Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrație PSD pe moșia primarului Negraru

Mai e mult până departe!

Administrație PSD pe moșia primarului Negraru

bonus: Legea lui Florinel

Cele 66 de administrații din Ialomița conduc destinele locuitorilor județului pe baza ședințelor de consiliu local. Ședințele au loc, de obicei, lunar, și reprezintă un barometru fidel al activității admi­nistrative. Cu puțin peste un an înainte de momentul alegerilor locale din 2020, ziarul nostru își propune să mediatizeze aceste ședințe și să ofere cititorilor o imagine mai nuanțată a realității rurale. Prima comună aleasă în cadrul acestui experiment jurnalistic este Platonești, condusă de 3 mandate de primarul Florinel Negraru, «înregimentat» inițial la PDL, aflat acum pe «ștatul de plată» al PSD...

Istoria unei ședințe de Consiliu Local la țară Platonești e o comună aruncată dincolo de Țăndărei, în drum spre Fetești. Miercuri, 27 martie 2019, la Platonești a fost ședință de Consiliu Local. Consiliul Local are 11 consilieri, 6-PSD și 5-PNL. Și dac-ar fi invers, tot n-ar conta, că primarul Florinel Negraru face parte din garnitura de primari transferați la PSD ca să aibă și comuna lui parte... Comuna n-a avut parte, că primari transferați «doi la legătură» au fost mulți. Dar a avut el și partea comunei. Liniște e și în Consiliul Local, că a avut grijă să fie bine pentru toți... La 11 trecute fix, primul proiect era deja votat, că la țară oamenii n-au timp să piardă timpul. E un proiect de hotărâre care actualizează devizul la obiectivul de investiții «Înființare gospodărie de apă și rețea de distribuție sat Lăcusteni, comuna Platonești». La fel se întâmplă și la al doilea proiect, care actua­lizează devizul pentru «Sistemul centrali­zat de canalizare a apelor uzate». Comuna nu are nici apă, nici canalizare, dar se lucrează la ele... De 10 ani! Și tot de 10 ani primarul Florinel Negraru promite că oamenii vor avea... Proiectele de hotărâre sunt 4 toate. Al treilea mărește organigrama Primăriei, unde mănâncă pâine 18 oameni și stabilește necesitatea înființării unei Poliții Locale cu doi oameni, un șef și un paznic. Iar al patrulea e despre un teren care ar trebui pus în posesie, nici nu mai contează... Consilierii dau din cap înțelept și aprobă în unanimitate. În 15 de minute ședința e gata!

Primarul Florinel și biroul lui După ședință, primarul ne pri­mește în biroul lui. N-am mai fost din 2015, peisajul s-a mai schimbat... Biroul e acum mai mic și mai intim. În spatele primarului tro­nează un tablou cu globul pământesc. În stânga lui, aproape discret, încă unul cu primarul pozând la masă, în culori pastelate. Pare făcut de meșterul ăla de la Ograda care pictează după fotografii, dar nu băgăm mâna în foc... Primarul e suplu și bine dispus. A slăbit mult și e apăsat de grijile comunității. Îl întrebăm de vorbă. Comuna nu are canalizare și stație de epurare, nu poate închide groapa de gunoi de lângă cimitirul din Lăcusteni, nu-și mai permite iluminatul public la be­curile alea de miliarde cum­părate pentru strada principală, drumurile sunt desfundate din cauza lucră­rilor la sistemul de canalizare... Florinel Negraru știe. Pe toate le știe! «Pro­iec­tul cu apa l-am început undeva în 2009... Nu am avut finanțare la el. S-a făcut cam 5% din el... Acum s-a reluat, că am primit finanțare prin PNDL 2... Lucrează Constrif, au câștigat licitația și ar trebui să fie gata până în septembrie! Apă, 31 de kilometri, și canalizare... Canalizarea e făcută 90%, iar apa eu zic că o să fie și ea gata! Două stații, cu pompe, cu tot ce ne trebuie... Am făcut o socoteală, pe om îl costă cam 100 de lei...». Când nu vorbește despre investiții, Florinel Negraru vor­bește despre bugetul pe care îl așteaptă. Bugetul pentru Platonești e de 1,5 milioane de lei și ceva mă­runțiș. În sinea lui, primarul regretă că a trecut acum două man­date la PSD. Dar e tardiv, acum nu mai are încotro. Vremurile sunt tulburi...

La groapa de gunoi de la cimitir În Platonești și Lăcusteni, sat care aparține de comună, sunt cam 680 de case. Toate la fel, toate sărace și mai toate pe străzi pline de gloduri... Dar oamenii s-au învățat, că așa e la țară. Rabdă și tac! De-acum sunt bătrâni și nu mai pot lupta nici să vrea. «Pri­marul are oamenii lui... Peste tot! Și se trag unii pe alții. Nu vă spun cum mă cheamă, că intru în gura lui și nu mai scap. Aici la noi e greu cu ăștia...» ne spune un sătean, lângă gardul cimitirului. Cimitirul e aruncat în câmp, între Platonești și Lăcusteni. Iar lângă gardul cimiti­rului aruncă toți, de la mortăciuni la gunoiul din grajduri și cotețe. Morții nu se supără, că nu mai știu. Dar viii, da! Oană Ioana are 70 de ani și e necăjită din cauza asta. «I-am rugat să taie plopii ăia din jurul cimitirului... Mor și ei nu-i mai taie! Nu știu ce fac toată ziua, vai de păcatele mele!». Oană Ioana este și ea unul dintre viitorii beneficiari ai rețelei de apă și cana­li­zare din Platonești. Dar canalizare nu vrea, că nu mai are nici bani, nici viață destulă... Iar apă și-a făcut singură, că doar nu era să stea în grija primarului: «M-au ajutat copiii și am făcut fântână în curte. M-a costat 40 de milioane și am apa mea, nu mai aștept la mila lor...».

Legea lui Florinel
Abuzurile primarului Florinel Negraru sunt de notorietate. Iar de-a lungul anilor, ziarul nostru a reușit să consemneze câteva dintre ele. De la concesionarea ilegală a unor terenuri, la dezmembrări de autoturisme mai mult sau mai puțin furate și de la reglări de conturi în plină stradă până la mită electorală recunoscută public, primarul Florinel Negraru a făcut de toate... Însă, în acest context, unul dintre acestea chiar merită rememorat!
Ilegalitate și abuz de putere În urmă cu aproape 8 ani, încă înainte de alegerile locale din 2012, primarul Florinel Negraru a decis să furnizeze gratis apă locuitorilor din comuna pe care o administrează. Decizia lui nu a fost una dezinteresată, evident. Pe de o parte, decizia de a furniza apă gratis locuitorilor din Platonești reprezenta o formă de mită electorală, iar pe de altă parte ascundea incompetența administrativă a unui primar care nu a reușit în 8 ani de mandat să lega­lizeze furnizarea apei potabile în localitate. Indiferent de unde alegi să privești această ilegalitate, primarul a recunoscut-o senin, în anul 2016, înainte de alegerile locale... Dar la timpul trecut: «Rețeaua de apă e de prin ’68... Prin 2010 am reușit să accesăm niște fonduri să se reabiliteze. A câștigat Constrif, începuse să sape... Apoi, după ce a făcut 30% din rețea, am aflat că nu se mai plătește. Și lucrările s-au oprit! N-am mai reușit să facem nimic. Dar, 2-3 ore pe zi, băgam o pompă de-aia veche să aibă lumea apă la animale... Iar curentul electric până la urmă nu l-am furat, că îl plăteam la Electrica! Ce am făcut, în fond?! Am legat o pompă la rețeaua de iluminat! Și mergea o oră-două pe zi... Dar asta a fost demult, acum nu mai merge. Are lumea puțuri!». Surprinzător, a doua zi după ce această declarație a fost preluată oficial, Florinel Negraru a decis să se protejeze de el însuși și rigorile legii, ștergându-și urmele. Prin urmare, a întrerupt cu de la sine putere furnizarea apei la nivelul localității și s-a decis să nege faptul că a furnizat apă fără să o factureze timp de 4 ani! (n. red.: Curtea de Conturi, între timp, s-a făcut că nu vede...).
Respectarea legii nu aduce beneficii electorale Ceea ce îl acuză însă indubitabil pe primarul Florinel Negraru și demonstrează că acesta tratează comuna Platonești ca pe propria lui moșie este Legea serviciului de alimentare cu apă și de canalizare nr. 241/2006. Potrivit acesteia, pentru a furniza apă legal ar fi fost de ajuns ca Florinel Negraru să solicite înființarea serviciului de apă la nivelul localității printr-un proiect de hotărâre aprobat de Consiliul Local. În acest caz însă, el ar fi fost obligat să emită facturi de plată către populație. Această formă de mită electorală nu este unică în județ, de-a lungul anilor mulți primari ialomițeni reușind să-și transforme electoratul într-o masă de manevră ușor de mani­pulat. Este însă prima oară când toți locuitorii comunei devin complicii primarului... Și tot prima oară când un primar recunoaște public acest aspect! Acum, în anul 2019, la 3 ani și mai bine de la acest scandal public, primarul Florinel Negraru continuă să vorbească despre înființarea serviciului public de apă și despre stația de epurare a localității fără de care nu se poate furniza legal apă la nivelul comunei. Comentariile sunt de prisos...

9 Aprilie 2019, 07:55 (1870 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 23 Apr 2019
188 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 270000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 19-21 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au fost prezenți, zilnic, în stradă și au aplicat peste 650 de sancțiuni contravenționale persoanelor care au încălcat normele legale în vigoare și ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 08:20
(10 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Pământului» la Slobozia

«Ziua Pământului» la Slobozia

În fiecare an, data de 22 aprilie-«Ziua Pământului» se sărbătorește în peste 190 de țări. Ziua în care s-a născut mișcarea pentru protejarea mediului înconjurător a fost marcată pentru prima dată și la ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 08:15
(11 vizualizări - 0 comentarii)


2

ANOFM: 100 locuri de muncă în domeniul agricol pentru Spania

Grupul de firme Queralt din regiunea Lleida/Spania oferă 100 de locuri de muncă în agricultură, grupul fiind compus din mai multe ferme dedicate producerii și comercializării fructelor (mere, cireșe, nectarine ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2019, 08:10
(22 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

19 Aprilie 2019, 18:15


4

Piața Agroalimentară Slobozia, spațiu autorizat pentru sacrificarea mieilor

Piața Agroalimentară Slobozia este singurul spațiu autorizat sanitar-veterinar pentru sacrificarea și vânzarea mieilor de către producătorii particulari. Astfel, zona specială va fi deschisă în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:50
(498 vizualizări - 0 comentarii)


5

Ialomița: Prinsă la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 18 aprilie a.c., o femeie de 40 de ani, din București, a fost depistată de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturim neînmatriculat în apropiere de Urziceni. Totodată, un alt conducător ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:45
(496 vizualizări - 0 comentarii)


6

IPJ Ialomița: «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează campania de prevenire a criminalității în mediul rural «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Polițiștii din structurile de Prevenire, Ordine ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:40
(405 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 22-24 aprilie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 16:35
(514 vizualizări - 0 comentarii)


8
Două mașini s-au ciocnit în centrul Sloboziei

Două mașini s-au ciocnit în centrul Sloboziei

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de vineri, 19 aprilie a.c., în jurul orelor 13,00, în fața Consiliului Județean Ialomița. Din fericire, evenimentul rutier nu s-a soldat cu victime, la ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 14:35
(895 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


9

Programul casieriilor RAJA în perioada Sărbătorilor de Paște și 1 Mai

RAJA SA aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Paște și 1 Mai, dispeceratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății care asigură buna desfășurare a proceselor ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2019, 14:30
(625 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Munteni Buzău, arestat pentru «furt»

Polițiștii ialomițeni au reușit miercuri, 17 aprilie a.c., identificarea unui tânăr de 23 de ani, din Munteni Buzău. Pe numele acestuia, Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2019, 17:45
(542 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Firme sancționate de polițiști

Miercuri, 17 aprilie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare de 30000 de lei la două firme din Slobozia. În ambele cazuri, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2019, 17:40
(690 vizualizări - 0 comentarii)


12

Ialomița: Beți la volan și fără permis

Miercuri, 17 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat două persoane, de 17 și 39 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumuri publice fără a poseda permis de conducere, cât și un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2019, 17:35
(571 vizualizări - 0 comentarii)


13

Bărbat din Vlădeni, arestat pentru neplata unei amenzi

Marți, 16 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat de 48 ani, din Vlădeni, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2019, 16:20
(774 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni arestare


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Marți, 16 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Secției Poliție Rurală Stelnica au depistat, pe raza comunei Stelnica, un tânăr, de 25 ani, din Fetești, care transporta cu ajutorul unui autoturism pește din ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2019, 16:15
(738 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Bucureștean prins conducând cu permisul suspendat

Un bărbat, de 37 ani, din București, a fost depistat marți, 16 aprilie a.c., pe raza localității Coșereni, în timp ce conducea o autoutilitară, deși avea acest drept suspendat. În acest caz polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2019, 16:10
(659 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

16 Aprilie 2019, 19:10


Slobozia: 7 tone de deșeuri electrice colectate

În perioada 12-13 aprilie a.c., la Slobozia s-a desfășurat campania de colectare a deșeurilor de echipamente electrice și electronice. În urma acțiunii de colectare DEEE, organizată de Asociația Română ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2019, 17:15
(1270 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale înainte de Paște

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbătorilor Pascale când, în mod tradițional, consumul de alimente de origine animală crește, Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2019, 17:05
(649 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Prinși în flagrant în timp ce încercau să fure chiloți și sutiene

Doi ialomițeni, domiciliați în Movilița, au fost reținuți pentru 24 de ore, într-o anchetă a polițiștilor din Ilfov. Alături de alți cinci suspecți, aceștia au dat o spargere la un depozit de haine din ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2019, 12:58
(1338 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă-12 aprilie 2019

Vineri, 12 aprilie 2019, la nivel național, s-a desfașurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2019, 16:10
(997 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Concursul național «Știu și aplic-Securitatea și sănătatea se dobândește de pe băncile școlii”

Vineri, 12 aprilie 2019, începând cu orele 11,00,  în amfiteatrul Universității Bioterra, filiala Slobozia, are loc etapa județeană a Concursului național «Știu și aplic-Securitatea și sănătatea se ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2019, 16:05
(1039 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Și-a pus capăt zilelor la marginea satului

Un bărbat de 62 de ani, din județul Prahova, s-a sinucis la marginea satului Rădulești, din județul Ialomița. Bărbatul a lăsat un bilet de adio prin care și-a motivat gestul necugetat. Pe respectivul bilet ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 16:08
(1486 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare voluntari-«Salvatori din pasiune»

În perioada 5 aprilie-3 mai 2019, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița desfășoară campania de recrutare a voluntarilor «Salvatori din pasiune». Recrutarea se realizează de ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 16:05
(1440 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fonduri pentru cultivatorii de tomate

Programul de sprijin pentru tomate, aflat în al treilea an de implementare, suscită un interes din ce în ce mai mare pentru producătorii agricoli. Astfel, până la data de 8 aprilie 2019, în program s-au ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:15
(1740 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Împreună pentru o comunitate mai sigură!»

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează campania de prevenire a criminalității în mediul rural «Împreună pentru o comunitate mai sigură!». Polițiști din structurile de Prevenire, Ordine ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:10
(1243 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescătorii de ovine

Anul acesta, prin Direcția Agricolă Județeană Ialomița s-au înscris 300 posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:05
(1413 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1000 euro/ha pentru cultivarea de usturoi

Până la data de 8 aprilie a.c., în programul de susținere a producției de usturoi, la nivelul județului Ialomița s-au înscris 4 producători agricoli, cu o suprafață totală de 4,27 ha. Solicitanții sprijinului ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 15:00
(1303 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Dridu și Drăgoești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că marți, 9 aprilie ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 14:55
(1265 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1,3 tone de pește, confiscate

În perioada 1-7 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au constatat 15 infracțiuni privind ilegalități în domeniul pescuitului și acvaculturii. Astfel, 19 persoane au fost cercetate în cadrul dosarelor întocmite ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2019, 14:50