Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos» Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos»

Problemele Spitalului Slobozia, în ședința Consiliului Județean Ialomița

Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos»

Scandalul generat zilele trecute de o decizie a managerului Spitalului Județean Slobozia, Mariana Iancu, a generat polemici aprinse în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița. În timpul ședinței de miercuri, 24 aprilie 2019, Mariana Iancu a fost apostrofată public asupra modului în care a gestionat criza medicilor din Secțiile Pediatrie și Neonatologie ale Spitalului. «Aici vorbim de management defectuos! Punct!» a tunat consilierul județean PNL Dragoș Soare.

Soare vs Iancu Încă de la început trebuie să reamintim faptul că, în urmă cu câteva zile, Mariana Iancu, managerul Spitalului Slobozia, a emis o dispoziție prin care obliga medicii Secției Pediatrie să asigure gărzile și la Neonatologie. Asta în condițiile în care ambele secții se află în aceeași situație din punct de vedere al lipsei de specialiști, criza medicilor fiind acută. Actual, există doar doi medici specialiști la nivelul Secției Pediatrie, respectiv Nina Precup Vâlcea și Lucian Olaru, în timp ce la Secția Neonatologie își desfășoară activitatea doi medici «pensionari», Gabriela Dumitru și Gheorghe Hoinaru. La acest moment, pe Secția Neonatologie, doar doctorul Gabriela Dumitru își desfășoară activitatea, în timp ce Gheorghe Hoinaru se află în concediu medical... În plus, potrivit reglementărilor intrate în vigoare, medicii de familie de la Pediatrie care asigură gărzile sunt singurii care au dreptul de a oferi consultații pe această secție în baza unei derogări a Ministerului Sănătății. În caz contrar, secția ar putea să-și suspende activitatea din lipsa medicilor... Revenind, în cadrul ședinței de Consiliu Județean de miercuri, 24 aprilie a.c., pe tema subiectului expus mai sus, a intervenit un schimb de replici dure între Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, și Dragoș Soare, consilier județean PNL. Acesta din urmă a acuzat public incapacitatea managerială a managerului Mariana Iancu. «Se întâmplă niște lucruri care nu sunt în regulă! Avem o problemă foarte importantă: comunicarea defectuoasă... Doamna manager este incapabilă să gestioneze această criză! Aici vorbim de management defectuos! Punct!» a precizat apăsat consilierul județean PNL Dragoș Soare. În replică, Mariana Iancu afirmă că «la Spitalul Județean nu există nicio criză... Există certuri, este normal!».

24 Aprilie 2019, 18:50 (4927 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Avioane (de) pe hârtie la aeroportul de la Alexeni
Consiliul Județean Ialomița legiferează pentru mandatul viitor
Scandal public în Consiliul Județean Ialomița: Mariana Iancu, trimisă din nou la școală!
Execuție publică la ședința Consiliului Județean Ialomița

Comentariile cititorilor:


Md:
(11 Mai 2019, 18:11)
Am spus mereu că din Sanatate se fura bani și banii îi fura un grup infracțional organizat pe care toată lumea îl știe, dar nimeni nu face nimic ! Nu medicii din spital, asistentele sau infirmieră la fura , ei nu au acces la achiziții! Secretomania privind achizițiile _ furnizor , pret , bucăți nu este întâmplătoare! În ce privește angajarile, cei mai deștepți au fost cu cei cu euro în cont și pentru care garantează cineva : o rudă din spital, psdeul, buletinul de amara , etc !
amin:
(30 Aprilie 2019, 15:54)
Pai daca nu este pregatita pentru sju,dati-o afara cu tot cu morar.Ce s-o doara sufletul de angajati cind are salariul aproape cit al presedintelui tarii,dar si alte adaosuri de la colegiul director,iar ca juristi isi permite sa plateasca la case de avocatura din bu uresti din fondurile acordate spitalului pentru cheltuieli cu personalul.
Pacientă:
(27 Aprilie 2019, 12:23)
Orice manager ar fi, tot dezastru. Tot un drc! Nu aici e hiba, personalul, 90%, este sub pregătirea standard. Degeaba doctorii vor să facă meserie, știu cum s-o facă, dacă au asistente, infirmiere, îngrijitoare, brancardieri, etc. neghiobi și cerșetori! Dacă IANCU are atâtea bube-n cap cum scrieți in comentarii, de ce nu este eliminată? Nu cred că voința politică este singura vinovată.Femeia este eroină că a rezistat în cușca aceea a leoaicelor. Are sănătate de fier.
eu:
(26 Aprilie 2019, 22:05)
Si de ce nu ar fi criza de personal? Spitalul Judetean Slobozia este unicul spital din Romania care si-a dat in judecata medicii, asistentele, brancardierii, peste 100 de salariati in acelasi timp! Este acel unic spital in care nu se recunoaste vechimea in munca si se acorda sporuri de vechime diminuate, desi oamenii aia au contribuit lunar la plata darilor la stat. Este unicul spital din Romania in care desi ai hotarare judecatoareasca definitiva, tanti aia mare model ''PREDATOR'' incalca legea si nu restituie salariatilor contravaloarea tichetelor de masa! Care-i prost sa se mai angajeze pe o mosie pe care cacaciosii si nu oamenii instruiti fac EI legea?
Valentin:
(26 Aprilie 2019, 05:38)
Campanie electorala pe sănătatea noastră. Spitalul sa modernizat foarte mult în ultimul an, și doar cei ce nu au ochi sa vadă și putere sa recunoască nu vad asta. Criza de medici este problema națională nu doar la Slobozia, felicitări pt ce ați realizat pana acum și nu cedați la presiunile celor ce nu pot sa mai doarmă în timpul programului, sau a celor ce vor sa obțină niște voturi.
anonymus:
(25 Aprilie 2019, 08:56)
De ce nu spuneti nimic despre articolul aparut in The Guardian, privind situatia din spitalele romanesti? Este prezentata concret chiar situatia din spitalul din Slobozia
https://www.theguardian.com/world/2019/apr/21/romanian-hospitals-in-crisis-as-emigration-take-its-toll
Sa iasa soarele si la noi... :
(25 Aprilie 2019, 08:29)
E normal sa fie certuri intr o organizatie,e ca si cum generalii si-ar impusca militarii din subordine ca e normal sa fie si certuri,deci si pierderi!Ptiu drace!Cum scapam de incapabili,Doamne??Da un semn,ca suntem inconjurati de prea multa prostie!Mariana face selectia si discuta asa cum stie-hartia intr o parte,polietilena dincolo...E vorba de oameni si de bolnavi intr un spital,tovarasa directoare!
Ella:
(25 Aprilie 2019, 07:47)
Iar o bagati in corzi pe tusica Mariana din capul satului. Ba adevarat ca este meseriasa nu o mai dati la coteala. Bai ofticosilor unde pus mimoza Maiana piciorul nici buruianu nu mai creste. Este ea o frumusete sustinuta de folcroristi politici si justitie, ce mai vreti. Hai gata ciocu mic ca noi suntem la putere
Gina Pistol:
(24 Aprilie 2019, 21:57)
Hai cu școlile, hai cu spitalul! Surse inepuizabile de scandaluri. Mahala! Și bolnavii mor cu zile, nimeni nu plătește. Salariile in sănătate sunt mari, șpaga continuă, merită să faci această facultate!
Sfântul Petru:
(24 Aprilie 2019, 20:46)

Cred ca d-na manager e singura impotriva tuturor!Pleaca medicii care n-au habar sa puna un diagnostic si raman cei pe care nu-i intereseaza decat salariu baban si ciubucurile, deci oricum ar fi, tot pacientii sufera.
Sa vedem un articol in ziar in care o infirmiera e umilita de un medic si fortata sa faca sex cu el cand e de garda, e strigator la cer.
Astia sunt medicii in care ne punem viata???Dupa barfele din spital se pare ca majoritatea doctorilor asa procedeaza cand sunt de garda, isi cheama asistentele sa le ofere servicii sexuale, ca sa-si tina postul, ca altfel sunt eliminate.
Bine ca aceasta managera v-a facut salarii uriașe pe care nu le meritați!
Nicoleta:
(24 Aprilie 2019, 20:32)
E prea mult spus management defectuos, pentru o criza de medici cu  care se confruntă toată tara.
Daca ar fi sa vorbim de management defectuos este faptul că încă se mai cere șpagă în acest spital și încă există medici care nu_si dau interesul pentru pacienți.Si încă există asistente și infirmiere care nu-si fac treaba daca nu le bagi bani in buzunar.Degeaba sta managera intre ei tot timpul daca ele nu au conștiință și tot nu se mulțumesc cu salariile uriașe ce le au.
Mihai Raileanu:
(24 Aprilie 2019, 20:30)
Pai criza nu sa vede din cauza certurilor si are dreptate cand zice asta. N-am auzit cu urechile mele, da e de notorietate - asta zic cei care lucreaza acolo- ca se aud des ragete. Da daca dl Soare - pentru ca poate sa o faca - vrea sa-i faca o recomandare manageritei iar aceasta se arata dispusa sa urmeze recomandarea, sa o trimita la Vasile de la Suceava, omologul ei de la SJU Suceava. Iar daca vrea, o sa invete sa faca treaba si sa aduca medici.