Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autocar aruncat pe câmp de o tornadă în apropiere de Brâncoveni-Călărași

Autocar aruncat pe câmp de o tornadă în apropiere de Brâncoveni-Călărași

UPDATE: Vântul puternic a smuls acoperișuri și a doborât copaci în mai multe localități din Ialomița

40 de ialomițeni, din zona Fetești, au văzut moartea cu ochii. Marți, 30 aprilie 2019, în jurul orelor 17,30, aceștia se aflau într-un autobuz care se întorcea de la un pelerinaj la Mânăstirea «Sfinții Voievozi» din Slobozia, iar în zona localității Brâncoveni, din județul Călărași, mașina a fost aruncată pe câmp de o tornadă. Autoritățile au declanșat Codul Roșu de intervenție.

Victime rănite ușor Din informațiile oferite de reprezentanții ISU Călărași, șapte persoane au suferit răni ușoare. La fața locului au intervenit și echipaje ale ISU Ialomița și Serviciului Rutier Ialomița. Se pare că autocarul a fost aruncat pe câmp de o vijelie puternică, ce avea aspect de tornadă.

UPDATE O vijelie puternică s-a abătut și asupra orașului Țăndărei. Vântul a doborât acoperișul unei case și mai mulți copaci.

UPDATE Pe fondul avertizărilor  meteorologice de Cod Galben și Portocaliu de vânt puternic și ploi abundente, în orele după-amiezii, s-au înregistrat următoarele solicitări pentru situatii de urgență produse pe raza județului:
-în municipiul Urziceni, Detașamentul Urziceni a intervenit pentru degajarea acoperișului desprins al unui bloc;
-în orașul Țăndărei, la ieșire spre Platonesti, un copac s-a prăbușit pe DJ201-a intervenit SVSU pentru degajare;
-acoperiș desprins de pe o locuință pe str. Agricultori din Țăndărei-a intervenit SVSU pentru degajare;
-2 stâlpi de curent și acoperișul unei case puse la pământ de vânt pe str. Avalanșei din Țăndărei-au intervenit SVSU și Enel
-un copac căzut pe fire electrice în Țăndărei, la ieșire spre Brăila-au intervenit echipe ale Enel
-acoperiș luat de vânt la Platonești-a intervenit SVSU
-inundație gospodărie la Cosâmbești-a intervenit SVSU
-copac căzut pe DJ212 la Mihail Kogălniceanu-au intervenit SVSU Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței
-tir gol răsturnat în afara părții carosabile în zona AGFD (zona industrială) din Țăndărei-Garda Țăndărei a acordat prim ajutor șoferului, care a refuzat transportul la spital și a asigurat masurile PSI la locul accidentului
-copac prăbușit la Țăndărei pe DN2A (Cartier Strachina)-a intervenit SDN
-acoperiș de locuință luat de vânt la Țăndărei, pe str. Slobozia-a intervenit SVSU
-copac căzut pe fire electrice la M. Kogălniceanu-a intervenit Enel
-fire de electricitate căzute în Țăndărei, Cartier Strachina-au intervenit echipe ale Enel

30 Aprilie 2019, 18:40 (2777 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


@popa, tornada si..:
(10 Mai 2019, 10:57)
Bre, pseudopopa de pripas, mai lasa recomandarile facute altora si vezi-ti de "credinta"ta de ins care a vazut Biblia doar la televizor si are drept cultura teologica doua clisee si trei prejudecati.
popa, tornada si moastele:
(10 Mai 2019, 09:39)
Unii pot spune ca a fost semn rau ca i-a luat pe sus "dacat" pe cei care au pupat moaste, daca iesea curcubeul ca atunci cand a venit bush la ilici, era altceva...tot un semn, la fel de inutil.
Nu mai poate critica nimeni pe aici, ca sar pseudopopii si ne fac analfebeti religiosi. Mai lasati moastele, rugati-va si pe acasa in intimitatea voastra, nu ostentativ, ca sa fiti apreciati de altii, faceti fapte bune, ajutati-va semenii saraci si nu pe cei bogati, ca sa-si mai puna un rand de cruci din aur masiv din banii vostri de pensie marita la 500 de lei/luna, ajutati un sarac, un bolnav, adoptati un copil sau un animal al strazii.
Referitor la tornada... soferule profesionist, nu cumva ar fi indicat sa opresti, sa intorci si sa te indepartezi de locul periculos? ca doar ai pe mana atatea vieti; dar noua ne place sa "cascam gura" la evenimente inedite. Stati linistiti, se vor ivi destule astfel de evenimente de acum incolo; am avut grija sa schimbam clima, sa poluam tot, sa defrisam tot.
Nițu:
(6 Mai 2019, 15:36)
Au scăpat printr-o minune! BNE că pupaseră Moaștele, asta i-a salvat! Șoferul nu mai trebuie admis pe transport persoane. Oricum, normal ar fi să se fi șocat, nu cred că mai e întreg, dacă a fost vreodată!
@Ograda:
(5 Mai 2019, 11:08)
De acord cu tine, cu o mica precizare: nu calatorii din autocar sunt analfabeti religiosi ci acei comentatori care vorbesc dispretuitor despre cei care merg la biserica.
Ograda:
(5 Mai 2019, 09:06)
De acord cu @vlad! Șoferul trebuie testat serios dacă are cine... Nu e șofer de transport oameni, băgați-l la stână! Serios, trebuie anchetat după ce a făcut. Martori sunt, chiar dacă sunt ei niște analfabeți religioși.
Vlad :
(4 Mai 2019, 20:00)
Conducătorul auto transport persoane a reacționat precum un carutas si a pus in pericol viata pasagerilor din autobuz .pur si simplu s-a dus către tornada se putea întâmplă o tragedie. A fortat trecerea si riscat viata lui si a celorlalti oameni pe cind celelalte masini opreau pe banda de urgenta .Cred ca merita tras la raspundere .
Analfabetului religios:
(4 Mai 2019, 19:09)
"Pupaciosii de oase" nu pupa oase ci o racla care contine moastele, confectionata de obicei din argint, lemn sau sticla. Niciun credincios nu va fi scutit de incercari in timpul vietii, oricat de mare i-ar fi credinta; ba din contra, Dumnezeu, pe cine iubeste, pe acela il incearca si mai mult.
Săveni:
(4 Mai 2019, 16:49)
Dacă vă-ncolonați la pupat moaște, vă apără ele de tornade și alte nenorociri. Să nu lipsiți că e vai de capu popii! El este jumulit de superiorii grași!
La moaște!:
(4 Mai 2019, 16:46)
De unde venea autobuzul? Unde se ducea? Nu cumva cei gata bătuți de D-zeu fuseseră la moaște? De bunăvoie, luați de popă! Minunea s-a făcut! Pleacă de nebuni, și se trezesc in spitale!
Angela:
(4 Mai 2019, 11:39)
Chiar as fi curios de schita facuta de un expert,cum a fost luat pe sus autobuzul,fara a atinge solul cu rotile,ca aia inseamna"luat pe sus", aruncat.Fara contact cu solul.Probabil pus pe o parte,am vazut(zona Perpignam, FR) dar sa ia enoriasii prin aer,asta ar fi tare!Ca bolovanul de soferica nu a auzit de conducere preventiva si pastrarea unei distante de siguranta fata de vehicolul din fata,asta e altceva.Tot in Franta distanta dintre autovehiculele mari,e sanctionata.La noi,politistii stiu doar de depasirea vitezei si eventual marcajul continuu.Dar cauza majora a accidentelor este si nepastrarea distantei intre vehicule.Ia zi bre expertu'ce anchetezi decolarea si aterizarea autobuzului!Sigur se va face si-un film pe subiectul asta,ca e prea dramatic, zau!
io:
(3 Mai 2019, 14:51)
Cel mai tare comentariu din ultimii 5 ani!
Plutonu unu si 1, Fetesti:
(3 Mai 2019, 08:25)
Din filmarea de pe fb se vede si aude priceperea si gandirea primitiva,urangutanica a cond auto al autobuzului.Franare in 3 m fata de turismul incepatorului in ale soferiei. Deci distanta fata de cel din fata=nu.(chiar as numi-o intimidare).Cel ce conduce categ D nu se lasa influentat de strigatele de lupta ale pasagerilor.Bun,nu ne am confruntat cu asa ceva si nu stia cum sa procedeze.Dar toti soferii erau prosti el,vajnic conducator de mastodont deschidea drumuri si trebuia ca tot ce e mic in fata lui sa se dea la o parte.Apoi pupaciosii de oase si carpe:limbajul acestora la inceputul filmarii nu era nici pe departe de indemn la cumpatare sau iertare.Abia iesiti de la pupat si inchinat si l-ar fi linsat pe nepregatitul dar inspiratul sofer incepator.