Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La Fetești, locurile de parcare sunt atribuite abuziv

La Fetești, locurile de parcare sunt atribuite abuziv

Scandal pentru locurile de parcare din Fetești. Administrația locală este acuzată de faptul că închiriază parcările fără a respecta dispozițiile legale. Așa se face că unii cetățeni beneficiază ilegal de două sau mai multe locuri de parcare, încălcându-se prevederile unei Hotărâri a Consiliului Local Fetești care stabilește clar modul în care se pot da în folosința parcările. În replică la aceste acuzații, reprezentanții administrației susțin că procedura se respectă conform actelor administrative emise.

Filmul unui scandal Situația parcărilor din Fetești a fost sesizată redacției Independent de un cetățean care a fost sancționat cu avertisment de polițiștii locali întrucât și-a parcat mașina pe locul altei persoane. În urma verificărilor pe care le-a făcut, omul a descoperit faptul că locul de parcare respectiv a fost atribuit în mod nelegal, încălcându-se o Hotărâre a Consiliului Local Fetești care prevede cum trebuie atribuite parcările. Potrivit actului administrativ emis de autoritățile locale din Fetești, «se vor atribui locuri de parcare numai proprietarilor/deținătorilor de autoturisme care locuiesc efectiv în imobilul ca face parte din asociația de proprietari căreia i-a fost atribuită parcarea respectivă». Cetățeanul tras la răspundere de polițiștii locali susține însă că cel care i-a sesizat deține însă un loc de parcare într-o altă zonă a orașului, acolo unde își are și domiciliul.  «Domnul (...) cu domiciliul în Municipiul Fetești, Vila Z26, având loc de parcare amenajat pe domeniul public, mai exact pe spațiul verde, unde a aranjat o curte și loc de parcare pentru autoturismul proprietate personală (...) cu număr de înmatriculare (...) a obținut cu ajutorul și susținerea celor de la Drumuri Municipale Fetești loc de parcare în Strada Bucegi, în fata Blocului ANS 56, Scara D» se arată în sesizarea înaintată ziarului Independent. Reprezentanții administrației locale din Fetești susțin însă că nu există nicio problemă cu privire la modul în care sunt atribuite parcările din municipiu. «Știm despre ce sesizare este vorba... Domnul respectiv nu are dreptate! Parcările sunt atribuite conform legilor în vigoare și actelor administrative emise de instituția noastră!» a precizat Sorin Gafițoi, primarul municipiului Fetești.

6 Mai 2019, 12:55 (1829 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Proiecte pentru reabilitarea infrastructurii rutiere
Un nou termen pentru construcția Primăriei Fetești
Reabilitarea străzilor din Fetești se apropie de final

Comentariile cititorilor:


Doru:
(8 Mai 2019, 11:49)
Anormal mi se pare ca, poate fi inchiriat un loc de parcare in fata blocului, chiar si unui cetatean din cartierul Vlasca sau Buliga, desi acesta nu detine apartament in blocul respectiv, iar parcarile sunt destinate locatarilor din blocurile invecinate.
ANS 56:
(7 Mai 2019, 10:37)
În parcarea de pe Strada Bucegi, din fața Blocului ANS 56, Scara D sunt 10 locuri de parcare disponibile. A fost închiriat cu contract pe 1 an de zile un loc de parcare, rămânând disponibile alte 9 locuri. Cetățeanul care a fost sancționat cu avertisment de polițiștii locali întrucât și-a parcat mașina pe locul altei persoane, nu dorește să își achiziționeze un loc de parcare rămas disponibil din cele nouă libere. Și atunci întreb unde este abuzul ? 
Anonim:
(6 Mai 2019, 13:28)
Pe dracu' sa va ia cu administratia voastra, cu tot! In parcarea din fata blocului A5 se parcheaza 3 microbuze si un autoturism ale unui singur individ, care detine o firma !!! TREI, domnilor administratori de drumuri!! Pe care, le-ati taxat o singura data si au obtinut locurile pe vecie, iar noi, proprietarii de autoturisme de la blocurile "C" am fost nevoiti sa nr amenajam locuri de parcare pe spatiul verde de langa bloc.E normal sa fie asa, ori e vorba de un abuz sau de primirea unor foloase necuvenite din partea dumneavoastra? Si cred ca nu e singura sutuatie din oras.Din cate cunosc, s-a facut parcare cu plata, pentru TIR-uri si microbuze. Nu inteleg, de ce nu ii obligati sa le parcheze acolo??? Aaaa! Am inteles! Sunt convins ca o faceti, pentru a va rotunji veniturile. Daca nu este asa, dovediti-ne contrariul!! Daca nu faceti nimic, va promitem ca nu doar ziarele vor afla de abuzurile pe care le faceti, dar si televiziunile sau organele competente sa ia masuri impotriva dumneavoastra.