Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Abecedarul de 8 litere

Abecedarul de 8 litere

În urmă cu 10 ani, copiii cu cerințe educative speciale din Ialomița l-au pierdut pe profesorul Ion Teodorescu. Le-a rămas însă Abecedarul de 8 litere, prima lucrare scrisă exclusiv pentru copiii cărora le-a dedicat viața lui de profesor. Și amintirile celor care îi duc mai departe numele și munca... Mădălina Neagu este fiica lui și unul dintre puținii profesori din sistem care își amintește cum s-a născut abecedarul care le permite elevilor Liceului «Ion Teodorescu» din Slobozia să învețe să scrie și să citească.

Un profesor cât o lume
Profesorul Ion Teodorescu a venit la Slobozia, alături de soția sa, în anul 1975. Și și-a dedicat viața, alături de soția sa, educării copiilor cu nevoi speciale din Ialomița. Pentru a onora personalitatea sa, liceul în care a predat îi poartă acum numele. Iar profesoara Mădălina Neagu, una dintre cele 4 fiice ale sale, și-l amintește așa cum a fost: «Era un om aparte... Pe noi, copiii, nu ne certa niciodată! Și întotdeauna găsea o vorbă bună pentru fiecare om pe care-l întâlnea. Țin minte că mergea cu noi de mână la piață și oamenii îi săreau în brațe și îi strângeau mâna. Și erau mulți, tare mulți, oameni cu care viața nu fu­sese nici dreaptă și nici miloasă... Niciodată nu se ferea de nimeni, indiferent de statutul social... A iubit-o tare mult pe mama și țin minte că ultimele lui vorbe au fost să avem grijă de ea.... Iar de-atunci ne e mereu dor de el!». De-atunci au trecut 10 ani. Între timp, Mădălina Neagu a călcat pe urmele tatălui ei. Întâi ca profesor, iar apoi ca director al liceului care poartă numele tatălui ei. O responsabilitate imensă, fiindcă profesorul Ion Teodorescu rămâne, și acum, de neînlocuit. El a lăsat însă moștenire, pentru toate generațiile de copii pe care nu i-a mai putut învăța, un Abecedar. Lucrarea este destinată exclusiv elevilor cu cerințe educative speciale. Abecedarul de 8 litere este destinat ciclului primar și permite elevilor, în decursul a 4 ani, să învețe să scrie și să citească. Pare banal, dar Abecedarul reprezintă rezultatul experiențelor acumulate la catedră în decursul a 34 de ani.

Învățământul special e al nimănui
Abecedarul de 8 litere al profesorului Ion Teodorescu nu este cunoscut la nivelul Ministerului Educației. Nu e de mirare, factorii decidenți nu cunosc nici măcar nevoia de manuale adaptate pentru elevii cu CES. Acestea sunt la fel de rare ca și Abecedarul iar foștii colegi ai profesorului, încă în activitate, ne spun că sunt obligați să adapteze manualele «obișnuite». Răsfoim, din curiozitate, unul dintre abecedare. Aparent, exer­cițiile propuse în urmă mai bine de 15 ani de profesorul Ion Teodorescu sunt o joacă de copil. Cercuri, linii întrerupte, semne care preced învățarea literelor... Abecedarul pe care îl ținem în mână i-a aparținut lui Viorel și este completat de la un capăt la celălalt. Viorel este acum om în toată firea, la casa lui. A făcut aici 8 clase, iar când a plecat știa să scrie și să citească. Scrisul lui, la început șovăit și disgrafic devine, către sfârșitul Abecedarului, caligrafic și fără greșeală. Dacă îl cauți pe internet, Abecedarul profesorului Ion Teodorescu poate fi achiziționat de pe orice site de profil, de la Amazon, la site-uri specializate. Fiica lui ne arată un articol dintr-un ziar englezesc de acum 10 ani, când profesorul Ion Teodorescu a predat, după manualul său, copiilor școlii primare «Richard Taylor». Titlul articolului este «Profesorul care transformă scrisul copiilor». Iar declarația dată de profesorul Ion Teodorescu acolo, nu mai are nevoie de niciun comentariu: «Acesta este felul meu de a mulțumi unei țări care m-a ajutat atât de mult la mine acasă!».

Abecedar publicat în Anglia Abecedarul de 8 litere a fost gata în anul 2007 și a fost folosit întâi la el la școală. Ulterior a fost publicat în Anglia, grație sprijinului oferit de prietenii englezi ai profeso­rului Ion Teodorescu. Foștii colegi și-l amintesc însă preocupat de publicarea acestui Abecedar încă de prin anii 2000... Așa și-l amintește și doamna Mădălina Neagu, la mo­mentul respectiv încă elevă: «Țin minte că eram elevă de liceu când a început să lucreze la Abecedar... Tata lucra întotdeauna la mașina de scris. Eram mare de-acum și înțelegeam... Era preocupat de identificarea unor metode noi de învățare pentru copiii cu CES. Și nu numai! Tot timpul a fost preocupat de asta și niciodată nu a stat. Iar după ce a vizitat o școală din Anglia, a înțeles că nicăieri nu există un astfel de abecedar...». Varianta englezească a Abecedarului, care se mai tipărește în fiecare an, nemodificată, e colorată și veselă. Va­rianta românească e sobră și nu s-a retipărit niciodată. Mădălina Neagu ne arată câteva exemplare după care copiii din liceu învață. Sunt puține și, tocmai de aceea, prețioase. «Mereu mi-am dorit să le reeditez. Pentru că știu că el le-a scris pentru copiii noștri! Și pentru toți copiii asemeni lor... El a gândit Abecedarul plecând de la ideea că învățarea literelor e un proces complex, care sti­mulează funcțiile cognitive ale elevilor noștri. Aceste funcții cognitive sunt mult mai reduse în cazul elevilor noștri... Și-atunci, el a identificat metode de stimulare a lor. A fost gândit ca un proces educativ care durează 4 ani, menit să dezvolte motricitatea, coordonarea oculo-manuală, orientarea spațială și temporală. Și, acum sunt convinsă, exercițiile identificate de tatăl meu permit oricărui disgrafic să-și îndrepte scrisul și să evolueze, indiferent de nivelul lui cognitiv!» ne explică doamna Mădălina Neagu.

20 Aprilie 2019, 10:20 (2484 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ADRIANA:
(23 Aprilie 2019, 09:26)
O familie deosebita, fiice minunate!!!
NP:
(20 Aprilie 2019, 13:28)
Domnul Teodorescu te cucerea de la prima întâlnire. Atât prin ținută (cu părul lung și nonconformist), dar mai ales prin felul său de a fi. Coincidența cu articolul este că l-am cunoscut în Sâptămâna Mare (în care intrăm), doar că acum 21 de ani. În 2 zile (cât timp a ținut locul profesorului nostru), a cucerit o clasă întreagă, discutam doar despre dânsul. Când am aflat că ne-a părăsit, am știut că Slobozia a pierdut un om de mare valoare. Felicitări fiicei, care continuă munca tatălui.