Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

George Dragomir, vicecampion mondial

Scrimă

George Dragomir, vicecampion mondial

În urmă cu 19 ani, sabia românească obținea ultima medalie la un Campionat Mondial de juniori, argint prin Florin Zalomir. Per total, la probele individuale, țara noastră n-a mai urcat pe podium la ni­velul juniorilor de 19 ani. În 2008, Simona Deac cucerea argintul la spadă. Lunga secetă a fost curmată sâmbătă, 6 aprilie 2019, de sabia talentatului George Dragomir, care aduce din nou România în lumea bună a scrimei juvenile. Frumoasa poveste de argint a lui Dragomir s-a petrecut la Torun, în Polonia, acolo unde se desfă­șoară Campionatul Mon­dial de Scrimă pentru cadeți și juniori. Dra­gomir a prins o zi foarte bună, așa cum i se întâmplă tot mai des în ultima perioadă. Asalt după asalt, sportivul ialomițean legitimat la CSM Unirea Slobozia, a arătat o stăpânire de sine care i-a impresionat pe cei prezenți în sală, dar și pe cei care au urmărit întrecerea online. Avem de-a face cu un viitor mare sportiv, iar medalia obținută reprezintă cea mai mare performanță a sabiei ialomițene și un reper important în istoria sportului din Ialomița.

Fără greșeală până în finală Foamea de victorie a lui George Dragomir s-a manifestat încă de la primele asalturi. În faza pe serii, nu a cunoscut înfrângerea și a fost propulsat direct pe tabloul de 64. De aici începe urcușul, dar încă nimeni nu intuiește cât de lungă va fi ziua. Spaniolul Gerardo Lillo a fost primul care i-a ieșit în cale sportivului nostru. A fost un meci echi­librat, dar, în final, George Dragomir l-a învins pe iberic cu 15-12. Mult mai greu a fost duelul cu sabrerul rus Artem Tselyshev, câștigat de român la limită, cu 15-14. Dragomir era deja pe tabloul de 16, iar până la medalii mai avea doar doi pași... A fost o confruntare oarecum echilibrată și cu ungurul Tamas Urban, dar sabia lui George și-a croit drum spre sferturi după ce tabela a arătat 15-11. La acest Campionat Mondial, rușii au fost adversarii preferați ai sabrerului nostru. Acesta a fost sigur de medalie după frumoasa victorie cu 15-8 în fața lui Kirill Tyulyukov. Medalia era deja obținută. Rămâne de stabilit doar culoarea acesteia...

Drumul spre aur s-a oprit la Roma O altă prestație încântătoare a reușit Dragomir în semifinale. Adversar a fost ita­lianul Giacomo Mignuzzi. S-a mers umăr la umăr până la 3-3, moment în care George Dragomir a explodat, uimindu-i pe comentatorii confruntării. «Românul joacă excelent, e într-o formă uimitoare! Se pare că îi iese totul în această seară...» exclamau aceștia. S-a făcut 12-5, iar George Dragomir și-a permis un moment de respiro. Și-a reintrat în mână la 12-8, iar în final s-a impus cu 15-9. În finală s-a duelat cu alt italian, Lorenzo Roma. George îl învinsese în urmă cu 3 luni la Soch, iar delegația României spera într-o recidivă... Din păcate, George a început ezitant, a abordat o tactică mai defensivă, iar adversarul a profitat. Roma a învins cu 15-8 și, astfel, George Dragomir a intrat în posesia medaliei de argint.

Argint la 20 de ani și o zi Rezultatul de excepție a făcut din sportivul legitimat la CSM Unirea Slobozia eroul acestor zile. Dragomir a împlinit 20 de ani pe 5 aprilie a.c., chiar cu o zi înainte de competiție. Prin urmare, medalia de argint poate fi privită drept un cadou pe care și l-a făcut de ziua lui. George Dragomir și-a făcut intrarea în lumea scrimei la Săveni, sub îndrumarea profesorului Marin Cruțu. Este multiplu campion național de cadeți și juniori, având rezultate foarte bune și în etapele de Cupă Mondială. Recent a obținut bronzul la Campionatul Național de Seniori și este deja component de bază al Echipei Naționale. George Dragomir este omul în jurul căruia se construiește echipa de seniori a CSM Unirea Slobozia, rezultatul din Polonia aducând un plus de imagine orașului nostru. Cu toate că marile puteri ale scrimei românești, Steaua și Dinamo, și-ar dori să-l recruteze, suntem siguri că se vor face eforturi pentru a fi păstrat la Slobozia, mai ales că scrima nu este un sport costisitor. Închipuiți-vă cum ar fi ca orașul nostru să aibă un reprezentat la Jocurile Olimpice de la Tokyo...

Succese la «Cupa Primăverii»
Tot sâmbătă, 6 aprilie a.c., Slobozia a găzduit «Cupa Primăverii», competiție dedicată celor mai mici sabreri. Sportivii slobozeni au obținut și aici câteva clasări pe podium. Astfel, la categoria 10-11 ani, s-au impus Sarah Dumitru la feminin și Ștefan Mihalache la masculin. Tot pe primul loc s-a clasat Andrei Popa, la 14-15 ani, la aceeași categorie Ana Maria Olaru ocupând locul 2. De notat și locul 3 ocupat de Cristian Gavrilă, la categoria 12-13 ani.

9 Aprilie 2019, 16:35 (2714 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Reluarea competițiilor rămâne incertă
Memorialul «Nicolae Mihăilescu», la ediția a X-a
George Dragomir, în topul scrimerilor români ai anului
Săptămână de vis pentru George Dragomir

Comentariile cititorilor:


Petre:
(11 Aprilie 2019, 09:10)
Felicitari tinere !!! Intreaga comunitate ar trebui sa se mandreasca cu astfel de tinere sperante ale sportului romanesc si totodata sa sprijine ,   macar cu incurajari ,  traseul acestora !!!!
oficial:
(10 Aprilie 2019, 15:19)
felicitari si mult succes in viitoarele confruntari nationale si internationale! 
Ioana:
(10 Aprilie 2019, 07:31)
Felicitari, copile !
Maria:
(9 Aprilie 2019, 20:37)
Felicitări și mult succes în continuare!