Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Nicolae Chiriță, sancționat și cu salariul diminuat prin votul consilierilor județeni PSD-ALDE

Orgoliul președintelui Moraru, în sfârșit satisfăcut

Nicolae Chiriță, sancționat și cu salariul diminuat prin votul consilierilor județeni PSD-ALDE

Nicolae Chiriță, șeful Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, are salariul diminuat pe o perioadă de 3 luni și a fost sancționat cu «mustrare scrisă». Decizia a fost adoptată în plenul Consiliului Județean Ialomița, ca urmare a presiunilor exercitate de către președintele Victor Moraru.

Sancțiune căznită Miercuri, 24 aprilie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a fost reluat votul pentru sancționarea șefului Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița. La o lună distanță, consilierii județeni au aprobat cu 17 și, respectiv, 18 voturi «pentru» diminuarea cu 20% a salariului lui Nicolae Chiriță pe o perioadă de 3 luni, precum și sancționarea acestuia cu «mustrare scrisă». Proiectele de hotărâre au fost repuse pe ordinea de zi a ședinței la presiunea președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. Acestea se bazează pe un raport de audit al Camerei de Conturi Ialomița privind nereguli în activitatea managerială a lui Nicolae Chiriță. În plenul ședinței, Nicolae Chiriță a declarat că se pune la dispoziția consilierilor pentru a răspunde la orice întrebări legate de activitatea sa. Președintele Victor Moraru a declinat oferta lui Nicolae Chiriță, susținând că raportul Camerei de Conturi Ialomița este suficient de edificator. «Raportul este clar și confirmă peste 20 de abateri care vi se atribuie! Noi nu facem altceva decât să respectăm legea!» a declarat Victor Moraru în plen. Victoria administrativă a lui Victor Moraru a fost posibilă cu largul concurs al celor 19 consilieri PSD-ALDE prezenți în sală. Cei 10 consilieri PNL prezenți și-au anulat voturile.

24 Aprilie 2019, 18:05 (2533 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean a alocat 1,7 milioane lei pentru finanțarea AFC Unirea ’04
Președintele Moraru a «pupat» moaște de 1,63 milioane de lei
Mariana Iancu, acuzată public de «management defectuos»

Comentariile cititorilor:


vasile:
(8 Mai 2019, 12:32)
ai dreptate agamita, pot face prinsoare ca cel ce va fi numit este cel care l-a ajutat pe moraru sa-i gaseasca nod in papura lui chirita: I.A.R.(initiale), dar pe care moraru nu-l suporta, doar vrea sa scape de el din consiliu. I.A.R., daca stam sa derulam filmul, este crescut de chirita....stiti cum este facerea de bine.........
Agamita:
(8 Mai 2019, 07:18)
Ce mai tura-vura Moraru nu are nimic cu Chirita,ce naiba, cu postul are,ce are, mergeza prea bine treaba aici si trebuie adusa o fufa sau un aurolac pe placul sultanului.
MARIA:
(25 Aprilie 2019, 08:52)
Da, un vis implinit de animalul Moraru, care si a adus hoarda din Amara linga el.Vai si avem un sofer personal pentru animal. tot din Amara. Domnul Bucur care vai a luat examenul cu 100 puncte. Ce inteligent sofer ti/ai tras. Minarie, nesimtire tupeu maxim petru Moraru, dar poate iti vine randul................
vasile:
(25 Aprilie 2019, 08:51)
eu, ca simplu cetatean, vad asa lucrurile: hai sa propunem sa se mai voteze inca o data......adica inca alte doua proiecte de hotarari cu acelasi continut. Ca asa merge treaba. Sa se voteze pana o sa fie TOATA lumea multumita
N.Tudorel:
(25 Aprilie 2019, 07:23)
C.N. un om vertical care nu a pupat papuci stăpânului și trebuie sancționat musai,nu merge din prima.....votam până iese cum vrea jupânul Moraru.
Respect dl.Chiriță
Cornelia:
(24 Aprilie 2019, 20:10)
De raportul DEPABD structura centrala Bucuresti privind abaterile disciplinare ale domnului director N.C. nu se pomeneste nimic? Dosar penal nimic, pentru domnul C.N.? Ca doar el stie cum face de se crede stapanul judetului in materie de evidenta persoanelor. Sunt fapte mult mai grave facute de domnul director C. de care Victor Moraru are cunostiinta si deocamdata nu le da parchetului si politiei cea ce ma face sa cred altele. Fapte de care unii asa intitulati ziaristi altul decat Independent au cunostinta dar din prietenie nu le da in presa.
Crestin:
(24 Aprilie 2019, 19:54)
Acum aproape 2000 de ani plebea asmutita de conducatorii politici a votat cam in acelasi sens. Barabba a avut castig de cauza. Felicitari celor care s-au abtinut. Poate au avut ceva crestin in ei. Nu inteleg totusi de ce 2 pedepse. Nu era de ajuns una pentru fariseul Moraru?