumarea nominalizării unui candidat este o decizie riscantă. Lipsit de suportul consilierilor locali PNL (despre care Gheorghe Tinel a declarat că nu se vor mai regăsi pe listele din 2020!), acesta nu poate beneficia de un eventual capital de imagine. Nici sus­ținerea Organizației PNL Slobozia nu reprezintă o garanție suficientă. Condusă de Gigi Manea, aceasta este măcinată de aproape 2 ani de lupte intestine care au ge­nerat fracțiuni rivale. În aceste condiții, există riscul, același din 2016, ca PNL să rateze pentru a doua oară dată un culoar electoral ideal... Gheorghe Tinel este deplin conștient de aceste riscuri și este dispus să negocieze nominalizarea unui candidat co­mun cu partidele de dreapta de pe eșichierul politic local, respectiv PMP și USR-PLUS. «Nu excludem această posibilitate. Nu am avut încă discuții pe aceste teme, dar suntem deschiși unor soluții comune...» a mai precizat el în cadrul conferinței.

31 Martie 2019, 08:40 (4198 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
«Vor fi investiții macroeconomice pentru Ialomița!»
«Șansa acestui județ este resursa umană!»
Legea pentru amânarea ratelor bancare, în viziunea parlamentarilor ialomițeni

Comentariile cititorilor:


@ Gigel :
(5 Aprilie 2019, 14:39)
Te inseli ! Tinel a candidat in circmscriptia 23 Ialomita, in 2012 s-a candidat pe colegii si Pocora s-a mutat la Fetesti . Trebuie sa-si mute domiciliul la Slobozia si sa candideze ! Daca nu face figuratie ca presedinte de filiala judeteana ! Ludovic Orban spunea ca au facut sondaje in fiecare judet , in conferinta de presa viitoare nu ne prezinta si ce notorietate si intentie de vot a obtinut in sondaj ? 
Gigel:
(5 Aprilie 2019, 11:00)
Tinel nu poate candida la Primaria Slobozia pentru că nu este slobozean. Trebuie să își păstreze domiciliul în zona de unde a fost ales parlamentar, altfel își pierde mandatul. Sau mă înșel?
@@tron:
(4 Aprilie 2019, 13:02)
Tipic psd-ist: "ciuma rosie, portocalie,galbena etc"Asta e politica lui Dragnea,  condamnatul de drept comun, acuza justitia de politie politica(el, fiu de militian) si pe adversari ca sunt securisti(psd-ul fiind partidul comunistilor si al securistilor), prin televiziunea lui Voiculescu-turnator securist cu acte in toata regula..Doar doar nu se mai stie cine-i securist sau cine-i hotul adevarat..
LUCIAN:
(4 Aprilie 2019, 11:40)
Tinel nu are curaj sa candideze la primaria Slobozia pentru ca ii este frica sa nu se intample acest lucru. Stie foarte bine ca nu este capabil pentru o astfel de functie
@tron:
(4 Aprilie 2019, 11:32)
A candidat singura si a iesit pe locul doi (hi hi).....ciuma rosie, ciuma portocalie, ciuma galbena...tot un rahat...pana sa dea <concursul> nu a fost numita?...ca e prin isj de multi ani, de pe vremea cand se ocupa cu filtre de apa
@Games (pe tron):
(3 Aprilie 2019, 22:24)
Ha-ha, frustratule, fripturisti sunt cei numiti pe post de psd-ciuma rosie, nu cei care castiga concursuri organizate (culmea!) de ciuma rosie..
Games of thrones:
(3 Aprilie 2019, 20:25)
Poate vrea fripturista de la isj, că ea nu refuză nimic
Mary:
(3 Aprilie 2019, 15:22)
   Ca orice angajat, viitorul primar, ar trebui ținut în funcție o perioadă determinată de probă. Vedeți ce a făcut actualul ageamiu în funcția de primar!!!   N I M I C!!!
Petre:
(3 Aprilie 2019, 12:30)
Tinel incaseaza de 12 ani bani ca deputat de Ialomita.Daca isi anunta candidatura la Primaria Sloboziei si incepe de acum , timp de un an , sa mearga din usa in usa,sa vorbeasca cu alegatorii, are sanse . Daca insa il intereseaza doar banii si biroul din parlament ...La placinte inainte , la razboi inapoi !
Dreapta:
(2 Aprilie 2019, 22:07)
Tinel nu are nicio sansa. Stie toata lumea ce a facut cat a fost cu pedeleul la putere. Orice candidat lansat de Tinel e pierzator din start. Ialomita are nevoie de oameni de dreapta integri,credibili ,nu de compromisi gen Tinel. Altfel ciuma rosie va mai sta la putere inca jde ani
George V.:
(2 Aprilie 2019, 16:27)
E de datoria d-lui Ghe.Tinel,deputat de Ialomita la redistribuire, sa candideze la primara mun.Slobozia .Sau sa demisioneze !!!
Vlad:
(1 Aprilie 2019, 22:35)
De ce nu candideaza Tinel Gheorghe, e presedintele filialei judeteene a celui mai mare partid din opozitie !  Sau Gigi Manea , presedintele PNL Slobozia ?  sau sunt sub acoperire ?
@@O slutie..:
(1 Aprilie 2019, 14:08)
Inteleg ironia dar Ionascu ramane iremediabil un rosu-ciumat indiferent cate partide ar mai schimba..
Din Slobozia :
(1 Aprilie 2019, 14:06)
Doar să nu faceți o „surpriză” ca în 2016 la Dridu.
@ O solutie rationala:
(1 Aprilie 2019, 12:13)
adica IONASCU !