Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Moraru finanțează «firme-fantomă»

La un an de la înființare a SC Infrastructură Dru­muri și Poduri SA

Președintele Moraru finanțează «firme-fantomă»

Firma-fantomă moșită în la­boratoarele administrației Moraru funcționează de un an de zile fără a produce nimic. Potrivit datelor oficiale, firma în­registrează «venituri financiare 0» și «venituri din exploatare 0». Președintele Victor Moraru speră ca «în decursul acestui an, firma să angajeze personal și să obțină contracte de lucrări de infrastructură...», conform sco­pului pentru care a fost înfiin­țată. Firma este condusă de către Remus Daniel Stoian, un cvasi-necunoscut fără experiență în domeniul lucrărilor de infrastructură edilitară.

Pohte prezidențiale În urmă cu un an și jumătate, președintele Victor Moraru susținea necesitatea înființării unei firme controlate de către Consiliul Județean, cu scopul declarat de a gestiona direct investițiile derulate cu fonduri publice. La momentul respectiv, Victor Moraru declara că Legea 98/2016 permite acest artificiu administrativ și că «este o oportunitate legislativă pe care nu o putem rata! Există o piață liberă, iar societatea pe care o înființăm își propune să obțină profit și să creeze locuri de muncă. Să ne ajute pe noi la reabilitarea celor 500 kilometri de drum județean, dintre care la acest moment 200 se află în diferite stadii de finanțare...». Firma a fost înființată în luna mai 2018 și a funcționat până în prezent cu doi angajați, dintre care unul este directorul Remus Daniel Stoian. În decursul anului care s-a scurs de la înființarea firmei, aceasta a funcționat fără a produce nimic. Potrivit datelor oficiale, firma înregistrează «venituri financiare 0» și «venituri din exploatare 0»...

Bani publici pentru nimic În cadrul unei conferințe de presă desfășurată luni, 22 aprilie 2019, președintele Victor Moraru a declarat că SC Infrastructură Dru­muri și Poduri SA previzionează venituri de peste 5 milioane de lei pentru anul în curs. «Mă întrebați dacă există acești bani?! Cu siguranță că nu! Dar această societate comercială are facilitatea de a obține un contract cu noi fără a participa la o procedură clasică de achiziție. Vor exista însă proceduri pe care va trebui să le parcurgă...» a precizat el, complementar. Prezent la conferință, Remus Daniel Stoian a refuzat să facă orice fel de declarații legate de activitatea din ultimul an. El a admis însă că, până la acest moment, firma pe care o conduce nu a semnat niciun contract și nici nu are venituri proprii. Valoarea salariilor pentru Remus Daniel Stoian și cel de-al doilea angajat al fir­mei, în perioada mai 2018-decembrie 2018, a depășit 60 mii de lei.

Metoda Moraru Problema principală a SC Infra­structură Drumuri și SA nu o reprezintă însă sinecura salarială oferită lui Remus Daniel Stoian, un cvasi-necunoscut fără experiență în domeniul lucrărilor de infrastructură edilitară. În fond, el nu e nici primul, nici ultimul yesman din preajma președintelui Victor Moraru. Însă, potri­vit proiecției bugetare pentru anul în curs, firma-fantomă a președintelui Moraru intenți­onează să facă în anul 2019 investiții în valoare de 3,8 milioane de lei. Banii vor fi utilizați pentru achiziționarea unor utilaje printre care se numără un buldoexcavator, o autobasculantă și un cap tractor MAN. De asemenea, firma va achiziționa și 3 automobile... Unul dintre acestea este o Dacia Duster pentru... ați ghicit!, directorul Remus Daniel Stoian! Conform programului de investiții al firmei pentru anul în curs, banii pentru aceste achiziții vor proveni din «surse proprii». Cel mai probabil după semnarea contractului cu Consiliul Județean Ialomița, despre care președintele Victor Moraru a amintit în cadrul conferinței de presă.

2 Mai 2019, 09:15 (2750 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Moraru-omul și opera (VII)
Politica demografică a președintelui Moraru
Moraru-omul și opera (VI)
Infrastructură Drumuri și Poduri SA e în moarte clinică

Comentariile cititorilor:


ironia sortii:
(7 Mai 2019, 15:36)
Insi cu ambitii mari si valoare mica viseaza sa ajunga in manualele de istorie. Majoritatea insa ajung doar in arhiva penitenciarelor..
Mary:
(7 Mai 2019, 13:06)
  Cum este să ai un scop, anume să furi fără nicio jenă, atunci când ajungi în funcții publice de conducere!!!??? Dacă îi numești hoți, se supără! Dacă îi numești bandiți, se supără! Dacă îi numești lepre, se supără! Aaaaa!!! Politicieni!!! ... ! Am înțeles!!! Pâi, ăștia sunt aleși!!! Aaaaa!!! Alții nu mai sunt!!!...! Am înțeles!!! 
 Spor la furat!!! Aleșilor!!!
Baietii dă part(y)id :
(3 Mai 2019, 08:13)
E baiat bun acest remus.Baiatu lu tata,palaristu,scriitor de poezie cu ungureanu,sergent de aviatie,iubitori de tva.Palaristu si a inaltat o casuta in Amara si nah!S a intalnit cu victor,au facut schimb filatelic,bine ca a ramas victor cu"cap de bour",remusica e pa serviciu,ca altfel era altu si toata lumea e multumita.E baiat bun remus,stie sa mearga cu Duster,ca a avut de la ta-su.(SSS).Experimentat in soferie,licentiat baiatu,sa isi faca s-o familie si o sa fie bine. Nea gigi(ta-su),cu nepoti,victor cu bouru,remus cu viitor asigurat.
K1:
(3 Mai 2019, 06:59)
vai de capul vostru
@felicia@comp:
(2 Mai 2019, 18:33)
N..tot ieftin ai ramas!? Tot cu Sifon te bați pt. ieftineala...,nu stiti care sa fiti mai panarame!Chiar v-ati ramolit de tot !
Felicia&Comp.:
(2 Mai 2019, 10:48)
Dupa cum bine se poate observa, V. a luat-o pe aratura bugetara! VORBE GOALE, PURCOI DE BANI PUBLICI CHELTUITI AIUREA...Viata lui particulara este varza, c.rvele se vaita de prestatiile lui din ce in ce mai slabe, Partidul-Stat l-a scapat din mana, Rudotel il asteapta la cotitura...nasoale vremuri...