Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spațiile verzi din Slobozia sunt depozite de deșeuri menajere

Spațiile verzi din Slobozia sunt depozite de deșeuri menajere

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a început încă din toamna anului 2018 o campanie de decongestionare a spațiilor verzi din Slobozia. Măsura a fost în­tâmpinată cu reticență și a fost respinsă de către cetățeni. Luna aceasta au apărut însă primele rezultate, iar decizia DADP se dovedește a fi una corectă.

N-ar fi rău să fie bine În luna noiembrie a anului 2018, Direcția de Adminis­trare a Domeniului Public Slobozia a achiziționat unelte noi de mecanizare a lucrărilor pentru întreținerea și amenajarea spațiilor verzi. Campania de decongestionare a fost privită cu reticență de slobozeni, aceștia plângându-se de modalitatea radicală de eliminare a arbuștilor. Vineri, 19 aprilie 2019, cetățenii care au tranzitat zona din vecinătatea statuii «Rod Bogat» din centrul municipiului și-au schimbat opinia. An­ga­jații DADP au găsit sub gardul viu pe care îl înlocuiau un de­pozit de deșeuri menajere. Situația nu este singulară, sus­ține Valeriu Roșca, director Direcția de Administrare a Dome­niului Public Slobozia. «În toate locurile în care am ales să igienizăm acești arbuști, am găsit maldăre de gunoaie... Este evident că trebuiau înlocuiți! Spațiile aveau nevoie de ecologizare. Va dura câțiva ani până când vom reuși să curățăm toate spațiile verzi din Slobozia. Pentru că peste tot arată la fel...». Potrivit informațiilor oficiale, autoritățile slobozene vor să înlocuiască gardurile de arbuști de pe teritoriul municipiului cu spații verzi deschise, flancate de bănci.

23 Aprilie 2019, 19:50 (2141 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei
Primăria Slobozia a cheltuit 260 mii de lei pentru locurile de joacă
DADP asfaltează 5 străzi cu manageri de «baruri și activități de servire a băuturilor»
DADP modernizează Slobozia cu pași de melc

Comentariile cititorilor:


Orasul meu, judetul lor:
(27 Aprilie 2019, 11:17)
Imi amintesc ca tot un primar psd a avizat montarea bancilor pe trotuare,impiedicand traficul pietonal.Adaugand lipsa de umbra.Bine,dupa freez rain se pare ca umbra de la frunze vom avea in alt oras ca aici...Au retezat arborii cam ciudatDespre curatenie?Ce se asteptau sa gaseasca sub o banca ce noptile era ocupata de mistocari,new ages,rromi si alte categorii de bemveisti cu tupeu,de facea locala cale'ntoarsa!Chiar!Pentru a se evita situatii cu mizeria aruncata,nu ati vrea sa monitorizati video str Ionel Perlea,la intrarea in cart Garii Noi?Ce amenzi misto s ar incasa acolo!Ori asteptati intai umplerea zonei cu tot felul de resturi,sa aveti ce fotografia? Tov Abaza.. sunteti pă receptie?Ori chiar baiatu'lu'Rosca,dă la spalatorie...(mai dureaza bă vali pana devi brand,ca tactu).
MICIURIN:
(25 Aprilie 2019, 11:21)
ALO,Roșca! Lasă gagicăreala și ocupă-te de zona Muzeului Agriculturii . Ai să vezi că toați brazii se usucă din cauza invaziei unei iedere care e nesimțită ca voi. La fel și merișorii japonezi, și liliacul toscan și gardurile vii de pe aleea din Sadoveanu ce urcă spre muzeu. Se usucă și gardul viu din fața centrului turistic pe care îl văd miile de turiști  Canci .. Bă, nu vă e rușine ? Nu mai mințiți lumea. Ai trecut și tu la Pro cu gagici cu tot ?
Rosca Petre Valeriu:
(24 Aprilie 2019, 16:04)
"spatii verzi deschise umbrite de arbori"

In locul gardurilor vii extrase au fost si vor fi plantati arbori (ex: zona Catedrala - Col. Popescu). 
pomu-i pom si omu-i prost:
(24 Aprilie 2019, 08:39)
"spatii verzi deschise"???
de pomi ati auzit? aia care fac umbra, scad temperatura la nivelul solului, absorb cantitati insemnate de "codoi" de la catastrofele noastre de masini second hand, intrate cu programul "fara taxe", din bulgaria, de ex !
veti pune gazon cam ca ala din piata revolutiei, gata uscat, in loc sa plantati copaci; este un oras arid si prafuit din mijlocul baraganului, avem nevoie de umbra copacilor, nu de spatii verzi deschise si  banci. Cand te bate soarele in cap la 40 de grade te ascunzi sub gazon, sub banci, sau cauti umbra unui pom? Creati o centura verde de copaci in jurul orasului, plantati cat mai multi arbori, poate asa mai atenuam seceta, vantul care bate non-stop aducand praful de pe camp, prevenind desertificarea zonei. Ganditi sanatos pe termen mediu si lung, nu "dacat" intre campanii electorale, pe principiul: pe afara-i vopsit gardul, inauntru...
Aaaa, am inteles, smecherii stau in birouri cu aer conditionat si in masini cu clima, restul amaratilor, stati afara la umbra gazonului. Mai intrebati si cetatenii ce isi doresc in orasul asta, nu mai luati decizii doar de capul vostru, ca nu inseamna ca sunteti mai destepti decat toti daca v-a pus partidul (oricare) prin functii!
Recomand decidentilor sa se uite la poze cu orasele din nordul europei (nu sa se si duca acolo pe banii nostri) si sa vada cum arata un oras prietenos cu natura. Voi ati ras tot (dupa ce nu ati intretinut).