Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Sălcioara, acuzată pe nedrept de abateri financiar-contabile

Și auditorii Camerei de Conturi Ialomița pot greși. S-a întâmplat la Primăria Sălcioara, instituție care, la sesizarea auditorilor ialomițeni, a fost controlată de inspectorii Agenției Naționale de Administrare Fiscală. La finalul verificărilor, angajații ANAF au constat faptul că aspectele pentru care au fost sesizați nu se confirmă! În urma unui audit, Camera de Conturi Ialomița a descoperit la Primăria Sălcioara abateri financiar-contabile de peste 5 milioane de lei.

Sesizări pe bandă rulantă Printre cele 29 de instituții publice pe care Camera de Conturi Ialomița le-a verificat în 2018 s-a numărat și Primăria Sălcioara. Conform Raportului întocmit la finalul acțiunii de audit, la Primăria Sălcioara au fost descoperite 11 neconformități de ordin financiar, a căror va­loare a depășit 5 milioane de lei. Pentru 7 dintre neconformitățile descoperite de au­ditorii ialomițeni, a fost sesizată Inspecția Fiscală din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală. Cele 7 abateri financiar-contabile au vizat în mare parte neînregistrarea sau înregistrarea eronată în evidențele contabile ale Primăriei Sălcioara a mai multor categorii de bunuri imobile. Astfel, două funcțio­nare cu atri­buții de control din cadrul Biroului de Inspecție Economico-Finan­ciară Călărași-Ialomița-Prahova, care funcțio­nează în cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală, au verificat încă o dată documentele puse la dispoziție de autoritățile locale auditorilor Camerei de Conturi Ialomița. «Noi le-am pus la dispoziție și dumnealor toate documentele pe care ni le-au solicitat! Nu înțelegem de ce Camera de Conturi Ialomița a dat publi­cității niște aspecte, dacă ele au fost remediate... Este foarte bine că toate aceste aspecte au fost în cele din urmă lămurite!» susține Gabriel Stoica, primarul comunei Sălcioara.

Probleme remediate Verificarea pe care inspectorii fiscali au făcut-o în baza documentelor prezentate a scos la iveală faptul că 5 dintre cele 7 aspecte sesizate de Camera de Conturi Ialomița au fost remediate, încă din timpul controlului. «În urma verificării docu­men­telor și situațiilor prezentate de conducerea entității, echipa de inspecție a constatat că din 7 abateri semnalate de auditorii Camerei de Conturi Ialomița au fost re­mediate 5. (...) La finalizarea inspec­ției, domnul Gabriel Stoica, primar al comunei Sălcioara, a declarat pe propria răspundere că au fost puse la dispoziția echipei de inspecție toate documentele și infor­ma­țiile solicitate pentru desfășurarea inspecției și că toate documentele solicitate au fost restituite comunei Sălcioara...» se arată în raportul final al inspectorilor ANAF, veniți în control la Primăria Sălcioara. În urma verificărilor pe care le-au făcut, auditorii Camerei de Conturi Ialomița au descoperit la nivelul județului Ialomița abateri financiar-contabile de peste 30 milioane de lei.

7 Aprilie 2019, 08:15 (1974 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Controlat:
(11 Aprilie 2019, 01:52)
Cind nu au ordo pe unitate de sau de la PSD devin drăguți : mincare BIO, benzii ca, ceva bănuți și multe relații ! Pe lefuri babane !
abuz:
(9 Aprilie 2019, 10:56)
ei nu gresesc, fac mari abuzuri, ameninta cu doasare penale, puscarie, zici ca sunt procurori cand ei fac un audit si din ce am inteles prin alte judete nu i ca n Ialomita si totul ar pleca de la directoare
Funcționar la primarie:
(8 Aprilie 2019, 19:06)
Interesant articol,Independent! 90% din auditorii Camerei de Conturi Ialomita se cred Dumnezei cand vin in verificare la primăriile de comune. Sa nu mai vorbesc de faptul că pe angajații de la aceste instituții ii considera nepregătiți si.... cam prosti. Ar fi normal ca actiunile de audit sa aiba si un rol de îndrumare din partea lor nu numai "sa taie si spanzure",căci ei ....sunt de la Curtea de Conturi!!!
Audit:
(7 Aprilie 2019, 13:06)
Curticica de conturi Ialomița sa verifice Spit județean și sa stopeze “abaterile” cuplului m & m!
auditus maximus:
(7 Aprilie 2019, 11:46)
Daca din 30, 5 nu se justifica, e clar ca auditoriii ori sunt incompetenti ori rau intetionati. Pe ei ii verifica cineva? responsabilitate ceva?