Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

O statistică oficială a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița arată că în evidențele instituției există 8900 de persoane cu handicap. Pentru susține­rea acestora, în 2018, s-au cheltuit 48 milioane de lei, se arată într-un raport oficial al DGASPC.

Mii de oameni cu dizabilități Potrivit Raportului de activitate afe­rent anului trecut, în evidețele Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița există 8900 de persoane cu handicap. Dintre acestea, 2600 au dizabilități fizice, iar alți 2900 de ialomițeni prezintă handicap mental și vizual. Din numărul total al persoanelor cu handicap, 1100 sunt copii. Statisticile DGASPC Ialomița arată că peste 600 dintre ialomițenii incluși într-o formă de handicap au avut nevoie de îngrijitori personali. « Direcția Generală de Asistență Socială și Protec­ția Copi­lului Ialomița este instituția publică în­ființată cu scopul de a asigura aplicarea politicilor sociale în domeniul protecției copilului, familiei, persoanelor vârstnice, persoanelor cu dizabilități, precum și altor persoane, grupuri sau comunități aflate în nevoie socială, cu rol în ad­ministrarea și acordarea bene­ficiilor de asistență socială și a serviciilor sociale. Facem tot ce ne stă în putință pentru a oferi tot sprijinul de care au nevoie be­neficiarii noștri!» susțin repre­zentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița.

Buget de 48 milioane de lei pentru oamenii cu probleme Oficialii Direcției Generale de Asis­tență Socială și Protecție a Copilului Ialomița au realizat o prezentare și a cheltuielilor pe care le-au făcut anul trecut pentru acordarea serviciilor sociale persoanelor cu dizabilități. În 2018, bugetul instituției a fost de 81 milioane de lei. 48 milioane de lei din suma totală a fost cheltuită pentru susținerea ialo­mi­țenilor cu dizabilități. «Poate că sumele par mari, dar multe dintre cazurile pe care noi le avem în evidență sunt severe și pentru multe dintre ele susținerea noastră este singurul ajutor pe care aceste persoane îl au. Evident și valoarea bu­nurilor pe care noi le oferim a crescut considerabil!» au mai explicat reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița.

Statistică îngrijorătoare
Potrivit documentelor oficiale date publicității de reprezentanții DGASPC Ialomița, în 2018, 330 de minori din Ialomița au primit îngrijiri în cadrul Complexului de Servicii Comunitare pentru Protecția Copilului din Slobozia. Mulți dintre acești copii au fost abuzați sub diferite forme de către adulții care ar fi trebuit să aibă grijă de ei și să le asigure protecție. 45 dintre cazurile de abuzuri sesizate autorităților anul trecut au fost reprezentate de situațiile în care copiii au fost exploatați în scop sexual. În alte 39 de cazuri, specialiștii DGASPC au intervenit pentru a acorda sprijin minorilor abuzați emoțional acasă sau în cadrul instituțiilor de învățământ pe care le-au frecventat.

23 Aprilie 2019, 11:45 (2285 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Un asistent personal la zece ialomițeni cu dizabilități
Ialomița are 8677 de persoane cu handicap

Comentariile cititorilor:


vasile:
(3 Mai 2019, 10:25)
pai dl director a dat la pace cu moraru , de aceea este imun la abateri si sactionari. nu se baga moraru in ogada lui.....il lasa sa faca ce vrea ca......mai are putin pana la pensie
Wikipedia :
(23 Aprilie 2019, 15:20)
Deci unul din 26 de Ialomiteti este handicapat
@corupția ucide:
(23 Aprilie 2019, 13:25)
@corupția ucide. Ai dreptate! Apropos, ce mai fac dr Didiță și Ștefan? Tot se mai judecă sau au fost achitați?
Carmen:
(23 Aprilie 2019, 12:18)
Domnul Director al Direcțiia Generala de Asis­tență Socială și Protecție a Copilului Ialomița ne poate conunica ? Cum isi explica faptul ca, in ograda sa, exista persoane cu handicap sever, grav, persoana care nu vede, nu aude, nu se poate deplasa fiind mobilizata la pat, dar face cereri scrise catre diferite institutii in nume propriu pe care le mai si semneaza ? Mai mult semneaza contracte cu diferite persoane. Persoanele in cauza nu au curator prin dispozitie de primar si nici prin hotarare judecatoreasca. Cum este domnule director ? O tii in continoare pe barba ta ? Sau o dai pe lista pe doamna de la asistenta sociala. Nu exista o cooperativa ialomiteana unde sa nu se faca,golanii. Presa vreti subiectul ? Il facem public, dar atentie se lasa cu capete sparte si DNA !
Coruptia ucide:
(23 Aprilie 2019, 11:53)
Câti sunt corect diagnosticați?
La Didița și Stefan cu 2 3 mii de lei erai handicapat de nici tu nu te recunoșteai.