Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Bă, ești prost? Bă, ești nebun?»

«Bă, ești prost? Bă, ești nebun?»

Am decis să publicăm azi o fotografie din arhiva personală a redacției. După cum puteți vedea, fotograful i-a surprins într-un moment irepetabil pe acești doi politicieni locali de mic litraj, dotați cu motoare politice în doi timpi, dar care se visează motoare Rolls Royce. Primul, în plan secund, este Radu Paros. Trecut timp de 10 ani prin toate partidele politice ale momentului, el a ales să își încheie cariera politică în trend cu vremurile, predându-se la PRO România cu arme, bagaje și bruma de electorat care îl va urma. Celălalt nu are nici el nevoie de prezentări. Este Adrian Mocioniu, primul primar din istoria urbei care a decis să dea vrabia PSD din mână pe cioara de pe gardul lui Victor Ponta. Amândoi sunt înhămați acum într-un mecanism tip bielă-manivelă la lectica electorală a purtătorului de mape Marian Neacșu și promit slobozenilor că vor transforma mișcarea de rotație în gol a orașului într-o mișcare de translație către absolutul administrativ. În așteptarea unui deznodământ previzibil, am ales să ne imaginăm un posibil dialog dintre cei doi, după ce au înțeles care sunt con­secin­țele acestui melanj politic dezagreabil: «Bă, ești prost?», «Bă, ești nebun?». Întrebarea la care vă invităm să răspundeți, în condițiile date, e următoarea: «Cine e prostul și cine e nebunul?».

5 Aprilie 2019, 15:15 (4159 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
«MMA politic» între primarul Mocioniu și fostul șef DADP, Valeriu Roșca
«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»
Povestea porcului (II)

Comentariile cititorilor:


Mary:
(10 Aprilie 2019, 13:12)
  Și cum era ușor de anticipat, Paros vine ca un cioclu bine pregătit cu o ofertă de nerefuzat, un grilaj și o cruce mare cât cea de pe Caraiman, pentru Primăria Slobozia!!! 
Cristi:
(9 Aprilie 2019, 12:44)
Cel din prim-plan clar are față de prost, plus că îl recomandă și acțiunile sau mai bine-zis inactiunile din primărie. Iar cel din planul secund cu părul zbârlit și privirea indecisa se potriveste perfect rolului de nebun în condițiile în care îl recomandă trecutul și talentul.
X si 0:
(9 Aprilie 2019, 08:40)
Pisoiasu si Cotoiu!...dupa expresia fetei, io cred ca, Cotoiu alias P., a intrat disperat la andropauza si vrea sa mai friga si el, cat mai poate, cate ceva prin primarie, pana pleaca micul M., definitiv si irevocabil....,, Ba, esti prost? ai fript chiar tot???...,,Ba, esti nebun? Voiai si tu???"... ca urmare, s-au si unit, in cuget si simtiri, in interese si in nemernicie!! Vai de viata voastra, ratatilor!
equagel:
(8 Aprilie 2019, 16:31)
Veterinarul a început să amenințe salariații că face reduceri de personal. Asta, că i s-a dat bani puțini la buget. Păi, să taie de la el, de la administrator, Roșca, ăla de la platforma IMM, aia adusă de la Antenă, ăla de la cultură adus ,tot de la Antenă aia de la oyl și câte alte fufe care își flutură dresurile pe scări. E un principiu : Ultimii veniți, primii plecați. Și la anul, treci, Mocioniule la despăduchiat căței și pisici. Ți-ai făcut tatăl și mama de râs.
Mary:
(8 Aprilie 2019, 16:23)
  Ce să mai spun??!! De promisiunile electorale făcute de actualul primar s-a scris, au fost făcute dezbateri, au fost trase concluzii și au rămas în coadă de pește așa cum de-a lungul timpului au mințiți sistematic primari a căror nume nu vreau să le amintesc, care au jurat să facă și să dreagă și s-a ales praful!!! 
  Acum că au mințit, o știam cu toții încă din dezbaterile electorale. Adică nu s-a născut acel primar minune căre să mănânce gem să se cace prune în Slobozia. Să fim seriosi!! Sunt alții, în alte orașe!! Dar, cum mă! Să treci prin oraș în fiecare zi ducându-te la primărie, la locul de muncă, în calitate de primar, de administrator orășenesc, sau mai știu eu ce dracu' funcții de decizie mai dețin unii sau alții și să nu vezi străzile ghiorlănite de te miri ce lucrători care în permanență cauță să remedieze câte o țeavă spartă, ba niște fire care trebuie găsite sau îngropate, gropi apărute după trecerea iernii, gropi apărute ca urmare a schimbării tevilor de apă iar ce s-a astupat s-a lăsat fiind acum adevărate șanțuri, guri de canal lăsate ori ridicate dintr-o parte, etc iar tu ca angajat să veghezi la toate aceste aspecte, nici de-al dracu' nu ai făcut nimic de parcă ți-ai jurat să nu te atingi de așa ceva, să stai și să-ti râzi în barba-ți unsuroasă cum ne stricăm noi mașinile zi de zi, cum scoatem bani din buzunar să le reparăm, că pă tine de doare-n cur de toate astea și mai vrei încă un mandat de primar. Ai fost și rămâi același om de nimic, dar să mai conducă destinele unui oraș reședință de județ cum este Slobozia!!! Tu și întreaga echipă, cum ți-a plăcut golănește să-i numești, pe cei aduși de tine care te-au înconjurat, ați format o horă a veseliei, a demagogiei, bine plătiți, iar voi sunteți niște pârliți!!!
cetatean:
(8 Aprilie 2019, 14:26)
Cine spune ala este!
Ialomițean:
(8 Aprilie 2019, 06:21)
Doi papagali USL-iști
ION:
(7 Aprilie 2019, 18:19)
Ba fratilor astia sunt buni de legat, e posibil numai la Slobozia vezi perioada cind era in opozitie Paros, cei critica pw PSD isti si ca sal faca sa taca ia aprobat un schimb de teren din fostul IAS Bora care e un teren si o cladire insalubra cu o centrala termica in buricul tirgului cu terenul aferent vezi centrala de la blc. U 6 . Asta ce mai e domnilor consilieri cine poate poate nu. Acum sa facut frate cu Neacsu si cu Mocioniu nu mai are obiectul munci nu si nu mai are ce roade , Abuzuri grosolane.
PLATITOR:
(7 Aprilie 2019, 14:04)
LOLEC si BOLEC -pe cine alegem .
Leșinaţii #puiemsd:
(6 Aprilie 2019, 10:58)
Ăstia sunt bipezi,specia papagallo,buni de mielitza,au ca scop in viata prosteala celor din jur.Traiesc in cladiri de beton,nu au partenere stabile,isi schimba foarte des penajul dar spre ghinionul lor,papagalii isi pastreaza intreaga viata acelasi timbru vocal,avand triluri placute doar 3 luni din an.Norocosi din nastere prostesc prin penajul colorat si triluri placute dar desigur,prin forma exterioara si modul de viata isi arata adevaratele intentii.Se hranesc cu firimiturile stapanilor,consuma orice cu usurinta,se inrudesc usor cu pelicanii,inghitind ridicol,cu ciocul spre cer.Ciupesc mana ce i-a hranit pana le creste pene,pupa des in cΩΩ,din prima zi de viata,reusind sa atraga simpatia proprietarilor.Este o specie des intalnita in Romania,avand un pret atractiv,fiind usor de intretinut.
ok:
(5 Aprilie 2019, 23:27)
liber la porci in cimitir cu laturi
Anonim:
(5 Aprilie 2019, 19:00)
Amândoi se încadrează la nebunii și prostii
Raspuns:
(5 Aprilie 2019, 18:33)
Nebun e cine-i crede, prost e cine-i voteaza..
contribuabil:
(5 Aprilie 2019, 16:15)
negociau purceaua din episodul "cu porcii prin cimitir" ?