Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Asfalt până la sfârșitul anului în Cartierul Gării Noi

Atenție, se lucrează la Slobozia!

Asfalt până la sfârșitul anului în Cartierul Gării Noi

Administrația locală din Slobozia are în plan să finalizeze asfaltarea străzilor din Cartierul Gării Noi. Lucrările ar trebui să se încheie la sfârșitul acestui an, însă cetățenii care locuiesc sunt neîncrezători în promisiunile edililor. Mai mult, oamenii se declară nemulțumiți de faptul că șantierul le împiedică accesul în locuințe.

În sfârșit, asfalt! După aproape 11 ani în care au promis că vor asfalta străzile din Cartierul Gării Noi, autoritățile locale din Slobozia au reușit să acceseze fonduri prin Programul Național de Dezvoltare Locală pentru a demara un astfel de proiect. Execuția ar trebui să se finalizeze la sfârșitul anului, lucrările fiind realizate de Oyl Company Holding AG SRL. Șantierul creează însă haos în cartier, locatarii care și-au construit case aici reclamând faptul că, din cauza modului de lucru, nu pot să intre în case. «Uitați-vă și dumneavoastră cât de mare este acest șanț. Trece prin poarta mea, nici nu pot să intru sau să ies din curte... Este bătaie de joc pe față! Până acum de ce nu au făcut străzile?! Au săpat și au deco­pertat aici cât pentru 1000 de vieți...» spune, de­ranjat de modul în care se realizează asfaltarea străzilor, unul dintre locatari. Revolta oamenilor este justificată în condițiile în care străzile, la fel ca și celelalte utilități, ar fi treubit să existe încă din momentul în care locurile de case au fost date în concesiune, adică din anul 2008. Reamintim că încă de la concesionarea locurilor, Primăria Slobozia și-a asumat public racordarea la utilități a întregului cartier. Toate lucrările edilitare de aici au fost realizate în urma a numeroase sesizări pe care locatarii le-au făcut către administrația locală.

5 Mai 2019, 10:10 (2516 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Investiție de 8,7 milioane de lei, blocată în contestații

Comentariile cititorilor:


@/@haiduc:
(7 Mai 2019, 07:03)
Psdul a mintit si a fost sustinut de minciuna dupa atribuirea primelor locuri tinerilor pe str Minerva,Plevnei prin 2003,parca.Apoi ionascu si sleahta au lotizat in zona canalelor 243 locuri si fireste-toata lumea dorea un loc de casa gratuit.Si da-i dosare,aprobari(+niste spagute) asa incat s-a ajuns in aceasta situatie.Primele locuinte s au ridicat si locuit langa Bdul 1Dec prin 2011.De atunci e demarata nebuneala si minciuna psdista.Cu tot cu documentatii,se pare ca de prin 2007-2008.Daca se dorea un proiect demn de lauda,se finalizau utilitatile si asfaltarile demult, demult.Dar nu s-a vrut.Asa ca haiducule,stai jos in banca si suge o ceapa.Ca furi curent si esti psdist fâsâit,inrosit!Primaria avea PUZ din 2008 deci banii se puteau aloca de atunci,pentru evitarea necazurilor aparute cu namolul si canalizarile ori asfaltul.Nu s-a vrut ca oricum nu ii tragea nimeni la raspundere,neavand opozitie in Romania si mai ales la Slobozia!
Gelu:
(6 Mai 2019, 07:02)
Acolo majoritatea locurilor de casa( peste 243)au fost atribuite conform Lg 15/2003 deci nu concesiune.Doar pe Str Penes C se pare ca sunt niste concesiuni si tetenuri acodrate celor cu societati comerciale(zona service AD)
La gara,la moara:
(6 Mai 2019, 06:58)
De mai bine de o luna a demarat decopertarea pe 2 strazi si au fost descoperite serii intregi de nereguli,remediate in parte.Sigur ca pana in decembrie 2019 va fi niste asfalt acolo.Reteta e ca la racoritoarele fara acid,cu pulpa de fructe 4%.Pentru ca legislatia permite...Exact asa ceva se prevede acolo,cartierul poate contine asfalt.Cate strazi,cati metri?In 30 ani au invatat psdistii care e reteta de succes pentru amagire si pacalire dovada clara fiind casele ridicate acolo,loc in care fiind fosta matca a raului Ialomita nici nu trebuia avizare de construire.In cartier era un canal ce strabatea zona de la Vest la Est,acum acoperit cu resturi,gunoaie si peste care vor fi construite case.La acel moment sa vedeti probleme de surpare si construire.
Help Penes Curcanul:
(5 Mai 2019, 21:36)
Nu avem canalizare , de unde naiba sosea???????? Bai Mocioniule vino pe strada si intereseazate ce lucrari sunt prioritare ....... Ne-ati rupt de atatia ani cu gogosile....
Un cetățean:
(5 Mai 2019, 18:15)
Asfalt pe dracu, nici canalizarea nu e băgată pe strada penes Curcanu.vin alegerile,ne scot ochii cu ceva petice si cârpeli si cam atat.cartieru asta nici peste 5 ani nu va fi ok având in vedere ca orice dobitoci vor veni in locul lui mocionel,o sa aibă grija sa tragă focu sub oala lui.
Gigel:
(5 Mai 2019, 16:00)
A trecut o luna de cand s-a decopertat. Agitatia de dinaintea alegerilor. M-as bucura sa se asfalteze, macar sa puna straturile definitive de piatra. Dar se pare ca se lucreaza ca peste tot: incepem o lucrare, apoi ne amintim ca avem nevoie de utilaje in alta parte, si ne folosim de orice pretext apoi. Iar oamenii aceia nu mai ajung cu masina decat in capatul strazii. Aceeasi reteta inaintea alegerilor. Am mai vazut-o, stau de 6 ani in cartier.
Observator:
(5 Mai 2019, 14:42)
Dar cu cei care locuiesc fara drept in blocurile ANL, in locul celor care au obtinut aceasta favoare dar nu au nevoie de ea in vreme ce familii grele, cu venituri mici si copii multi nu au unde locui, ce facem domn PRIMAR?!? Verificati daca mintim noi sau daca nu cumva, angajatii primariei s-au murdarit de putina spaguta pe la gura!
@unul care se lauda ca stie:
(5 Mai 2019, 14:18)
Nene, nu prea stii nimic. Nu te supara dar: 1. nu se va asfalta pana la sfarsitul anului (in cel mai fericit caz se va asfalta partial pe o strada, doua) 2. asfaltul cat de cat drept si fara gropi va tine maximum 5 luni. Luni nu ani. Asta e garantat. Vedeti sos Brailei executata de aceeasi firma care a fost varza dupa 2 luni.
@haiduc:
(5 Mai 2019, 14:16)
Eu zic ca ar trebui sa suporte acest șantier, pentru ca altfel nu se pot face aceste străzi. După 10 ani în care doar s-a pus un strat amărât de piatră, acum sunt supărați că se fac străzile ca lumea. O doza de bun simt e bine sa o avem totusi.
unul care lauda ca stie:
(5 Mai 2019, 11:00)
Decopertarea cu cat este mai adanca, cu atat e mai bine.insa nu e deajuns cat s-a facut. E binisor, strazile or sa fie line/drepte o perioada de maxim 5 ani.apoi apar denivelari/surpari ca solul e mlastinos