Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spectacol caritabil pentru copii

Ziua Internațională a Conștientizării Autismului-2 aprilie

Spectacol caritabil pentru copii

Cristi are 7 ani și este în Centrul Ema de la 1 an și 10 luni. El a fost în «Marșul Copiilor» cu autism de marți, 2 aprilie 2019. Cristi nu putea să spună «mama», dar a învățat la Centrul Ema să citească și să se joace. La nivelul municipiului Slobozia, conform statisticilor Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, 44 de copii sunt diagnosticați cu autism. În realitate însă, numărul lor este mult mai mare...

Povestea lui Cristi Cristi are 7 ani. A început terapia când avea 1 an și 10 luni... Când a venit la Centru, Cristi nu putea să vorbească, iar jocul era unul disfuncțional și cu autostimulări vizibile. Concret, băiatul nu se juca și nici nu vorbea, nu păstra contactul vizual, nu răspundea la nume. Salvarea lui a fost susținerea familiei... Mama lui Cristi l-a diagnosticat la 1 an și 8 luni... Timp de câteva luni de zile a căutat o soluție pentru ca băiatul ei să poată face terapie. Acum, Cristi merge la gră­diniță, este grupa mare și se pregătește să devină școlar. Ceea ce îl entuziasmează foarte tare... Vorbește și este un copil normal. El poate acum să inițieze interacțiunea socială și jocul cu ceilalți. Iar limbajul expresiv este într-o continuă dezvoltare. A ajuns aproape la nivelul de dezvoltare potrivit pentru vârsta lui. El memorează o poezie mult mai bine decât noi și într-un timp foarte scurt. Cristi înțelege acum ce este greșit și ce este corect. Și poate argumenta «de ce». «Sunt puțini copii care ajung la nivelul acesta. Își poate exprima emoțiile și le înțelege pe ale celor din jur... El știe când este dojenit, știe ce a greșit! Toate aceste lucruri se învață mecanic, după aceea copiii trebuie să le generalizeze. Și aici este foarte greu... Acest moment reprezintă ultimul punct al tera­piei, când ei conștientizează!» afirmă Luminița Mușat. Cristi poate acum să citească, să facă adunări până la 10... Datorită celor cinci angajate și două vo­luntare care îi pregătesc pe copii din timp pentru școală. Ei fac eforturi mai mari față de un copil normal, pentru că învață mai greu. Povestea lui Cristi nu se termină aici. El mai are nevoie de terapie...

Sprijin pentru copiii cu autism Centrul Ema are cinci angajate și două vo­luntare. Șapte persoane lucrează cu 14 copii într-un apartament dat de primărie... Fac prin rotație, unele dintre ele merg și la grădiniță ca însoțitoare. De materiale au nevoie în fiecare lună, foi, cartușe, carioci, puzzle, cuburi. «Noi avem nevoie strict de materiale care îi ajută pe ei... Aceste lucruri contribuie la dezvoltarea celor mici pe partea de comunicare, unde ei au pro­bleme. Din păcate și banii sunt o problemă... 2% din impozitul pe venit al fiecărei persoane fizice, 20% din impozitul pe profit al firmelor și din cotizația lu­na­ră a părin­ților... Totodată, și spa­țiul este o problemă, noi având cereri pentru copii nu doar din Slobozia, ci și din Urziceni, Țăndărei, chiar și Brăila! Nu putem să îi ajutăm pe toți...» adaugă Luminița Mușat, președintele «Asociației pentru copii cu autism Ialomița».

Marș «De ziua mea»
«Asociația pentru copii cu autism Ialomița» este o organizație neguvernamentală înființată în aprilie 2014. Obiectivul principal este oferirea de servicii psiholo­gice copiilor cu tulburare din spectru autist și familiilor acestora. Astfel, în cadrul Centrului Ema, cei 17 copii înscriși primesc un program individualizat de intervenție special creat astfel încât să îi poată atinge toate nevoile de dezvoltare. 2 aprilie-Ziua Internațio­nală a Conștientizării Autismului este sărbătorită în fiecare an, din 2014, de copiii și cadrele îndrumătoare de la Centrul Ema. «Anul acesta este prima dată când organizăm un marș. Un marș de solidaritate, pentru a aduce în atenția comunității locale nevoia pe care o au acești copii, de a fi acceptați și integrați în mediile sociale... Ideea care a stat la baza acestui marș o reprezintă mobilizarea instituțiilor învățământului. De ei au nevoie copiii, după ce pleacă de la noi... Tot cu această ocazie, ne-am gândit să facem și o campanie de informare despre autism și să combatem niște mituri, pe care lumea, din păcate, nu le cunoaște...» susține Luminița Mușat, președintele «Asociației pentru copii cu autism Ialomița». În cadrul Marșului au participat peste 200 de copii, părinți, bunici, cadre didactice, elevi de la toate școlile din Slobozia. Iar spectacolul caritabil a fost susținut tot de copii, precum Trupa Storm Crew, Aerobic Kids, cât și echipa ArtRobotix, Iulia Berciu și Marius Marin.

8 Aprilie 2019, 16:10 (1486 vizualizări - 1 comentariu)

Comentariile cititorilor:


Ioana:
(11 Aprilie 2019, 12:26)
Felicitari organizatorilor ! 

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
19 Mai 2019
71 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

angajăm personal

pentru Cafenea și Loc de joacă
Depuneri CV la
andove2018@yahoo.com
Telefon 0728/908.831

1 Martie 2019, 10:50


1

Controale ale ITM Ialomița

În perioada 1-15.02.2019, inspectorii de muncă din domeniul Controlului Securitate și Sănătate în Muncă au efectuat 42 controale având ca obiectiv respectarea prevederilor referitoare la autorizarea funcționării ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 08:25
(1411 vizualizări - 0 comentarii)


2

IPJ Ialomița: Acțiuni de combatere a braconajului piscicol și a delictelor silvice

Miercuri, 27 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului, pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, dar și a delictelor silvice, a colectării, transportului ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 08:15
(1435 vizualizări - 0 comentarii)


3

angajez (part-time)

Pentru că oferim calitate, ne mărim echipa!
Alătură-te echipei noastre!
Căutăm fete pentru interpretarea rolului
de URSITOARE BUNĂ în scenetele
pentru botez și nuntă.
Căutăm fete frumoase, responsabile,
dicție bună, minim talent actoricesc,
prezență scenică, domiciliul în Slobozia
și să aibă disponibilitate maximă
în week-end.

Dacă dorești să faci parte
din echipă, mă poți contacta
la telefon 0762/608.918

1 Martie 2019, 08:05


4

28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România. «Porți Deschise» la ISU Ialomița!

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 86 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 16:20
(1841 vizualizări - 0 comentarii)


5

Căzănești: S-a răsturnat cu mașina

Marți, 26 februarie a.c., în jurul orelor 19,30, în apropiere de orașul Căzănești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 15:30
(1778 vizualizări - 0 comentarii)


6

Ialomița: La volan, fără permis

Marți, 26 februarie a.c., o tânără de 18 ani, din Grindu, a fost depistată de către polițiști în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără a poseda permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 15:25
(1785 vizualizări - 0 comentarii)


7

Ilegalități cu lemne la o firmă din Dridu

Polițiști ialomițeni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, în urma verificărilor efectuate pe raza comunei Dridu, la o ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 15:20
(1622 vizualizări - 0 comentarii)


8

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 25 februarie a.c., polițiștii din Grivița au depistat un bărbat, de 37 de ani, din județul Constanța, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism 141,7 kg de pește din speciile crap, caras și ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 14:10
(1584 vizualizări - 0 comentarii)


9

Acțiune a Protopopiatului Slobozia

Vineri, 22 februarie a.c., în parteneriat cu elevii de la Școala Gimnazială nr. 5 Slobozia Nouă și Școala Gimnazială «Sfântul Andrei», Protopopiatul Slobozia a desfășurat activitatea de autocunoaștere cu ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 11:15
(1520 vizualizări - 0 comentarii)


10

Controale ale inspectorilor ITM Ialomița

În perioada 1-22.02.2019, inspectorii de muncă din domeniul Relațiilor de Muncă au efectuat un număr de 52 controale având ca obiectiv verificarea modului în care angajatorii respectă prevederile legislației ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 10:10
(1612 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană, apariția de noi focare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 09:05
(1879 vizualizări - 3 comentarii)


12

IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 29 permise reținute

În perioada 22-24 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 106 evenimente ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 08:10
(1738 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest împotriva OUG 7/2019 la Tribunalul Ialomița

În urma ședinței Adunării Generale a Tribunalului Ialomița, desfășurată luni, 25 februarie 2019, oficialii instituției au ales să protesteze împotriva OUG 7/2019, privind modificările aduse Legilor Justiției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2019, 15:56
(2658 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Adâncata și Platonești

Joi, 21 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, s-a produs un accident rutier în apropiere de localitatea Adâncata, soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 28 de ani, din Armășești, conducea ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2019, 15:20
(2314 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Doi bărbați de 29, respectiv 43 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autovehicule pe drumuri publice fără a posede permis de conducere. Totodată, un alt conducător auto ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2019, 15:10
(1889 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au reușit identificarea a trei bărbați urmăriți internațional, pe numele cărora autoritățile au emis mandate europene. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 16:20
(2065 vizualizări - 0 comentarii)


Opt hoți din Făcăeni, cercetați după ce au furat din curtea unui consătean

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii feteșteni au identificat opt tineri, cu vârste între 14 și 20 ani, din Făcăeni, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, la data zilei de ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 16:15
(2075 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr de 17 ani din Ion Roată, arestat după ce a furat un telefon

Un tânăr de 17, din Ion Roată, este bănuit de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată», fapta fiind comisă pe teritoriul municipiului Urziceni. În fapt, la data de 20 februarie a.c., în timp ce ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 16:10
(2010 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Armă cu aer comprimat, deținută ilegal

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au efectuat o percheziție pe raza comunei Bărcănești, la locuința unui bărbat, de 26 ani. În urma verificărilor, polițiștii au ridicat în vederea confiscării ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 16:05
(2026 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Cetățean bulgar, mort într-un accident rutier

Cotorca: Cetățean bulgar, mort într-un accident rutier

Un bărbat a murit în dimineața zilei de marți, 19 februarie 2019, după ce tirul pe care îl conducea s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea Drumului Național 2, în zona satului Cotorca. Șoferul a rămas ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2019, 09:20
(3463 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 16:25
(2905 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Urziceni, două persoane rănite

Un accident rutier s-a produs joi, 14 februarie a.c., pe DN2A, în apropiere de muncipiul Uziceni, soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce o tânără, de 21 ani, din Cosâmbești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 15:35
(3003 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Șoferi beți și fără permis, la volan

Joi, 14 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat un bărbat, de 32 ani, din Urziceni în timp ce conducea un  autoturism pe raza localității Moldoveni, deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 15:30
(2621 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Ion Roată, hoți din locuințe. Percheziții la Slobozia și Amara!

Joi, 14 februarie a.c., polițiștii Secției de Poliție Rurală Ion Roată au identificat trei tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 21 de ani, din Ion Roată, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 15:25
(3666 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cleric al Mânăstirii «Sfinții Voievozi», implicat într-un accident rutier

Slobozia: Cleric al Mânăstirii «Sfinții Voievozi», implicat într-un accident rutier

Accident rutier produs joi, 14 februarie 2019, pe șoseaua de centură a Sloboziei, în zona Mânăstirii «Sfinții Voievozi». Se pare evenimentul rutier ar fi fost provocat de un călugăr care slujește în cadrul ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2019, 17:10
(3362 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de amploare a polițiștilor pe raza localității Movilița

Miercuri, 13 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale au efectuate pe raza comunei Movilița percheziții la persoane fizice bănuite de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt din locuință ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2019, 16:40
(2309 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Stelnica, bănuit a fi spărgător de case

Marți, 12 februarie a.c., polițiștii feteșteni au identificat un tânăr, de 20 de ani, din Stelnica, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». La sfârșitul anului 2018, tânărul ar fi intrat ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 16:15
(2298 vizualizări - 0 comentarii)


Trei tineri din Ciochina, arestați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii slobozeni au identificat trei tineri, de 18, 21 și 30 de ani, din comuna Ciochina, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată», faptă comisă asupra unui alt tânăr, de 19 ani, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 16:10
(2533 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Scânteia, la volan fără permis

Marți, 12 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat un bărbat, în vârstă de 48 ani, din Scânteia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără a poseda permis de conducere. De ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 16:05