Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Victor Moraru «presează» medicii pentru a o accepta pe Mariana Iancu Președintele Victor Moraru «presează» medicii pentru a o accepta pe Mariana Iancu

Un nou scandal la Spitalul Slobozia

Președintele Victor Moraru «presează» medicii pentru a o accepta pe Mariana Iancu

În timp ce relațiile dintre medici și managerul Spitalului Slobozia devin tot mai tensionate, președintele Victor Moraru «presează» cadrele medicale pentru a o accepta pe Mariana Iancu. Astfel, în cursul zilei de luni, 6 mai 2019, acesta a organizat o ședință în cadrul căreia le-a solicitat medicilor să-și exprime un punct de vedere cu privire la modul în care se colaborează cu șefa instituției. Mai mult, pe holurile unității medicale se vehiculează că juristul Vasile Zamfir ar putea să o înlocuiască pe Mariana Iancu... Între timp, tot mai mulți medici amenință cu demisia.

Un manager de «acceptat» În cadrul întâlnirii oficiale organizată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița, le-a cerut medicilor un punct de vedere cu privire la relația pe care aceștia o au cu managerul Mariana Iancu. Solicitarea survine unei serii de scandaluri publice în care managerul Mariana Iancu este acuzată de faptul că are un comportament abuziv în ceea ce privește medicii și personalul medical. «Concluzia generală este faptul că da, această doamnă și-a făcut treaba corespunzător! Medicii o acceptă...» a declarat Victor Moraru. În realitate, la această întâlnire au participat doar medicii care o susțin pe Mariana Iancu, cei cu care managerul are o relație tensionată nefiind invitați...

Un manager de «înlocuit» Pe de altă parte, surse din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că s-ar dori înlocuirea Marianei Iancu cu juristul Vasile Zamfir. În condițiile în care, la rându-i, Vasile Zamfir a implicat Spitalul Slobozia în numeroase scandaluri publice, această variantă este deja contestată... Să reamintim că juristul Zamfir a fost acuzat de organizarea unor licitații trucate în favoarea anumitor furnizori de servicii medicale și chiar de faptul că ar fi primit bani, sub formă de mită, pentru a angaja personal medical. La momentul de față, înlocuirea este însă exclusă până la finalizarea raportului de evaluare a activității Marianei Iancu. «Este exclus să vorbim despre o înlocuire a doamnei manager Mariana Iancu! Așteptăm totuși rezultatele evaluării, care încă nu s-a finalizat... După părerea mea, dacă ar fi să calific activitatea dânsei, este un manager de nota 8 sau 8 spre 9...» a adăugat Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Între timp, alți trei medici intenționează să demisioneze din cauza relațiilor tensionate pe care le au cu Mariana Iancu...

Ministrul Sorina Pintea se spală pe mâini Marți, 7 mai 2019, Sorina Pintea, ministrul Sănătății, a efectuat o nouă vizită de lucru în județul Ialomița, de această dată la Țăndărei. Ministrului Sorina Pintea i-a fost prezentată și situația tensiunilor care există la Spitalul Slobozia între medici și conducere, instituție pe care a verificat-o recent și căreia i-a acordat «calificativul 8». În scurta declarație pe care a făcut-o pe această temă, Sorina Pintea a pasat responsabilitatea în curtea Consiliului Județean Ialomița. «Eu nu am o colaborare directă cu doamna manager, ca să vă spun dacă sunt sau nu mulțumită de activitatea dumneaei... Spitalul se află în subordinea Consiliului Județean Ialomița, dânșii ar trebui să știe mai multe din acest punct de vedere!» a precizat Sorina Pintea.

7 Mai 2019, 18:10 (8034 vizualizări - 49 comentarii)

Citiți și:
Moraru-omul și opera (VII)
Politica demografică a președintelui Moraru
Moraru-omul și opera (VI)
Consiliul Județean Ialomița trebuie să modernizeze spitalul pe care îl administrează!
În sfârșit, doamna Mariana are diplomă!

Comentariile cititorilor:


Pentru alo marya:
(17 Mai 2019, 08:49)
Fai jegoaso sau jegosule. Daca juristu si Olaru a facut daune, nu stiu care sunt alea, Mariana Iancu a falimentat spitalul. Ce sa indrepte mariana iancu, sa aduca banii pe spalatorie, sau sa aduca banii pe sistemul informatic, sau banii pe aparatura medicala luata de trei ori pretul? Fai scarba, sau mai scarba, Olaru e mic copil pe langa mariana iancu. Inseamna ca ai supt si tu la mariana si dai din gura fara rost. Iar aia doi, te pune in c.r din toate punctele. Da exemple de macelari ca poate fi aia adusi de mariana. Ptiu !!!
Coman:
(15 Mai 2019, 13:31)
Deci, managera va interzice sa luati șpagă si voi luati in continuare!Din cauza asta vreti sa plece din spital??
Madalin:
(14 Mai 2019, 14:59)
Deci sa o luam cu inceputul. Moraru a chemat medicii, de fapt, doar anumiti medici, acei care "pupa"", pentru ca: le-a adus nevestele in spital Iancu Mariana cum e cazul dr. M. dermatolog, le-a adus amantele cum este cazul dr. F. cred ca e chirurg si altii in aceeasi situatie. Moraru vrea sa o tina in continuare pe Iancu Mariana, pentru ca ea face afirmatii ca"inca"" nu si-a SCOS BANII. Clar ca mai are de ciugulit. Acum depinde cati bani a dat ca sa scoata totodata. Dupa aceea, nu este vorba de nici un medic care pleaca. daca nu au plecat medicii dupa dr. S., care era o doamna, dupa Mariana Iancu nici atat. Mai departe, la Zamfir, nu s-a dovedit nimic, la Mariana Iancu o sa se dovedeasca cat de curand. Cat priveste pe doamna ministru, din greseala a acceptat o vizita si ca sa nu zica ""aoleu"" a dat un 7 pe care l-a preluat Moraru. Deci v-ati prins de Moraru de la consiliul judetean, face tot posibilul sa nu plece Mareana, ca cine stie, s-ar putea sa ameninte ca pleaca impreuna. 
@alo marya:
(12 Mai 2019, 14:28)
Ia -l de manuta si pe @SA RAMNA si mai dati pe la scoala. Sa stii ca nu e o rusine sa inveti( sa scrii si sa vorbesti corect romaneste) chiar la varste mai inaintate. Hai, bafta!
SA RAMANA:
(12 Mai 2019, 11:28)
MARIANA IANCU SA RAMANA AICI!!!!!!!!!!! EA ESTE UN PUTIN CARE VREA CORECTITUDINE SI NU MACEL, ATI FACUT CE ATI VRUT MUSCHI VOSTI PE TIMPUL LUI OLARU SI ZANFIR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! RUSINE RES[PECTATIVA SEFI SI O SA FIE BINE , FACETIVA TREABA CUNVIINCIOS DOAMNELOR SI DOMNILOR.........
alo marya:
(12 Mai 2019, 11:24)
Mariano daca tot ai spate sa nui dai voie lu jegosu de jurist sa iti ia locul nu stie si el ce de daune a facuit cu olaru si ar vrea sa si cu jegosi aia doi care nui da pace ,,,,,,,,,,,,,,,sunt agajatii spitalului si nu trebuia sa faca parte din angajati niste lepre amandoi.  Fato mariano dai afara sun simplu de vinat acesti jegosi!!!!!!!!!!!!!!! tu iti faci treaba si vrei sa indrepti situatia dupa zanfir si olaru , ei au angajat macelari care se da mari prin spital ca stiu si a facut din SJU un ABATOR CU ACTE IN REGULA.............
Cornel:
(11 Mai 2019, 21:17)
@catinca, ai patru clase? Cum îi elogiezi tu pe medici, am crede că sunt sfinți sacrificați! Ei și-au ales munca asta grea, de răspundere. Sunt plătiți pentru asta. Nu i-a obligat nimeni să învețe, măcar să fi învățat! Îi jelești de parcă doctorii sunt cei mai amărâți români.
@catinca:
(11 Mai 2019, 18:49)
Respecta ca sa fii respectat. Draga @catinca, cu o limba romana de elev care a abandonat scoala dupa clasa a doua, nu prea poti sa te faci nici respectata, nici inteleasa. Sigur, poti sa mai incerci...
catinca:
(11 Mai 2019, 16:46)
Doamneee....fa dreptate si dale la nelegiuiti astea ce merita sa vada ce inseamna sa osindesti oameni care au invatat si inca invata si vin nei ca nimeni si zic spagari nu-si  fac treaba oare voi stiti cata munca este? s au voi ziceti din conduita pe care o aveti voi la locul de munca?.Sunt om ca voi si am fost si internata eu si alti membri din familie dar serviciul medical a fost de o calitate maxima atit ca serviciu medical cat si ca om .dar nu m am crezut buricul pamintului a tot stiutoarea oameni isi fac treaba daar trebuie atentie maxima oameni isi dau interesul alt fel am fi cu pamantul in gura de mult, Am o rugaminte la critici. respectati regulamentul de ordine interioara a spitalului, nu intrati cu mizerie  nu dati resturi menajere pe unde apucati nu fumati nu veniti cu fite cu spagi sa va credeti mari nu jigni nu suna cunostinta care lucreaza in spital sa te bage in fata trageti apa cand va faceti nevoile nu urinati pe jos nu murdari pereti iubitiva persoanele pe care le lasati in spital au ce a mai mare nevoie de voi membri familiei mangiiati aratatile grija fata de ei{ mama ,tata }nui uitati in spital si si li se umle ochi de lacrimi si durere ca nu vin copii sai vada  nu intrati ca voda in loboda. Este o institutie care are un regulament respecta ca sa poti fi respectat .Cei care lucreaza stiu ce au de facut  tac si fac minuni .........asa ca nu va mai faceti reclama la caractere ca sunt bolnave ducetiva la pshiholog dar fara spaga ca voi sunteti nelegiuiti nu ei
Anca:
(10 Mai 2019, 17:26)
D na mircea , nu mai vanați postul .. Ptr ca sunteți rea si bătrână.
@@Archie:
(10 Mai 2019, 14:27)
Esti in eroare: nu toti cei care posteaza aici sunt angajati in spitale. Iar cand esti de acord cu altul care te face idiot in mod gratuit, fara sa te cunoasca, nu generaliza, aproba-l doar in numele tau!
naistul:
(10 Mai 2019, 12:26)
decat zamfir...fereasca ne sfantul! mai bine tot doamna.nimeni nu e de neinlocuit, dar cu zamfir ne pune capac!!!
Ana:
(10 Mai 2019, 11:38)
ARCHIE E PROST DOAR LA LIMBA ROMÂNĂ! El îndeamnă alți proști să facă ce el nu face, vrea castanele fierbinți scoase de aluatul....@archie așchie de idiot!
@Archie:
(10 Mai 2019, 08:56)
Foarte bine spus ! Un județ de infractori,spagari si impostori, construit de clasa politica, PSD,PNL,PD si toti cei care au mai fost. Care sunt acuzațiile la adresa lui Iancu si Moraru? Daca sunt adevarate de ce nu le faceti plângeri penale? De ce nu reclamați public, cu datele voastre de identificare,ce legi încalcă cei doi atunci când va cer sa veniti la program,sa munciti,sa nu mai furati si sa luati spagi,sa nu mai dormiti in timpul programului,sa zâmbiti și să fiți serviabili cu bolnavii? Va spun eu de ce, pt ca jumatate din voi nu aveați ce sa căutați niciodată ca sa lucrați într-un spital !
@Archie:
(10 Mai 2019, 08:52)
Cu acest discurs de semianalfabet isi face insul @Archie autocritica in oglinda...