Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ambulanțele lui Arafat, pericol pentru pacienți

În opinia Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița

Ambulanțele lui Arafat, pericol pentru pacienți

Cele mai noi ambulanțe ale Serviciului Județean de Ambu­lanță Ialomița dau mari bătăi de cap personalului me­dical. Ofi­cialii instituției re­cu­nosc pro­blemele pe jumătate, explicând că echipamen­tele din dotarea salvărilor sunt greu de utilizat, incomodând pacienții pe care-i transportă. Sub protecția anonimatului, șoferii susțin că mași­nilor le lipsește fiabilitatea și sunt foarte greu de condus, reclamând unele probleme la sistemul de direcție. Ambu­lanțele au fost donate printr-un program inițiat de Departa­mentul pentru Situații de Urgență, condus de Raed Arafat.

Nemulțumiți de noile ambulanțe
Departamentul pentru Situații de Urgență, condus de Raed Arafat, a accesat fonduri europene pentru dotarea cu peste 120 de ambulanțe a tuturor Serviciilor Județene de Ambulanță din întreaga țară. Județului Ialomița i-au fost repartizate 5 astfel de Salvări, care au intrat pe poarta Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița la sfârșitul anului trecut. Salvările de tip B sunt marca Renault și pot interveni în cazuri medicale mai puțin grave. La câteva luni de la punerea lor în funcțiune, au apărut și primele inconveniente. Oficialii instituției susțin că cea mai mare problemă a noilor ambulanțe o reprezintă modul în care echipamentele medicale sunt dispuse în interiorul Salvărilor. «Au făcut niște mo­dificări față de dispunerea pe care o știam noi dinainte și care s-a constatat că nu a fost cea mai fericită soluție... Se referă, spre exemplu, la dispunerea defi­brilatorului, într-o zonă care este vulnerabilă pentru pacient!» a explicat Eugen Stan, purtătorul de cuvânt al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Situația a fost reclamată și de alți beneficiari ai noilor ambulanțe, motiv pentru care oficialii Departamentului pentru Situații de Urgență au convocat o întâlnire în cadrul căreia s-a discutat despre aceste aspecte. «S-a făcut o ședință cu toate Serviciile de Ambulanță din țară, în cadrul căreia fiecare dintre noi și-a spus părerea despre modul în care trebuie dispuse echipamentele și ni s-a promis că tot ce se va putea schimba va fi înlocuit!» a mai precizat Eugen Stan, purtătorul de cuvânt al Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița.

Alte reclamații
În timp ce oficialii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița recunosc problemele doar pe jumătate, sub protecția anonimatului, câțiva șoferi ai instituției explică faptul că deficiențele noilor ambulanțe sunt mai multe și nu se opresc doar la modul în care echipamentele sunt compartimentate. Aceștia reclamă faptul că mașinilor le lipsește fiabilitatea, prezentând și unele probleme la sistemul de direcție. «Se mișcă foarte greu în trafic, sunt foarte greu de stăpânit. Cele vechi, chiar dacă au mulți kilometri se mișcă mult mai bine!» spune unul dintre șoferii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița.

Salvări abandonate în curtea instituției De aproape 11 ani, 4 mașini de ambulanță, destinate efectuării de servicii medicale la domiciliu, așteaptă să fie puse în funcțiune. Salvările au fost donate printr-un program al Ministerului Sănătății, însă nu au fost utilizate din cauza faptului că Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița nu are personal medical care să ofere servicii medicale la domiciliu.

DREPT LA REPLICA
Către Ziarul Independent
Referitor la articolul publicat în ziarul dumneavoastră, Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița face următoarele precizări privind starea de funcționare a autosanitarelor din dotare:
În luna decembrie 2018 unitatea noastră a fost primit, prin proiectul «Îmbunătățirea capacității de intervenție la urgențe medicale» din cadrul programului POR 2014-2020, un număr de 5 autosanitare marca Renaut Master tip 4x2. La acestea s-au constatat, după includerea în programul de lucru, mai multe disfuncționalități legate, în principal, de organizarea celulei medicale (ex.: poziționare aparatură medicală, tub de oxigen, trusă medicală, spătarul scaunelor pivotante), precum și aspecte privind ergonomia cabinei autosanitarei.
În vederea soluționării acestora, la propunerea Federațtiei Naționale Sindicale «Ambulanța», s-a desfășurat, la sfârșitul lunii ianuarie 2019, o ședință de lucru la care au participat reprezentanții firmelor producătoare, ai grupului de lucru tehnic, grupului de lucru de asistență medicală și reprezentanții tuturor serviciilor de ambulanță.
În cadrul ședinței s-au stabilit, de comun acord, modificările care se impun în vederea remedierii deficiențelor semnalate la ambulanțele achiziționate, cât și aducerea de îmbunătățiri la noile ambulanțe ce vor fi livrate până la sfârșitul anului în curs.
În ceea ce privește afirmațiile din articolul dumneavoastră, redate «sub protecția anonimatului», care fac referire la «unele probleme la sistemul de direcție», precizăm faptul că la Compartimentul Tehnic al Serviciului Județean de Ambulanță nu s-au înregistrat astfel de sesizări din partea ambulanțierilor.
Consideram că fiecare conducător auto trebuie să cunoască și respecte legislația rutieră, conform căreia «este interzisă circulația pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic (...)» (art. 10, O.U.G. 195/2002, privind circulația pe drumurile publice) și, dacă constată o problemă tehnică, are obligația să o aducă la cunostință conducerii instituției.
În concluzie, asigurăm cetățenii că autosanitarele din dotarea Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița corespund din punct de vedere tehnic și nu reprezintă un pericol pentru pacienții pe care îi transportă.
În speranta că veți înțelege faptul că siguranța personalului salvator și a pacienților nostri este prioritară, vă rugăm să publicați aceste precizări, din respect pentru cititorii dumneavoastră.
Manager, dr Ghiță Magdalena

10 Aprilie 2019, 07:50 (2587 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Ambulanța care a salvat 14 mii de vieți
Ambulanțe funcționale, trase pe dreapta

Comentariile cititorilor:


Simona:
(5 Mai 2019, 15:12)
Soferii de pe ambulante sunt,unii(70%) fosti soferi pe masini de transport pietris...abia daca au liceul seral.Dupa noua grila de salarizare au incadrarea cu 20 lei mai mica decat a unui asistent cu gradatia 5.Nu se mai respecta ierarhia studiilor.Asta a facut ministrul muncii cu legea salarizarii.Cred ca ministrul habar nu are ce pregatire are un ambulantier.Crede ca o fi avand o postliceala,ceva...Si ei,saracii abia stiu sa isi scrie numele.Au cursuri de cateva ore pt prim ajutor.Rusine,ministrului muncii care a generat asemenea uniformizare in sistem,umilind cadrele medicale cu scoala,care au ajuns sa fie platite la fel ca soferii,desi raspunderea si gestionarea actului medical le apartine in totalitate.Este o situatie fara precedent si sper sa se sesizeze cineva,care sa fie si in masura sa indrepte aceasta mare eroare din sistem.Rusine,Ministerul Muncii!
Sandu:
(14 Aprilie 2019, 13:21)
Da!!! Sirenele se aud clar, sinistru, la orice oră! Te gândești: o mai scăpa săracu viu din spital?!? Pacientul din salvare, de!
Trist:
(12 Aprilie 2019, 19:01)
Singurul lucru ce functioneaza(aproape) ireprosabil in sistemul de sanatate este sirena ambulantelor..
Marinică:
(11 Aprilie 2019, 12:19)
Recomandate drumuri scurte cu ambulanța. Prin Slobozia, atât! Și pe/aici, atenție ce șofer aveți la ambulantă! Circulă ca vătafii. Te poți lega de aceste “detalii” când TE IA SALVAREA?!?
Asistent:
(11 Aprilie 2019, 09:50)
Vesnic nemultumiti domnii soferi. A avut cineva curiozitatea de a se uita pe veniturile lor? Au ajuns de castiga mai mult decat asistentii- desi nivelul de pregatire e muuult sub liceu. Nemultumiti de masini sa fie cei care merg in spate si care au o maxima responsabilitate pentru pacienti.
Cineva:
(11 Aprilie 2019, 08:51)
Unde vezi tu mai dottore ca se plang pacientii de probleme tehnice la ambulante? Nu mai fi suparat ca nu ti-ai obtinut scopul, pentru ca stii vorba aia „nu mor caii cand vor cainii”. Ia aminte un lucru: ce a facut Arafat, nu a facut nimeni pana acum pentru sanatate; ce a facut managerul de la spital nu a mai facut nici un alt manager de pana acum si nici la ambulanta nu si-a dat interesul cineva mai mult decat actualul manager. Un lucru e clar: nu-ti plac ordinea, disciplina si corectitudinea. Si nu te mai da din afara sistemului! Vezi-ti in continuare de covrigul tau!
cetatean:
(11 Aprilie 2019, 07:15)
Adevarul e undeva la mijloc. Probabil sunt niste masini cu probleme. Din cate vad in spate e problema. Daca ar avea probleme cu directia ar fi inconstienta maxima pentru ambulantier sa plece. Deci asta nu cred. Nimeni nu pleaca sa isi rupa gatul. Ce vreti de la ele? Renault este o masina foarte buna de marfa. Punct. Nu de carat oameni bolnavi.Exista undeva in alta tara acest specimen de ambulanta? Raspuns nu. Pentru alte tari civilizate se fac masini special pentru ambulante. 
&laurentiu:
(10 Aprilie 2019, 20:13)
La Smurd a băgat alta marfa , la Ambulanta din alea vopsite la deltamed Cluj cu peraindaratul la fundația Smurd aferent ! DNA ai legătura !
dottore:
(10 Aprilie 2019, 19:23)
Ce managera fara creier au si astia de la ambulanta, parca ar fi sora cu aia de la spital...pai daca inclusiv pacientii se plang de probleme tehnice, ea ce nu pricepe ?
Laurentiu:
(10 Aprilie 2019, 10:09)
Poate ca sunt așezate aparatele incomod , dar exista , iar in ceea ce prezintă ambulanțierii referitor la direcție , este posibil ca ansamblul de direcție sa fie asistat electric , in timp se vor obișnui . La noi rău dacă nu ai , rău dacă ai . Niciodată nu suntem multumiți. Sa dam timpul înapoi și sa comparam cu autosanitarele Dacia break sau tv , se compara ? Calul de dar nu se câuta la masele ! Sau se caută ceva .......... motive ? Întreb pentru un prieten ....
Doina:
(10 Aprilie 2019, 08:13)
Ca fost pacient care a beneficiat de serviciile noilor ambulante pot sa va spun ca sunt de groaza. Niciodata, dar niciodata nu ma voi mai urca in asa ceva. Am zis ca daca nu mor de boala mea pana la Bucuresti voi muri din cauza zgaltiielilor masinii. Asa ceva e greu de suportat. Zici ca mergi cu o masina cu roti patrate. Mi-e foarte mila de asistenta care era cu mine. De cateva ori efectiv i-a venit sa verse. O nenonorocire masinile astea. Pacientii au suflet nu ca sacii de cartofi, caci astea sunt masini de marfa.