Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ministerul Sănătății va aloca 1,4 milioane de lei pentru Spitalul Orășenesc Țăndărei

Ministerul Sănătății va aloca 1,4 milioane de lei pentru Spitalul Orășenesc Țăndărei

bonus: Campanie de vaccinare la Țăndărei

Aflată în județul Ialomița, Sorina Pintea, ministrul Sănătății, a făcut o vizită de lucru și la Spitalul Orășenesc din Țăndărei. La finalul verificărilor, aceasta s-a arătat mulțumită doar de condițiile de igienă, specificând faptul că unitatea medicală are nevoie de o reconfigurare a structurii.

Fonduri pentru Spitalul Orășenesc Țăndărei
Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, s-a aflat marți, 7 mai 2019, într-o vizită de lucru în județul Ialomița. Aceasta a sosit la Țăndărei, acolo unde a dat startul unei campanii de vaccinare împotriva rujeolei a copiilor provenind din mediile defavorizate. La finalul întâlnirii oficiale, Sorina Pintea a făcut și un control la Spitalul Orășenesc Țăndărei. Vizita a durat aproximativ o oră, timp în care ministrul Sănătății a concluzionat faptul că unitatea medicală are nevoie de o reconfigurare a structurii. «Acest spital are nevoie de investiții și are nevoie de o reconfigurare a structurii! Evident autoritatea locală este cea care decide, însă noi ne dorim să existe un spital funcțional...» a spus Sorina Pintea. Mai mult, ministrul Sănătății a explicat faptul că în urma concluziilor făcute în baza rapoartelor întocmite de o comisie de valuare a spitalelor, unitatea medicală de la Țăndărei va primi din partea Ministerului Sănătății 1,4 milioane de lei.

Campanie de vaccinare la Țăndărei
După cum am precizat mai sus, Sorina Pintea, ministrul Sănătății a efectuat marți, 7 mai 2019, o vizită la Țăndărei. Justificarea oficială a acestei vizite a fost popularizarea vaccinului împotriva rujeolei în rândul copiilor...
Țăndărei, orașul nevaccinat De marți, 7 mai 2019, la sediul Primăriei Țăndărei se derulează o nouă campanie de informare și vaccinare. Campania, derulată de Ministerul Sănătății în parteneriat cu UNICEF România și Organizația Mondială a Sănătății, a adunat în prima zi peste 30 de copii la sediul Primăriei, aceștia venind împreună cu părinții. În Țăndărei, potrivit statisticilor privind rata de vaccinare, s-a înregistrat în 2018 cel mai scăzut număr de vaccinări la nivel național... Stan Leonard are 23 de ani și a venit alături de cei trei copiii ai săi pentru a-i vaccina. «Cel mic are 3 ani, iar cel mare are 5... I-am vaccinat în fiecare an, pe toți! Cât despre campanie, am fost anunțați... Au venit la noi acasă oameni de la Primărie... Ne-au spus de campania de vaccinare și am venit!» susține bărbatul.
La coadă, pentru sănătate Campania de vaccinare împotriva rujeolei a debutat cu o sesiune de informare cu privire la beneficiile vaccinului la copii. Sesiunile au fost susținute de medici specialiști în promovarea Sănătății. Vaccinarea a fost făcută de medicii de familie din localitate. Aceștia au  realizat o listă în care erau înscriși cei care urmau să beneficieze de vaccin. Astfel, grupuri de câte 10 persoane au fost organizate și așteptau să le vină rândul. «Am început campania „door to door“ din anul 2018... Numărul cazurilor a scăzut substanțial. Astfel, în primul trimestru al acestui an, rata de vaccinare la Țăndărei a fost de 2,3%. În luna martie a fost vaccinat un singur copil împotriva rujeolei! Nu se poate așa ceva! Este nevoie de o mare implicare din partea comunității...» a declarat Sorina Pintea, ministrul Sănătății.

7 Mai 2019, 17:20 (1829 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit nota 7 din partea ministrului Sorina Pintea

Comentariile cititorilor:


Gaze de burta nobile:
(9 Mai 2019, 06:58)
Are bani in buget mama traficantului,doar a aprobat suma catre un spital curat,cochet.Ca de frica DNAului nu mai debloc niciul bani in teritoriu.Asta e realizarea mamicii de traficant si consumator.
Rrom:
(7 Mai 2019, 20:48)
A venit in campanie electorala mincavas cu ala care a furat din banii sanatatii si a ajuns in ministeru, sa_i traiasca procuroru ! Culmea ca l_au numit doi penali, neacsu si cazan !
prahova:
(7 Mai 2019, 20:01)
Doamna ministru ati vazut ce asistente profesioniste avem la UPU ? Ati verificat diplomele lor ? cat au fost ele la cursuri ? cum au luat examenul de angajare ? o sa aveti mari surprize cu anumite specimene
romica:
(7 Mai 2019, 19:17)
E legal ca vaccinarea sa se faca in primarie ? intreb pentru un prieten.