Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Educatoarea Elena Bolânu a publicat 25 de cărți pentru copii

Performanță unică în Ialomița

Educatoarea Elena Bolânu a publicat 25 de cărți pentru copii

Elena Bolânu este educatoare la grădinița din Movila și a publicat, în decurs de numai 10 ani, 25 de cărți și auxiliare pentru copii de grădiniță! Performanța sa este cu atât mai notabilă cu cât aceste cărți au fost preluate și promovate de către edituri prestigioase precum Cartea Românească, Aramis sau Editura Di­dactică și Pedagogică. «Am întotdeauna 4-5 proiecte de carte pentru copii în minte! Și mă simt onorată de fiecare dată când unul dintre proiectele mele prinde contur...» ne-a mărturisit ea.

Scriitor de... auxiliare
Am găsit-o într-o zi de vineri, către prânz, citindu-le copiilor. Vreo 10 pri­chindei, băieți și fetițe abia trecuți de-o șchioapă, care ascultau fără suflare poveștile doamnei educatoare. Elena Bolânu predă la grădinița din Movila din 1976, dar pasiunea de a scrie și-a descoperit-o târziu, prin 2008. «Atunci am absolvit facultatea și am înțeles că pot să-mi valorific competențele acumulate... Providența a făcut să ajung la Editura Didactică cu o carte de colorat. Dar redactorul de-acolo mi-a spus: „De ce nu faceți auxiliare? Avem atâta nevoie de ele...“». Așa a început aventura unui profesor-educator dintr-o grădiniță de țară de la marginea lumii. Și fiecare zi a transformat aventura într-o carieră de succes. Acum cărțile Elenei Bolânu sunt peste tot, în toată țara. Practic, nu există librărie care să nu le promoveze, grădiniță care să nu și le dorească. O întrebăm care este secretul unui auxiliar de succes. «Secretul este să cunoști programa preșcolară. Să știi să abordezi conținutul în funcție de vârstă și procesele cognitive ale copilului. Apoi să le armonizezi, pentru a putea fi predate integrat. Adică și vertical, pe domeniile experiențiale, dar și orizontal, urmărind temele și conținuturile. Știu că pare plicticos, dar nu e. Pentru că, de fapt, pătrunzi în universul copilăriei, în sufletul copilului... Iar copiii sunt minunați și nevinovați!» ne mărturisește.

Povestirile didactice
Cea mai recentă carte a Elenei Bolânu se numește «Povestiri Didactice». Și, în lumea cărților pentru copii, este un best-seller, epuizat deja în librării și pe site-urile editurilor de profil. Consideră această carte apogeul carierei ei de educator și chintesența unei experiențe de peste 40 ani la catedră. «Copiii au o inteligență nativă incontestabilă! Ea însă trebuie dublată de instrucție. Cărțile mele asta fac. Și, pro­babil, o fac bine, pentru că editurile au agreat ceea ce am scris, iar părinții și copiii au fost receptivi la poveștile scrise de mine...». Răsfoim cărțile ei pentru copii. Personaje noi, povești surprinzătoare, adaptate la lumea cea nouă în care copiii trăiesc acum. Și cum ar putea fi altfel, când întreaga lume se schimbă amețitor, de la o zi la alta. «Scufița Roșie încă se mai predă, dar nu peste tot... Am descoperit că este o poveste pe care o încă o mai poți citi copiilor, dar cu multă atenție. Și-atunci, trebuie să inventăm altceva, să ne adaptăm inteligenței lor emoționale, să ne adresăm acestei inteligențe pe care până acum nu a exploatat-o nimeni sau a fost exploatată insuficient!» ne spune Elena Bolânu preocupată de ce va să vină în educația preșcolară. Crede neștirbit că viitorul copiilor pe care îi are începe acum, în fiecare clasă unde predă un educator. Și că toți au datoria de a reconfigura acest viitor.

Cărți de copii pentru părinți În timp ce vorbim, la ușa clasei bate Adrina Stoica. Adrina împlinește peste două săptămâni16 ani și a venit «să o vadă pe doamna educatoare...». Dă cu ochii de căr­țile de povești și își amintește că doamna educatoare e cea care i-a citit prima po­veste. Brusc, o podidește plânsul. Doamna ar plânge și ea, dar ne are musafiri. «Mi-a fost dor să vă văd!» îi spune Adrina rușinată. Doamna o mân­gâie, Adrina se liniștește încet și pleacă împăcată. «Adrina a fost un copil special. Are o voce minunată, sper să o fo­lo­sească...». Ne întoarcem la cărțile ei. Poate vorbi despre ele fără să obosească, ca orice scriitor autentic. Și crede că ele sunt mai mult decât niște cărți de copii. «Sunt cărți de copii care se adresează și părinților! Copiii sunt puri, sunt curați... Părinții însă sunt mai greu de convins, mai greu de racordat la universul în care au trăit cândva. Dar e o provocare căreia sunt gata să îi fac față. Am întotdeauna 4-5 proiecte de carte pentru copii în minte... Și mă simt onorată de fiecare dată când unul dintre proiectele mele prinde contur!» susține ea. O lăsăm în sala de clasă, printre copii și cărțile pe care le scrie pentru ei. Elena Bolânu e fericită aici. Și tot de aici, din această sală de clasă, dăruiește fericire copiilor între paginile cărților ei.

9 Aprilie 2019, 13:20 (2222 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cristi:
(12 Aprilie 2019, 11:00)
Bau-bau!! Felicitări! Sufletul contează.
Stoica Adelina:
(11 Aprilie 2019, 11:04)
Doamna Elena Bolanu mi a fost educatoare si nu pot sa spun decat cuvinte bune despre ea,mi a fost ca si o mama si intotdeauna cand existau certuri intre copii ea stia cum sa gestioneze lucrurile si sa i impace pe toti.Va recomand cartiile ei cu incredere,deoarece este o doamna plina de viata si de inspiratie.Va mumtutmesc pentru ca mi ai oferit o copilarie mai frumoasa!
Maria:
(10 Aprilie 2019, 12:41)
Felicitari!