Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Mocioniu a cheltuit 1 milion de lei pe studii de fezabilitate

În perioada 2016-2019

Administrația Mocioniu a cheltuit 1 milion de lei pe studii de fezabilitate

În 3 ani de mandat ai primarului Adrian Mocioniu, administrația locală a cheltuit peste 1 milion de lei pe studii de fezabilitate. Majoritatea acestor studii nu s-au concretizat încă în investiții reale, iar utilitatea acestor investiții este discutabilă. «Aceste studii de fezabilitate sunt absolut necesare pentru realizarea investițiilor! Nu am pierdut nicio zi... Nu este vina noastră dacă ele vor trebui actualizate!» a declarat primarul Adrian Mocioniu.

Un mandat fără investiții reale
Lucrările la intrarea în «Groapa lui Stoica» vor fi reluate în 2020, sursa de finanțare pentru lucrările din Cartierul Gării Noi este incertă, Parcul Industrial IMM se populează cu pași de melc, nu există bani pentru reabilitarea infrastructurii rutiere din municipiu, soluția de 8 milioane de lei pentru stația de tratare a apei este contestată... Iar administrația locală continuă să producă pe bandă rulantă studii de fezabilitate pentru cele mai fantasmagorice investiții. Conform definiției, «studiul de fezabilitate repre­zintă o analiză incipientă în faza de proiectare a unei construcții ce stabilește potențialul proiectului de a îndeplini eficient totalitatea cerințelor tehnice dorite și de a fi rentabil economic». Potrivit datelor oficiale furnizate de către Pri­măria Slobozia, în perioada 2016-2019 au fost plătite 13 studii de fezabilitate în valoare de 1088630 de lei. Primarul Adrian Mocioniu susține că aceste studii de fezabilitate sunt obligatorii pentru a putea realiza investițiile pe care administrația locală și le-a propus. «Aceste studii de fezabilitate sunt absolut necesare pentru realizarea investițiilor! Nu am pierdut nicio zi... Nu este vina noastră dacă ele vor trebui actualizate! Noi am făcut tot ce a depins de noi pentru a accesa fonduri europene, guvernamentale și locale. Nu am nimic să îmi reproșez... Din păcate, unele ministere și instituții guvernamentale tergiversează foarte mult finanțarea investițiilor!» ne-a declarat el.

În spatele studiilor de fezabilitate
Declarațiile primarului Adrian Mocioniu sunt contrazise de realitate. Iată câteva exemple de studii de fezabilitate pentru investiții discutabile: sistem alternativ de mobilitate urbană (77350 de lei), sistem inteligent de trafic (114240 de lei), sistem inteligent de iluminat public (153510 de lei), terminal intermodal pentru reducerea emisiilor de carbon (141610 lei), etc. Există și studii de fezabilitate pentru investiții necesare, deja demarate de către autorități. Este cazul celor pentru locuințele ANL pentru medici (20000 de lei) și pentru extinderea rețelei de utilități din Cartierul Gării Noi (9900 de lei). În aceste două cazuri însă, termenele de finalizare a investițiilor au fost depă­șite cu luni de zile și chiar ani. O altă ca­tegorie de studii de fezabilitate este cea a investițiilor megalomanice, care nu vor fi inițiate, probabil, niciodată. Este, bunăoară, cazul studiului de fezabilitate pentru construirea sălii de sport polivalente (83300 de lei) sau a cimitirului uman (53550 de lei). Po­trivit reglementă­rilor în vigoare, majoritatea acestor studii de fezabilitate au termene de valabilitate de maxim 2 ani și pot fi actualizate. În mod normal, aceste termene ar permite demararea investițiilor. În reali­tate însă, două treimi din aceste studii de fezabilitate vizează investiții megalomanice, inutile sau care nu reprezintă priorități ale comunității. Iată două exemple: SF pentru creșterea calității serviciilor sociale și asigurarea educației timpurii (101150 de lei), SF pentru rețea integrată de piste de biciclete (113050 de lei)...

SF și DALI de 10 milioane de lei în Ialomița
Administrația Mocioniu nu este singură în cursa de cheltuire a fondurilor publice pe documentații inutile sau discutabile. În urmă cu un an, ziarul nostru realiza o analiză statistică a fondurilor publice cheltuite de către admi­nistrația ialomițeană pentru studii de fe­zabilitate (SF) și documentație de avi­zare a lucrărilor de intervenție (DALI) în perioada 2012-2018. Conform datelor oficiale furnizate de către administrațiile locale din întreg județul, valoarea acestor SF și DALI se ridică la 10 milioane de lei! În topul realizat anul trecut, conducea detașat Consiliul Județean Ialomița, care a plătit în perioada 2012-2018 peste 800 mii de lei pentru documentații care nici acum nu se regăsesc în investiții reale. Iată însă că Slobozia surclasează Consiliul Județean, promițând investiții de zeci de milioane de euro într-un an în care de-abia își poate acoperi cheltuielile de funcționare.

6 Mai 2019, 08:05 (2127 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu
Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public
«Prefectul Gigi Petre se implică în această răzbunare politică comandată de Marian Pavel!»

Comentariile cititorilor:


@ ura de clasa:
(13 Mai 2019, 09:08)
Aveti dreptate. Sunt convins ca oameni capabili, bine intentionati, onesti, corecti nu au sorti de izbanda, sau daca printr-o conjunctura intra macar in consiliul local, are grija sistemul sa-i ejecteze, pentru ca acolo este nevoie de "yes men", nu de un om cu coloana vertebrala. Pana nu ne schimbam noi, toti, ca sa nu mai acceptam si sa promovam in frunte politicieni corupti, mediocri, nu se va schimba nimic. Sa comparam vestul tarii, unde oamenii sunt mai pretentiosi, mai vocali, mai critici la adresa politicienilor, cu estul tarii care se prostitueaza pentru o punga de faina, ulei, zahar si 50 lei/vot.  M-a oripilat la propriu primatul ala care saruta afise electorale si se inchina la ele...ala (ne) decide viitorul tinerilor, desi el este la capatul vietii... . Ala fiind un analfabet nu intelege ca noi ii platim pensia contribuind luna de luna, altii se prefac marindu-i-o cu 10, 20 de lei, dar luandu-i sub diverse alte forme (scumpiri, taxe, etc) dublu, sau triplu fata de marirea acordata...si el pupa afise si moaste :(
@ura de clasa..:
(10 Mai 2019, 13:47)
In general ai dreptate dar independentii nu au avantajul infrastructurii de partid care sa-i promoveze, nu sunt cunoscuti si nu prea au bani sa-si faca reclama pt a fi cunoscuti, pt a-si populariza realizarile si a castiga increderea oamenilor. In momentul cand s-au inscris in cursa electorala majoritatea ii va taxa scurt,consideradu-i doar niste amatori "la ciolan"..
ura de clasa...politica:
(10 Mai 2019, 09:17)
...rosu, ciuma, galben, portocaliu, verde, etc. toate au un numitor comun, politica. Si toate culorile s-au amestecat de 30 de ani in diverse aliante care au devenit maro: Da, ba, usl, pnldl, pro(stie), bla bla bla. Nu vreau sa acreditez neaparat ideea ca toti sunt la fel, deoarece chiar daca uscaturile se gasesc in toate partidele, unii au migrat pe la toate si s-au impus la conducere; de regula procentul de uscaturi este direct proportional cu procentul partidului: partid mare = uscaturi mai multe, partid mic = uscaturi mai putine.
Ce vreau sa spun? de independenti ati auzit? adica vreun tanar instruit, cu bun simt, care sa nu fi facut politica pana acum, care sa nu fi furat, sa nu aiba dosare penale, etc. A fost unul parca la alegerile din 2012 daca zic bine, nu l-a votat nici naiba. In concluzie, oamenii cinstiti care doresc un asemenea primar, ori sunt foarte putini, ori nu se deranjeaza sa mearga la vot, ori nu prea exista. La polul opus, sunt oamenii inregimentati politic, oameni care sunt plimbati cu autocarele de trei ori/campanie electorala: odata la vot, o data la mitinguri ca pe vremea lui ceausescu si o data pe la manastiri ca sa pupe moaste...si asta pe banii nostri!
Cisterne cu #puiemsd:
(8 Mai 2019, 07:01)
Este fondul "fara sa stie nevasta",desigur cetatenii contribuabili fiind sotia.Este calea legala,pertinenta de sifonare a banilor.Dupa controalele Curtii de Conturi si rapoartele ca institutiile au"sifonat"sume importante a avut cineva de suferit?Cam nu. Partidul are nevoie de arginti,sa prosteasca votantii rosii mai departe.Ruptura intre generatii este facuta,tinerii simtind muscaturile ciumei rosii.Ai mai varstnici,ai de paie,continua sa voteze boala celor 30 ani de guvernare nenorocita.Banii se arunca nonsalant spre firmele"de casa"psdiste,omuleti gen"brusli"de Sl. Noua fiind deja cunoscuti. Bani furati,ajuns in instanta isi cere scuze,da banutii inapoi si gata,am gresit,reluam dar cu mai mare atentie sa nu mai fim anchetati.
k1:
(7 Mai 2019, 17:06)
"nu am nimic sa imi reprosez" implica precepte necunoscute tie. 
@anonymus:
(7 Mai 2019, 15:30)
Total de acord! Din pacate"gunoiul" pe care il invoci nu prea are(deloc) internet, sta mai mult pe marginea santului sau la carciuma din sat unde crasmarul il intreaba: ce bei azi, alocatia copilului sau ajutorul social? Concluzia e ca psd-ul te vrea prost ca sa te poata(manipula) ciuguli de vot..
@Mary:
(7 Mai 2019, 15:21)
Ai dreptate: o fac din ambele motive, si hoti si prosti. Vezi Dragnea(unul din bogatii Romaniei si -culmea-social democrat) care a muncit doar la stat, dar se plange de "dosare politice"....
anonymus:
(7 Mai 2019, 15:17)
Deci, pentru cei batuti in cap, care vad doar rosu in fata, sa trecem in revista unele proiecte faraonice, prin care s-a irosit si s-a furat enorm. Groapa imensa si inutila, care inghite bani in continuare, bani imprumutati, pe care ii platim din greu cu totii. O prostie fara sens, fara nicio utilitate, facuta doar pentru capusarea banilor publici. Nu mai spun de amenajarea dezastruoasa din restul pietei, cu pavele asezate aiurea, si mai ales esafodul din centru, cu lumini ca de pista de aterizare. Apoi gara pe care s-au cheltuit milioane de euro...pentru o prapadita de gara unde abia se scurg niste fiare de pe timpul colectivizarii fortate. Sa mai spunem despre apa? Acest drept elementar al omului civilizat, apa plina de metale grele, care ne e servita de mai bine de zece ani...totul printr-un proiect maret, platit tot din bani publici. Si ar fi multe exemple. De ce toate astea? Din cauza ta, gunoiule care votezi cu ciuma rosie de mai bine de treizeci de ani!
Mary:
(7 Mai 2019, 12:47)
 Atât îi duce mintea!!! O fac ori de proști, ori de hoți!!! Dacă ajung pe la DNA, sigur, sunt nevinovați!!!
Maria:
(6 Mai 2019, 22:26)
Bine că avem gresie si faianță in centru , au tăiat frumusete de brazi și au distrus tot spațiul verde. Nu mai scapam niciodată de nenorociții ăstia.
cetatean:
(6 Mai 2019, 17:35)
Asa se fura fara urma, stie D. si T.