Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vivani, acuzată public de încălcarea legislației privind mediul

O dezbatere explozivă

Vivani, acuzată public de încălcarea legislației privind mediul

Luni, 6 mai 2019, de la orele 17,00, Vivani Salubritate a organizat dezbaterea publică obligatorie a raportului privind impactul asupra mediului pentru proiectul «Construire depozit deșeuri periculoase, Celula 2», propus a fi amplasat în Slobozia, în cadrul Depozitului Zonal. Întâlnirea s-a desfășurat la Centrul Cultural «Ionel Perlea» și a reunit aproximativ 50 de persoane interesate de acest subiect.

Curat murdar Vivani Salubritate intenționează să construiască un depozit de depozitare a deșeurilor periculoase care va avea o suprafață de peste 1 hectar, cu o adâncime de 3 metri și o înălțime a digului de 2,5 m. Dezbaterea publică de luni, 6 mai 2019, a fost o etapă obligatorie a procesului de avizare a acestei investiții, estimată inițial la 5 milioane de euro. Proiectul a fost blocat anul trecut din cauza unor probleme de ordin legislativ... În plus, investiția generează o serie întreagă de întrebări legate de starea de insolvență a firmei, sursele de finanțare ale investiție și încălcarea flagrantă a reglementărilor privind protecția mediului. Conform declarațiilor publice făcute în cadrul dezbaterii,  investiția periclitează activitatea uneia dintre fermele Avicola SA, amplasamentul «celulei» este în imediata vecinătate a unei conducte Transgaz, iar depozitul urmează a fi construit în aria protejată a lacului Amara. Reprezentanții Vivani Salubritate nu au putut răspunde punctual niciuneia dintre acuzațiile formulate, răspunsul standard fiind: «Vă rugăm să formulați în scris aceste întrebări și vă vom răspunde...».

Speranța moare ultima Printre cei care au pledat împotriva realizării acestei investiții s-au numărat primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, ex-vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Ioan Martin, precum și alți cetățeni îngrijorați de efectele potențiale ale deschiderii acestui depozit. Cel mai articulat discurs a fost însă cel al consilierului local PNL Mihaela Stoica: «Noi, cetățenii orașului, avem dreptul de a participa la luarea deciziilor legate de protecția mediului! Nu ne faceți o favoare invitându-ne la dumneavoastră la sediu... Să știți că sunt drepturile noastre, ni le cunoaștem, iar dacă vreți să faceți acest depozit la Slobozia vă asigurăm că vă așteaptă o luptă foarte grea! (...) Legislația internă și europeană stipulează că protecția mediului și a cetățenilor este mai importantă decât orice demers comercial, orice investiție privată sau de stat... Iar noi, vă avertizăm, nu doar că vom accesa aceste drepturi, ci vom abuza de ele!». În pofida opoziției deschise din cadrul dezbaterii, procedura de autorizare își urmează cursul... În cazul identificării și formulării unor obiecții autorizate, investiția ar putea fi blocată la nivel administrativ, în cadrul Consiliului Local Slobozia.

7 Mai 2019, 19:05 (2788 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Vivani are autorizație de construire pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase
Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!
«Groapa de deșeuri periculoase reprezintă un pericol pentru mediu și cetățeni!»
Consiliul Local Slobozia a votat pentru blocarea investiției Vivani Salubritate

Comentariile cititorilor:


Ideie:
(17 Mai 2019, 01:14)
ACELASI MOD DE LUCRU LA VIVANI CA SI L A SPITALUL JUDETEAN DLOBOZIA . OARE ESTE O COINCIDENTA SAU ACELASI PATRON .CA DUPA CATE STIU EU NU I AJUNG BANI LU'DNA IANCU ESTE TRECUTA SI LA VIVANI PE STATUL DE PLATA CU 2 ORE. OARE PANA ONDD VA AJUNGE FEMEIA ASTS CU PROSTEALA ????
ciocoii vechi si noi..:
(9 Mai 2019, 09:20)
...trebuie sa moara omu de ceva-daca nu de ciroza alcoolica,apa contaminata sau saracie,macar contaminat.Dupa 7 ani o sa fie un mort frumos(daca il mai dezgroapa)...
K1:
(8 Mai 2019, 15:38)
"ci vom abuza de ele" tradeaza un suflet prea patimas.altfel restul excelent.felicitari!
mircea:
(8 Mai 2019, 14:10)
vivani a santajat pur si simplu intreaga comunitate impunand, la ridicarea deseurilor menajere, preturile pe care le-a dorit.
arata un mod de lucru la care trebuie raspuns pe masura.
impotrivire totala unei astfel de investitii.
nu suntem un centru economic important, producator de deseuri si deci nu am face decat sa gazduim la noi acasa, deseurile periculoase ale altora.
iancu stie foarte bine, dar si altii stiu cum s-au depozitat deseuri periculoase care, aparent, nu existaui.
#pasajladrajna:
(8 Mai 2019, 12:44)
Vivani este un executant. Interesele vin din alta parte si sunt foarte mari. Cineva vrea sa scape de niste gunoaie periculoase (ar fi bine sa precizeze si de ce natură sunt, nu asa, generic) castiga din faptul ca reuseste sa scape de ele, da un procent la Vivani sa le depoziteze iar noi ne alegem cu poluarea. Este o schemă care s-a mai aplicat si asta in detrimentul comunitatii.
cetatean:
(8 Mai 2019, 08:08)
Vivani..........luati la voi acasa deseurile ?! sa va fie rusine ! bani, bani, bani ?? nu vedeti ca nu luati nimic cu voi ? lasati ceva in urma voastra .....desteptilor !??
LOCUITOR:
(7 Mai 2019, 19:21)
deseurile sa fie depozitate in zona celui care le produce