Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

PSD cere capul administratorului public Gheorghe Puia!

Mocioniu, obligat să-și sacrifice protejații

PSD cere capul administratorului public Gheorghe Puia!

Declarațiile primarului Adrian Mocioniu privind reducerea cu 20% a personalului din Primăria Slobozia are efect de bumerang. Consilierii PSD Slobozia au realizat un proiect de hotărâre prin care cer concedierea administratorului Gheorghe Puia și a doi dintre consilierii personali ai primarului. Proiectul a fost depus la registratura instituției și va fi supus aprobării în plen, cel mai probabil la ședința de consiliu local din luna mai 2019...

Cine sapă groapa altuia... Primarul Adrian Mocioniu dorește reducerea personalului din cadrul Primăriei Slobozia cu 20%. Anunțul a fost făcut la începutul acestui an și reluat la dezbaterea publică privind bugetul din 16 aprilie 2019. «Am cerut șefilor de servicii să identifice soluții pentru reducerea schemei de personal!» a declarat el atunci, printre altele. Intenția primarului Adrian Mocioniu este justificată de necesitatea suplimentării bugetului pentru investiții al instituției. Declarațiile primarului Sloboziei au generat un val de nemulțumire în rândul angajaților Primăriei. Reamintim că, în cei 3 ani de mandat, primarul Adrian Mocioniu a angajat în aparatul propriu peste 50 de persoane, iar pentru unele dintre acestea s-au înființat posturi speciale. Valoarea cheltuielilor anuale pentru aparatul propriu al primarului Sloboziei este de aproximativ 12 milioane de lei, sumă echivalentă cu valoarea bugetului de dezvoltare al orașului în anul 2019.

PSD mută și dă șah În acest context, PSD Slobozia a înregistrat la începutul acestei săptămâni un proiect de hotărâre prin care cere «reducerea organigramei și a statelor de funcții din aparatul de specialitate al primarului». Cu 3 posturi, cei vizați fiind administratorul public Gheorghe Puia și doi dintre consilierii personali ai primarului Adrian Mocioniu. Necesitatea reducerii postului de administrator public apare «pe fondul unei coordonări defectuoase a implementării proiectelor de dezvoltare comunitară cu finanțare din fonduri externe nerambursabile» este, printre altele, justificarea inițiativei consilierilor PSD. Reamintim că anterior apariției acestui proiect de hotărâre, primarul Adrian Mocioniu a retras o parte dintre atribuțiile de serviciu ale viceprimarilor PSD și le-a încredințat consilierilor personali. Ultimii doi consilieri personali angajați de către primarul Adrian Mocioniu sunt doi foști consilieri locali, respectiv Sergiu Gramovici și Emil Constantinescu.

25 Aprilie 2019, 11:40 (3707 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Gheorghe Puia este primul administrator public al Sloboziei
Proiectele de management ale administratorilor publici, «secretizate»

Comentariile cititorilor:


Ginuta:
(6 Mai 2019, 17:44)
De reabilitarea acestor strazi se ocupa Puia -deci pina la terminarea lucrarilor peste 10-20 de ani nu poate nimeni sa-l dea afara din primarie .
tot cetatean:
(3 Mai 2019, 20:03)
Pe linga ultimul comentariu vreau sa adaud ca i s-a comandat un birou masiv imens facut de Emil - Neti - COM si autoturism dacia logan nou condus tot de un machidon Costel care are sotia la personal .Trai nenica pe bani contribuabilor din acest Municipiu .
Cetatean:
(2 Mai 2019, 18:40)
Cine este acest domn? Cine ll- a vazut in oras? A luat in 3 ani miliarde pt cafea , barfa si ..... nimic !? Bravo pt cine l - a numit!? Bravo noua ca doar comentam si nu ne ducem la birou si sa/ i dam afara,,,ca Insitutia nu e a voastra este a urmasilor urmasilor vostri!? Nu v-ar fi rusine! HSS
CONTRIBUABIL:
(1 Mai 2019, 16:01)
De ce pe anonimu Puia nu il puneti sa organizeze si sa conduca  viitoare gaura neagra a primariei -autobaza de transport -se potriveste unui fost tractorist .
% cu %:
(30 Aprilie 2019, 12:29)
Am auzit ca deja Emil Ctinescu pregateste o reteta de aluat ptr cozonaci cu care sa refaca terasamentul soselelor din oras.Va importa si un tip de stafide ce vor umple gropile orasului,acestea avand rezistenta de 5 ori mai mare decat solutiile adoptate pana acum. Mai mult, patiseria lui,va sponsoriza echipa DADP cu pateuri energizante ce vor da aripi muncitorilor si chiar pofta de munca.Nu e de joaca cu consilierii primarului!
oarecare:
(29 Aprilie 2019, 09:07)
Apropo  de Puiua este un purtator de cuvine ale lui Draguta si Adam .
gigi:
(28 Aprilie 2019, 08:40)
Ehe daca sar cerceta un sfert din cei promovati ar trebui intrebati cine le-a dat intrebarile pt. promovare.Puia nici acum nu stie ce cauta el prin primarie
Dumitru:
(27 Aprilie 2019, 12:09)
Armânii și rusnacii nu pier. Eventual, pot face pârnaie dar nu conteză. Concursuri cu subiecte date dinainte sunt la ordinea zilei. De aceea avem doar ,,competenți” in toate domeniile!
Da:
(27 Aprilie 2019, 10:49)
E timpul sa cerceteze cineva cum a câștigat Puia concursul de administrator public .Se aude prin primărie ca subiectele au fost făcute de el si Mocioniu dovada este punctajul obținut .Spor la cercetat DGA. Ialomita.
Armânlu nu chiere:
(25 Aprilie 2019, 21:24)
Omul e uns cu orice alifie isi poate inchipui cineva.De curulet,de gura,de calcaie crapate,de ciuperca piciorului, de branca,de raie... Stati naibi linistiti ca machedonul e fierul dracului,nu te joci cu el.Daca era prostovan,era primar!Asa,sta linistit,fara raspundere,asta model de smecherie!Direct in sufixul "-ulică" il doare de decizia CL.Numiti voi unul mai pus la punct in bagabonteli... Din judet!
Lili:
(25 Aprilie 2019, 20:06)
Nu,sa ilustreze prostia lui....si a ta...mai dom. profesor!
ion:
(25 Aprilie 2019, 19:31)
Foarte buna ideie a consilierilor .Dar trebuie dusa pana la capat.
Alegător:
(25 Aprilie 2019, 17:45)
Poi, dl. Puia, avea 10000 lei salariu, degeaba, la stat, făcănd nimic, cafea, pranz moca, plecand la ora 16,00.
Alexandru Graur:
(25 Aprilie 2019, 17:18)
Ce-mi place cand cineva scrie intentionat agramat, ca sa ilustreze prostia, si se gaseste cate cineva doct sa faca pe grozavul corectand si jignind.  
Asta e nivelul eduacatiei din Romania.    
Oare se mai merita ca aceasta tara sa functioneze in granitele actuale sau trebuie sa fie din nou divizata in cele 10 provincii ? Istoria a mai demonstrat aceasta necesitate pentru un trai mai bun al populatiei !   Ceea ce e in zilele noastre nu e deloc o guvernare, e o hotie si batjocura, ATAT !
Lili:
(25 Aprilie 2019, 13:09)
Ești și nedumerit și agramat!