Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În Ialomița, cadastrarea gratuită bate pasul pe loc

În Ialomița, cadastrarea gratuită bate pasul pe loc

Județul Ialomița se situează pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește efectuarea lucrărilor cadastrale în baza Programului Național de Cadastru și Carte Funciară (PNCCF). În cei 4 ani de la debutul acestui Program, au fost eliberate puțin peste 8000 de cărți funciare. Reprezentanții Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița susțin că lucrările sunt în grafic, însă cifrele scot în evidență faptul că, în toată această perioadă de timp, au fost înregistrate în evidențe imobilele aferente unui număr mic de localități.

Ritm de lucru încetinit
Cu o valoare de peste 400 milioane de euro la nivel național, Programul Național de Cadastru și Carte Funciară a fost conceput pentru a fi incluse în evidențele oficiale toate imobilele care nu beneficiau de cărți funciare. Programul a fost derulat de Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară, prin Oficiile Județene. Activitatea de cadastrare a început în anul 2015 și trebuie finalizată, conform proiectului, până în 2023. Peste 200 mii de lei din întreaga sumă a proiectului a fost repartizată județului Ialomița. Deși s-au înscris în program 51 de localități ialomițene, ritmul în care se derulează lucrările nu este unul alert. Potrivit, reprezentanților Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița, în momentul de față există eliberate 8400 de cărți funciare. Cifra este infimă și evidențiază faptul că până în prezent au fost încheiate lucrările cadastrale în cel mult 3 localități ialomițene. Oficialii instituției au explicat faptul că mai au în lucru alte 45 mii de cărți funciare ce urmează a fi eliberate până la sfârșitul acestui an. «Programul se desfășoară fără probleme în județul Ialomița... Nu există situații deosebite!» a explicat Marius Ștef, reprezentant al Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița.

16 Aprilie 2019, 08:10 (1919 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ion2:
(21 Aprilie 2019, 22:06)
Alo . Parintele
ion2:
(21 Aprilie 2019, 22:05)
Mai stim si noi
ion2:
(21 Aprilie 2019, 22:03)
Aprobarea cui se ateapta ?????

ion2:
(21 Aprilie 2019, 22:00)
Direct la pusarie SM . Tasel nici usturoi n-a mancat nici nu miroase . Dosarul motorina s-a desumflat .
Minea:
(20 Aprilie 2019, 21:14)
Pe probate si pariu ca, Marusica ajunge la facultatea de drept in viitorul apropriat, incadrarea 1-5 ani.
Gigi:
(18 Aprilie 2019, 23:39)
@lescu da un singur exemplu in care firma lui M.S. ar fi facut carti funciare de cand este director la ocpi ialomita! Daca stii de ce nu spui altfel esti un bandit mincinos! Daca stii mai multe este și mai bine. Eu in locul tau imi faceam pomana cu el si îl dadeam la parchet si politie. Se vehiculeaza multe despre S. asta pana va cadea este o chestiune de timp. A inceput cu ceva si acum apar altele cumetre S.?
Lescu:
(18 Aprilie 2019, 13:07)
Ce mi se pare imoral este că nea Stef Marius face carti funciare pe a lui firma iar el este director! Și mai sunt multi din OCPI în aceeași situație.
Narcisa:
(16 Aprilie 2019, 14:53)
Cu toata dragostea stimabila doamna,Victoria dar tataie prefect nu este strain de cea ce argumentezi, as putea spune ca este chiar complicele baietilor din comisiile judetene si locale. Mai sunt doi,trei tot din prefectura care in timp au facut si desfacut,au distrus familii intregi. Spune bine mai jos ceva de 7000 ha disparute, dar nimeni nu spune ca acele terenuri sunt date unor broscoi si pilosi din seriile de hoti nu demult la putere. Actualii condusi de SM nu fac decat sa stearga urmele, nu este asa mai tataie cu parul sur , actor destoinic in, har beleaua Las Fierbinti. Idolul fetelor sterpe donm SM este un gigel cu viitor la DNA va spune un anonim. Cand se va sparge sifonul vor fugii care incotro dupa Nicusor Constantinescu Elena Bica, Nuti a lu basau ori Mazare. Cadastru ma peste multe toamne daca nu ploua.
Victoria:
(16 Aprilie 2019, 12:01)
Asteptam de zeci de ani sa ni se retrocedeze diferenta de teren, recunoscuta legal la legea Lupu si ni s-a raspuns ca nu se ajunge terenul in jud. Ialomita. Ponta s-a laudat cu lg. 245/2013 ca vrea sa i-a masuri reparatorii sa nu mai asteptam pe niste liste ca prostii si ca face retrocedari in natura. Pentru ca cei de la UE i-ar fi sanctionat au mimat din nou ca ne pun in posesie. Au facut inventare la teren au stat prin sedinte aiurea, au luat bani prin comisii care sunt si acum pe la prefecturi. Cind m-am trezit intr-un timp sa intreb, mi s-a raspuns cu un aer de superioritate ca unui nestiutor de legi ca s-a modificat legea si chiar daca eu o tin de la revolutie ca vreau teren, ei m-au inscris pe niste liste de despagubire ca le-a permis legea. Fara sa ma intrebe. Ametita de atitea legi am intrebat cum stiam eu ca trebuia sa se elibereze teren de la Agentia domeniilor statului acolo unde nu era in comuna. Raspunsul, tot conform legii (modificate pe furis de ei sau norme metodologice), a fost ca domeniile statului elibereaza teren daca are in localitatea respectiva, daca nu.....nu. Deci dragi fosti proprietari cu pamintul strabunilor nostri se face o mare GOLANEALA, marca Ponta, Marian Neacsu si altii.
Luminita:
(16 Aprilie 2019, 10:51)
Directore am si eu un teren acolo dupa dardul ala, nu am acte pe el, nu este al meu, imi faci cadastru si intabularea pe el ? Eu ti spun ca este al meu, dau o tuica si ceva pesches, trimite si tu un inginer sa faca masuratoarea asa din ochi si da hartia ! Hai ba ca sau mai facut si se fac de ce esti manglitor, am preferinta pentru ing. Gheorghe el mai ia aer €€€€ in piept.
deo:
(16 Aprilie 2019, 09:12)
Alo, directore ia fa tu ceva poate o rezolvi cu alea 7000 ha care lipsesc dupa harta judetului, ma refer la alea care scriptic exista in acte,... dar fizic sunt fugite,posibil prin Maramures....Asa ca, fa mataluta o smecherie si adu inapoicele 7000 ha si retrocedeazale oamenilor cu drepturi. Parsivule ce-ti mai place la banii mult, asunde tot fa manevre ca s stai pe functie.
cetatean:
(16 Aprilie 2019, 09:03)
Din nou se fac golanii,nu este asa dle Marius Stef.Iar o sa faceti dupa dictarea primarului cu acte facute pe codirla carutei sau pe botul masinii, cum sa mai intamplat in anii 2000? Dle Stefu ai fost si vei ramane un mic slugoi pus acolo pe criterii politice,miciodata pe competenta.Ati dat dovada ca in tot timpul de cand ati fost cocotat sus, nu ati facut altceva decat sa acoperiti faptele si golaneala facute in timp.Sunteti o rusine !