Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bebeluș de 6 luni, obligat să crească în spital

Se întâmplă la Slobozia

Bebeluș de 6 luni, obligat să crească în spital

În timp ce mulți copii se bu­cură de dragostea părinților, pentru un băiețel de 6 luni «acasă» înseamnă Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Din cauza unei malformații congenitale pe care o are la inimă, copilul are nevoie permanentă de îngrijire medicală, așa că dragostea familiei a fost înlo­cuită de cea a asistentelor și medicilor. «Este un caz complicat și facem tot ce ne stă în putință pentru a-l ține în viață...» ne explică medicul Nina Precup Vâlcea, șeful secției Pediatrie a Spitalului Slobozia.

Din dragoste pentru Iosif
Iosif s-a născut în urmă cu 6 luni la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, într-o zi de toamnă însorită. Mama ar fi vrut să-l ia acasă, însă medicii au rugat-o să-l mai lase câteva zile în grija lor pentru un control amănunțit. Aveau bănuiala că inima copilului nu funcțio­nează cum trebuie, așa că i-au făcut câteva investigații. Așa au aflat că Iosif are o malformație la inimă, iar din această cauză trebuie să fie supravegheat în permanență de medici și asistente. Mama copilului nu a putut să suporte verdictul specialiștilor. Astfel, l-a lăsat pe băiat în grija cadrelor medicale. Asistentele au încercat să transforme salonul în care băiețelul se află internat într-o cameră pe care orice copil și-o dorește. Alături de jucării au pus în pătuț lângă băiețel și multă dragoste. «Este un caz deosebit pentru că boala pe care o are este destul de gravă... Ne jucăm cu el și avem grijă de băiețel... Însă, după câteva minute, obosește... Șansa acestui copil este o operație pe cord. Am discutat să-l transferăm la Târ­gu Mureș, însă dacă nici acolo nu este posibil este nevoie de o intervenție în străinătate. Noi aici, la Slobozia, îl suprave­ghem cu tot ce putem!» spune medicul Nina Precup Vâlcea, șeful Secției Pediatrie din ca­drul Spitalului Județean de Ur­gență Slobozia.

7 Mai 2019, 08:05 (3611 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au salvat viața unui bebeluș

Comentariile cititorilor:


Vlad Tepes:
(7 Mai 2019, 15:23)
Daca vrea cineva cu adevarat sa il ajute poate sa mearga si sa il tina un pic de manuta sau in brate. Va fi fericit pt un gram de iubire. Cat despre DUMNEZEU tatal, are el grija sa intoarca inmiit gestul.
@Daniela in Mu..:
(7 Mai 2019, 15:17)
Se discuta posibilitatea unei interventii in tara. Se incearca la Tg Mures.Situatia e complexa, nimeni nu poate da un verdict doar la telefon.
@daniela:
(7 Mai 2019, 14:47)
suna la spital si afla
Ignat Rodica :
(7 Mai 2019, 11:19)
Vreau sa il ajut cu ce pot hainute pemparsi.
Daniela în München:
(7 Mai 2019, 10:03)
Dar până când îl supravegheați? Până moare? Ce malformație are, ce diagnoză? Ca să distribuim mai departe, în străinătate.