Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

URBAN SA riscă să rămână fără autorizație sanitară de funcționare

URBAN SA riscă să rămână fără autorizație sanitară de funcționare

bonus: Mai mult clor în apa furnizată slobozenilor

Din cauza problemelor de potabilitate ale apei, operatorul de apă al Sloboziei, Urban SA, se află la un pas de a rămâne fără auto­rizația sanitară de funcționare, iar în lipsa acesteia și-ar putea încheia activitatea. Retragerea documentului va fi dispusă de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița în cazul în care Urban SA Slobozia nu obține viza anuală pentru această autorizație. Ultimele analize au arătat că apa din Slobozia continuă să înregistreze depășiri pentru parametrul «Trihalometani»...

Apa nepotabilă la Slobozia
În decembrie 2018, operatorul de apă al Sloboziei, Urban SA, a fost amendat cu 4000 de lei de Direcția de Sănătate Publică Ialomița din cauza depășirilor concentrațiilor de «Trihalometani». Concret, la analizele efectuate la începutul lui noiembrie 2018 s-au constatat depășiri pentru limita admisă la acest parametru. Prezența peste limită a «Trihalometanilor» în apa furnizată cetățenilor din Slobozia ar putea deter­mina Direcția de Sănătate Publică Ialomița să ridice autorizația sanitară de funcționare a operatorului de apă al orașului. Iar, în lipsa acestui document, Urban SA Slobozia și-ar putea înceta activitatea. Reprezentanții societății au fost avertizați în acest sens încă de la începutul acestui an, când oficialii DSP Ialomița le-au explicat faptul că vor aviza favorabil autorizația sanitară de funcționare dacă vor reuși să stabilizeze nivelul «Trihalometanilor» sub limita admisă, timp de 3 luni consecutiv. Rezultatele ultimelor analize, realizate la sfârșitul lunii februarie 2019, au indicat însă prezența peste limită a compușilor chimici. «Am realizat analizele la Institutul de Cercetări pentru Instrumentație Analitică din Cluj Napoca și la laboratorul Direcției de Sănătate Publică Buzău... Toate probele au fost prelevate în același timp, din aceleași puncte, însă rezultatele au fost diferite! Laboratorul de la Cluj a arătat că nu sunt probleme, în schimb cel al DSP Buzău a înregistrat o creștere peste limita ad­misă...» a explicat situația Valentin Cilibeanu, directorul executiv al Urban SA Slobozia.

S-a scumpit apa Locuitorii Sloboziei plătesc mai mult pentru apa de la robinete, chiar dacă din punct de vedere al calității ridică multe semne de întrebare. În februarie 2019, consilierii locali ai Consiliului Local Slobozia au aprobat majorarea prețului la apă la valoarea de aproape 1 leu/mc. Astfel, prețul a crescut de la 3,54 lei la 4,44 lei/mc. Conducerea Urban SA a motivat majorarea prețului apei din Slobozia printr-un Memoriu Justificativ, precizând că «prețurile pentru apă și costurile de producție nu mai corespund  celor avizate la momentul preluării activității de furnizare a apei».

Mai mult clor în apa furnizată slobozenilor
Potrivit informațiilor oferite de către operatorul de apă al Sloboziei, la momentul de față cantitatea de clor folosită pentru tratarea apei a crescut. Oficialii Urban SA Slobozia au explicat faptul că dacă în cazul fostei surse de alimentare cu apă clorul era utilizat doar pentru tratarea apei la ieșirea din stație, acum cantitatea s-a dublat întrucât apa are nevoie de clor pentru tratare și pe conducte. Anul trecut, arată informațiile oferite de Urban SA, s-au consumat peste 23 tone de clor în urma operațiilor de tratare aplicate apei din Slobozia, prețul per tonă fiind de 850 lei plus TVA. «Într-adevăr acum se folosește mai mult clor pentru că și sursa de apă s-a schimbat. El nu este periculos...» susține Valentin Cilibeanu, directorul Urban SA Slobozia.

1 Aprilie 2019, 07:55 (3096 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Amonil SA cere indexarea debitelor plătite cu rata inflației
«Trihalometanii se încadrează în limitele de potabilitate impuse de lege!»
Slobozia: Investiții noi la stația de epurare a apei

Comentariile cititorilor:


Claudia:
(11 Aprilie 2019, 13:22)
Noi, cetatenii, trebuie sa boicotam aceasta aberanta si grava stare de lucruri prin refuzul in bloc al platii apei potabile. Dar toti sau in proportie de 90%! Nu se poate sa se dubleze cantitatea de clor pusa in apa. Si asa toti slobozenii au parul foarte rar, uscat, la fel pielea si unghiile. Intelegeti, oameni buni...clorul e otrava! Ne omoara cu zile! Si vine vara cand trihalometanii prolifereaza la caldurile inumane ce ne asteapta. Au avut grija criminalii sa taie toti copacii. Ce ne trebuie umbra?
Ne racorim tot cu clor. Chiar acceptam totul, pe banii nostri? Pentru informatia tuturor, filtrele de dus nu fac fata. 
Facand abstractie de ce-am spus mai sus, dat fiind ca majoritatea familiilor traiesc pe banii trimisi in tara de cei ce sclavagesc in strainatate, nici ca le pasa, nu? Sa vedem cat va mai dura si situatia asta. Ah, romane, romane, 'Fie painea cat de rea/ Tot mai bine-n tara mea!".
Mary:
(4 Aprilie 2019, 10:28)
  Îi mai întreb încă odată pe cei aleși să ne conducă: - Măi, dobitocilor! Vouă nu vă este rușine obrazului să vă comparați funcțiile pe care le dețineți, banii cu care sunteți remunerați, cu exponenți din alte orașe ale țării unde cu adevărat simțul estetic și frumosul este la el acasă, curajul urbanistic fără a periclita mediul înconjurător, investiții care să răspundă cerințelor actuale ale cetățenilor să vă reprezinte cu adevărat??!!
  Mă, voi chiar sunteți proști făcuți grămadă, pentru că ați demonstrat că atâta puteți!! Mai mult de atât, ce pot să mai spun??!! Nu vă vine a crede??!! Pâi, iutați-vă de jur imprejur și vă dați seama!!
  Dacă sunteți în stare să realizați!!!
Otrava scumpa:
(1 Aprilie 2019, 14:00)
Ciorba aia chimica ce curge la robinet si vanduta de Urban pe post de apa potabila, s-a scumpit pt ca toate chimicalele componente au crescut la pret in aceeasi masura in care au crescut salariile responsabililor-autori ai acestei ciorbe..
Mary:
(1 Aprilie 2019, 13:30)
   Am și eu o întrebare!! Pentru cine s-au făcut investițiile inaugurate cu atâta pompă și fast, pentru care au fost accesate fondurile europene???!!! Pentru URBAN??!! 
  Pe lângă banii europeni, au fost și fonduri proprii strânse din taxele și impozitele plătite de noi, cetățenii acestui oraș!! Deci, avem dreptul la opinii!!
  Dece ne trebuie nouî acest URBAN, care nu este în stare de nimic, ba mai mult vine și impune costuri suplimentare pentru a asigura salarii mari multor nepricepuți.
  În tot acest borș al apei de la rubinet, Primăria Slobozia, Consiliul Local Slobozia, sunt principalii vinovați de starea creată. 
  Pentru ce ați fost aleși??!! Sunteți o rușine!! Nu pricepeți că voi și copii voștri trăiți în acest oraș pe care l-ați nenorocit??!! Nu pricepeți că trebuie găsite soluții și nu arătând cu degetul la predecesorii voștri și să vă scuzați tot timpul nu este o rezolvare??!! 
  Avem nevoie de specialiși, de oameni responsabili, nu de puțoi care își fac freza în ton cu moda, paraleli cu tot ce ține de o primărie, căzuți de pe lună în fotolii comode cu telecomanda în mână și cu pălăria pe ochi.
 Încă odată, SUNTEȚI O RUȘINE!!!
CETATEAN:
(1 Aprilie 2019, 11:34)
De mult trebuia sa ramana fara autorizatie.Au mai si scumpit apa. Dar cine ne aude pe noi ,cetatenii ? Organele de control si-au atins scopul . Salarii mari si munca cat mai putina.
contribuabil:
(1 Aprilie 2019, 11:18)
Scoateti soarici afara .sa nu ne mai consume banii degeaba .
Sorin:
(1 Aprilie 2019, 11:15)
Atunci ce au scumpit?Daca apa nu este potabilă?
Rugam DS0 SA FACA PUBLIC ULTIMUL BULETIN DE ANALIZA A APEI IN SLOBOZIA