Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Abecedarul de 8 litere

Abecedarul de 8 litere

În urmă cu 10 ani, copiii cu cerințe educative speciale din Ialomița l-au pierdut pe profesorul Ion Teodorescu. Le-a rămas însă Abecedarul de 8 litere, prima lucrare scrisă exclusiv pentru copiii cărora le-a dedicat viața lui de profesor. Și amintirile celor care îi duc mai departe numele și munca... Mădălina Neagu este fiica lui și unul dintre puținii profesori din sistem care își amintește cum s-a născut abecedarul care le permite elevilor Liceului «Ion Teodorescu» din Slobozia să învețe să scrie și să citească.

Un profesor cât o lume
Profesorul Ion Teodorescu a venit la Slobozia, alături de soția sa, în anul 1975. Și și-a dedicat viața, alături de soția sa, educării copiilor cu nevoi speciale din Ialomița. Pentru a onora personalitatea sa, liceul în care a predat îi poartă acum numele. Iar profesoara Mădălina Neagu, una dintre cele 4 fiice ale sale, și-l amintește așa cum a fost: «Era un om aparte... Pe noi, copiii, nu ne certa niciodată! Și întotdeauna găsea o vorbă bună pentru fiecare om pe care-l întâlnea. Țin minte că mergea cu noi de mână la piață și oamenii îi săreau în brațe și îi strângeau mâna. Și erau mulți, tare mulți, oameni cu care viața nu fu­sese nici dreaptă și nici miloasă... Niciodată nu se ferea de nimeni, indiferent de statutul social... A iubit-o tare mult pe mama și țin minte că ultimele lui vorbe au fost să avem grijă de ea.... Iar de-atunci ne e mereu dor de el!». De-atunci au trecut 10 ani. Între timp, Mădălina Neagu a călcat pe urmele tatălui ei. Întâi ca profesor, iar apoi ca director al liceului care poartă numele tatălui ei. O responsabilitate imensă, fiindcă profesorul Ion Teodorescu rămâne, și acum, de neînlocuit. El a lăsat însă moștenire, pentru toate generațiile de copii pe care nu i-a mai putut învăța, un Abecedar. Lucrarea este destinată exclusiv elevilor cu cerințe educative speciale. Abecedarul de 8 litere este destinat ciclului primar și permite elevilor, în decursul a 4 ani, să învețe să scrie și să citească. Pare banal, dar Abecedarul reprezintă rezultatul experiențelor acumulate la catedră în decursul a 34 de ani.

Învățământul special e al nimănui
Abecedarul de 8 litere al profesorului Ion Teodorescu nu este cunoscut la nivelul Ministerului Educației. Nu e de mirare, factorii decidenți nu cunosc nici măcar nevoia de manuale adaptate pentru elevii cu CES. Acestea sunt la fel de rare ca și Abecedarul iar foștii colegi ai profesorului, încă în activitate, ne spun că sunt obligați să adapteze manualele «obișnuite». Răsfoim, din curiozitate, unul dintre abecedare. Aparent, exer­cițiile propuse în urmă mai bine de 15 ani de profesorul Ion Teodorescu sunt o joacă de copil. Cercuri, linii întrerupte, semne care preced învățarea literelor... Abecedarul pe care îl ținem în mână i-a aparținut lui Viorel și este completat de la un capăt la celălalt. Viorel este acum om în toată firea, la casa lui. A făcut aici 8 clase, iar când a plecat știa să scrie și să citească. Scrisul lui, la început șovăit și disgrafic devine, către sfârșitul Abecedarului, caligrafic și fără greșeală. Dacă îl cauți pe internet, Abecedarul profesorului Ion Teodorescu poate fi achiziționat de pe orice site de profil, de la Amazon, la site-uri specializate. Fiica lui ne arată un articol dintr-un ziar englezesc de acum 10 ani, când profesorul Ion Teodorescu a predat, după manualul său, copiilor școlii primare «Richard Taylor». Titlul articolului este «Profesorul care transformă scrisul copiilor». Iar declarația dată de profesorul Ion Teodorescu acolo, nu mai are nevoie de niciun comentariu: «Acesta este felul meu de a mulțumi unei țări care m-a ajutat atât de mult la mine acasă!».

Abecedar publicat în Anglia Abecedarul de 8 litere a fost gata în anul 2007 și a fost folosit întâi la el la școală. Ulterior a fost publicat în Anglia, grație sprijinului oferit de prietenii englezi ai profeso­rului Ion Teodorescu. Foștii colegi și-l amintesc însă preocupat de publicarea acestui Abecedar încă de prin anii 2000... Așa și-l amintește și doamna Mădălina Neagu, la mo­mentul respectiv încă elevă: «Țin minte că eram elevă de liceu când a început să lucreze la Abecedar... Tata lucra întotdeauna la mașina de scris. Eram mare de-acum și înțelegeam... Era preocupat de identificarea unor metode noi de învățare pentru copiii cu CES. Și nu numai! Tot timpul a fost preocupat de asta și niciodată nu a stat. Iar după ce a vizitat o școală din Anglia, a înțeles că nicăieri nu există un astfel de abecedar...». Varianta englezească a Abecedarului, care se mai tipărește în fiecare an, nemodificată, e colorată și veselă. Va­rianta românească e sobră și nu s-a retipărit niciodată. Mădălina Neagu ne arată câteva exemplare după care copiii din liceu învață. Sunt puține și, tocmai de aceea, prețioase. «Mereu mi-am dorit să le reeditez. Pentru că știu că el le-a scris pentru copiii noștri! Și pentru toți copiii asemeni lor... El a gândit Abecedarul plecând de la ideea că învățarea literelor e un proces complex, care sti­mulează funcțiile cognitive ale elevilor noștri. Aceste funcții cognitive sunt mult mai reduse în cazul elevilor noștri... Și-atunci, el a identificat metode de stimulare a lor. A fost gândit ca un proces educativ care durează 4 ani, menit să dezvolte motricitatea, coordonarea oculo-manuală, orientarea spațială și temporală. Și, acum sunt convinsă, exercițiile identificate de tatăl meu permit oricărui disgrafic să-și îndrepte scrisul și să evolueze, indiferent de nivelul lui cognitiv!» ne explică doamna Mădălina Neagu.

20 Aprilie 2019, 10:20 (2484 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ADRIANA:
(23 Aprilie 2019, 09:26)
O familie deosebita, fiice minunate!!!
NP:
(20 Aprilie 2019, 13:28)
Domnul Teodorescu te cucerea de la prima întâlnire. Atât prin ținută (cu părul lung și nonconformist), dar mai ales prin felul său de a fi. Coincidența cu articolul este că l-am cunoscut în Sâptămâna Mare (în care intrăm), doar că acum 21 de ani. În 2 zile (cât timp a ținut locul profesorului nostru), a cucerit o clasă întreagă, discutam doar despre dânsul. Când am aflat că ne-a părăsit, am știut că Slobozia a pierdut un om de mare valoare. Felicitări fiicei, care continuă munca tatălui.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Miercuri 22 Ian 2020
169 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

21 Ianuarie 2020, 17:15


Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Valea Ciorii: Peste 300 kg de pește, o barcă pneumatică și plase, confiscate de polițiști

Aproape 300 de kilograme de pește din speciile crap și somn precum și o barcă pneumatică și plase de pescuit au fost confiscate de polițiștii ialomițeni în localitatea Valea Ciorii. Astfel, luni, 20 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:15
(146 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 20 ianuarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Stelnica, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Vlădeni, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 14:10
(157 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 16 persoane evacuate dintr-un bloc cu 4 etaje

16 persoane au fost evacuate în cursul zilei de marți, 21 ianuarie 2020, dintr-un bloc cu 4 etaje din Fetești, din cauza unei butelii care a luat foc. La locul intervenției au participat pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2020, 12:35
(115 vizualizări - 0 comentarii)


4

DSVSA Ialomița atenționează: Sunt active 17 focare de pestă porcină africană!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că luni, 20 ianuarie 2020, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 17 focare de pestă porcină africană. Astfel, în localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 15:10
(175 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 190 kg de pește, confiscate

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii au oprit pentru control, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din județul Ilfov. În urma verificării autovehiculului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:45
(141 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Săli de jocuri de noroc, verificate de polițiști

Duminică, 19 ianuarie a.c., polițiștii de Ordine Publică și Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat o acțiune preventivă pentru creșterea gradului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:40
(157 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 17 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit pentru control, pe raza comunei Săveni, un autoturism condus de un bărbat de 60 ani. În urma testării cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 14:35
(99 vizualizări - 0 comentarii)


8

Ialomița: 4 accidente, cinci victime

În ultimele 48 ore, la nivelul județului Ialomița, pompierii au acționat pentru gestionarea a 62 intervenții destinate protecției comunității, din care 57 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2020, 10:40
(108 vizualizări - 0 comentarii)


9

Tânăr din Slobozia, arestat pentru «tâlhărie calificată»

În cursul zilei de 15 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani cercetat pentru săvârșirea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată», săvârșită ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 12:10
(312 vizualizări - 0 comentarii)


10

Fetești: Acțiune de prevenire

Joi, 16 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile și victimizării minorilor în zona unităților de învățământ, precum și ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 11:50
(183 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea apei în Cartierul Fetești Oraș

Pentru remedierea unei avarii survenită la nivelul unui branșament de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile vineri, 17 ianuarie 2020, în ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2020, 11:40
(152 vizualizări - 0 comentarii)


12

Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Ianuarie 2020, 18:55


DSVSA Ialomița: Au fost identificate zonele de risc privind gripa aviară

În contextul răspândirii virusului gripei aviare, reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au identificat zonele din județ cu risc epidemiologic ridicat. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 18:20
(346 vizualizări - 0 comentarii)


Polei în Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente rutiere produse pe raza județului, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 18:05
(305 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân de 70 de ani din Făcăeni, beat la volan

Miercuri, 15 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 70 de ani, din comuna Făcăeni, care conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 17:55
(535 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Gheorghe Doja, arestat după ce a condus fără permis

Miercuri, 15 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2020, 17:50
(251 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la intrare în Movila

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orei 7,30, polițiștii au intervenit la un eveniment rutier produs pe raza localității Movila, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 16:40
(274 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bucu: La volan cu permisul suspendat

Marți, 14 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,30, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit, pe raza localității Bucu, un autoturism condus de către un bărbat, de 47 de ani, din București, care a ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 16:35
(321 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Marți, 14 ianuarie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. În cadrul acțiunii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 16:30
(286 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita anunță ȋnceperea perioadei de ȋnregistrare a aplicațiilor ȋn programul destinat studenților care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 15:15
(243 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-«Ziua Culturii Naționale»

Miercuri, 15 ianuarie 2020, cu prilejul «Zilei Culturii Naționale» și aniversării a 170 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia, elevii ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 15:10
(358 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

Moldoveni: Bătrână de 87 de ani, moartă într-un incendiu

În noaptea de marți spre miercuri, 14/15 ianuarie 2020, puțin trecut de miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Moldoveni. La ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2020, 11:20
(266 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Biciclist acroșat de un autoturism

Luni, 13 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs în localitatea Amara, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2020, 11:50
(222 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cu permisul suspendat și beat la volan a produs un accident rutier

Sâmbătă, 11 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce acționau pe raza localității Bucu, pe linia depistării persoanelor care conduc autovehicule aflate sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 15:50
(254 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Percheziție la Ion Roată la un bărbat suspectat de «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, polițiștii din cadrul Secției 6 Ion Roată au efectuat o percheziție domiciliară la locuința unui bărbat din comuna Ion Roată, bănuit de săvârșirea infracțiunilor de «tăiere ilegală ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2020, 15:45
(308 vizualizări - 0 comentarii)


Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Chirana: Un bărbat din Iași a murit într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de vineri, 10 ianuarie 2020, în zona Chirana. Se pare că șoferul unui autovehicul, identificat în persoana unui bărbat de 68 de ani, cu domiciliul în ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 20:20
(839 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Chirana accident


Taximetriștii din Fetești, amendați de polițiști

Taxiurile din Fetești au fost verificate de polițiștii ialomițeni. În urma controalelor, oamenii legii au descoperit mai multe nereguli în ceea ce privește starea tehnică a autovehiculelor, dar și faptul ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 17:20
(337 vizualizări - 1 comentariu)


Ajutoare de peste 500 mii de lei, acordate de Epsicopia Sloboziei și Călărașilor

Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au realizat un bilanț al ajutoarelor pe care le-au acordat persoanelor aflate în dificultate din cadrul Episcopiei în ultimul trimestru al anului 2019 ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2020, 17:05
(362 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii slobozeni au depistat persoana bănuită de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată» săvârșită în data de 3 noiembrie 2019, asupra unei femei din municipiul Slobozia. Bărbatul în cauză a ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2020, 14:35
(533 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
17487-1

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...