Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rezultatele simulării la Evaluarea Națională dezvăluie cele mai slabe școli din Ialomița

Încă un an, aceleași probleme

Rezultatele simulării la Evaluarea Națională dezvăluie cele mai slabe școli din Ialomița

Simulările pentru Evaluarea Națională s-au dovedit și anul acesta o adevărată provocare pentru elevii de clasa a VIII-a din județul Ialomița. O analiză a rezultatelor pe care aceștia le-au obținut în ultimii 4 ani, după susținerea acestui tip de testări, arată că în 8 școli ialomițene promovarea simulărilor este aproape imposibilă. În toată această perioadă de timp, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au promis că vor remedia situația, statisticile instituției reflectând situația.

Cifrele indiferenței Dincolo de declarațiile publice făcute de oficialii Învățământului ialomițean, dezastrul de la simulările pentru Evaluarea Națională se vede cel mai bine în ra­por­tările pe care Inspectoratul Școlar Județean Ialomița le-au întocmit. Oricine vrea să observe colapsul în care Educația se află poate consulta statisticile instituției. Potrivit unei astfel de serii de date statistice aflăm că ultima dată când procentul de promovare la simulare în Ialo­mița a depășit 70 de procente a fost în anul 2011. De atunci și până în prezent, promova­bilitatea la simularea Eva­luării Naționale a fost cuprins între 50% și 60%. Recent încheiatele simulări de anul acesta au avut un procent de promovare de doar 51%. Aceleași date statistice evidențiază și cele mai slabe școli din Ialomița, în privința rezultatelor la aceste testări. Începând cu 2015 și până anul acesta, Școlile Gimnaziale din localitățile Traian, Bărbulești, Rădulești, Axintele, Colelia, Alexeni, Valea Ciorii și Bordușani nu au reușit să obțină un procent de promovare mai mare de 20%. Jumătate dintre aceste unități de învățământ au înregistrat un procent de promovare de 0%!

Vorbe în vânt De fiecare dată când re­zultatele la simulări sunt afi­șate, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița în­cearcă să caute scuze pentru a acoperi dezastrul care dom­nește în cele mai slab pre­gă­tite unități de învățământ din județ. Cu toate acestea, efectul pro­misiunilor este egal cu cel al procentului de promo­vare obținut, adică zero! «Toate aceste rezultate se vor analiza în cadrul fie­cărei unități de învățământ, urmând a fi luate toate măsu­rile necesare pentru ca la Eva­luarea Națională me­diile elevilor să crească... Ne preocupă foarte mult aceste situații, tocmai de aceea întocmim un plan de monitorizare atentă a acestor unități de învățământ unde rezultatele la simulări nu au fost mulțumitoare!» a declarat Luminița Barcari, proaspăt revenită în fruntea Învăță­mân­tului ialomițean.

Trecerea notelor în catalog, la cererea elevilor
Dacă în anii trecuți metodologia prevedea ca notele la simulări să fie trecute și în catalog, anul acesta Ministerul Educației aduce o serie de modificări acestei prevederi. Concret, rezultatele obținute de elevi la simulările pentru Evaluarea Națională pot fi trecute în cataloage doar în baza unui acord scris dat de elevi sau de părinții acestora.

Dezastru la simularea pentru Bacalaureat
La fel ca rezultatele simulării la Evaluarea Națională, și cele de la Bacalaureat sunt nesatisfăcătoare. La ni­velul întregului județ, procentul de promovare a fost de doar 58,6%, o arată situația statistică a Inspectora­tului Școlar Județean. Cel mai greu de trecut a fost proba la Matematică, unde 52,85% dintre elevii înscriși au picat testarea.

8 Aprilie 2019, 11:40 (2260 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mircea:
(8 Aprilie 2019, 19:58)
Asta a fost simularea. La examen, va fi și mai rău!
Bă, ești profesor?!?:
(8 Aprilie 2019, 19:56)
@profesor este de-al casei, din turmă. Motivele dezastrului sunt multe, dar, în niciun caz, de la slaba pregătire a cadrelor did.... Hai să fim sinceri! Profesori slabi, elevi și mai slabi! Meserie, ioc, salarii umflate. Se mai plâng și de stres. Cine i-a băgat în educație?
Marcu, cel cu arcu#:
(8 Aprilie 2019, 17:58)
Ce contează promovabilitatea, bine că avem proiecte "ieuropene", coană
PROFESOR:
(8 Aprilie 2019, 17:22)
Sa va spunem noi cum sta treaba-elevul invata daca are o familie interesata de asta sau daca are familie-in tara sau afara....el invata pt nota-daca nu se trece in catalog, sta in sala o ora si apoi pleaca la bar-ca nu face ore 3 zile si foloseste timpul cu folos.sau poate are telefon si facebook si e la moda sa fie de acord cu protestul-foaia goala.bineinteles ca doar scoala e de vina-ca doar scoala asta angajeaza profesori tot soiul de reconvertiti profesional, cu drepturi egale cu profesorii facuti pe bune.tot scoala e de vina ca facultatile accepta candidati chiar daca nu au luat bacul,exemplele pot continua.pt ce sa mai invete copiii astia, daca vad ca prim ministrul nu stie sa citeasca, daca vad ca doar golania te propulseaza in functii inalte?ca toata tigania nu munceste, dar traieste regeste,pt ce si pt cine sa mai invete??PROFESORII AU RAMAS SINGURII CARE LE MAI DERANJEAZA PROGRAMUL
EU:
(8 Aprilie 2019, 15:36)
Dați salarii la grămadă, toți profesorii la fel! Ia plătiți-i după rezultate să vedeți cum crește nivelul de pregătire al elevilor! Luminița Barcari aruncă lozinci, săraca! N-are nicio putere și niciun interes... Ea tot din Țăndărei a învățat că elevul este singurul vinovat, că NU VREA SĂ-NVEȚE! Păi, să aibă și de la cine!