Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Control ministerial la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Control ministerial la Direcția de Sănătate Publică Ialomița

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost verificată de o echipă de auditori ai Ministerului Sănătății. Controlul a vizat modul în care au fost cheltuite fondurile publice pe care instituția le-a primit anul trecut. Surse din cadrul DSP precizează însă că în spatele acțiunii ar sta o încercare a oficialilor de la București de a-l schimba din funcție pe directorul Gabriel Modrea.

E vremea controalelor În ultimul an și jumătate, Direcția de Sănătate Publică a fost ve­rificată de cel puțin 3 ori de către Ministerul Sănătății. Ultimul control s-a încheiat în urmă cu o săptămână și a avut ca obiect modul în care s-au cheltuit fondurile publice anul trecut de către funcționarii DSP Ialomița. Astfel au fost verificate modul în care au fost distri­buite fondurile aferente Programelor Naționale de Sănătate derulate prin intermediul Direcției de Sănătate Publică Ialomița, precum Programul Național de Vaccinare sau Programul Național de prevenire a răspândirii infecției cu virus HIV/SIDA. Surse din cadrul instituției au precizat însă că această acțiune de verificare ar repre­zenta o încercare a Ministerului Sănătății de a-l schimba din funcție pe Gabriel Modrea. Încă de la preluarea mandatului, acesta a fost implicat în numeroase scandaluri publice, fiind acuzat de comporta­ment neadecvat față de subordanați și chiar de cheltuirea nejustificată a fondurilor din bugetul Direcției de Sănătate Publică Ialomița.

4 Aprilie 2019, 15:20 (2959 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Cuplul Gabriel Modrea-Denisa Ioniță, acuzat că a terorizat un angajat
Gabriel Modrea rămâne în fruntea Direcției de Sănătate Publică Ialomița
Revoltă internă la DSP Ialomița

Comentariile cititorilor:


Ion:
(7 Aprilie 2019, 16:38)
Cauza? Șpaga de la noua clădire, ca se pricepe foarte bine sa ceara bani.
Ion:
(6 Aprilie 2019, 19:05)
Se tine cu dintii de scaun ! Care sa fie cauza ?
Ionela:
(6 Aprilie 2019, 10:35)
Alo Poliția! Dati drumul la dosarul cu titlurile executorii, ce va probe mai doriti? Aveti copii de pe ordinele de plată care arată unde s au dus banii! Ce mai doriti fratilor? Este aproape un an de când cornul de control de la M ministerul Sănătății a depistat rugăciune, în ce țară trăim? Vedeti ca e si cel cu deturnarea de fonduri a lui ROMEO
Chirurg:
(5 Aprilie 2019, 17:29)
Betonistul și Hoața sunt oamenii lui moralu și ai menajerei ! Dar și colegul din urziceni plantat de Neacsu in minister și omul lui moralu ii susține și îl prostește pe Pavel de la Banat !
Ion:
(5 Aprilie 2019, 12:04)
SC GABITA&DENI PRODUCTION ANALIZE SRL
Ion:
(5 Aprilie 2019, 06:56)
Doua mare ordinare, ajungi sa ti fie frica sa vii la serviciu, doi nenorociți, trebuie sa plece amândoi, va dau eu o ideile, uniți va si luării la bătaie ca nu scăpați de ei.
Varvara :
(5 Aprilie 2019, 06:54)
E necaz mare!Omu e bataus,a repetat figuri dupa Chuck Norris,in tinerete,apoi a cantat"ein zwei politzai",deci stie prusaca,citeste blogul Jamilei,stie sa si gateasca si a vazut si fotografiile cu partea nevazuta a lunii.E nenorocire mare cu Zmeul.Am auzit cacare iarba fiarelor,limbutenia babelor,ipotenta mosnegilor si camere spion in sfarcuri!Fiind si sifonul serviciului,are tratament gratuit lunar de curatat dopurile urechilor si chiar xlisme,periodic!Fugiti ca si ministerialii sunt impresionați de spiridusul DSP!
Psdist:
(5 Aprilie 2019, 06:15)
Daca il mai tine in scaun pe Betonist s_ar putea sa il salte din functia de director ! Curind il va lovi o plg penala , adevărată nucleara ! Si pe Hoata o asteapta o nucleară ! Din pacate vor fi si victime colaterale !
administrator:
(4 Aprilie 2019, 22:21)
Betonistul si Hoata sunt cu adevarat un cuplu de cosmar ! Ce nu stiu ei este existenta unor probe materiale si martori priviind purtare abuziva si primirea de mita a celor doi ! Si daca procurorii locali nu se autosesizeaza , poate se va face o plingere penala ! Si poate Parchetul General sau Inspectia Judiciara ii va trezi din amorteala !
Camera de supraveghere:
(1 Septembrie 2018, 08:25)
Curajosului G. a-nceput sa-i fie frica si, la un pahar de sprit, se vaita la urechile opozitiei cum il schingiueste seful M. cu pastrarea functiei si-l pune sa faca o faradelege: sa solicite un spatiu mai mare pentru DSP pe fondul unei nevoi ce trebuie sa o justifice (infiintarea unui nou laborator). Sa solicite inchirierea sediului BCR ca fiind cel mai potrivit pentru unitate si sa plece din cladirea care ii apartine oferind-o pentru inchiriere. Protectia copilului, avand mare nevoie de spatiu pentru extinderea serviciilor, o va inchiria cu bani platiti de catre consiliul judetean. Astfel firma care a cumparat cladirea BCR si care nu si-a gasit pana acum nici un chirias dispus sa plateasca, isi va rezolva problema si va avea grija de seful M. in campaniile electorale, ca deh, banii de la el vin. Naduful lui G. pe langa faptul ca s-ar putea sa fie tras la raspundere, este si faptul ca aceasta cladire necesita mari cheltuieli ulterioare de intretinere din cauza carora si BCR-ul si-a mutat activitatea si din cauza carora nu s-au gasit alti chiriasi. Are balta peste – statul are bani, sa fie primiti. Urmarim cu atentie subiectul. 
noi nu avem odihna pina nu se va rezolva problemele create de cuplul M. și D. de la D S P FAVORITI lu M. Desteptarea pina nu e prea tirziu!
Un cititor:
(4 Aprilie 2019, 22:21)
M. asta când era la IELIF se bătea cu muncitorii prin șanțuri, ca el era șef de echipa. Un golan, pe unde trecea făcea ravagii, un hot. Voi astia de la Dsp sa i mulțumiți că nu v a batut, dar aveti grija ca e foarte violent E mort dupa bani (...). Aveti grija!
administrator:
(4 Aprilie 2019, 22:13)
«Nicu Chiriță-Vali, mă cheamă ăștia înapoi, mă cheamă din traseu, nu știu ce vor cu mine! Vreau să fii cu mine, când m-or chema la ei...
Valentin Spătărelu-Mă, Nicule... M-a sunat și avocata! Te duci acolo la ei și afli despre ce e vorba...
N.C.-Vreau să am și eu un martor cu mine. TU! Te rog din tot suflet, vreodată în viață o să ai și tu nevoie de mine și eu o să fac...
V.S.-Dar nu e vorba de martori, nu e...
N.C.-Nu! Mergi cu mine, că nu mai pot, băi Vali, bă...»

(Glasul lui Nicu Chiriță, bărbat în toată firea, la 58 de ani, se umple de lacrimi... Plânge secunde în șir, în telefon, spunând că nu mai poate suporta situația...)

«N.C.-Nu mai pot! Nu mai pot! Nu mai poooot...
V.S.-Hai că vin! Sună-mă când ajungi acolo și vin...
N.C.-Da, bă, da!»

(Dar Nicu Chiriță nu se mai oprește din plâns... Pare o descărcare nervoasă pe care nu o mai poate stăpâni...)

«N.C.-Nu mai pooooot!
V.S.-Liniștește-te, Nicule, liniștește-te! Hai că ne vedem acolo...
N.C.-Bine, bine!»

Mortul e întotdeauna de vină Înregistrarea a fost făcută cu aproximativ două săptămâni înainte de moartea lui Nicu Chiriță...
administrator:
(4 Aprilie 2019, 22:09)
Ba da dupa toate bravurile si faptele comise tot mai il tine in functie e de risul curcilor M. desteptarea cai nasol lumea vorbeste ca il tine P S D. ul in brate daca e asa mai primiti ceva bile negre ,da dal o data afara pe miligul asta incompetent si hot , ce gasiti voi la el ,informator la SRI e incompetemt e , ce dracu , nu mai sunt cetateni onorabili si competenti in judetul ialomita?
administrator:
(4 Aprilie 2019, 22:06)
La lasat in fruntea D S P ului sa arate si sa demonstreze inca o data ca P S D isti cei multi nu conteaza, ca cei pe care i-a uns Deputati, Senatori Presedinti de Consilii Judetene sa-i reprezinte nu ii mai baga in seama , ci ii ignora sii dispretuieste , multi dintre ei au plecat de la Organizatii , fiind scirbiti de felul cum se desfasoara activitayea politica in judet, - uni dintre cei enumerati ca si functii sunt milogi P S D ului , - in campanie electorala nu stiu ce sa mai faca numa numa sa cistige , asa ca va indemn la sa fiti duri domnilor de la D S P si sa nu va complaceti cu acesti infractori dovediti de altfel si cum sa-i sanctioneze Partidul nu Ca se bucura de prezumtia de nevinovatie 
administrator:
(4 Aprilie 2019, 22:00)
Acum daca e sa fim seriosi, lucrurile sunt foarte bine stabilite: 1. M. de la DSP cotizeaza asa cum sustineti, ca doar daia sta in fruntea institutiei unul venit jurist de la firma lui de constructii si caresi-a tradat seful, pe D.N. de la Urziceni. A mers la usa lui M. si a zis ca el face de toate, fata de seful lui atunci. 2. M., cica, vorbeste lumea,ca ei au facut afaceri la Amara impreuna si s-au gandit, , ca e bine sa faca afaceri si la spitalul Slobozia ca de si.a tras om de incredere M. Atunci, intrebarea se pune, ce sa caute C. printre ei, ca el e om serios?
Un fost salariat:
(4 Aprilie 2019, 21:53)
M.? Un bou care a stat fără salariu 5 luni sa fie angajat, să spună cum a luat examenul de jurist? Nesimtitul dracului, spăgar nesimțit, merge cu o persoană care are contract cu Dsp ul la Kaufland sa i faca cumpărături, sacoșe cu bautura si cafea, stie el cine e acela care a plătit sa i fie rusine nesimtitul, daca ma intarata mai tare ii dau pozele si filmarea din magazin, când el cumpara si ala plătea, cât tupeu sa ai? Eram in spate lui si l am filmat, în mijlocul zilei in luna decembrie. E DSP ul cui? Mai nou acum a inceput sa caute firme sa i faca clădirea, trage cu dinti de scaun da nu l schimbe, ca acum e de el, mai nou cică cu dosarul penal a intervenit la poliție sa l mai tina pe loc.