Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe acționează în instanță Consiliul Județean Ialomița

Premieră absolută în administrația județeană

Comuna Sfântu Gheorghe acționează în instanță Consiliul Județean Ialomița

Repartiția bugetară aprobată de Consiliul Județean Ialomița este contestată public de către primarul comunei Sfantu Gheorghe, Mădălin Teculescu. Acesta a înaintat instituției o plângere prealabilă în care reclamă modul ilegal de distri­buire a veniturilor bugetare. «Ministerul ne-a majorat artificial veni­turile pentru anul 2019... Formula de calcul a fost intenționat greșită!» susține edilul.

Plângere prealabilă Vineri, 22 martie 2019, plenul Consiliului Județean Ialomița, reunit în cadrul unei ședințe con­vocate «de îndată», a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița bugetele anului în curs. În cadrul ședinței, președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a admis că formula de calcul folosită pentru repartizarea bugetară este «necu­noscută și eronată». Va­loarea alocărilor bugetare pentru sumele defalcate din unele venituri ale bugetului de stat pe anul 2019 este de 219,5 milioane de lei. Imediat după aprobarea proiectului de hotărâre, primarul comunei Sfântu Gheorghe, Mădălin Teculescu, a depus o plângere prealabilă în care reclamă modul ilegal de distri­buire a veniturilor bugetare și cere revocarea hotărârii. «(...) Prin hotărârea CJI nr. 33 din 22 martie 2019 (...) au fost încălcate prevederile art. 7 din Legea 52/2003» este concluzia plângerii prealabile formulate de edilul local. Art. 7 din Legea 52/2003 privind transpa­rența decizională în adminis­trația publică prevede obligativitatea organizării unor dezbateri publice la care «toți solicitanții înscriși la cuvânt și-au exprimat recomandările cu referire concretă doar la proiectul de act normativ în discuție». De asemenea, se mai arată în plângerea prealabilă, calculele au fost făcute incorect «luându-se în calcul venituri proprii nerea­lizabile și apărând cheltuieli ale bugetului local în 2019 care au fost suportate în 2018 din bugetul de stat».

«Curat ilegal, dar umflați-l!» Plângerea prealabilă a primarului Mădălin Teculescu a fost dublată de o sesizare adre­sată Direcției Generale de Sinteză a Politicilor Bugetare din cadrul Ministerului Finanțelor, prin care se cere «modificarea sumelor transmise către CJI pentru co­muna Sf. Gheorghe deoarece veniturile în cuantum de 1,31 mili­oane de lei estimate a se încasa în cursul anului 2019 (...) sunt greșit calcu­late». Concret, susține Mădălin Teculescu, în calculul veniturilor proprii ale comunei au fost incluse fonduri europene acce­sate în 2018, amenzi și penalități, donații și sponso­rizări, precum și venituri din vânzarea unor bunuri din do­meniul privat al comunei. «Dacă ai până în 2000 de locuitori, prin lege trebuie să primești 2 mi­liarde... Așa spune legea! Suma asta e fixă, nu poate fi modificată. Dar poți modifica venitu­rile prognozate pentru anul viitor. Și asta s-a întâmplat... Ministerul ne-a majorat artificial veniturile pentru anul 2019. Formula de calcul a fost intenționat greșită. Mai mult decât atât, există documente care confirmă că Minis­terul a mutat ilegal sume în bu­getul de venituri al primăriilor!» a explicat Mă­dălin Teculescu situația. Ca urmare a calculării eronate a veniturilor, apreciază edilul local, veniturile proprii ale comunei Sf. Gheorghe au fost majorate cu peste 300 mii de lei. În aceste condiții, esti­mează edilul, bugetul de funcționare al co­munei va fi epuizat înainte de luna sep­tembrie a acestui an.

Vinovații fără vină ai Ialomiței
Situația reclamată la nivelul comunei Sfântu Gheorghe se re­găsește la majoritatea comunelor județului. Mădălin Teculescu susține că peste jumătate dintre localitățile din Ialomița au primit alocări bugetare bazate pe calcule eronate. Mulți dintre edilii locali preferă să nu comenteze situația, dat fiind faptul că au primit sume importante pentru bugetele de funcționare. În topul localităților care au primit repartiții bugetare mai mari de 1,5 milioane de lei se si­tuează Bărbulești-5,7 milioane de lei, Căzănești-2,5 milioane de lei, Fierbinți-Târg-2,5 milioane de lei, Bordușani-2,6 milioane de lei, Manasia-2,5 milioane de lei, Coșereni-2 milioane de lei, Traian-1,9 milioane de lei, Dridu-1,7 milioane de lei, Munteni Buzău-1,7 milioane de lei, etc. Paradoxal, aceleași localități (n. red.: dar lista poate fi extinsă la majoritatea localităților județului) raportează un grad de colectare redus al taxelor și impozitelor afe­rente anului 2018: Bărbulești-12%, Căzănești-27%, Fierbinți-Târg-30%, Bordușani-45%, Manasia-57%, Coșereni-63,4%, Traian-15%, Dridu-42,7%, Munteni Buzău-47,5%.

8 Aprilie 2019, 08:05 (2360 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ansamblul Folcloric de la Sfântu Gheorghe
Comuna Sfântu Gheorghe are licență de apă
Sfântu Gheorghe asfaltează 7 kilometri de drum comunal

Comentariile cititorilor:


T.B.:
(9 Aprilie 2019, 12:39)
Ai dreptate, @Moise,Teculescu e unul din foarte putinii oameni politici ialomiteni verticali.
MOISE:
(9 Aprilie 2019, 09:36)
Respect Dl Teculescu,pentru mine un om integru si dedicat cetatenilor sai,dar pentru Ciuma rosie nu sant buni acesti oameni.
Ialomitean:
(8 Aprilie 2019, 13:21)
Fa plg penala madalin!
#pasajladrajna:
(8 Aprilie 2019, 12:52)
Vot cenzitar!
țiganie:
(8 Aprilie 2019, 11:07)
campania are nevoie de barbulesti, cazanesti ,tiganesti....isi bat joc de cetatenii onesti ai judetului care muncesc si platesc taxe, catre ei nu se intoarce nimic, doar finanteaza putorile care nu merg la munca niciodata dar stau in palate si conduc masini scumpe.paradoxal, nu?