Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

homo slugarnicus

Viața socială a apărut la unele specii ca o soluție la incapacitatea de a se descurca individual. Aceasta presupune o structură, o ierarhizare. În România actuală, Homo slugarnicus a devenit o turmă, o mulțime care a dezvoltat gena slugărniciei în epoca comunistă. Membrii ei au observat că dacă cunoști slăbiciunile șefului sau înveți să îl cureți de scame, de exemplu (imitând cimpanzeii) sau îl pupi în c.. pe toate părțile, la ce ore, unde îi place cel mai mult, atunci ajungi să îți asiguri un nivel de trai călduț în care creierul din dotare are rol de termostat. Mai mult decât atât, în felul acesta slugarnicus îi dezvoltă bosului o dependență severă de lingușeală creându-i spasme extatice care îl duc pe acesta pe culmea juisării. Homo slugarnicus are un libidou de servilism nesățios. El știe că, incapabil să se descurce singur, bosul îi poate asigura și lui mici juisări erotico-sociale. De exemplu, îi permite să uite că suferă de nanism moral și îl lasă să se joace de-a șefuțul la etajele inferioare ale societății, cu alte specii hominide. Grație acestei simbioze, Homo slugarnicus își asi­gură un microunivers confortabil, trecând prin viață îmbăiat într-o moleșeală intelectuală care îi conservă energia de nevertebrată la dispoziția șefului. Homo slugarnicus are nevoie de stabilitate. De aceea, el se asigură că șeful este cvasietern. Altfel, ar trebui să o ia de la capăt cu un nou șef, ceea ce presupune un efort care îl poate epuiza. Lanțul trofic din care fac parte acești homunculuși slugarnici este completat de grosul votanților, care reprezintă planctonul electoral al acestor fitofagi bugetari. Acest plancton amorf este și el mulțumit și el să molfăie o pensioară sau un sălărel ce țopăie  când și când, dar e lichefiat instantaneu de stagnare economică, inflație, deficit bugetar și nivelul de îndatorare a țării, tot mai mare... Și uite așa, de la un ciclu electoral la altul, procesul se reia, iar Homo slugarnicus își consolidează poziția în ecosistem, devenind specie dominantă a societății românești. (av. Radu OPRAN)

6 Aprilie 2019, 10:10 (2175 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
la Stat
sclavii orgoliilor
alegeri și alegători

Comentariile cititorilor:


...:
(8 Aprilie 2019, 01:04)
Concentrarea pe "homo slugarnicus" ca hiba fundamentala a societatii ialomitene si romanesti in general, este expresia pura a defetismului!
De asta nu merge situatia, judetul, pentru ca exista intemediarii perversi, sefii fiind buni, poate putin distrati, dar teribill de inspirati. Ahh! daca sefii ne-ar alege pe noi, ce consilieri si intermediari eficienti am fi!
Idealului ialomiteanului comunist a fost sa fie intermediar, nu sef, si a vazut mereu concurenti in intermediari. De asta ii injura si acum, dar pe sef il menajeaza...poate,poate l-o alege pe el. Bastonul ideal din ranita a fost cel de homo slugarnicus, nu de responsabil al comunitatii.
Desi am avut suficiente exemple de oameni ridicati dintr-o zona saraca a tarii care au facut istorie...Mihai Viteazul, Ionel Perlea, Aurelian Pana,problema noastra nu este reflectia la ingenuozitatea lor sau sanctionarea neputintei contemporanilor, ci vituperatia la adresa intermediarilor.
Felicitari pentru stilul articolului, dar de la un asemenea autor cu asa responsabilitate in societate, as fi asteptat o incizie de chirurg, nu un masaj calin... de felcer.
Marii ialomiteni, din pacate, au parasit mereu Ialomita.... iar cei care au realizat ceva au venit din alta parte...si nu au tinut niciodata cont de homini slugarnici...:)
K1:
(7 Aprilie 2019, 18:33)
apucatura asta nu este de data recenta s-a perfectionat de-a lungul secolelor , altfel cum am fi ramas aici.
Fost profesor:
(6 Aprilie 2019, 21:50)
Am uitat ceva! PUPATU ÎN CR. va deveni foarte curând o disciplină în catalog! 80% dintre actualii profesori știu demult s-o predea foarte bine. ( Așa au obținut și ei locul in școli. Vai de diplomele unora!)
Fost profesor:
(6 Aprilie 2019, 21:35)
În afară de căteva expresii neaoșe pe care le va înțelege și ,,Gianina”, articolul nu pune punctul pe i...Ocolește, ocolește și se pierde în alambicare. Zi, nene avocat, ce ai vrut să spui? Slugarnicul-preș e pe val azi. Știe unde să pupe, trăiește bine! Demnitate, respect de sine? Nu mai există. Și cei mai mulți trăiesc al dracului de bine...pupând crururi.
A:
(6 Aprilie 2019, 20:12)
Stim si la ce ne ajuta ca stim?suntem un neam de slugi ,de pupi .. sti,pupam tot, popi ,presedinti,vicepres,etc.astia suntem noi la asta ne pricepem cel mai bine asa ca hai sa aflam adevaratele taine ale pupatului!v am pupat
T.B.:
(6 Aprilie 2019, 13:49)
Excelent, Radu!