Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește degeaba cataloagele electronice

Primăria Slobozia plătește degeaba cataloagele electronice

În noiembrie 2018, Primăria Slobozia achiziționa de la o firmă nou-înființată cataloage electro­nice pentru 7 dintre unitățile școlare din oraș. La jumătate de an distanță, derularea acestui proiect înregistrează blo­caje, iar părinții se plâng de întârzieri în actualizarea notelor.

O idee ratată În toamna anului trecut, Software Tehnologies Solution SRL, o firmă fără experiență în domeniu, era blagoslovită de administrația slobozeană cu un contract de 1,3 milioane de lei pentru implementarea catalogului electronic în școli. Firma se numește Software Tehnologies Solution SRL și, prin contract, și-a asumat obligația de a actualiza săptămânal notele acordate elevilor. La 6 luni distanță însă, părinții se plâng de întârzieri mai mari de două săptămâni la actualizarea notelor, iar accesul la platforma on-line creată este greoi. Adrian Șerbănici, reprezentantul firmei, respinge acuzațiile și susține că directorii instituțiilor de învățământ sunt mulțumiți. «Toți directorii de unități școlare au fost foarte mulțumiți de aplicație până în prezent. Informațiile respective sunt dublu criptate, securizate, în așa fel încât elevul să nu poată schimba userul sau parola...» susține el. În realitate însă, reprezentanții unităților școlare susțin că nu toți părinții elevilor pot accesa platforma on-line. «La nivelul Liceului de Arte, 70% dintre elevi beneficiază de catalogul electronic... Nu toți părinții au fost de acord. Însă, conform legii, din 2021, toți elevii vor avea notele trecute cu ajutorul acestei platforme...» susține George Petre, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea».

Multe parale pentru nimic Oficial, la nivelul municipiului Slobozia există 7 unități de învățământ care utilizează platforma on-line a catalogului: Liceul Tehnologic «Al.I. Cuza»,  Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu», Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului», Seminarul Teologic «Sf. Ioan Gură de Aur», Liceul de Arte «Ionel Perlea», Școala Gimnazială «Sf. Andrei» și Școala Gimnazială nr. 3. Sumele alocate pentru utilizarea catalogului electronic diferă în funcție de numărul elevilor, oscilând între 5500 lei anual pentru Seminarul Teologic «Sf. Ioan Gură de Aur» și 25350 pentru Liceul de Arte «Ionel Perlea». Rezultă un cost de apro­ximativ 1,7 lei pentru fiecare elev în de­cursul unui an școlar. Însă actualizarea permanentă a acestui catalog electronic lasă de dorit... Evident, reprezentantul firmei, Adrian Șerbănici, are explicații pentru această stare de fapt. «În primele 4-5 săptămâni ale acestui semestru, nu s-au acordat note... Prin urmare, nu am putut actualiza platforma!» susține el. Și această ultimă declarație este contrazisă de realitate. Părinții interesați de situația școlară a copiilor susțin că aceștia au obținut note încă din primele zile de școală. «Copilul meu este clasa a VIII-a. Iar pe semestrul II nu are nicio notă trecută în catalogul electronic. De ce se mai dau bani dacă notele nu sunt trecute?» se întreabă retoric unul dintre ei.

Catalogul electronic, obligatoriu din 2021
Catalogul electronic oferă posibilitatea de informare cu privire la situația școlară a elevului, precum și numărul de absențe. Logarea la platforma on-line se realizează cu numărul de telefon și o parolă. Catalogul electronic școlar va funcționa în paralel cu cel clasic încă 2 ani. La 1 septembrie 2021, profesorii vor fi obligați să renunțe definitiv la ca­talogul clasic, iar în școli va fi folosit exclusiv catalogul electronic. La nivelul municipiului Slobozia, doar două unități de învățământ au refuzat implementarea catalogului electronic, respectiv Colegiul Național «Mihai Viteazul» și Liceul Pedagogic «Matei Basarab».

23 Aprilie 2019, 08:05 (2137 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Angajații Primăriei încasează ilegal sporuri pentru Controlul Financiar Preventiv
Prima realizare edilitară a administrației Mocioniu
Sărbătorile Sloboziei sunt condiționate de aprobarea Consiliului Local
Slobozia va avea cataloage electronice în școli

Comentariile cititorilor:


curiosul:
(28 Aprilie 2019, 00:18)
PRESUPUN CA ACEST CATALOG VINE IN AJUTORUL PARINTILOR PLECATI LA MUNCA IN STRAINATATE POT FI INFORMATI IN TIMP REAL DE SITUATIA COPILULUI
@Slobozia:
(24 Aprilie 2019, 12:56)
E buna asta cu.. "punem carul(cataloage electronice) inaintea boilor(cadre didactice, elevi, inspectori)"..
ADRIANA:
(24 Aprilie 2019, 12:10)
De-aia nu pun profesorii note la timp? De-aia nu este corectă notarea elevilor? De-aia se corectează lucrările elevilor în dorul Lelii? De-aia se aduc rezultatele la lucrări scrise după o lună? De-aia se trec note în catalog din senin, fără nicio motivare în fața elevului??? CĂ NU AVEAU PROFESORII CATALOAGE ELECTRONICE! Bine că s-a găsit rezolvarea!
Avram Iancu:
(24 Aprilie 2019, 10:36)
Bani aruncați! Avem și mulți...Nici școlile care au nu le folosesc. Merge și așa! Va merge asa și după 2021, nu vă faceți iluzii!
Slobozia:
(24 Aprilie 2019, 10:31)
Ideea aceasta este ca și cum ai turna un litru de Chanel original peste un cct de 10gr. Imposibil de acoperit “mireasma”! Nu se iau problemele după gravitate, urgență, eficiența momentului! Punem carul înaintea boilor...N-ar fi prima dată, nu avem capete să judece corect învățământul rom. Să dea D zeu măcar notarea ritmică să aibă de câștigat cu aceste cataloage. Poate le va fi Rușine profesorilor de părinți, că la isj nu există autoritate!
Maria:
(23 Aprilie 2019, 17:33)
@observator. Nu numai liceele sunt la pământ chiar cu cartea, nu numai cu ,,cataloagele”! Vai de lume și de țară!
observator:
(23 Aprilie 2019, 15:43)
Mai fratilor,despre ce vorbim,invatamantul in liceele din Slobozia este aproape zero ,,O''
Chiar nu vedeti,digitalizarea asta,este exact tichia de margaritar, asta apropo de cele smnalate mai sus, wc-uri,tavane .......
Marian:
(23 Aprilie 2019, 15:24)
Pentru părinții interesați de copiii lor, este o realizare, într-adevăr! Să fie la toate liceele mai repede! Felicitări Primăriei!
Georgeta:
(23 Aprilie 2019, 14:38)
Felicitari pentru aceasta aplicatie! In sfarsit in rand cu lumea!Aplicatia functioneaza foarte bine si primim sms-uri! Noi,parintii suntem multumiti de initiativa!
Cu foamea-n gât...:
(23 Aprilie 2019, 12:35)
Cad tavanele pe elevi, nu se poate respira în clase, mizeria până-n grindă și noi avem cataloage electr. Ne obligă UE poate. Dar ea nu știe realitatea din Sc. rom. și care sunt adevăratele nevoi. Mai degrabă o masă caldă gratuită, numai pentru elevii școlii respective!
Vasile:
(23 Aprilie 2019, 12:27)
Reticența la nou, dar mai mult fuga de răspundere a cadrelor! Cam greu și pentru părinții din ruralul ialomițean. La țară, în Ialomița, abia apare câte un televizor modern....Mobil are orice țață, dar nu pentru catalogul electronic. Implementarea acestui proiect trebuia amânată cu vreo 15 ani în Ialomița. Abia se fac WC-uri în școli, și voi vreți catalog on line?!
Nicolae:
(23 Aprilie 2019, 11:51)
Până în 2021 poate vor învăța toți dascălii să dea note! Să nu mai vorbim de lucrul pe calculator care este ,,ocolit” de multe cadre didactice, mai puțin educatoarele.
ADRIANA:
(23 Aprilie 2019, 11:17)
Mă întreb de ce CNMV a refuzat tehnologia?!? Dar, pe de altă parte, cam știu: apăreau note din burtă, grămadă, nejustificat de multe la finalul semestrelor. Întrebau părinții la ședințe de ce nu sunt note, dirigintele nu știa, părintele tăcea... E profesionalism să dai note motivate, transparent. CATALOGUL ELECTRONIC! O MARE RĂSPUNDERE PENTRU PROFESORI ȘI EI NU PREA VOR CA NOTELE ELEVILOR SĂ FIE VERIFICATE ONLINE DE PĂRINȚI....Ghiciți voi cine și de ce se refuză metoda!
FELICITARI PT APLICATIE!:
(23 Aprilie 2019, 10:43)
Copilul meu este la Liceul de Arte si vreau sa va spun ca aceasta aplicatie ne-a adus si pe noi din Slobozia cu un pas mic ce e drept in era digitalizarii in domeniul invatamantului si incercam si noi macar sa ajungem la degetul mic celor din Europa..E mai usor de controlat si sunt mai greu mintit cand vine vorba de notele pe care le ia Sunt extrem de multumit de faptul ca primesc mesajele pe telefon cu notele si absentele copilului meu, ca pot sa vad oricand situatia scolara a copilului meu, pentru ca lucrez in domeniul agricol iar timpul este limitat. Felicitari celor care administreaza aplicatia , Felicitari Primariei pentru initiativa si la cat mai multe lucruri de acest gen.
Merge foarte bine!:
(23 Aprilie 2019, 10:01)
Eu pot sa ma conectez fara probleme si sa vad situatia copilului meu reala atat in aplicatie cat si prin mesajele pe care le primesc!Este usor de utilizat iar aplicatia functioneaza foarte bine si sunt foarte multumita!Felicitari Primariei!