Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Axintele a schimbat liderul

Ultima etapă a Ligii a IV-a ialomițene a adus cu ea și schimbarea liderului. O dată cu runda a XX-a disputată sâmbătă, 30 martie a.c., s-au scurs 2/3 din actualul sezon și bătălia pentru supremație rămâne deschisă oricărui rezultat. În amintirea gloriei de altă dată, Viitorul Axintele și-a probat din nou renumele de ad­versar incomod, smulgând o remiză Recoltei Gheorghe Doja. În schimb, Bărăganul Ciulnița n-a avut probleme cu Țăndăreiul și, prin victoria obținută, a revenit în fruntea ierarhiei. Ciulnița, cu 50 puncte, este urmată de Gheorghe Doja, cu 49 puncte, și de Victoria Munteni Buzău, cu 44 puncte. Nu este de neglijat nici Secunda Adâncata, care a obținut un succes la limită în fața Feteștiului și ocupă locul 4, cu 43 puncte. La subsolul clasamentului, Amara a luat o gură mare de oxigen prin victoria asupra Griviței. La fel și Recolta Gheorghe Lazăr, care a trecut de Bărcănești. Continuă seria pozitivă a celor de la Unirea Ion Roată, care au trecut și de Spartacus Iazu și s-au apropiat la doar 2 puncte de salvarea de la retrogradarea directă. Din etapa a XXI-a, care se va desfășura sâmbătă, 6 aprilie 2019, ne atrag atenția meciurile Gheorghe Doja-Abatorul și Urziceni-Ciulnița.

LIGA a IV-a, Etapa a XX-a
CS Amara-Unirea Grivița 4-2
Unirea Ion Roată-Spartacus Iazu 5-2
Secunda Adâncata-CSM Fetești 1-0
Bărăganul Ciulnița-Victoria Țăndărei 5-0
Victoria Munteni Buzău-FC Urziceni 3-0
Recolta Ghe. Lazăr-Recolta Bărcănești 4-1
Abatorul Slobozia-Voința Maia 9-0
Viitorul Axintele-Recolta Ghe. Doja 2-2

2 Aprilie 2019, 10:20 (2574 vizualizări - 22 comentarii)

Citiți și:
Se simte încă aer de vacanță
Victorie amicală cu Ciulnița
Reunire cu multe nume noi
Succes important pentru Recolta Gheorghe Doja
O etapă cuminte

Comentariile cititorilor:


Tyty:
(7 Aprilie 2019, 18:49)
BRV: Ce s-a zic,poate ai dreptate dar la acest nivel ce s-a le m-ai ceri.Unu pentru varsta lui inca se misca bine al doilea cu niste kilograme in plus la fel si el face cat poate al treilea nu stiu... cine este .
iote marian:
(7 Aprilie 2019, 14:54)
Muntenii-Buzau va repeta traditia anilor 90 si va promova.

BRV:
(6 Aprilie 2019, 22:23)
Mai rău este ca Ciulnita are în lot 2-3 jucatori profesionisti, care nu fac cinste sa poarte tricoul echipei. Asa se vede după margine.
BRV:
(6 Aprilie 2019, 22:19)
Tyty, corect, bine spui locurile 2-5 decât sa se desfințeze ca celelte campioane.
Tyty:
(6 Aprilie 2019, 19:33)
Ca tot aveti ceva cu Ciulnita.Sunteti multumiti acum.Urziceni - Ciulnita 2-1!!.Si pana la urma decat sa ia campionatul si sa aiva soarta ultimilor campioane gen:Andrasesti Amara s.a.m.d.m-ai bine pe locurile 2,3 acolo sus sii m-ai bine.Si va dau un exemplu:Muntenii Buzau .De cand urmaresc liga 4 aceasta echipa s-a mentinut mereu acolo sus locueile 2,3.Asa ca multi ani in liga 4 .Baraganul Ciulnita.
Mircea :
(6 Aprilie 2019, 18:55)
Gabriel, primul derby. Urmează.
Titi:
(5 Aprilie 2019, 21:07)
Fotbalul,naste pasiuni,orgolii da-ia este numit sportul rege,hai sa nu ne m-ai certam,s-a ne bucuram de el.
Gabriel:
(5 Aprilie 2019, 13:25)
Ai perfecta dreptate primtre cele mai slabe judete din punct de vedere fotbalistic !! Si..cum scoate cineva capul , cum e aratat cu degetul
Gabriel:
(5 Aprilie 2019, 13:00)
Adevarul ...sau invidie doare ?
Adevarul:
(5 Aprilie 2019, 12:59)
Va certati degeaba. Avem unul dintre cele mai sarace si slabe campionate judetene. La baraj ne facem de ras in fiecare an.
Belu:
(5 Aprilie 2019, 11:46)
Vorbe, vorbe si iar vorbe urâte...respectul unde mai este, calitatea omului nu o poate schimba nimeni..daca fiecare s ar preocupa doar de propria echipă, cu siguranță vom progresa, dar din pacate acoperim de multe ori lipsurile si jocul slab al echipelor noastre prin cearta si acuze pe care si eu uneori le fac.
BRV:
(5 Aprilie 2019, 10:20)
Gabriel, Mircea are dreptate . La lotul echipei din Ciulnita trebuia sa defilam prin campionat, sa avem maxim de puncte.nu sa ne chinuim cu Ion Roată, cu Grivița.. Samad. Am ales crema jucătorilor ligii a 4 a județene. Dacă adevărul este dureros, nu trebuie sa rabufnim. Deviza fotbalului este fair play-ul, trebuie sa fim fair play.
Gabriel:
(4 Aprilie 2019, 22:22)
Mircică , vorbesti din basme !! Ce arbitraj cu Iazu ? Pai...noi am castigat cu 3-0 si am avut macar 1 penalty recunoscut inclusiv de baietii din Iazu , deci tu , despre ce vorbesti ? Ba ai respect mare fata de noi , ba vorbesti ce nu trebuie ! Da , urmează echipele mari , nu jucam nimic , o sa luam cate 5,6 , bucuros ? Stai cuminte , nu mor caii cand vor cainii
Mircea :
(4 Aprilie 2019, 16:27)
Ciulnita nu contesta nimeni rezultatul. Vezi arbitrajele din ultimi ani, tusierul slab. Vezi arbitrajul cu Iazu, Grivița. La lotul pe care îl are echipa din Ciulnita, valoarea lotului trebuia sa defileze. Dacă cu echipele mai facile nu face fata ce ma spunem de Derby-urile ce urmează. De 4 etape în repriza a2 a echipa clachează fizic/psihic. Echipa din Țăndărei 10 minute a arătat fotbal, Ciulnita nu a trecut de mijlocul terenului. Noroc cu veteranii Nas și Gheo sa mai meargă mijlocul. Vezi al 2 Lea galben pe sfârșit de prima repriza, 2 penalty neacordate apoi mai vb.
Mircea :
(4 Aprilie 2019, 15:41)
Despre CP am spus ca ii pierise glasul de câte indicați a dat, cei din teren nici nu-l ascultau. Doar atât, nu l-am jignit și-l respectat pt devotamentul sau pt fenomenul fotbalistic. Chiar el spunea ca nu își explica cât de tehnici sunt anumiti jucatori și își fac meciul greu.