Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vivani solicită aviz pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase

Dezbatere publică la Slobozia

Vivani solicită aviz pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase

În urmă cu un an, administrația slobozeană se opunea public solicitării Vivani Salubritate de a extinde «groapa de deșeuri periculoase» din incinta depozitului zonal din imediata vecinătate a orașului. La un an distanță, reprezentanții firmei anunță organizarea unei dezbateri publice «privind impactul asupra mediului». Întâlnirea este preconizată luni, 6 mai 2019, de la orele 17,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea».

Ne-a trecut glonțul pe la ureche Intenția Vivani Salubritate de a construi o nouă celulă de de­pozitare a deșeurilor periculoase datează din luna mai a anului 2018. La momentul respectiv, Primăria Slobozia a refuzat să elibereze un nou certificat de urbanism pentru această in­ves­tiție, ca urmare a sesizării unor neconcordanțe în documentația avansată de către reprezentații firmei. La momentul respectiv, primarul Adrian Mocioniu s-a opus public acestei inițiative. «Ne exprimăm poziția fermă împo­triva acestui demers și nu putem susține o eventuală decizie a APM pentru emiterea acordului de mediu în vederea realizării obiectivului!» declara Mocioniu. Între timp însă, pro­blemele de legalitate întâm­pinate atunci de către Vivani Salubritate s-ar fi rezolvat, iar procedura a fost reluată...

O nouă dezbatere publică Potrivit unui anunț publicat pe site-ul Primăriei Slobozia, Vivani Salubritate organizează o nouă dezbatere publică obligatorie a raportului privind impactul asupra mediului pentru proiectul «Construire depozit deșeuri pe­riculoase, Celula 2», propus a fi amplasat în Slobozia, în cadrul Depozitului Zonal «Tipul deciziei posibile luate de către Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița poate fi emiterea sau respingerea acordului de mediu» se arată în do­cument. Cei interesați pot transmite în scris comen­tarii, opinii sau observații înainte de data de 6 mai către Agenția pentru Protecția Mediului. De asemenea, ei pot consulta raportul privind impactul asupra mediului pentru proiectul «construire groapă de deșeuri periculoase celula 2» la sediul APM sau la sediul Vivani Salubritate. La începutul acestei săptămâni, pe paginile de socializare ale orașului Slobozia a apărut deja un apel public pentru «semnarea unui memoriu de respingere a acestei investiții».

Vivani tace și face
Independent a solicitat firmei Vivani Salubritate un punct de vedere oficial privitor la reluarea procedurilor de avizare a investiției. Până la închiderea ediției, acesta nu ne-a fost furnizat. Reamintim că Vivani mai deține în cadrul Depozitului Zonal o groapă de deșeuri periculoase cu o capacitate de 5 ori mai mică. În luna aprilie a anului 2018, firma și-a reînnoit autorizația de mediu pentru depozitul existent care are o capacitate de 10500 mp și avea la momentul respectiv  «o capacitate disponibilă de depo­zitare deșeuri periculoase de 20000 mc, 40000 tone, la o densitate medie=2 t/mc». Prin urmare, firma depozitează legal aceste deșeuri de aproape 10 ani. Iar atunci când incineratorul nu este defect sau nu explodează (n.red.: așa cum s-a întâmplat în 2012) aceste deșeuri sunt arse. Conform do­cumentației depuse anul trecut, noul depozit de deșeuri periculoase al Vivani Salubritate SA presupune o investiție estimată la 5 milioane de euro. «Celula 2» va avea o suprafață de peste un hectar (10500 mp), respectiv 170 m lungime și 150 lățime, o adâncime de 3 metri și o înălțime a digului de 2,5 m. Aceasta va însemna un volum de deșeuri periculoase de 115000 mc și o capacitate de 241500 tone, la o densitate de 2,15 mc. Vivani Salubritate SA se află în insolvență din anul 2016 și un eventual faliment al firmei ar putea transforma acest depo­zit zonal într-o imensă bombă ecologică.

18 Aprilie 2019, 16:10 (1988 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!
Vivani, acuzată public de încălcarea legislației privind mediul
«Groapa de deșeuri periculoase reprezintă un pericol pentru mediu și cetățeni!»
Consiliul Local Slobozia a votat pentru blocarea investiției Vivani Salubritate

Comentariile cititorilor:


G.G.:
(19 Aprilie 2019, 16:53)
Dragi slobozeni, haideti sa fim in sala cat mai multi. Un mic efort acum ne poate salva orasul pentru urmatorii 50 de ani! Prezenta noastra masiva va arata vointa Sloboziei!
cetatean:
(19 Aprilie 2019, 07:52)
cine admite asa ceva la PUSCARIE............... CHIAR ASA PROSTI SUNTEM ?!
Mmc:
(18 Aprilie 2019, 22:49)
Aceasta groapa de gunoi a Europei trebuie sa fie inchisa, oricum a poluat foarte mult zona!
cetatean:
(18 Aprilie 2019, 19:45)
Sa ai ia dracu pe Savu si Ionascu care au adus aceste deseuri nocive la Slobozia.