Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Dezastru administrativ la Amara. Cetățenii orașului sunt obligați să bea apă nepotabilă. Sistemul centralizat de apă al orașului, care include rețeaua de apă, cea de canalizare și stațiile de tra­tare și de epurare, a costat 3 milioane de euro... Dar nu are autorizație sanitară de funcționare! Autoritățile recunosc pro­blemele de potabilitate și dau vina pe o serie de lucrări privind întreținerea rețelei, realizate cu scopul de a introduce o nouă tehnologie de tratare a apei. Pentru montarea acestui echipament, administrația va cheltui alte 100 mii de euro. «S-a făcut o întreținere și o cură­țare mult mai amănunțită și de aici a crescut turbiditatea apei și o neconformitate pe care oamenii au reclamat-o...» susține Ion Măiță, primarul orașului Amara.

O investiție ratată Actualul sistem de apă al orașului Amara a fost realizat în anul 2008, iar valoarea acestui proiect, co-finanțat din fonduri europene, s-a ridicat la 907612 de euro (fără TVA). Investiția a avut o perioadă de implementare de 13 luni și a constat în reali­zarea a 5 puțuri forate la o adâncime de 100 metri, o rețea de aducțiune cu o lungime de 3736 metri, o stație de tratare a apei, cu aparatură de dezinfecție UV și o rețea de canalizare, cu o lungime colectoare de 1920 metri. Câțiva ani mai târziu, la Amara a fost construită și o stație de epurare, a cărei valoare a ajuns la 2,3 milioane de euro. În 2017, Institutul Național de Sănătate Publică din București atrăgea atenția că apa din Amara are grave probleme de potabilitate. În urma unor analize amănunțite, experții din Capitală au explicat într-un raport oficial că în apa de la robinetele localnici­lor din Amara există depășiri în­grijorătoare la amoniu, fier (de până la 4 ori față de limita admisă!), nitrați, mangan, plumb, cadmiu și trihalometani! La 2 ani distanță de la constatările făcute de experții din București, situația în privința calității apei de la Amara a rămas neschimbată. În continuare, oamenii sunt obligați să folosească apa cu probleme de potabilitate. Ulti­mele analize au scos la iveală concentrații ridicate pentru para­metrii «calciu» și «clor». «Este imposibil să o bei pentru că e tulbure! Mie mi s-a stricat mașina de spălat, pentru că s-a depus calcarul pe ea... Facem mâncare și bem doar apă plată, pe care o cumpărăm de la magazin. Cheltuim mai mult pe apă decât pe pâine! La primărie n-am fost să vorbim pentru că oricum nu ne bagă nimeni în seamă...» re­clamă situația Anișoara Chiru, o localnică din Amara. Aceleași probleme le reclamă și Ani Budu: «Nu putem să bem apă de la robinet! Ultima dată când am dat drumul la apă curgea maronie, ca și cum ar fi avut rugină în ea, apoi a început să curgă tulbure... Vă dați seama că ne este frică să o bem așa!».

«Ne-am cerut scuze!» Chiar dacă problema potabi­lității apei trenează de câțiva ani, reprezentanții administrației locale au reușit să-i găsească o explicație. Edilii orașului au pus ultimele rezultate îndoielnice ale analizelor privind calitatea apei pe seama unor lucrări de întreținere și curățare a rețelei. Aceste lucrări au fost realizate pentru că sistemul de apă urmează să fie dotat cu o nouă tehnologie de tratare. «Dorim să utilizăm un sistem de osmozare a apei, care va crește calitatea ei... În această perioadă s-a trecut la curățarea instalației pentru că, într-adevăr, să îți dorești o eficientizare cât mai adevărată și cât mai corectă a calității apei ai nevoie în primul rând de o instalație foarte bine întreținută. S-a făcut o întreținere și o curățare mult mai amănunțită și de aici a crescut turbiditatea apei și o neconformitate pe care oamenii au reclamat-o la un moment dat... Noi le-am adus la cunoștință cetățenilor, le-am cerut scuze, cu toate că scuzele nu sunt de folos...» a declarat, laconic, Ion Măiță, primarul orașului Amara. Noua tehnologie de tratare a apei din Amara costă aproximativ 100 mii de euro, banii provenind din bugetul local. Dincolo de problemele de potabilitate, sistemul de apă al orașului Amara funcționează fără autorizație. Edilul Ion Măiță are o explicație și pentru lipsa acesteia: «Noi am fost într-un plan de conformare... Serviciul de specialitate din cadrul Pri­măriei face eforturi pentru obținerea autorizației. Cel mai probabil o vom avea în momentul în care vom pune în fun

3 Aprilie 2019, 08:10 (3028 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Investiții de 25 milioane de lei pentru plajele publice din Amara
Amara lui Măiță Vodă

Comentariile cititorilor:


@geo:
(6 Aprilie 2019, 13:57)
Esti in grava eroare criticand ziaristii care scriu de spre otrava de la robinet. Nu ziaristii sunt platiti din bani publici sa furnizeze apa locuitorilor, nu ei au promis in campanii electorale raiul pe pamant. Nici macar nu sunt datori sa ofere solutii.Ei trag semnalul de alarma asupra pericolului pe care nepriceperea si impostura edililor il reprezinta  pt platitorii de taxe si impozite.
geo:
(6 Aprilie 2019, 13:08)
Până să foreze puțurile și să fie schimbată toată rețeaua de conducte, apa o luam de la Slobozia. Și cei din Slobozia au renunțat la aprovizionarea cu apă din Borcea (Dunăre) și au forat puțuri pe lângă Brâncoveni. E bună apa de la Sobozia acum?. Care ar fi soluția ziariștilor care tot critică tot ce se face în AMARA?.
Pentru OLAF:
(3 Aprilie 2019, 21:49)
Pentru ca apreciez intentia ta, iti ofer cateva detalii de procedura spre materializarea demersului pe care il intentionezi.

1. Sesizarea privind neregulile (nu plangere!) se depune la DLAF (Directia de Lupa Antifrauda, subordonata Secretariatului General al Guvernului). DLAF-ul verifica proiectele asupra carora exista suspiciunea de frauda si, daca frauda este constatata, atunci DLAF trimite dosarul la DNA.

2. OLAF este echivalentul european al DLAF. Avand in vedere desele vizite ale lui Moraru la Bruxelles, se poate sa existe o "apropiere" de interese...europene, desigur, intre acesta si OLAF. De aceea, este recomandat sa te adresezi si sa te increzi in DLAF si nu in OLAF.
OLAF:
(3 Aprilie 2019, 18:17)
In cazul in care găsesc sprijin eu voi semna plingere penală la DNA și la OLAF ! Așa ca rog persoane din presa sa m-a sprijine ! Cu apa , cu epurarea , cu parcul, etc !
vio:
(3 Aprilie 2019, 12:07)
Eu i-as da in judecata pentru inselaciune,factureaza apa potabila...................
Revoltat: