Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Abecedarul de 8 litere

Abecedarul de 8 litere

În urmă cu 10 ani, copiii cu cerințe educative speciale din Ialomița l-au pierdut pe profesorul Ion Teodorescu. Le-a rămas însă Abecedarul de 8 litere, prima lucrare scrisă exclusiv pentru copiii cărora le-a dedicat viața lui de profesor. Și amintirile celor care îi duc mai departe numele și munca... Mădălina Neagu este fiica lui și unul dintre puținii profesori din sistem care își amintește cum s-a născut abecedarul care le permite elevilor Liceului «Ion Teodorescu» din Slobozia să învețe să scrie și să citească.

Un profesor cât o lume
Profesorul Ion Teodorescu a venit la Slobozia, alături de soția sa, în anul 1975. Și și-a dedicat viața, alături de soția sa, educării copiilor cu nevoi speciale din Ialomița. Pentru a onora personalitatea sa, liceul în care a predat îi poartă acum numele. Iar profesoara Mădălina Neagu, una dintre cele 4 fiice ale sale, și-l amintește așa cum a fost: «Era un om aparte... Pe noi, copiii, nu ne certa niciodată! Și întotdeauna găsea o vorbă bună pentru fiecare om pe care-l întâlnea. Țin minte că mergea cu noi de mână la piață și oamenii îi săreau în brațe și îi strângeau mâna. Și erau mulți, tare mulți, oameni cu care viața nu fu­sese nici dreaptă și nici miloasă... Niciodată nu se ferea de nimeni, indiferent de statutul social... A iubit-o tare mult pe mama și țin minte că ultimele lui vorbe au fost să avem grijă de ea.... Iar de-atunci ne e mereu dor de el!». De-atunci au trecut 10 ani. Între timp, Mădălina Neagu a călcat pe urmele tatălui ei. Întâi ca profesor, iar apoi ca director al liceului care poartă numele tatălui ei. O responsabilitate imensă, fiindcă profesorul Ion Teodorescu rămâne, și acum, de neînlocuit. El a lăsat însă moștenire, pentru toate generațiile de copii pe care nu i-a mai putut învăța, un Abecedar. Lucrarea este destinată exclusiv elevilor cu cerințe educative speciale. Abecedarul de 8 litere este destinat ciclului primar și permite elevilor, în decursul a 4 ani, să învețe să scrie și să citească. Pare banal, dar Abecedarul reprezintă rezultatul experiențelor acumulate la catedră în decursul a 34 de ani.

Învățământul special e al nimănui
Abecedarul de 8 litere al profesorului Ion Teodorescu nu este cunoscut la nivelul Ministerului Educației. Nu e de mirare, factorii decidenți nu cunosc nici măcar nevoia de manuale adaptate pentru elevii cu CES. Acestea sunt la fel de rare ca și Abecedarul iar foștii colegi ai profesorului, încă în activitate, ne spun că sunt obligați să adapteze manualele «obișnuite». Răsfoim, din curiozitate, unul dintre abecedare. Aparent, exer­cițiile propuse în urmă mai bine de 15 ani de profesorul Ion Teodorescu sunt o joacă de copil. Cercuri, linii întrerupte, semne care preced învățarea literelor... Abecedarul pe care îl ținem în mână i-a aparținut lui Viorel și este completat de la un capăt la celălalt. Viorel este acum om în toată firea, la casa lui. A făcut aici 8 clase, iar când a plecat știa să scrie și să citească. Scrisul lui, la început șovăit și disgrafic devine, către sfârșitul Abecedarului, caligrafic și fără greșeală. Dacă îl cauți pe internet, Abecedarul profesorului Ion Teodorescu poate fi achiziționat de pe orice site de profil, de la Amazon, la site-uri specializate. Fiica lui ne arată un articol dintr-un ziar englezesc de acum 10 ani, când profesorul Ion Teodorescu a predat, după manualul său, copiilor școlii primare «Richard Taylor». Titlul articolului este «Profesorul care transformă scrisul copiilor». Iar declarația dată de profesorul Ion Teodorescu acolo, nu mai are nevoie de niciun comentariu: «Acesta este felul meu de a mulțumi unei țări care m-a ajutat atât de mult la mine acasă!».

Abecedar publicat în Anglia Abecedarul de 8 litere a fost gata în anul 2007 și a fost folosit întâi la el la școală. Ulterior a fost publicat în Anglia, grație sprijinului oferit de prietenii englezi ai profeso­rului Ion Teodorescu. Foștii colegi și-l amintesc însă preocupat de publicarea acestui Abecedar încă de prin anii 2000... Așa și-l amintește și doamna Mădălina Neagu, la mo­mentul respectiv încă elevă: «Țin minte că eram elevă de liceu când a început să lucreze la Abecedar... Tata lucra întotdeauna la mașina de scris. Eram mare de-acum și înțelegeam... Era preocupat de identificarea unor metode noi de învățare pentru copiii cu CES. Și nu numai! Tot timpul a fost preocupat de asta și niciodată nu a stat. Iar după ce a vizitat o școală din Anglia, a înțeles că nicăieri nu există un astfel de abecedar...». Varianta englezească a Abecedarului, care se mai tipărește în fiecare an, nemodificată, e colorată și veselă. Va­rianta românească e sobră și nu s-a retipărit niciodată. Mădălina Neagu ne arată câteva exemplare după care copiii din liceu învață. Sunt puține și, tocmai de aceea, prețioase. «Mereu mi-am dorit să le reeditez. Pentru că știu că el le-a scris pentru copiii noștri! Și pentru toți copiii asemeni lor... El a gândit Abecedarul plecând de la ideea că învățarea literelor e un proces complex, care sti­mulează funcțiile cognitive ale elevilor noștri. Aceste funcții cognitive sunt mult mai reduse în cazul elevilor noștri... Și-atunci, el a identificat metode de stimulare a lor. A fost gândit ca un proces educativ care durează 4 ani, menit să dezvolte motricitatea, coordonarea oculo-manuală, orientarea spațială și temporală. Și, acum sunt convinsă, exercițiile identificate de tatăl meu permit oricărui disgrafic să-și îndrepte scrisul și să evolueze, indiferent de nivelul lui cognitiv!» ne explică doamna Mădălina Neagu.

20 Aprilie 2019, 10:20 (2224 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ADRIANA:
(23 Aprilie 2019, 09:26)
O familie deosebita, fiice minunate!!!
NP:
(20 Aprilie 2019, 13:28)
Domnul Teodorescu te cucerea de la prima întâlnire. Atât prin ținută (cu părul lung și nonconformist), dar mai ales prin felul său de a fi. Coincidența cu articolul este că l-am cunoscut în Sâptămâna Mare (în care intrăm), doar că acum 21 de ani. În 2 zile (cât timp a ținut locul profesorului nostru), a cucerit o clasă întreagă, discutam doar despre dânsul. Când am aflat că ne-a părăsit, am știut că Slobozia a pierdut un om de mare valoare. Felicitări fiicei, care continuă munca tatălui.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Luni 16 Sep 2019
129 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0
Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Accident rutier grav la ieșire din Slobozia, două persoane decedate

Grav accident de circulație produs în seara zilei de vineri, 13 septembrie 2019, la ieșirea din Slobozia către Constanța. Trei persoane au fost grav rănite, în urma impactului a două mașini. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2019, 18:20
(1650 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


ISU Ialomița: 13 Septembrie-«ZIUA POMPIERILOR DIN ROMÂNIA»

În luna iunie a anului 1848 unda de șoc revoluționară din Franța s-a propagat rapid în Țara Românească. După 3 luni de conflicte, la 13 septembrie 1848 a avut loc Bătălia din Dealul Spirii, ultima confruntare ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 17:45
(146 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

IPJ Ialomița: Campania «10 PENTRU SIGURANȚĂ»

Polițiștii ialomițeni, însoțiți de reprezentanți ai structurilor teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne au desfășurat activități informativ-preventive în școlile de pe raza județului, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2019, 17:10
(154 vizualizări - 0 comentarii)


3

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri
de mică publicitate din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri online!

10 Septembrie 2019, 17:10


4
DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

DSVSA Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de prevenire a Pestei Porcine Africane

Noua epidemie de Pestă Porcină Africană aduce și sancțiuni pentru crescătorii de animale din Ialomița. În ultimele săptămâni, au fost aplicate amenzi de peste 30 mii de lei din cauza nerespectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2019, 17:05
(289 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

IPJ Ialomița: Început de an școlar, în siguranță

Peste 180 de polițiști au fost în misiune, în zona grădinițelor, școlilor și liceelor din județul Ialomița, pentru un început în siguranță al noului an școlar. Polițiștii prezenți la festivitățile specifice ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2019, 16:20
(238 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 9-14 septembrie a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:30
(427 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accident rutier soldat cu două victime

Joi, 5 septembrie a.c., în jurul orelor 5,30, pe raza localității Lilieci s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce un bărbat, de 57 de ani, din București, conducea pe ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:25
(300 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


8

Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic un bărbat, de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Ciochina, deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 16:20
(240 vizualizări - 0 comentarii)


9
IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

IPJ Ialomița: Erou pentru patru frați din Bucșa

Un luptător al Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a devenit «părinte spiritual» pentru patru copii din satul Bucșa. Cristi Stan ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 15:25
(385 vizualizări - 0 comentarii)


10

Protopopiatul Slobozia: Proiectul «Vreau să merg la școală»

În perioada 30 august-6 septembrie 2019, Protopopiatul Slobozia, împreună cu Părintele Laurențiu Cioranu au organizat a V-a ediție a proiectului social-filantropic «Vreau să merg la școală». Scopul proiectului ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2019, 15:15
(247 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,76%-rata șomajului în luna iulie 2019

La sfârșitul lunii iulie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4506 șomeri (din care 2093 femei), rata șomajului fiind de 4,76%. Din totalul de ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2019, 17:25
(344 vizualizări - 0 comentarii)


12
IPJ Ialomița: Verificarea microbuzelor școlare

IPJ Ialomița: Verificarea microbuzelor școlare

Marți, 3 septembrie 2019, polițiștii rutieri au desfășurat sesiuni de instruire a conducătorilor de autovehicule destinate transportului de elevi către unitățile de învățământ. În cadrul activităților au ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2019, 17:05
(404 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Trei tineri, răniți într-un accident rutier

Reviga: Trei tineri, răniți într-un accident rutier

Trei tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 21 de ani, au fost la un pas de moarte după ce au fost implicati într-un accident rutier. Evenimentul s-a petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 31 august 2 ...[citește_toată_știrea]

31 August 2019, 11:35
(1234 vizualizări - 11 comentarii)

Taguri: Reviga accident


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 2-6 septembrie a.c., între orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 17:20
(617 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Bărbulești

Joi, 29 august a.c., polițiștii ialomițeni au identificat pe raza comunei Bărbulești un bărbat, de 46 de ani, din Craiova, care era urmărit internațional. Autoritățile judiciare din Germania au emis pe ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 15:50
(472 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal în apropiere de Urziceni

Joi, 29 august a.c., în jurul orelor 2,30, în apropiere de localitatea Urziceni s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un tânăr, de 21 de ani, din comuna Coșereni ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 15:35
(509 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Beat la volan

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 6 Ion Roată au depistat în trafic, joi, 29 august a.c., un bărbat de 48 de ani, din Sărățeni, în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2019, 15:25
(454 vizualizări - 0 comentarii)


Contul meu RAJA-mai mult timp pentru abonați, mai multă grijă față de mediul înconjurător

Sigur, ușor, rapid, ... oricând ! Un singur click, mai multe facilități! Cu platforma on-line Contul meu RAJA clienții noștri, indiferent de ...[citește_toată_știrea]

29 August 2019, 14:20
(452 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: RAJA Constanța


Protopopiatul Urziceni: «Donează sânge, salvează o viață!»

Miercuri, 28 august a.c., în intervalul orar 8,00-12,00, Protopopiatul Urziceni, din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, împreună cu membrii Biroului de Asistență Socială și Serviciul Social acreditat ...[citește_toată_știrea]

28 August 2019, 17:20
(562 vizualizări - 0 comentarii)


Lipsă apă în Cartierul Sinistrați din orașul Țăndărei

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 160 mm, de pe strada Armanului, din orașul Țăndărei, RAJA SA este nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile miercuri, ...[citește_toată_știrea]

28 August 2019, 10:55
(610 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție aniversară «Închinare Sfintei Cruci»

Marți, 27 august 2019, PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, însoțit de consilieri eparhiali, a mers la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia la vernisajul celei de-a doua ediții a expoziției ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 16:10
(626 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Țăndărei

Razie de amploare la Țăndărei

Marți, 27 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o razie pe raza localității Țăndărei, în cadrul căreia au fost efectuate 6 percheziții domiciliare pe linia nerespectării regimului armelor și ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 15:50
(834 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Bărcănești: Deținere ilegală de arme

Marți, 27 august a.c., polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Coșereni au depistat, în urma unei percheziții domiciliare, în casa unui bărbat de 50 de ani, din Bărcănești, o pușcă cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 15:45
(577 vizualizări - 0 comentarii)


Minor urmărit internațional, depistat în Țăndărei

Luni, 26 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un tânăr de 16 ani, din Țăndărei, pe numele căruia autoritățile judiciare din Germania au emis un mandat european de arestare. Minorul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 15:40
(773 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Produse contrafăcute, confiscate

Luni, 26 august a.c., polițiștii slobozeni au depistat, în urma unui control, un tânăr de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce avea inspecția tehnică ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 15:35
(609 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

În perioada 24-25 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic șoferi care conduceau sub influența băuturilor alcoolice sau  fără permis de conducere. Este cazul a doi bărbați, de 21 și ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 13:20
(667 vizualizări - 0 comentarii)


Pietoni accidentați la Dridu și Sinești

La sfârșitul de săptămână precedent, doi pietoni au fost răniți ca urmare a unor accidente rutiere produse pe raza județului. Astfel, vineri, 23 august a.c., un bărbat de 34 de ani, din localitatea Jilavele ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 13:10
(560 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare de Pestă Porcină Africană la Gheorghe Doja și Mărculești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 12:15
(666 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 26-30 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 15:55
(962 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
17487-1

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...