Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Abecedarul de 8 litere

Abecedarul de 8 litere

În urmă cu 10 ani, copiii cu cerințe educative speciale din Ialomița l-au pierdut pe profesorul Ion Teodorescu. Le-a rămas însă Abecedarul de 8 litere, prima lucrare scrisă exclusiv pentru copiii cărora le-a dedicat viața lui de profesor. Și amintirile celor care îi duc mai departe numele și munca... Mădălina Neagu este fiica lui și unul dintre puținii profesori din sistem care își amintește cum s-a născut abecedarul care le permite elevilor Liceului «Ion Teodorescu» din Slobozia să învețe să scrie și să citească.

Un profesor cât o lume
Profesorul Ion Teodorescu a venit la Slobozia, alături de soția sa, în anul 1975. Și și-a dedicat viața, alături de soția sa, educării copiilor cu nevoi speciale din Ialomița. Pentru a onora personalitatea sa, liceul în care a predat îi poartă acum numele. Iar profesoara Mădălina Neagu, una dintre cele 4 fiice ale sale, și-l amintește așa cum a fost: «Era un om aparte... Pe noi, copiii, nu ne certa niciodată! Și întotdeauna găsea o vorbă bună pentru fiecare om pe care-l întâlnea. Țin minte că mergea cu noi de mână la piață și oamenii îi săreau în brațe și îi strângeau mâna. Și erau mulți, tare mulți, oameni cu care viața nu fu­sese nici dreaptă și nici miloasă... Niciodată nu se ferea de nimeni, indiferent de statutul social... A iubit-o tare mult pe mama și țin minte că ultimele lui vorbe au fost să avem grijă de ea.... Iar de-atunci ne e mereu dor de el!». De-atunci au trecut 10 ani. Între timp, Mădălina Neagu a călcat pe urmele tatălui ei. Întâi ca profesor, iar apoi ca director al liceului care poartă numele tatălui ei. O responsabilitate imensă, fiindcă profesorul Ion Teodorescu rămâne, și acum, de neînlocuit. El a lăsat însă moștenire, pentru toate generațiile de copii pe care nu i-a mai putut învăța, un Abecedar. Lucrarea este destinată exclusiv elevilor cu cerințe educative speciale. Abecedarul de 8 litere este destinat ciclului primar și permite elevilor, în decursul a 4 ani, să învețe să scrie și să citească. Pare banal, dar Abecedarul reprezintă rezultatul experiențelor acumulate la catedră în decursul a 34 de ani.

Învățământul special e al nimănui
Abecedarul de 8 litere al profesorului Ion Teodorescu nu este cunoscut la nivelul Ministerului Educației. Nu e de mirare, factorii decidenți nu cunosc nici măcar nevoia de manuale adaptate pentru elevii cu CES. Acestea sunt la fel de rare ca și Abecedarul iar foștii colegi ai profesorului, încă în activitate, ne spun că sunt obligați să adapteze manualele «obișnuite». Răsfoim, din curiozitate, unul dintre abecedare. Aparent, exer­cițiile propuse în urmă mai bine de 15 ani de profesorul Ion Teodorescu sunt o joacă de copil. Cercuri, linii întrerupte, semne care preced învățarea literelor... Abecedarul pe care îl ținem în mână i-a aparținut lui Viorel și este completat de la un capăt la celălalt. Viorel este acum om în toată firea, la casa lui. A făcut aici 8 clase, iar când a plecat știa să scrie și să citească. Scrisul lui, la început șovăit și disgrafic devine, către sfârșitul Abecedarului, caligrafic și fără greșeală. Dacă îl cauți pe internet, Abecedarul profesorului Ion Teodorescu poate fi achiziționat de pe orice site de profil, de la Amazon, la site-uri specializate. Fiica lui ne arată un articol dintr-un ziar englezesc de acum 10 ani, când profesorul Ion Teodorescu a predat, după manualul său, copiilor școlii primare «Richard Taylor». Titlul articolului este «Profesorul care transformă scrisul copiilor». Iar declarația dată de profesorul Ion Teodorescu acolo, nu mai are nevoie de niciun comentariu: «Acesta este felul meu de a mulțumi unei țări care m-a ajutat atât de mult la mine acasă!».

Abecedar publicat în Anglia Abecedarul de 8 litere a fost gata în anul 2007 și a fost folosit întâi la el la școală. Ulterior a fost publicat în Anglia, grație sprijinului oferit de prietenii englezi ai profeso­rului Ion Teodorescu. Foștii colegi și-l amintesc însă preocupat de publicarea acestui Abecedar încă de prin anii 2000... Așa și-l amintește și doamna Mădălina Neagu, la mo­mentul respectiv încă elevă: «Țin minte că eram elevă de liceu când a început să lucreze la Abecedar... Tata lucra întotdeauna la mașina de scris. Eram mare de-acum și înțelegeam... Era preocupat de identificarea unor metode noi de învățare pentru copiii cu CES. Și nu numai! Tot timpul a fost preocupat de asta și niciodată nu a stat. Iar după ce a vizitat o școală din Anglia, a înțeles că nicăieri nu există un astfel de abecedar...». Varianta englezească a Abecedarului, care se mai tipărește în fiecare an, nemodificată, e colorată și veselă. Va­rianta românească e sobră și nu s-a retipărit niciodată. Mădălina Neagu ne arată câteva exemplare după care copiii din liceu învață. Sunt puține și, tocmai de aceea, prețioase. «Mereu mi-am dorit să le reeditez. Pentru că știu că el le-a scris pentru copiii noștri! Și pentru toți copiii asemeni lor... El a gândit Abecedarul plecând de la ideea că învățarea literelor e un proces complex, care sti­mulează funcțiile cognitive ale elevilor noștri. Aceste funcții cognitive sunt mult mai reduse în cazul elevilor noștri... Și-atunci, el a identificat metode de stimulare a lor. A fost gândit ca un proces educativ care durează 4 ani, menit să dezvolte motricitatea, coordonarea oculo-manuală, orientarea spațială și temporală. Și, acum sunt convinsă, exercițiile identificate de tatăl meu permit oricărui disgrafic să-și îndrepte scrisul și să evolueze, indiferent de nivelul lui cognitiv!» ne explică doamna Mădălina Neagu.

20 Aprilie 2019, 10:20 (2082 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ADRIANA:
(23 Aprilie 2019, 09:26)
O familie deosebita, fiice minunate!!!
NP:
(20 Aprilie 2019, 13:28)
Domnul Teodorescu te cucerea de la prima întâlnire. Atât prin ținută (cu părul lung și nonconformist), dar mai ales prin felul său de a fi. Coincidența cu articolul este că l-am cunoscut în Sâptămâna Mare (în care intrăm), doar că acum 21 de ani. În 2 zile (cât timp a ținut locul profesorului nostru), a cucerit o clasă întreagă, discutam doar despre dânsul. Când am aflat că ne-a părăsit, am știut că Slobozia a pierdut un om de mare valoare. Felicitări fiicei, care continuă munca tatălui.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
21 Iul 2019
185 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Un feteștean beat la volan a provocat un accident rutier

Joi, 18 iulie a.c., un bărbat de 26 de ani, din Fetești, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ce se deplasa pe direcția Movila-Fetești, ar fi pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 17:25
(252 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Joi, 18 iulie a.c., în jurul orelor 23,40, Pompierii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia împreună cu patru pompieri civili de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență au intervenit cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 17:20
(296 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Cercetați penal pentru furt de cereale

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au identificat joi, 18 iulie a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 38 și 44 de ani, bănuiți de comiterea unui furt. Cei în cauză au fost opriți în ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 17:15
(279 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier efectuează cercetări într-un dosar penal privind infracțiunea de «conducere a unui vehicul fără permis», faptă comisă în localitatea Ograda, la data de 19 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 17:10
(252 vizualizări - 0 comentarii)


4

DSVSA Ialomița: Controale în piețe la tarabe

În perioada 12-14 iulie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, împreună cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și ai Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 16:10
(327 vizualizări - 0 comentarii)


Baza 86 Aeriană, la «Royal International Air Tattoo 2019»

În perioada 19-21 iulie 2019, la Baza Aeriană FAIRFORD, GLOUCESTERSHIRE din Marea Britanie, aparținând Forțelor Aeriene Regale, are loc «Royal International Air Tattoo 2019», unul dintre cele mai mari mitinguri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 11:40
(329 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arme găsite în casă

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale au efectuat 4 percheziții domiciliare la Țăndărei. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:35
(464 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gârbovi

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orelor 12,30, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni și un echipaj SMURD au fost solicitate pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:30
(298 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


8

Platonești: Accident rutier soldat cu o victimă

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orei 13,50, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Movila-Platonești a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un parapet aflat pe marginea șoselei. ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:25
(301 vizualizări - 0 comentarii)


9

Ialomița: Beți la volan

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 21 de ani, din Făcăieni, în timp ce șofa pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 15:20
(304 vizualizări - 0 comentarii)


10

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

16 Iulie 2019, 18:50


IPJ Ialomița: Nereguli constatate la taximetriștii slobozeni

Luni, 15 iulie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza municipiului pentru verificarea legalității transportului public de persoane în regim de taxi. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:50
(508 vizualizări - 1 comentariu)


12
Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Luni, 15 iulie a.c., în jurul orei 06,30, pe raza localității Cotorca s-a produs o coliziune între 5 autovehicule. Pentru salvarea celor două victime, o femeie de 23 de ani și un bărbat de 41 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:35
(439 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Gârbovi: Tânăr prins la volan cu un pistol

Sâmbătă, 13 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, în urma unui control în trafic, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au depistat un tânăr, de 18 ani, care deținea în habitaclul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:30
(493 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi pistol


Ordin de protecție pentru un tată agresor din Cosâmbești

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Fierbinți Târg au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Cosâmbești după ce acesta și-ar fi agresat fiica. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:25
(420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În perioada 12-14 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat 5 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 56 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:20
(401 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permis de conducere pe drumurile publice

Doi bărbați, de 32 de ani, din Țăndărei, și de 44 de ani, din Căzănești, au fost depistați de polițiștii ialomițeni vineri, 12 iulie a.c., în timp ce șofau pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:15
(425 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat depistat la volanul unui vehicul neînmatriculat

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au depistat în trafic un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din Urziceni, care avea autorizația de circulație provizorie expirată din ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:10
(417 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Fii inteligent, nu fi violent!»

În perioada 1 iulie-30 septembrie 2019, Poliția Municipiului Slobozia desfășoară campania «Fii inteligent, nu fi violent!». Principalele obiective ale polițiștilor de Ordine Publică sunt reprezentate de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 15:05
(411 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Familia Sohodoleanu
anunță cu nesfârșită
durere trecerea în
neființă a celui
care a fost
Gheorghe Sohodoleanu ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2019, 08:05
(1143 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minor prins la volan cu 107 km/h!

Joi, 11 iulie, în orașul Țăndărei, polițiștii rutieri au oprit în trafic un autoturism care se deplasa cu viteza de 107 km/h. În urma verificărilor efectuate, au constatat că la volanul mașinii se afla ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:30
(833 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Beat la volan, a acroșat o mașină parcată

În miezul nopții de joi spre vineri, 11/12 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea pe strada Gării, din Țăndărei, a unui accident soldat cu pagube materiale. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:25
(724 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 15-19 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 16:20
(809 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

11 Iulie 2019, 19:15


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,89%

Conform informațiilor oferite de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfârșitul lunii mai 2019, rata șomajului a fost de 4,89%. Exprimat în cifre acest procent arată că peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:15
(821 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 31 iulie 2019, termen limită pentru depunerea Declarației Unice

Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii din județul nostru cu privire la faptul că termenul limită pentru depunerea Declarației unice este data de ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:10
(824 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Consultări la nivel național cu reprezentanții mediului de afaceri

Reprezentanții Ministerului Finanțelor Publice au continuat seria întâlnirilor organizate în toate județele țării cu membrii mediului de afaceri. Alături de oficialii Ministerului Finanțelor Publice s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 17:05
(757 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Toate focarele de Pestă Porcină Africană, stinse

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, despre  situația ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2019, 15:10
(921 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Arestat pentru «conducere fără permis»

Joi, 4 iulie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 23 de ani, din comuna Traian, pe numele căruia Judecătoria Făurei a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:50
(1213 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 8-12 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 16:45
(1171 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
17487-1

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...