Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrație PSD pe moșia primarului Negraru

Mai e mult până departe!

Administrație PSD pe moșia primarului Negraru

bonus: Legea lui Florinel

Cele 66 de administrații din Ialomița conduc destinele locuitorilor județului pe baza ședințelor de consiliu local. Ședințele au loc, de obicei, lunar, și reprezintă un barometru fidel al activității admi­nistrative. Cu puțin peste un an înainte de momentul alegerilor locale din 2020, ziarul nostru își propune să mediatizeze aceste ședințe și să ofere cititorilor o imagine mai nuanțată a realității rurale. Prima comună aleasă în cadrul acestui experiment jurnalistic este Platonești, condusă de 3 mandate de primarul Florinel Negraru, «înregimentat» inițial la PDL, aflat acum pe «ștatul de plată» al PSD...

Istoria unei ședințe de Consiliu Local la țară Platonești e o comună aruncată dincolo de Țăndărei, în drum spre Fetești. Miercuri, 27 martie 2019, la Platonești a fost ședință de Consiliu Local. Consiliul Local are 11 consilieri, 6-PSD și 5-PNL. Și dac-ar fi invers, tot n-ar conta, că primarul Florinel Negraru face parte din garnitura de primari transferați la PSD ca să aibă și comuna lui parte... Comuna n-a avut parte, că primari transferați «doi la legătură» au fost mulți. Dar a avut el și partea comunei. Liniște e și în Consiliul Local, că a avut grijă să fie bine pentru toți... La 11 trecute fix, primul proiect era deja votat, că la țară oamenii n-au timp să piardă timpul. E un proiect de hotărâre care actualizează devizul la obiectivul de investiții «Înființare gospodărie de apă și rețea de distribuție sat Lăcusteni, comuna Platonești». La fel se întâmplă și la al doilea proiect, care actua­lizează devizul pentru «Sistemul centrali­zat de canalizare a apelor uzate». Comuna nu are nici apă, nici canalizare, dar se lucrează la ele... De 10 ani! Și tot de 10 ani primarul Florinel Negraru promite că oamenii vor avea... Proiectele de hotărâre sunt 4 toate. Al treilea mărește organigrama Primăriei, unde mănâncă pâine 18 oameni și stabilește necesitatea înființării unei Poliții Locale cu doi oameni, un șef și un paznic. Iar al patrulea e despre un teren care ar trebui pus în posesie, nici nu mai contează... Consilierii dau din cap înțelept și aprobă în unanimitate. În 15 de minute ședința e gata!

Primarul Florinel și biroul lui După ședință, primarul ne pri­mește în biroul lui. N-am mai fost din 2015, peisajul s-a mai schimbat... Biroul e acum mai mic și mai intim. În spatele primarului tro­nează un tablou cu globul pământesc. În stânga lui, aproape discret, încă unul cu primarul pozând la masă, în culori pastelate. Pare făcut de meșterul ăla de la Ograda care pictează după fotografii, dar nu băgăm mâna în foc... Primarul e suplu și bine dispus. A slăbit mult și e apăsat de grijile comunității. Îl întrebăm de vorbă. Comuna nu are canalizare și stație de epurare, nu poate închide groapa de gunoi de lângă cimitirul din Lăcusteni, nu-și mai permite iluminatul public la be­curile alea de miliarde cum­părate pentru strada principală, drumurile sunt desfundate din cauza lucră­rilor la sistemul de canalizare... Florinel Negraru știe. Pe toate le știe! «Pro­iec­tul cu apa l-am început undeva în 2009... Nu am avut finanțare la el. S-a făcut cam 5% din el... Acum s-a reluat, că am primit finanțare prin PNDL 2... Lucrează Constrif, au câștigat licitația și ar trebui să fie gata până în septembrie! Apă, 31 de kilometri, și canalizare... Canalizarea e făcută 90%, iar apa eu zic că o să fie și ea gata! Două stații, cu pompe, cu tot ce ne trebuie... Am făcut o socoteală, pe om îl costă cam 100 de lei...». Când nu vorbește despre investiții, Florinel Negraru vor­bește despre bugetul pe care îl așteaptă. Bugetul pentru Platonești e de 1,5 milioane de lei și ceva mă­runțiș. În sinea lui, primarul regretă că a trecut acum două man­date la PSD. Dar e tardiv, acum nu mai are încotro. Vremurile sunt tulburi...

La groapa de gunoi de la cimitir În Platonești și Lăcusteni, sat care aparține de comună, sunt cam 680 de case. Toate la fel, toate sărace și mai toate pe străzi pline de gloduri... Dar oamenii s-au învățat, că așa e la țară. Rabdă și tac! De-acum sunt bătrâni și nu mai pot lupta nici să vrea. «Pri­marul are oamenii lui... Peste tot! Și se trag unii pe alții. Nu vă spun cum mă cheamă, că intru în gura lui și nu mai scap. Aici la noi e greu cu ăștia...» ne spune un sătean, lângă gardul cimitirului. Cimitirul e aruncat în câmp, între Platonești și Lăcusteni. Iar lângă gardul cimiti­rului aruncă toți, de la mortăciuni la gunoiul din grajduri și cotețe. Morții nu se supără, că nu mai știu. Dar viii, da! Oană Ioana are 70 de ani și e necăjită din cauza asta. «I-am rugat să taie plopii ăia din jurul cimitirului... Mor și ei nu-i mai taie! Nu știu ce fac toată ziua, vai de păcatele mele!». Oană Ioana este și ea unul dintre viitorii beneficiari ai rețelei de apă și cana­li­zare din Platonești. Dar canalizare nu vrea, că nu mai are nici bani, nici viață destulă... Iar apă și-a făcut singură, că doar nu era să stea în grija primarului: «M-au ajutat copiii și am făcut fântână în curte. M-a costat 40 de milioane și am apa mea, nu mai aștept la mila lor...».

Legea lui Florinel
Abuzurile primarului Florinel Negraru sunt de notorietate. Iar de-a lungul anilor, ziarul nostru a reușit să consemneze câteva dintre ele. De la concesionarea ilegală a unor terenuri, la dezmembrări de autoturisme mai mult sau mai puțin furate și de la reglări de conturi în plină stradă până la mită electorală recunoscută public, primarul Florinel Negraru a făcut de toate... Însă, în acest context, unul dintre acestea chiar merită rememorat!
Ilegalitate și abuz de putere În urmă cu aproape 8 ani, încă înainte de alegerile locale din 2012, primarul Florinel Negraru a decis să furnizeze gratis apă locuitorilor din comuna pe care o administrează. Decizia lui nu a fost una dezinteresată, evident. Pe de o parte, decizia de a furniza apă gratis locuitorilor din Platonești reprezenta o formă de mită electorală, iar pe de altă parte ascundea incompetența administrativă a unui primar care nu a reușit în 8 ani de mandat să lega­lizeze furnizarea apei potabile în localitate. Indiferent de unde alegi să privești această ilegalitate, primarul a recunoscut-o senin, în anul 2016, înainte de alegerile locale... Dar la timpul trecut: «Rețeaua de apă e de prin ’68... Prin 2010 am reușit să accesăm niște fonduri să se reabiliteze. A câștigat Constrif, începuse să sape... Apoi, după ce a făcut 30% din rețea, am aflat că nu se mai plătește. Și lucrările s-au oprit! N-am mai reușit să facem nimic. Dar, 2-3 ore pe zi, băgam o pompă de-aia veche să aibă lumea apă la animale... Iar curentul electric până la urmă nu l-am furat, că îl plăteam la Electrica! Ce am făcut, în fond?! Am legat o pompă la rețeaua de iluminat! Și mergea o oră-două pe zi... Dar asta a fost demult, acum nu mai merge. Are lumea puțuri!». Surprinzător, a doua zi după ce această declarație a fost preluată oficial, Florinel Negraru a decis să se protejeze de el însuși și rigorile legii, ștergându-și urmele. Prin urmare, a întrerupt cu de la sine putere furnizarea apei la nivelul localității și s-a decis să nege faptul că a furnizat apă fără să o factureze timp de 4 ani! (n. red.: Curtea de Conturi, între timp, s-a făcut că nu vede...).
Respectarea legii nu aduce beneficii electorale Ceea ce îl acuză însă indubitabil pe primarul Florinel Negraru și demonstrează că acesta tratează comuna Platonești ca pe propria lui moșie este Legea serviciului de alimentare cu apă și de canalizare nr. 241/2006. Potrivit acesteia, pentru a furniza apă legal ar fi fost de ajuns ca Florinel Negraru să solicite înființarea serviciului de apă la nivelul localității printr-un proiect de hotărâre aprobat de Consiliul Local. În acest caz însă, el ar fi fost obligat să emită facturi de plată către populație. Această formă de mită electorală nu este unică în județ, de-a lungul anilor mulți primari ialomițeni reușind să-și transforme electoratul într-o masă de manevră ușor de mani­pulat. Este însă prima oară când toți locuitorii comunei devin complicii primarului... Și tot prima oară când un primar recunoaște public acest aspect! Acum, în anul 2019, la 3 ani și mai bine de la acest scandal public, primarul Florinel Negraru continuă să vorbească despre înființarea serviciului public de apă și despre stația de epurare a localității fără de care nu se poate furniza legal apă la nivelul comunei. Comentariile sunt de prisos...

9 Aprilie 2019, 07:55 (2881 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Mama Primăriilor e mereu gravidă!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
05 Iul 2020
109 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0
Sosele însângerate în județul Ialomița

Sosele însângerate în județul Ialomița

Zi neagră pe șoselele din Ialomița, sâmbătă, 4 iulie 2020. 5 persoane au fost rănite și una a murit în urma a 3 accidente rutiere, petrecute pe raza localităților Fetești, Coșereni și Misleanu. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2020, 12:15
(324 vizualizări - 3 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

3 Iulie 2020, 17:10


Grupul de Comunicare Strategică: 440 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 3 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 440, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de joi, 2 ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 13:05
(159 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis sau cu permise suspendate

Joi, 2 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii din Balaciu în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza de competență au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 11:40
(109 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de un autoturism

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 18,00, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier în municipiul Slobozia, în care un autoturism a lovit un pieton. La locul evenimentului s-a deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:55
(140 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Fetești: Șiră de baloți cuprinsă de flăcări

Vineri dimineață, 3 iulie a.c., în jurul orei 3,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o șiră de baloți din paie în gospodăria unui cetățean din Cartierul Vlașca ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:50
(81 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: A luat foc ghena de ventilație

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 16,00, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la stingerea unui incendiu produs la o ghenă Slobozia. Incendiul a fost stins operativ de ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:45
(117 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Săveni: Incendiu la o anexă gospodărească

Joi, 2 iulie, a.c., în jurul orelor 11,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Săveni. La locul solicitării ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2020, 10:40
(130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


8

Proxenet din Axintele, arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:50
(190 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Femei reținute pentru contrabandă cu țigări

Două femei, de 43 și 66 de ani, au fost reținute de polițiștii ialomițeni într-un dosar privind contrabanda cu țigări. Oamenii legii au efectuat în cursul zilei de joi, 2 iulie a.c., 10 percheziții domiciliare ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:45
(253 vizualizări - 0 comentarii)


10

Ialomița: Dosare penale pentru încălcarea Codului Rutier

Un tânăr de 22 de ani și un altul de 30 de ani s-au ales cu dosare penale după ce au fost suprinși în trafic încălcând regulile de circulație. Tânărul de 22 de ani s-a urcat la volan în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 16:40
(138 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 436 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 2 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 436, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de miercuri, ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 13:05
(130 vizualizări - 0 comentarii)


12
Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

Sudiți: Proiectil neexplodat găsit în grădină

O persoană din Sudiți a descoperit un proiectil de artilerie exploziv, de calibru 120 mm, miercuri, 1 iulie a.c., în jurul orelor 12,50, în grădina din propria gospodărie. Conștientizând ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 09:10
(170 vizualizări - 0 comentarii)


13

IȘJ Ialomița: Contestații la Bacalaureat 2020

La nivelul județului Ialomița, 661 de contestații au fost depuse după afișarea primelor rezultate obținute de către candidații prezenți la probele din sesiunea curentă a examenului de Bacalaureat. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2020, 07:15
(169 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Slobozia

Razie a polițiștilor la Slobozia

97 de persoane amprentate, 122 de autoturisme controlate, 23 de sancțiuni contravenționale aplicate și 6962 de kilograme de deșeuri feroase ridicate de polițiști. Este bilanțul unei ample acțiuni de prevenire ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 14:40
(280 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la centrele rezidențiale

Având în vedere prevederile Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19,  în  perioada 3-15.06.2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 13:20
(249 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 432 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 1 iulie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 432, cu 2 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 13:05
(161 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, de pe strada Principală din localitatea Dridu, județul Ialomița, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 2 iulie 2020, în intervalul orar 9,00-15.00. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2020, 11:40
(67 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

30 Iunie 2020, 19:10


Țăndărei: Copil de 9 ani, rănit într-un accident rutier

Un tânăr de 17 ani din orașul Țăndărei s-a ales cu un dosar penal după ce a provocat un accident rutier. Acesta se deplasa pe un moped înmatriculat cu un număr fals și fără a avea permis de conducere, moment ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 14:25
(178 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Razie a polițiștilor

În cursul zilei de luni, 29 iunie 2020, polițiștii din cadrul tuturor serviciilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat o razie de amploare pe străzile din Slobozia. În urma acțiunii ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 14:10
(207 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: 4,13%-rata șomajului în mai 2020

La sfârșitul lunii mai 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3864 șomeri (din care 1777 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 13:20
(179 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 430 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 30 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 430, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 13:05
(191 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 425 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 29 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 425, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 13:05
(247 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește localitatea Dridu, RAJA Constanța va sista furnizarea apei marți, 30 iunie 202 ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 11:55
(131 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Borănești

Razie de amploare la Borănești

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat vineri după amiază, 26 iunie a.c., în comuna Borănești, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și asigurarea climatului de ordine publică. Au ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2020, 10:40
(171 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Un mort și trei răniți, este bilanțul unui accident petrecut în urmă cu aproximativ 40 de minute, în zona Urziceni. Din primele informații, se pare că două mașini s-au ciocnit. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:15
(622 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Căruță implicată într-un accident rutier

Trei tineri din Țăndărei, cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, au ajuns la spitalul din oraș fiind victime ale unui accident rutier. Aceștia se aflau într-o căruță care a fost lovită de o mașină. În cauză ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:20
(210 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Scânteia, arestat pentru «conducere fără permis»

Un bărbat, de 49 de ani, din localitatea Scânteia, care se sustrăgea executării unei pedepse de 2 ani și 20 de zile, a ajuns după gratii. El a fost identificat de polițiștii din Grivița vineri, 26 mai ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:15
(241 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: 3 hectare de grâu, incendiate

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 25 iunie 2020, pentru stingerea unui incediu produs într-un lan de grâu de pe raza localității Bărcănești. Flăcările au distrus aproximativ 3 hectare de grâu, cauza ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:10