Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Țăndărei investește în Educație

Primăria Țăndărei investește în Educație

Administrația locală din Țăndărei este beneficiara unui proiect de dezvoltare a infrastructurii educaționale a insti­tuțiilor de învățământ din localitate. Astfel, cele 3 unități școli din oraș vor beneficia de 1,6 milioane de lei pentru dotarea cu materiale didactice a laboratoarelor și moder­nizarea terenurilor de sport. «Ne bucurăm de faptul că putem susține activitatea școlilor din orașul nostru!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Sprijin pentru dezvoltarea școlilor Proiectul administrației locale din Țăndărei se demarează prin Programul Național de Dezvoltare Locală și presupune dotarea cu cele mai noi materiale didactice a unităților de învățământ din oraș. Astfel, se vor primi echipamente pentru laboratoarele de Fizică, Chimie, Matematică, Informatică sau Biologie care există în cadrul școlilor și liceelor din Țăndărei. De asemenea, tot prin implementarea acestui proiect vor fi reabilitate bazele sportive din incinta instituțiilor de învățământ de pe raza orașului. Valoarea întregului proiect se ridică la 1,6 milioane de lei, după cum susțin reprezentanți ai administrației locale. «Ne-am propus să realizăm proiecte de investiții pentru toate domeniile de acti­vitate, Educația fiind cel mai important dintre acestea. Dorim să oferim un învățământ de calitate aici la Țăndărei și de aceea avem nevoie de resurse materiale pentru a ne atinge acest obiectiv. Im­plementarea proiectului este în desfă­șu­rare, la Liceul Teoretic „Paul Georgescu“, de exemplu s-au primit deja calculatoa­rele... Urmează să fie dotate și celelate laboratoare didactice!» a explicat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei. La Țăndărei există două școli gimnaziale și două licee, unul cu profil tehnologic, iar cel de-al doilea cu profil teoretic. Con­form rezultatelor obținute la examenele naționale, Evaluarea Națională și Bacalaureatul, instituțiile de învățământ din Țăndărei se situează pe primele locuri la nivelul județului Ialomița. «Există o preocupare permanentă pentru dezvoltarea domeniului Educației la nivelul orașului nostru. Fără Educație nimic nu s-ar putea realiza!» a mai precizat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Centru multifuncțional în Strachina Proiectele dezvoltare în Educație ale Primăriei Țăndărei vizează și fosta școală gimnazială din cartierul Strachina. În baza unui proiect demarat prin interme­diul Grupului de Acțiune Locală cu care administrația locală a orașului se află în parteneriat, această instituție va fi transformată într-un centru multifuncțional, accentul fiind pus pe reintegrarea socială a etnicilor romi, precum și atragerea către sistemul de educație a copiilor de vârstă școlară. «Fie că ne place, fie că nu ne place, sunt membri ai comunității noastre și trebuie sprijiniți... Încercăm ca prin acest Centru din comunitatea Cartierului Strachina să le oferim spriji­nul de care aceștia au nevoie. Viitorul Centru le va fi de mare ajutor, întrucât și pentru ei Educația este la fel de importantă!» a completat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei. Fondurile disponibile pentru acest proiect se apropie de suma de 20 mii de euro.

19 Aprilie 2019, 16:15 (1628 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Primarul Nicoleta Toma acuză Opoziția de «sabotaj administrativ»
Pompierii din Țăndărei sunt «chiriași» pe terenul unui afacerist local
Scandal public la Primăria Țăndărei (II)

Comentariile cititorilor:


@mirela:
(23 Aprilie 2019, 07:47)
Da mirela am facut 4 clase la Tandarei.Dar le am facut!Ce vina am ca s-au terminat in 12? Se tot repetau!Tu?La ce nivel esti? 3 clase,Tandarei?Tot repetitiv?
Mirela:
(22 Aprilie 2019, 20:01)
@larva și omida...., tu ai făcut 4 clase la Țăndărei, vorbești curent limba tigănească și te-apuci să scrii com. Nu ești tu de vină, eu, că m-am ambiționat să citesc până la final! Doar-doar voi înțelege ceva....Educație la Țăndărei!
Larva si Omida. Mame de gargui:
(22 Aprilie 2019, 08:18)
Dna primar de asemenea si a propus ca prin aceasta investitie,in cadrul orelor de curs elevii sa se perfectioneze in realizarea garguilor si a turnuletelor antiincendiu.Banii alocati Tandareiului pentru educare,nu educație ,va duce la perfectionarea vrajitoarelor ce si au cam pierdut dexteritatea,garguii realizati in oras vor fi exportati in Anglea sa alunge Brexitul,totul e binevenit!Fricosi,romii,vor monta garguii realizati si la acoperisurile casoaielor, dna primar acceptand acest fapt,pentru ca toate viloaiele sunt locase de cult si asta ar mai lipsi-incedii,pe langa lipsa plăților impozitelor...Barbulestiul a anuntat ca se teme de celebrii gargui,au violatorii proprii de rate si gaini,nu au nevoie de specializare!
Barbu:
(19 Aprilie 2019, 21:40)
Vreți să acoperiți rahatul cu parfum? Cam târziu!
Spinu Lucian :
(19 Aprilie 2019, 20:45)
Proiecte....când se termină implementarea? Știe cineva ce scrie în lista de investiți a doamnei PRIMAR Toma NICOLETA pentru 2019? Eu am înțeles că tractorase....cisterne....etc nu terenuri renovate la Școala Gimnazială Spiru Haret Tandarei unde există măsura impusă de autorități. Cu stimă