Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Război bicefal la Slobozia

Mocioniu evoluează fără plasă de siguranță

Război bicefal la Slobozia

La sfârșitul lunii martie 2019, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul primei ședințe de consiliu ulterioare deciziei primarului Adrian Mocioniu de a sprijini public PRO România. Ședința a confirmat pozițiile ireconciliabile dintre consilierii PSD-ALDE și primarul Adrian Mocioniu, în pofida încercărilor comune de a salva aparențele.

La pomul lăudat
Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 28 martie a.c., a fost așteptată cu interes de către toți actorii administrației locale slobozene. Ea a fost precedată de către o conferință de presă a PRO Romania în cadrul căreia Adrian Mocioniu a declarat obsedant: «Decizia mea de a sprijini PRO România respon­sabilizează toate forțele politice din municipiu!». Câteva ore mai târziu, în cadrul ședinței Consiliului Local, poziția primarului Adrian Mocioniu s-a nuanțat, el declarând că aprobarea proiectelor de hotărâre depinde de votul consilierilor... Politețea excesivă a primarului Adrian Mocioniu, obișnuit până acum să-și sprijine deciziile exclusiv pe mașina de vot PSD, nu l-a scutit de surprize. Consilierii social-democrați au respins 3 dintre proiectele propuse de acesta, încercând să demonstreze în acest fel că raporturile de forțe s-au modificat. Una peste alta, ședința s-a dovedit una banală și fără istoric, toți cei prezenți invocând «binele public al locuitorilor Sloboziei...».

Ce au respins consilierii PSD
Aparent justificate, cele 3 proiecte de hotărâre respinse confirmă războiul intern din cadrul Primăriei Slobozia. Primul dintre proiecte viza «aprobarea criteriilor și procedurilor specifice ocupării funcției contractuale de director al Serviciului de Transport». Consilierii PSD și-au justificat votul împotrivă invocând faptul că respectivele criterii au un caracter «prea general» și că o astfel de funcție trebuie ocupată de un candidat cu experiență managerială solidă. Aceiași consilieri însă au acceptat în trecut criterii «generale» pentru numirea în funcție a șefilor DADP Slobozia, Parcul Industrial IMM sau Servicii Publice Slobozia. Al doilea proiect respins a fost cel privind extinderea Laboratorului Philos sub pretextul unor inadvertențe din cadrul documentației depuse. Al treilea însă reflectă indubitabil duplicitatea consilierilor PSD. Proiectul respins viza «efectuarea unui schimb de terenuri între UAT Slobozia și SC Tașcu Com SRL». Necesitatea aprobării acestui proiect decurge din urgența identificării de noi locuri de veci pentru orașul Slobozia. La acest moment, potrivit datelor oficiale, locurile de veci existente «sunt suficiente pentru maximum 3-4 luni». Consilierii PSD, aceiași care în trecut au aprobat schimburi de terenuri si­milare, au respins proiectul de hotărâre fără a identifica o soluție alternativă!

Jihadul administrativ se amână
Cei 21 de consilieri ai municipiului Slobozia au aprobat însă și proiecte de hotărâre care au vizat susținerea intereselor publice ale administrației locale. Printre acestea se numără cele privind finanțarea echipelor de fotbal și handbal ale orașului. Astfel, AFC Unirea ’04 a primit 350 mii de lei, iar HCM Slobozia a primit 450 mii de lei. Banii vor fi utilizați pentru plata debitelor aferente primelor luni ale anului, urmând ca în lunile următoare să se identifice surse de finanțare suplimentare pentru ambele echipe. Un alt proiect aprobat de către plen a fost cel privind «darea în administrare prin gestiune directă a serviciului de transport local către Serviciul Public de Transport Local». Aprobarea acestui proiect confirmă determinarea administrației locale de a finaliza procesul de achiziție a unor autobuze electrice. Reamintim că valoarea totală a acestei investiții se ridică la 18 milioane de lei. În sfârșit, un alt proiect de hotărâre care ar putea suscita interesul publicului vizează asocierea Sloboziei cu orașul Amara, în vederea înființării societății «Operatorul de Servicii Comunitare Amara SA». Firma ar urma să fie controlată de către cele două administrații partenere și se va ocupa de colectarea deșeurilor nepericuloase. Aprobarea acestor proiecte, ca și a multor altora, cu un nivel de interes mai redus pentru opinia publică, confirmă faptul că războiul dintre primarul Adrian Mocioniu și consilierii PSD va fi unul de uzură, care se va întinde până la sfârșitul mandatului.

4 Aprilie 2019, 17:25 (3499 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Administrația Mocioniu circulă într-un singur autobuz!
Bugetul Sloboziei, suplimentat cu 530 mii de lei
Hotărâri ale Consiliului Local Slobozia care afectează viața publică
Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat un proiect ilegal

Comentariile cititorilor:


PSD ist de Slobozia:
(7 Aprilie 2019, 08:07)
Uraaa. Beciu si cu Zainea.politiciene de tinuta. Se vede. Bv. Circulă zvonul că madam care a fost si generaleasa , la fel de eficienta si morala asa cum e știută de muuuuulti, va fi vice. Bv. PSD. Baaaaaaaaaa, Cred ca v ati ticnit cu toții.
POZAAAA:
(5 Aprilie 2019, 14:50)
in centrul pozei-o duamnaaaa! ce capacitate, ce deosebita!! stalp al societatii! citi i ar stalpii cineva, ca loc de veci sper sa aiba
consilieri: